Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červen 2013

Zoo Košice

30. června 2013 v 11:43 Zoologické zahrady
Košická zoo se nachází stranou od města v místní částí Kavečany. Co se týče uspořádání tak je to klasický Slovenský standart (stejný jako v Bratislavě nebo v Bojnici) tzn. je tu jedna hlavní cesta kolem které je nejvíce expozic se zvířaty a také zaměření pro návštěvníky. A pak je tu samozřejmě větší a dlouhý okruh mezi rozlehlými výběhy (vetšinou kopytníků), prokládaný tzv. "místy nikoho" kam už mnoho lidí nechodí. Hned za branou jsou expozice exotických ptáků a primátů (paviáni, makaci), následují voliéry dravců, výběh lvů, tuleňů, společný výběh vodních ptáků a kapybar. Naproti jsou výběhy tygrů, hyen, velbloudů, koní, zeber, expozice surikat atd. To by byl zhruba popis hlavního tahu. Na tom vedlejším jsou velké a rozlehlé výběhy divočáků, jelenů, pštrosů, vlků, rysů (poslední dva jmenované je ale v jejich výbězích dost těžké zahlédnout). Mezi jednotlivými výběhy jsou i ona "hluchá místa". Odtud pak jdeme kolem velkého výběhů medvědů a dalších výběhů pro různé lamy, kozy, nandu atd. zpět na hlavní tah.

Filmové předpovědi nálezů

15. června 2013 v 7:59 Nevšední pohled na dinosaury
Už několikrát se stalo že se v nějakém filmu, nebo jen na obrázku v knize objevil nějaký smyšlený dinosaurus nebo jiný pravěký živočich, který byl jen čistým výplodem autorovy fantazie. O to víc je šokojící to když se o pár let později najde fosilie živočicha, který se až zarážejícím způsobem podobá tomu fiktivnímu.

Proavis a Microraptor
V roce 2000 byla v Číně nalezena fosilie slavného, opeřeného dinosaura Microraptora s čtyřmi křídly. Ovšem ještě zajímavější je to že živočicha, který se mu až zarážejícím způsobem podobá namaloval před mnoha lety už slavný malíř pravěku Zdeněk Burian. V knize je označen jako "Proavis" a jedná se prý o hypotetického předka ptáků. Jeho podobnost s micoraptorem je až zarážející a to v té době neměl o žádném microraptoru nikdo ani potuchy.


Spinophorosaurus
V roce 2009 byly nalezeny fosilie zvláštního sauropoda podobného brachiosaurovi. Byl pojmenován Spinophorosaurus a jeho nejzvláštnějším znakem byly trny na konci ocasu. Velice podobný sauropod se však objevil už ve filmu Ztracený svět z roku 1998. Sice se tam objevil jen krátce jak procházel lesem ale trny na ocase byly dobře patrné. Všichni si v té době mysleli že tento sauropod je smyšlený, ovšem jak ukázal nález z roku 2009, tak i sauropodi s trnitým ocasem skutečně existovali.

Scrat
Zubatou veverku Scrata z filmové série Doba ledová asi není potřeba představovat. Donedávna byl však Scrat ještě pozažován za zcela vymyšlené zvíře ovšem v roce 2011 v Argentině nalezen pravěký savec, který by mu jako z oka vypadl. Pojmenován byl Cronopio dentiacutus a filmovému Scratovi se až zarážejícím způsobem podobal. První Doba ledová vznikla v roce 2002 takže Scrat stejně jako výše zmínění živočichové se objevili ve fikci dříve než byly ve skutečnosti nalezeny jejich pozůstatky.

Jak je vidět né všichni fiktivní pravěcí tvorové musejí zůstat fiktivní navždy. Kdo ví třeba příští nový nález bude živočich podobný Stromovému raptoru z Primevelu nebo Acceraptorovi z Terra novy.
obrazek