Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Fiktivní dinosauři 2. část

4. července 2012 v 15:41 |  Nevšední pohled na dinosaury
Pokračování článku Filmoví dinosauři. V tomle článku si představíme další várku dinosaurů a jiných pravěkých plazů, kteří se objevili v různých sci-fi filmech a jsou výplodem bujné fantazie filmařů. Většinou se jedná o nebezpečné a krvelačné dravce protože jak moc dobře víme, ti jsou u diváků nejoblíbenější.

Acceraptor
Kde se objevil - Terra nova (2011)
Acceraptor je dravý theropod který vypadá jako kombinace guanlonga a utahraptora. Guanlonga připomíná hřebínkem na hlavě a utahraptora zase svou velikostí a mohutností. Jeho tělo je částečně opeřené. Na konci ocasu má bodák kterým probodává své oběti (podobně jako třeba Vetřelec). Acceraptorovi se někdy přezdívá Trhač nebo Sekač právě proto že svou kořist většinou roztrhá na kusy.
Nykoraptor
Kde se objevil - Terra nova (2011)
Nykoraptor se vzhledově velice podobá Velociraptorovi. Dalo by se říct že jsou téměř totožní. Jeden rozdíl tu však přeci je. Nykoraptor má na konci ocasu bodec podobný tomu jaký má acceraptor což ukazuje na jejich blízkou příbuznost. Nykoraptoři jsou dobří ve šplhu na stromy v čemž jim pomáhají drápy. Svůj jídelníček si spestřují i vejci jiných dinosaurů např. ankylosaurů.
Ovosaurus
Kde se objevil - Terra nova (2011)
Ovosauři jsou drobní draví dinosauři nejvíce podobní asi rodu Dilong. Jedná se převážně o noční tvory kteří mají v oblibě kousání do kabelů v lidských stavbách. Není proto divu že je obyvatelé Terra novy pokládají za škodnou. Jméno Ovosaurus je zřejmně narážka na jméno Oviraptor přestože si tihle dinosauři nejsou moc podobní.
Empirosaurus
Kde se objevil - Terra nova (2011)
Tento obří predátor se velice podobá rodu Spinosaurus. Dalo by se říct že je s ním téměř totožný a tak se možná jedná o špatnou interpretaci Terra novských vědců. Každopádní rozpínání lidské civilizace v druhohorách zřejmně dohnalo tento druh na hranici vyhynutí. V seriálu se objeví jen jednou a k tomu ještě v noci, přesto nejspíš šlo o denního živočicha.
Kostro-raptor
Kde se objevil - Triassic attack (2010)
Když byly pomocí starého indiánského zaříkávadla probuzeny k životu kostry dinosaurů, byl mezi nimi i raptor. Stejně jako obyčejný raptor je i tenhle "raptoří kostlivec" hbitý, rychlý a krvelačný. Útočí znenadání a s nikým nemá slitování. Coby oživlá kostra má schopnost regenerace (když ho přejeli autem tak se pak zase poskládal dohromady). Myšlenka dinosaurů jako chodících koster není překvapivě nic novodobého. Už hodně dávno, když byla dinosauří paleontologie ještě v plenkách se někteří vědci domnívali že dinosauři chodili po zemi jen jako kostry.
Kostro-pteranodon
Kde se objevil - Triassic attack (2010)
Další z oživených koster patřila pteranodonovi. Tenhle vzdušný zabiják svou kořist obvykle rád nabodával na konce svých křídel ze kterých se (vzhledem k tomu že šlo o kosti) stala smrtící zbraň. Vzhledem k tomu že na křídlech neměl žádnou kožnatou blánu tak by si za normálních okolnosti asi nemohl jen tak poletovat a napad koho se mu zlíbí. Ovšem tady jsme ve sci-fi a jak už to bývá je tu i nemožné možným.
Kostro-trex
Kde se objevil - Triassic attack (2010), Noc v muzeu (2006)
Kostlivec Tyrannosaurus může budit v každém hrůzu ovšem ne vždy. Ve filmu Triassic attack byl představen jako krvelačná bestie která zabíjí na co přijde a jen tak něco jí nezastaví. Skutečná noční můra obyvatel městečka. Ovšem ve filmu Noc v muzeu kde se Kostro-trex také objevil se choval velice přátelsky a ochočeně (umí i aportovat jako pes). Tady ale nebyl oživen pomocí indiánského kouzla ale pomocí Egyptské Akhmenrahovy desky.
Okřídlený kostro-trex
Kde se objevil - Triassic attack (2010)
Když vojáci roztříleli kostry T.rexe a pteranodona na kusy, netušili nic o jejich regenerační schopnosti. Jelikož se ale jejich kosti pomíchaly tak se neposkládaly zpět jako dvě kostry ale jako jeden obrovský predátor který vypadá jako T.rex ale s obrovskými křídly díky kterým mohl létat a napadat svou kořist ze vzduchu. Když se složil, rudě mu zaplály oči a začal řádit ve městě. Zdálo se že tenhle "létající trex" je neporazitelný ale nakonec byl uškvařen silným elektrickým výbojem po kterém se zpět už nesložil.
Dravec z ledu
Kde se objevil - Ledový teror (2011)
Tento strašlivý dravý plaz byl probuzen ze své hybernace když dělnící na Aljašce prováděli odstřely v diamantovém dole. Probuzený ještěr je okamžitě všechny pozabíjel ale to mu nestačilo a začal řádit dál. Místní vědátorka tohoto tvora označila jako pliosaura což ovšem není vůbec šťastné přirovnání neboť s ním nemá vůbec nic společného. Nejvíce tento tvor připomíná asi permského dravce Inostrancevii. Dokáže se velice dobře pohybovat po souši a je i zdatný plavec. Také je přizpůsoben životu v chladných podmínkách a ani ledová voda mu nevadí.
Troodon pectinodon
Kde se objevil - Jurassic park the game (2011)
Troodon pectinodon je druh troodona který byl také naklonován v Jurském parku. Jelikož však bylo tito dinosauři příliž nebezpeční byli drženi v karanténě odkud však utekli. Jsou to převážně noční tvorové, mají velké svítivé oči a jedovaté zuby. Člověka zpravidla hned nezabijí pouze ho zparalyzují a odtáhnou si ho někam do hnízda kde do něj nakladou vejce. Takhle jim slouží jako inkubátor. Když se mláďata vylíhnou hned mají alespoň zdroj potravy. Druhové jméno pectinodon bylo původně použito jako rodové jméno pro troodona.
Deinocheirus hrůzodravec
Kde se objevil - Gladiátoři druhohor (2001)
Tenhle dinosaurus je v knize Gladiátoři druhohor vylíčen jako obří krvelačný predátor vybavený velkými drápy na předních i zadních končetinách. Ve svém okolí šíří hrůzu a dvojice hrůzodravců dokáže během chvilky roztrhat na kusy i velkého sauropoda. Nakonec jsou však usmrceni písečnou bouří. Vzhledově připomínají gigantického deinonycha. Tahle podoba byla deinocheirům skutečně dříve přisuzována protože se z tohoto dinosaura našly jen gigantické přední končetiny s ostrými drápy a vědci si mysleli že šlo o krvelačného dravce. Dnes se má za to že spíše připomínal obřího gallimima. Původní podoba ale přeci jen měla své kouzlo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jenny Jenny | Web | 4. července 2012 v 15:43 | Reagovat

Ahojda:))Chtěla bych tě poprosit o laskavost, vím, že mě ani neznáš, ale moc bych ocenila tvoji pomoc:)) Snažím si přidělat na zkoušky z angličtiny, abych mohla studovat v zahraničí. Jediný co bych od tebe potřebovala je, aby ses zaregistrovala na stránce, kterou mám napsanou jako WEB(pod moji přezdívkou). Chápu, že teď si asi říkáš jak mi pomůžeš, že se na té stránce zaregistruješ. Když se zaregistruješ tak se mi připíše 10Kč(za každého člověka), takže proto:)) O nic nejde jen tam dáš svůj e-mail, věk a v jakým kraji bydlíš a to je všechno:))Nic za to neplatíš a už nikdy tam i nemusíš jít, takže ti to určitě neublíží:))Jestli to pro mě uděláš budu ti strašně vděčná a splním si i svůj sen po kterém toužím už svých 9 let, takže ti předem strašně děkuju i za přečtení:))***

2 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 4. července 2012 v 16:16 | Reagovat

Pro toho dinosauřího transformera z Triassic Attack by se dal použít název Ptyrannodon.

3 Canis lupus Canis lupus | Web | 6. července 2012 v 20:45 | Reagovat

u té terra novy nové druhy dinosaurů beru v potas jako dinosaury, které jsme neobjevili. protože toho co ve skutečnosti žilo se e fosilním záznamu zachoval jen zlomek :)

4 raptorex raptorex | Web | 13. července 2012 v 23:05 | Reagovat

super článek, zvlášť ta část s dinosaury z terra novy. jenom mimichodem bych chtěl říct že už sem zpátky.

5 filip filip | E-mail | Web | 31. března 2013 v 18:26 | Reagovat

hustý ¨)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
obrazek