Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Říjen 2012

Zasněžení dinosauři ve Vyškově

28. října 2012 v 16:52 Dinoparky
První letošní sníh v dinoparku Vyškov. Sice ho mohlo být více ale alespoň něco.


Dinosaur project

12. října 2012 v 18:13 Jiné
Nový dobrodružný sci-fi film vypráví a kryptozoologické expedici, která jede do Afriky pátrat po Mokele mbembe. Najdou toho však mnohem víc než čekali. Jak už bývá zvykem tak začátek (přípravy na cestu) je nudný, ale jakmile letí ve vrtulníku nad pralesem, střetnou se s hejnem pteranodonů a havarují tak film nabere úplně nový obrat. Expedice bloudí pralesem a občas se střetne s nějakým dinosaurem nebo jiným pravěkým živočichem. Počet členů se postupně ztenčuje. Navíc jeden ze členů se ukáže jako zrádce. Z pravěkých živočichů tu jsou: Pteranodon, obří draví netopýři, neznámí obojživelní theropodi s roztahovatelným vějířem na krku (nejdřív mláďata, ke konci i dospělci), Plesiosaurus (toho považují za Mokele mbembe) a nějací sauropodi (jsou vidět z hodně velké dálky). Na propagačních obrázcích se ještě objevuje nějaký obří theropod, ale ve filmu žádný takový není. Film sám o sobě je celkem zajímavý (moc takových podobných není).
Theropoda si bonbony získáte

Usměj se do té kamery!

Krvelační netopýři se pomalu přibližují.

Maminka přichází!

Údolí sauropodů.

Urzeitpark Sebnitz

8. října 2012 v 16:45 Dinoparky
Tento velice zvláštní park se nachází ve městě Sebnitz v Německu jen kousíček od českých hranic. Je ale celkem zastrčený a tak není zrovna lehké ho najít. A co že je na něm tak zvláštního? Zatímco jiné pravěké parky prezentují hlavně dinosaury a druhohorní faunu tak v Sebnitzu narazíme hlavně na zvířenu prvohor, třetihor a čtvrtohor. Druhohorní tvorové tu jsou také, ale jsou v menšině. Hned za pokladnou je rybník, ve kterém se koupou ichtyosauři, pravěký rejnok, uprostřed je ostrůvek kde odpočívá plesiosaurus a pratučňáci, vedle jezírka je obří chobotnice a několik amonitů. Naproti nim jsou pralidé (seřazeni podle stupně vývoje), vedle edaphosaurus, dimetrodon, albertosaurus, dinornis, diatryma. A to jsme teprvé na začátku! Když obejdeme rybník z druhé strany uvídíme naprosto unikátní zpodobnění dna pravěkých moří. Je tu vše: edikarská fauna, medůzy, houby, lilijice, trilobiti, praryby atd. atd. Centrální části dominuje obří model indricotheria, od něj se cesta rozbíhá do několika směrů a v každém potkáme nějaké třetihorní nebo čtvrtohorní živočichy (Megalania, Moropus, Gignatopitecus, Phorusharcos, Mastodon, pralidi a mnohem víc). Někteří jsou tu seřazeni i vývojově (koně, velryby). Na jedné z cest je i jeskyně s pranetopýrem. Poblíž indricotheria stojí nádherná skála s vodopádem, na které sedí několik pterosaurů r. Tropeognathus ke kterým se zezadu plazí obrovský had. V zadní části jsou další pra-savci: Macrauchenia, Elasmotherium, Doedicurus a další pralidi (většinou ženy) u potoka. Rozlohově park patří mezi ty menší ovšem druhová skladba je nesmírně zajímavá (podobná sestava sotva někde ještě je). Ať si tady stoupnete kamkoliv, nebudete vědět na co koukat dřív.

Zoo Ústí nad Labem

7. října 2012 v 12:42 Zoologické zahrady
Středně velká zoo se nachází v Ústí nad Labem poblíž železniční tratě. Je umístěna na kopci takže po celou dobu její prohlídky budete neustále stoupat vzhůru a pak zase strmě klesat dolů. Hned na začátku je malý bazének tuleňů, po něm expozice orangutanů, lachtanů, výběh tapírů. Napravo od tapírů se nachází restaurace. A už je tu první stoupání kolem malého jezírka s vodním ptactvem (husičky vdovy, morčáci, poláci, mandarinky) až k výběhu aligátora. Následují klece opic a různých ptáků. Dalším stoupáním dojdeme k exotáriu. Uvnitř jsou akvária a terária, venku je voliéra papoušků a klece různých malých savců (nosáli, lemuři, surikaty atd.) Cestou dál dojdeme k velmi pěkné expozici šelem, kterou si můžeme prohlédnout jak zvenku, tak i zevnitř takže šelmy uvidíme i když třeba spí. Jsou tu malajští medvědi, lvi, tygři, sněžní levharti atd. Následuje další strmé stoupání k velkým prostorným výběhům lam, velbloudů, gepardů, různých antilop, až dojeme ke sloninci který obývají sloni indičtí. Pod slonincem je výběh lam a nandu (ve skupině nanduů je i jeden albín). Naproti sloninci jsou výběhy nosorožce a žiraf, následuje statek s domácími zvířaty a pak už se strmě klesá dolů lesem zpět do dolní části. Asi v polovině sestupu z kopce uvidíme několik veselých zvířecích sošek (slon, nosorožci, ptáci, lev). a nakonec vyjdeme u exotária odkud můžeme pak sestoupat směrem k východu.

Stezka dinosaurů
Zajímavou atrakcí úztecké zoo je Stezka dinosaurů. Najdeme ji poblíž výběhu tapírů. Je tu už od roku 1980 takže modely odpovídají tehdejším představám. Zajímavostí je také to že zdejší modely byly vyřezané ze dřeva což je docela neobvyklý materiál na výrobu modelů. Bohužel jich však většinu už zničil zub času a tak z původních 14 soch jich tu můžeme obdivovat už jen 6. Jsou to: Ceratosaurus, Pteranodon, Triceratops, kostra dinornise a kostra iguanodonta. Poblíž expozice lachtanů je ještě dřevěný Dinichthys.
obrazek