Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Srpen 2012

Jožin z bažin

22. srpna 2012 v 15:37 Jiné
Trošku netradiční ztvárnění známé písničky.


Šedí raptoři v Dino crisis 2

7. srpna 2012 v 12:29 dinosauří hry
Pokud jste hráli hru Dino crisis 2 a prošli jste ji celou tak jste se jistě střetli se třemi různými barevnými variantami velociraptorů (hnědí, zelení, červení). Málo kdo ale ví že se ve hře vyskytuje ještě jedna barevná verze raptorů - tzv. šedí (nebo šedofialoví) raptoři. Pokud se s nimi chcete setkat musíte dodržet následující postup:
Vyberte si nějaký level ve kterém se vyskytují dinosauři (nejlepší na to jsou velociraptoři nebo oviraptoři). V tomto levelu běhejte sem a tam a střílejte dinosaury až do té doby než vaše Combo (počet zabití) bude ukazovat 20. Dávejte si ale pozor, pokud vás během toho nějaký dinosaurus zraní nebo budete mít mezi zabitími příliš dlouhé intervaly tak se combo vynuluje a budete muset začít znovu. Až se vám tedy podaří dosáhnout 20 tak jděte do dalšího levelu (musí to ale být level kde se vyskytují dinosauři - nejlépe ten samý druh jako v tom levelu ze kterého přicházíte) a pokud jste postup dodrželi správně tak se tu střetnete se dvěma šedými velociraptory.
Ještě upozornění na závěr: Šedí raptoři mají mnohem větší výdrž a silnější útoky než jiné druhy raptorů a porazit je vůbec není snadné.

Moderní rekonstrukce dinosaurů

3. srpna 2012 v 17:02 Nevšední pohled na dinosaury
Na některých moderních rekonstrukcích dinosaurů je krásně vidět to jak se neustále mění náš pohled na ně. To co jsme si dříve představili pod názvy jako Deinonychus, triceratops nebo leallynasaura dnes už vypadá úplně jinak. Kdo ví jak asi budeme dinosaury rekonstuovat za takových 10 nebo 20 let.

Deinonychus
To že draví raptoři jako deinonychus měli peří se už ví delší dobu. Většinou však bývají zobrazováni s peřím jen na několika částech těla (chocholka na hlavě, několik per na předních končetinách a na konci ocasu). Nová rekonstrukce zobrazuje deinonycha kompletně opeřeného a peří na předních končetinách je uspořádáno tak že vypadá jak ptačí křídlo. Vzhledově tak deinonychus připomíná spíše nějakého ptáčka než tu krvelačnou bestii co známe z filmů a knih. Ovšem i takhle byl smrtelně nebezpečný a málo co přežilo střet s ním.

Leaellynasaura
Co se týče vzhledu tak leaellynasaura doznala jistě největší proměny. Každý si jistě vybaví původní šupinatou leaellynasauru z Putování s dinosaury. S tím je konec. Podle nejnovejších teorií měli tito dinosauři peří které je chránilo před chladem. Autor obrázku si jako předlohu zvolil ptáka kivi a podobně jako u něj zamaskoval leaelynasauře krk pod peří. Výsledek vypadá tedy jako chlupatá bílá koule s dlouhým ocasem zakončeným žlutou, pernatou plácačkou.

Parasaurolophus
Není tomu zas tak dávno kdy jsme si parasaurolopha představovali jako dvojnožce v klokaním postoji. Pozděj byl už zobrazován jako čtyřnožec který se na dvě vztyčoval jen při utěku. Na všech těhle rekonstrukcích bývá však zobrazován jako lehce stavěný tvor. Moderní rekonstrukce ho ovšem zobrazuje jako mnohem těžšího, tlustšího a hřmotnějšího živočicha. Dřívejší rekonstrukce totiž těžily hlavně jen ze znalostí kostry. Ovšem stejně jako u mnoha dnešních živočichů kostra vůbec nemusela odpovídat fyzickému vzhledu zvířete.

Plesiosaurus
U tohoto mořského plaza se autor zřejmně inspiroval některými druhy žraloků kteří mají hřbet zbarvený úplně stejně jako mořské dno a navíc posetý různými hrbolky takže jsou na dně prakticky neviditelní. Takto většinou čekají připláclí u dna a až kolem propluje nějaká kořist bleskuryhle po ní vystartuje. Když tuto strategii používají zvířata dnes není vyloučeno že to mohli dělat i nekteré druhy druhohorních plesiosaurů.

Protoceratops
Ve své době byl jedním z nejběžnějších dinosaurů. Začalo se mu přezdívat ovce křídy nebo koza křídy. Ovšem když koza tak se vsím všudy. Je známo že kozy dokážou vyšplhat na nízké stromky ze kterých spásají listí. Když byl tedy protoceratops křídovou obdobou kozy proč by to tedy také nedokázal? Narozdíl od zvých pozdějších příbuzných byl lehce stavěný a tak na nějaké nízké větve klidně vylézt mohl.

Triceratops
Některé novodobé nálezy prokázaly že ranní ceratopsidi jako psittacosaurus měli na ocase zvláštní štětiny. Toho se semozřejmě chytli mnozí ilustrátoři dinosaurů a začali tyto štětiny přimalovávat i pozdějším druhům. Když je měli jejich předchůdci proč by je nemohli mít také oni. Triceratops coby vrchol evoluce ceratopsidů je na obrázku zobrazen se štětinami ze kterých se v průběhu jeho vývoje staly ostré ostny. Teď už se ho žádný T.rex neopováží kousnout zezadu.

Sinopterus
Tento středně velký pterosaurus z Číny je tu vyobrazen s velice pěkným maskováním. Jeho tělo je zbarvené stejně jako okolní pláž takže s ním téměř dokonale splývá. Konstrastem proti bílému tělu je černá hlava pterosaura. Když se totiž na obzoru objeví predátor tak sinopterus znehybní, bílé tělo splyne s okolím a černou hlavu může dravec považovat jen za nějaký balvan.

Zdroj všech obrázků: http://johnconway.co/
obrazek