Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Říjen 2013

Noční Dinopark Vyškov

29. října 2013 v 12:49 Dinoparky
V závěru sezóny 2013 začal pořádat Vyškovský dinopark v některých dnech noční, neorganizované prohlídky. Jedná se o akci nesmírně zajímavou, protože v noci když je všude tma panuje v dinoparku úplně jiná atmosféra než za denního světla. Aby nebyla v parku úplná černočerná tma, tak je většina modelů osvětlených (některé více, některé méně). V parku jsou navíc puštěny všechny zvuky dinosaurů, pohyblivé modely se normálně hýbou (jako za denního provozu), což ještě lépe vytváří iluzi prehistorické noci. Kdo nezaváhal a vypravil se do Vyškovského parku v noci, určitě neprohloupil.

Podzim v Zoo Tábor a Zoo Plzeň

22. října 2013 v 17:12 Zoologické zahrady
Pár podzimních fotek ze zoo Tábor.


Pár podzimních fotek ze Zoo Plzeň


A ještě pár podzimních fotek z Plzeňského dinoparku


Dinopark Plzeň - novinky 2013

21. října 2013 v 12:43 Dinoparky
I letos jsme mohli v dinoparku nad Plzeňskou zoo vidět několik novinek. První nováčkové se nacházají jen kousek za vchodem. Jsou jimi dva pohybliví Plateosauři. Naproti nim stojí další nový model - pohyblivý Brachiosaurus. Vlastně tu jsou dva ale nový je jen ten první. Dalším novým modelem je Gastonia - ta byla dříve ve Vyškově kde byla nesprávně označená jako ankylosaurus. Nyní jí najdeme v Plzni kousek od vodopádu s diplodokem. Dalšími zbrusu novými modely jsou bojující pachycephalosauři. Ti staří byli odstěhováni do Košic a sem do Plzně dali zbrusu nové a opravdu velice povedené. Podobně jako v ostatních parcích je i zde také nová klec s raptorem. Další výraznou novinkou v dinoparku jsou nové voliéry ptáků a menších zvířat které stojí v místech kde byly dříve ty staré. Nejhezčí z nich je asi kachní rybníček, kousek od vchodu, obývaný mandarinkami, hoholy, morčáky a jeřáby. A nezapomeňme ještě na Plzeňské Tesco před kterým také vždy stává nějaký dinosaurus. Letos je to Parasaurolophus a jde o model, který zatím ještě v žádném parku nikdy nebyl.

Gastornis - z dravce býložravcem

8. října 2013 v 12:06 Nevšední pohled na dinosaury
Představa Diatrymy nebo Gastornise, jak svým obrovským zobákem zabíjejí nějakého malého třetihorního savce zřejmě vzala za své podobně jako představa sauropodů tahajících ocas po zemi. Proti jejich dravosti svědčí hned několik faktů. Jednak je to tím že jejich obrovský zobák nemá ne svém konci hák - který mají všichni draví ptáci (současní i vyhynulí) a dále také proto že byl Gastornis prostě přiliš pomalý a neohrabaný aby dokázal dohonit rychlé malé savce. Vědci z Bonnské univerzity také analyzovali izotopy vápníku v kostech evropských gastornisů. Výsledky ukázaly, že jejich složení je podobné jako u býložravých savců a dinosaurů, ale odlišné od dravých zvířat. Ptáci jako Diatryma nebo Gastornis byli tedy spíše vegetariány a malí savci se jich nemuseli tolik obávat.
obrazek