Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červenec 2013

Zatorské parky

6. července 2013 v 17:10 Dinoparky
Zator kdysi býval jen nenápadnou Polskou vesnicí. Ovšem jen do té doby co zde byl roku 2009 otevřen dinopark (který tu má už několik článků). Ovšem během letošního a loňského roku byly v Zatoru otevřeny další tématické parky, které sice už s pravěkem nesouvisejí ale jsou také nesmírně zajímavé.

Dinopark novinky 2013
Nejprve ještě k novinkám v dinoparku. I letos sem přibylo několik nových modelů. Prvními jsou dva obyvatelé Triasu - Coelophysis a Silesaurus. V bažině můžeme vidět nového menšího Pliosaura plivajícího vodu. Největším nováčkem je nový Tarbosaurus, který stojí na místě původního tarbosaura. Tenhle je však ještě větší a navíc se mu od hlavy a po celém hřbetu táhne pernatý pokryv. Dalším nováčkem je Argentinský theropod Carnotaurus. Posledním novým modelem je mamut stojící až ke konci parku. Některé ze starších modelů procházejí v současné době údržbou proto na svých místech chybí.

Hmyzí park
Jedním z nových parků je Hmyzí park (Park Owadów). Jeho brána se nachází hned vedle brány do dinoparku. Hlavní atrakcí jsou obří modelu nejrůznějšího hmyzu a dalších členovců. Můžeme tu vidět obří mouchu, včelu, vosu, mravence, motýla, housenku, mandelinku, berušku, kudlanku, kobylku, roháče, štíra, klíště atd. Pěkně udělaná je vážka s malým jezírkem. Některé modely jsou i pohyblivé a ozvučené. Popularita Hmyzích parků v Polsku poslední dobou roste. Na podobný park můžeme narazit i v Ústroni a ještě v několika dalších městech.

Park Mytologie
Tento park se nachází za dinoparkem v místech kde se nachází rybník. Jak už název napovídá hlavním tématem jsou zde Řecké báje a mýty. Můžeme si tu prohlédnout sochy a sousošší bohů, hrdinů, příšer a dalších postav z Řeckých mýtů jako Zeus, Hera, Athéna, Kraken, Appolón, Hádes, Hydra, Minotaur a mnoho dalších. Nejzajímavější je ovšem poloha. Valná vetšina parku totiž leží na hladině rybníka a mezi jednotlivými exponáty se jezdí na lodi. Projížďku doprovází i výklad (bohužel pouze v polštině). Jedná se o opravdu zajímavou podívanou která rozhodně nemá ve střední Evropě obdoby.

Pár fotek Tatranských ptáků

3. července 2013 v 7:27 Ptáci
Kachna divoká
Ty jsou skoro na každém kroku.

Polák chocholačka
Byli dost daleko.

Straka obecná
Jejich křik je slyšet skoro všude.

Konipas bílý
Rádi chodí žebrat do restaurací.

Drozd kvíčala
Je dost plachý a není snadné ho vyfotit.

Pěnkava obecná
Vyfocena poblíž Popradského plesa

Hýl obecný
Je to ještě mladý jedinec.

Ořešník kropenatý?
Seděl docela dost daleko.

Pulci a ryby
Sice to nejsou ptáci ale byla by škoda sem jejich fotky nedat.

Dinopark Košice

1. července 2013 v 7:48 Dinoparky
Letošní rok v červnu byl v Košické zoo nově otevřen dinopark. Hned na parkovišti před zoo narazíme na Allosaura a sochu loga dinoparku. Samotný park můžeme najít v zadní části zoo poblíž rybníku s vodními ptáky. Dinopark samotný se nachází v zajímavém prostředí - v hustě zalesněném údolí, jehož středem protéká potok. Modely jsou umístněny ve středu, ale i po strmých svazích údolí. Co se vystavovaných dinosaurů týče tak většinou se jedná o známé a běžné druhy vystavované i v jiných parcích - Stegosaurus, Chasmosaurus, Diplodocus, Iguanodon, Pteranodon, Triceratops, Deinonychus, Pachycephalosaurus. Zajímavostí je pohyblivý Liopleurodon - ten není zrovna příliš běžný (kromě Košic ho má akorát už jen Vyškov), následují další známí dinosauři - Maiasaura, Ankylosaurus, Tyrannosaurus, Brachiosaurus, Allosaurus, poslední dobou hodně populární raptor v kleci, Parasaurolophus (samice a dvě mláďata), Dilophosaurus, Compsognathus a ne zrovna často vystavovaný obojživelník Gerrotorax. Jelikož se jedná o jediný dinopark ve východní části Slovenska, stal se ihned po svém otevření vyhledávanou a hodně navštěvovanou atrakcí.
obrazek