Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Září 2013

Dinopark Ostrava - novinky 2013

23. září 2013 v 8:47 Dinoparky
I letošní rok můžeme v Doubravském dinoparku narazit na několik novinek. V horní části je několik nových modelů - pohyblivý Spinosaurus (zbrusu nový model stojící hned za vchodem), Allosaurus, nová raptoří klec. Některé starší modely tu změnily svou pozici (Ankylosaurus, Mamenchisauři). Ve spodní části je také dost změn, trio brachiosaurů bylo nahrazeno úplně novými modely (ty staré byly přesunuty na dráhu dinoexpresu), vyrostlo zde zajímavé bludiště - kde je hlavním cílem najít ukrytá vejce (není to však tak lehké jak to na první pohled vypadá). Nejzajímavější novinkou je však rozšíření projížďky dinoexpresem. Jezdí se teď obráceně, na dráze přibyli další dinosauři (Coelophysis, Brachiosaurus), zajíždí se až k havarovanému letadlu - ke kterému byly přidělány kouřové efekty aby to vypadalo že skutečně hoří, což je obzvláště povedené, a pochopitelně se zajede i k uprchlému T.rexovi, ale i tato část je trochu pozměněna. Dalšími změnami ve spodní části jsou že apatosauři samice s vejci byla přesunuta na mnohem přístupnější místo, a nedaleko od ní je několik compsognathů s mršinou kteří dříve stávali v horním patře.

Zoo Wroclaw

3. září 2013 v 8:32 Zoologické zahrady
Zoo se nachází přímo ve městě Wroclaw. Je to zřejmě jedna z nejpopulárnějších Polských zoo o čemž svědčí davy návštěvníků které sem proudí i ve všední dny. Hned na začátku můžeme vidět expozice tygrů a nosorožců, následuje pavilon velkých savců (sloni, hroši, hrošíci, tapíři), výběh paviánů - který vypadá úplně stejně jako v Lodži, taky taková skalní stěna. Následuje výběh šimpanzů a naproti němu jsou vodní plochy s opičími ostrovy. Uprostřed zoo jsou výběhy klokanů, zeber, lam, zubrů a odtud následuje rozcestí. Jedna cesta vede k expozici Afriky. Můžeme tu vidět lvy, žirafy, surikaty, antilopy, tropický pavilon. V současné době zde probíhá stavba obřího afrického pavilonu (Afrykarium) a tak tahle část vypadá spíše jako staveniště. Ovšem až bude stavba dokončena tak půjde jistě o velmi zajímavou atrakci. V zadní části zoo jsou pak pelikáni, rysi, makaci, mufloni a především moc hezký a prostorný výběh medvědů.
Jednou ze zdješích zajímavostí jsou vrány šedivky. V českých zoo a městech na ně prakticky nenarazíme, ale tady se pohybují úplně volně mezi návštěvníky a výběhy, je jich tu mnoho a jsou velice krotké. A nežijí jenom v zoo ale i ve městě. Podobně tomu je i v Lodžské zoo a nejspíše i v ostatních Polských zoo ve velkých městech.

Dinopark Wroclaw

2. září 2013 v 8:16 Dinoparky
Wroclawský dinopark (zvaný též Zauropark nebo Zaurowystawa) můžeme najít nedaleko Wroclawské zoo (jedná se však o oddělenou atrakci). Byl otevřen teprve letos, takže je stále ještě takovým nováčkem. Rozlohově patří spíše k menším parkům. Můžeme tu vidět jednak známé druhy jako Ankylosaurus, Stegosaurus, Allosaurus, Dilohposaurus, Kentrosaurus, Triceratops, Coelopyhsis, Troodon, Plateosaurus, Dimetrodon, Cearadactylus nebo Deinonychus (u něj je hezké, že tu vedle sebe stojí opeřený i neopeřený model). Najdeme tu ale i některé méně časté druhy jako Carnotaurus, Eotyrannus, Utahraptor, Mastodonsaurus nebo Polská ikona - Silesaurus opolensis. Je tu i jeden pohyblivý model a to Spinosaurus. I když je park celkem malý, tak je jeho návštěva celkem milým spestřením dne. Jeho návštěvu můžete spojit třeba s nedalekou Wroclawskou zoo.

Jeseníky - zajímavá místa 2.část

1. září 2013 v 9:40 Tip na výlet nebo dovolenou
Šerák, Obří skály
Na vrchol Šerák je nejjednodužší dostat se na lanovce z osady Ramzová. Na vrcholu se nachází chata Jiřího Šeráka a malá zvonička. Možností jak se dostat zpět je hned několik. Buďto opět lanovkou anebo pěšky. Cesta pěšky vede ovšem velice příkrou cestou plnou kamenů. Po cestě určitě nepřehlédneme zvláštní kamenné útvary zvané Obří skály, u kterých se nachází rozcestí. Cesta zpět na Ramzovou opět vede kamenitou stezkou až k rozcestí pod Obřími skálami. Odtud se už dá dojít po pohodlné asfaltce.

Rejvíz, Mechové jezírko
Rejvíz je známá přírodní rezervace ve které se nachází největší rašeliniště na Moravě. Nejzajímavější atrakcí je zde Velké Mechové jezírko, ke kterému můžeme dojít po dřevěném chodníčku. Cesta vede skrz les, bažinu až právě k onomu jezírku, kde končí. Je to příjemné místo obklopené borovicemi. V Jeseníkách je to vyhledáváná atrakce a proto sem chodí docela dost lidí.

Jeskyně na Špičáku
Jeskyně na Špičáku můžeme najít za obcí Písečná. Jedná se o jedny ze dvou přístupných jeskyní v Jeseníkách (druhé jsou jeskyně na Pomezí). Prohlídková trasa je dlouhá 220 metrů, jedná se tedy o celkem krátkou prohlídku, která je ale rozhodně zajímavá. Zvláštností je že mnoho chodeb zde má zvláštní, srdcovitý tvar. O tom že jeskyně byla obývaná už před hodně dlouhou dobou svědčí různé nápisy, vyškrabované do stěn. Při prohlídce můžeme občas zahlédnout prolétavající netopýry. Na začátku trasy, můžeme vidět kosti jeskynního medvěda, pocházející z Polska.


obrazek