Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Únor 2013

Show Putování s dinosaury

17. února 2013 v 12:45 Výstavy
V Praze v O2 aréně můžeme od 14 do 17 února opět vidět show Putování s dinosaury. Show seznámí diváky se všemi obdobími druhohor a dinosaury, kteří v nich žili.

Počátky v Triasu
Příběh začíná v období Triasu. Z vajec se začínají klubat plateosauří mláďata. Přižene se sem však Liliensternus a začne hnízdo rabovat. K hnízdu se vrátí plateosauří samice aby ochránila zbylá vejce. Lilensternus se sice ještě několikrát vrátí ale samice ho odešene pryč. Nakonec se ze zbylých vyjec vyklubou tři mláďata a samice je odvádí pryč.

Giganti z Jurského lesa
Přesouváme se do období Jury. Všude začínají růst velké stromy a rostliny. V tomhle lese se rozvážně prochází Stegosaurus. Z pastvy je však vyrušen dravým Allosaurem. Jejich souboj je ale přerušen lesním požárem. Po té co požár ustane do lesa přichází mladý Brachiosaurus. Nevšimne si číhajícího allosaura, který na něj z nenadání vystartuje. Mladému brachiosaurovi přijde ale na pomoc dospělý jedinec a zažene allosaura pryč. Oba Brachiosauři se pak popásají v lese a nakonec společně odejdou. Po této scéně následuje přestávka.

Dravci z křídy
Po přestávce se přesuneme do období ranné křídy. Sledujeme plachtícího Ornitocheira, který cestuje přes oceán i přes vysoká pohoří. Když chce však přistát je znova zahnán trojicí dravých Utahraptorů. Utahraptoři naleznou mršinu iguanodonta a začnou jí požírat. Mladý jedinec se ovšem musí držet v ústraní a čekat až se dospělci nažerou.

Souboj obrněnců
Pomalu se přesouváme do svrchní křídy. Všude začínají růst kvetoucí rostliny. Ovšem schyluje se k boji. Mladý Torosaurus vyzývá na souboj o území starého jedince. Mladý samec nakonec zvítězí a poražený torosaurus se belhá pryč se zlomeným rohem. K pasoucímu se Torosaurovi se připojí ještě Ankylosaurus. Idylka je však narušena příchodem tyrannosauřího mláděte, které je spíše jen zvědavé než aby obrněnce ohrozilo. Býložravcům ale jeho přítomnost není po chuti a tak se na něj zle oboří. Mládě zahnané do úzkých začíná volat o pomoc.

Maminka přichází
Za přítomnosti strašného řevu vejde na scénu obrovská Tyrannosauří samice. Torosaurus a Ankylosaurus se jí staví na odpor, ale nakonec se oba uctivě klidí z cesty. Mládě je šťastné že je nebezpečí pryč a vesele pobíhá kolem své matky. K zemi se však blíží obrovský meteorit. Srážka se zemí zbůsobí obrovský výbuch, tlakovou vlnu, vyhynutí dinosaurů a také velkolepé zakončení celého představení. Nakonec se ještě dozvíme že ne všichni dinosauři na konci vyhynuli ale že stále přežívají do dnešních dnů v podobě ptáků.

Zoo Praha v zimě

16. února 2013 v 19:34 Zoologické zahrady
Zimní nálada v Pražské zoo.


Zvláštnost:
Kačer kachny divoké má obvykle jasně žlutý zobák. V Pražské zoo se však divoce vedle klasických žlutozobých kačerů vyskytují také kačeři, kteří mají zobák červený. Nejspíše se jedná o nějakou místní mutaci.

Vzácný host na Moravě

5. února 2013 v 9:03 Ptáci
Na Moravě můžeme v těchto dnech zahlédnout hned několik exemplářů racka stříbřitého (dva dospělí a asi 4 mladí). Tento velký racek žije hlavně u moře a to v severozápadní Evropě, u severního pobřeží Francie, Německa, Polska až po severní Skandinávii a přilehlou část Ruska. V zimě zalétavá do vnitrozemí (hlavně do Polska) a odtud se mohou někteří jedinci dostat až do Česka. Racek stříbřitý je mnohem větší než racek chechtavý, je zbarvený bíle, křídla jsou šedá, ocas je černý s několika bílými skvrnami. Zobák má žlutý s červenou skvrnou na spodu.
obrazek