Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Září 2012

Zoo Lešná 2012

30. září 2012 v 19:31 Zoologické zahrady
I ve Zlínské zoo můžeme v roce 2012 uvidět řadu zajímavých novinek. První najdeme hned na začátku poblíž pavilonu Yucatan. Je jí nová, velice pěkná expozice pro vydry obrovské (nedávno byla otevřena). Když budete procházet Australskou částí, tak jistě nepřehlédnete novou, obrovskou vodní-větrnou pumpu, která se nachází poblíž jezírka s vodními ptáky. V Asijské části, kde dříve bývali medvědi jsou nyní giboni. Jejich původní expozice a s ní zároveň rybník vodních ptáků a výběh lemurů vari jsou v rekonsturkci a proto uzavřené. Ovšem největší novinku najdeme v Africké části. Nedávno tu byla otevřená nová expozice nzavaná Etiopie II. Najdeme ji pod pavilonem žiraf. A co tu uvidíme? Jednak velké a prostorné výběhy pro antilopy kudu, hyeny, surikaty, prasata savanová. Dále voliéru zoborožců a hadilovů (ti jsou málokde k vidění) a pak také repliky domorodých chýší (do některých můžeme i nakouknout) a další ukázky z domorodého života. Zdá se že se Zlínská zoo letos s novinkami opravdu blýskla.

Dinopark Ostrava 2012

25. září 2012 v 16:15 Dinoparky
I v Doubravském dinoparku u Ostravy můžeme letos narazit na několik novinek. Není jich sice tolik jako v r. 2010 ale přece by byla škoda je nezmínit. V horní části těch změn moc není a daly by se lehce přehlédnout: smečka coelophysů je trochu jinak uspořádaná, raptor v kleci, který se dříve vozil na dinoexpresu nyní stojí kousek od parasaurolopha. Kino (podobně jako v ostatních parcích) začalo letos promítat nový film o triceratopsech. Cestou lesem do spodní části si můžem všimnout další novinky. Jedná se o malou vitrínku s nápisem "Nalezeno zde v dinoparku". Můžeme si v ní prohlédnou fosilie karbonských stromů. Nejvíce novinek je ve spodní části. První je model nodosaurida rodu Polacanthus stojící kousek od rodinky parasaurolophů. Další novinkou jsou dva další malí chasmosauři, kteří stojí kousek od samice ceratosaura s mláďaty. Odděluje je jakýsi malý potůček (zatím je ve výstavbě). Když si prohlédneme trio brachiosaurů v centru spodní části, hned si všimneme že je jeden z nich nový. Od ostatních se liší jinou barvou i tvarem. Ten co tu stál dříve se nachází v parku také, byl však přestěhován do zadní části, kousek od maiasaury a už se nehýbe. Už je asi ve výslužbě. Teď se přesuňme k jezírku s vodopádem. Nějaký mořský plaz tu sice stále chybí, ale když se však podíváte na skálu s vodopádem tak rozhodně nepřehlédněte malý model haterie, který tu dříve neseděl. Celkem se jedná o příjemné změny, park je zase o něco více atraktivní.

A na závěr ještě trocha zábavy: Někdo z návštěvníků strčil mláděti seismosaura do tlamy dudlík.Dinopark a Hmyzopark Ustroń

24. září 2012 v 16:22 Dinoparky
Ustrońský park se nachází poblíž hlavní silnice vedoucí obcí Ustroń. Je celkem dobře značený. Zajímavé je to že od letošního roku jsou to vlastně parky dva i když spojené do jednoho celku s jednotným vstupným.

Dinopark
Už tu byl popisován jednou, takže stručně: Jde o spíš menší dinopark. Jen kousek od pokladen se nachází nejvzácnější exemplář - Wuerhosaurus. Následují T.rex, Triceratops, Spinosaurus, Saltasaurus, mládě nějakého theropoda líhnoucí se z vejce, Pteranodon, Baryonyx. Kousek od Baryonyxe je maličké umělé jezírko. Následuje mládě apatosaura, Protoceratops, obrovský Brachiosaurus stojící na palouku, který můžete obejít kolem dokola, Stegosaurus, Allosaurus a ... východ.

Hmyzopark
Horkou novinkou roku 2012 je tzv. Hmyzopark neboli Park Owadów (hmyz se v polštině řekne owad). Je součástí dinoparku, vchod do něj je poblíž modelu triceratopse nebo spinosaura. A co tu vlastně uvidíme? Modely nejrůznějšího hmyzu a dalších bezobratlých, ovšem mnohonásobně zvětšené takže si můžeme prohlédnou všechny jejich detaily. Jsou tu: moucha, vosa, včela, mravenec, kobylka, beruška, nosorožík, housenka, vážka, škvor, roztoč, roháč, napité i hladové klíště, komár, blecha a pavouk. Jedné se jistě o zajímavou a nevšední podívanou, která rozhodně není na každém rohu. V Česku nejspíš vůbec, v Polsku se letos kromě Ustroně otevřelo ještě několik dalších hmyzoparků. Zdá se že poláci začínají přecházet z dinosaurů na hmyz.

Nové postřehy z Vyškova

5. září 2012 v 8:41 Dinoparky
Zabiják v kleci
Hned za branou Vyškovského dinoparku, poblíž velkého brachiosaura se během letošního léta objevila klec s raptorem. Zuřivý dravec však v malé klícce spokojen není a tak se snaží dostat ven. Cedule na kleci "Největší predátor všech dob" je poněkud zavádějící protože raptor rozhodně nebyl největším dravcem. Přesnější by bylo označení nejstrašnější nebo nejdravější (to by se hodilo víc). Pokud se do Vyškova vydáte tak ho určitě nepřehlédnete je totiž na dobře viditelném místě.

Ve stínu dinosaurů
Další novinkou která se během letošního léta objevila ve Vyškově je model rodinky druhohorních savců rodu Repenomamus. Najdeme je poblíž spadlého letadla v místech kde dříve stával raptor. Repenomamus jo rodem dravého pravěkého savce z Číny, který dokázal lovit i mláďata dinosaurů jako byl Psittacosaurus.

Pach smrti
Další novinku která tu ještě na jaře nebyla a teď už je najdeme v bažině u topící se iguanodontí samice. Jedná se o dva modely kostí nohou nějakého dinosaura, které byly umístěny v této bažině a znázorňují že toto místo je smrtící past a mnoho dinosaurů tu už našlo svou zkázu.

Sbohem starý brachu!
Možná jste to už slyšeli, možná ne ale velký brachiosaurus, který stojí hned za branou dinoparku a vítá návštěvníky co sem přijedou dinoexpresem, je v parku letos naposled. Příští rok se má stěhovat pryč a má ho tu nahradit něco jiného (nikdo zatím neví co). Na jednu stranu je to škoda protože tento brach je tu od založení parku, stojí na opravdu skvělém místě a stal se jakousi ikonou Vyškovského dinoparku ale kdo ví, možná jeho náhradník bude ještě větší a impozantnější.

Ve stínu dinosaurů 2
Jak se zdá tak Vyškovskému dinoparku nevládnou jen dinosauři ale lov a boj o přežití probíhá i pod jejich nohama.

Bílá je barva naše
Ve Vyškovském zooparku se v nové expozici vodních ptáků objevil bíle zbarvený jedinec kachničky mandarínské. Zatímco normálně zbarvené mandarinky vídáme běžně snad v každé zoo tak tyto bílé verze jsou spíše záležitostí soukromých chovatelů a v zoo na ně prakticky nenarazíme. Proto je bílá mandarinka ve Vyškově docela rarita.
obrazek