Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Leden 2013

Výstava draků Olympia

26. ledna 2013 v 16:10 Výstavy
V prostorách Brněnského nákupního centra Olympia si můžeme od 10 do 27 ledna prohlédnout výstavu s názvem Bájná země draků. Jestli se ptáte co mají draci společného s dinosaury tak se budete divit, protože je toho docela dost. U vzniku bájí a pověstí o dracích totiž stály nálezy kostí dinosaurů a jiných vyhynulých zvířat a protože tehdejší učenci neměli o dinosaurech ani potuchy tak nazvali neznámá zvířata Draci. A jelikož v různých částech světa byly nalézány různé kosti (většinou jen jedna kost) tak se i vzhled různých draků liší. Také si o nich tradovali různé báje a pověsti z nichž se některé udržely až do dnešní doby. Podle některých bájných draků byly dokonce pojmenovány i fosilie dinosaurů nebo jiných ještěrů. Když se podíváte na obrázek draka (třeba dole na fotkách) jistě vám neunikne že mají plno dinosauřích rysů (šupinatá kůže, tlama plná zubů, rohy nebo kožnatá křídla).
Tolik na úvod a teď k výstavě samotné. Výstava je původem z Polska a můžeme na ní vidět 5 obrovských modelů draků a také model vejce každého druhu. Můžeme tu vidět Pouštního draka ukrytého ve zřícenině, obrovského, létajícího draka Skeletového, malého Lesního draka zmijového, Mořského draka Krakena známého spíše jako mořský had a také Evropského červeného draka známého jako Smok Wawelski (podle něhož byl pojmenován jeden archosaur). Od každého druhu je tu i model vejce a u Lesního draka dokonce i model mláděte. Také si tu můžeme prohlédnout miniaturu středověké pevnosti napadené drakem.

Trinisaura z Antarktidy

15. ledna 2013 v 10:53 Nové objevy dinosaurů
Trinisaura santamartaensis je jméno nově popsaného ornithopodního dinosaura z Antarktidy. Je to v pořadí již čtvrtý popsaný dinosaurus z Antarktidy (před ním byli Cryolophosaurus, Antarctopelta a Glacialisaurus). Těch dinosaurů tu bylo objeveno více ale formálně popsaní byli zatím jenom čtyři. Jméno Trinisaura je jako pocta geologovi Trinidadu Diazovi, druhové jméno santamartaensis je podle místa, kde byl objeven. Původně byl objeven už v roce 2008 ovšem k jeho popisu a pojmenování došlo teprve teď. Jedná se o kostru nedospělého jedince, který měřil 1,5 metrů na délku a žil asi před 80 miliony let. Mezi jeho příbuzné druhy patří třeba Gasparinisaura nebo Talenkauen. Kromě 4 výše zmíněných dinosaurů se v Antarktidě nalézají fosilie dalších dinosaurů (ornithopodů i jiných skupin) ty však už nejsou tak dobře zachovalé. Kromě nich se tu našli i mosasauři, plesiosauři a praptáci (rod Vegavis iaai).
obrazek