Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Květen 2012

10 nejzajímavějších pravěkých ptáků

28. května 2012 v 13:35 Ptáci
Ptáci - skupina dinosaurů kteří přežili až do dnešních dob. Ovšem mnoho právě těch nejzvláštnějších druhů už vyhynulo. 10 nejpodivnějších vyhynulých ptáků si tu teď představíme.

10. Dino-pták z Číny - Confuciusornis
Tento drobný pták žil v Číně ještě za dob dinosaurů. V té době to byl jeden z nejběžnějších ptáků asi jako dnes vrabec. Samci tohoto ptáka měli na ocase dvě dlouhá pera, samice tuto ozdobu neměly. Tito ptáce zřejmě ještě nebyli dobři letci ale byli to spíš plachtaři kteří plachtili ze stromu na strom. Kdyby se totiž pokoušeli o aktivní let jejich pera by se pravděbodobně zdeformovala.

9. Zabijácká potáplice z Kansasu - Hesperornis
9. místo obsadil zvláštní nelétavý pták který vzledově připomínal nějakou podivnou potáplici. Hesperornis byl vodní pták žijící ve svrchní křídě. V zobáku měl ještě řadu zubů pomocí kterých lovil ryby. Ve smrtícím křídovém moři se však tento zabiják stával často také něčím obědem. Mosasaury počínaje a obřími dravými rybami konče. Hesperorni zřejmně hnízdili na břehu ve velkých koloniích podobně jako dnešní mořtí ptáci.

8. Terorista z Floridy - Titanis
V našem žebříčku nesmí chybět zástupce hrůzo-ptáků. Titanis je obrovský dravý pták ze skupiny forusracidů kteří měli sice maličká křidélka neschopná letu, ale zato silné zadní nohy schopné rychlého běhu a obrovský zobák kterým by dokázali usmrtit i velkou, zuřivě se bránicí kořist. Žádné menší zvíře si před ním zřejmně nebylo jisté životem. Kdyby dnes žil tak k usmrcení člověka by mu zřejmě stačila jen jedna rána zobákem.

7. Démonická husa z Austrálie - Dromornis
Číslo 7 v našem žebříčku je Dromornis. I když vzledově připomíná pštrosa a díky velkému zobanu je zase podobný hrůzoptákům, tak není připuzný ani s jedním z nich. Jeho nejbližšími přibuznými jsou dnešní husy. Jeho strava je tak trochu záhadou ale zřejmně stejně jako husy byl zřejmně i Dromornis všežravec. Tahle "husa" dosahovala výšky až 3 metry a i ten nejješitnější dnešní houser by při pohledu na Dromornise nejspíš zalezl strachy do křoví.

6. Tučňáčí příšera z Peru - Inkyacu
Tento až 1,5 metru vysoký tučňák co se proháněl ve vodách Peru před 36 miliony let obsadil 6 místo. Zvláštní na jeho zkamenělinách je že díky zkoumání pigmentu z jeho fosilizovaného peří se zjistilo že barva jeho peří byla šedá, nikoli černá jako u dnešních tučňáků. Inkyacu si ve své době žil celkem pohodlný život protože v té době ještě nežili ploutvonožci - úhlavní nepřátelé tučňáků.

5. Nejdravější mořský pták z Pacifiku - Osteodontornis
Představte si obřího mořského ptáka, většího než albatros, s rozpětím křídel přes 5 metrů a se zobákem plným ostrých zubů. To je Osteodontornis. I když svým vzhledem možná albatrose připomínal tak jeho nejbližšími příbuznými jsou pelikáni. Ovšem jeho zubatý zobák ten pelikání moc nepřipomínal. Rafnutí takovým zobákem jistě nebyla příjemná zkušenost.

4. Nelétavý terej z Japonska - Copepteryx
Narozdíl od dnešních terejů kteří jsou letovými mistry tak pravěký terej rodu Copepteryx který se umístil na 4 místě naší tabulky vůbec nelétal! Jeho zakrnělá křídla sloužila spíše jako ploutve a jeho styl života připomínal tučňáky a byl na hony vzdálený dnešním terejům. Jeho vyhynutí zřejmě souviselo z nástupem ploutvonožců pro které se stal Copepteryx snadnou dosažitelnou pochoutkou.

3. Běhavá sova z Kuby - Ornimegalonyx
Bronz si vysloužil zvláštní druh sovy z Kuby. Tahle příšerka byla totiž přes metr vysoká, pravděpodobně nelétavá ale měla zato dlouhé zadní nohy díky kterým nejspíš velmi rychle běhala. Někdy se jí též přezdívá "sova na chůdách" nebo "čápo-sova". Na Kubě lovila hlodavce ještě před 10 000 lety. Jako spestření jídelníčku jí možná posloužili i malí pozemní lenochodi kteří na ostrově také žili.

2. Kiwi-kachna z Kauai - Talpanas
Vezměte ptáka Kiwi, smíchejte ho s kachnou a uděláte si představu o vzhledu ptáka který získal střibrné místo. Měla navíc neobvykle malé oči (proto se jí také někdy říká krtčí kachna). Orientovala se pravděpodobně hmatem a čichem. Je víc než jisté že létat neuměla. Takhle dopadne evoluce kachny která skončí na izolovaném ostrově bez nepřátel. Na jakémkoliv dnešním rybníku by si totiž Talpanas ani nekvákl.

1. Největší pták co se kdy vznesl - Argentavis
Kdo jiný by si zasloužil zlaté místo v naší tabulce než Argentavis - největší létající pták všech dob. Tento obr se sedmimetrovým rozpětím křídel plachtil nad pláněmi dnešní Argentiny před 6 miliony let. Musel na něj být opravdu velkolepý pohled. S největší pravděpodobností se jednalo o dravce který jako svou smrtící zbraň používal svůj ostrý zobák a velké drápy na zadních nohách. Kdyby tito ptáci žili i dnes tak by člověk v přímém střetu s nimi neměl zřejmě žádnou šanci na vyváznutí a skončil by jako součást argentavisova oběda.

Viděli jste 10 nejzajímavějších prehistorických ptáků. Každý z nich měl nějakou zvláštnost díky které se octl v naší tabulce. Ovšem jednu věc mají společnou, všichni už vyhynuli.

Prdy sauropodů jako příčina oteplení?

15. května 2012 v 13:39 Nevšední pohled na dinosaury
Zní to spíše jako vtip ale tato nová ale značně spekulativní teorie se nyní objevila ve vědeckých kruzích. Studium sedimentů, které naznačilo dosud ničím nevysvětlený nárůst globálních teplot o 10 stupňů Celsia, k němuž na zemi došlo před přibližně 200 miliony let, přivedlo vědce na myšlenku, že by za tím mohl stát právě náhlý nárůst emisí metanu. A to že metan má na oteplování přibližně dvacetkrát větší vliv než kysličník uhličitý, je vcelku dobře známo. Podle vědců mohli sauropodi uvolnit za rok až 572 milionů tun metanu. Pro srovnání, dnešní přežvýkavci ho všichni dohromady vyprodukují něco mezi 55 a 110 miliony tun ročně. Když do toho ještě započítáme spalování fosilních paliv, velké močály a mořské dno vyjde to na 550 milionů tun metanu. Sauropodi tedy dokázali vyprodukovat více metanu než všechny dnešní příčiny. S tímto nárůstem byly spojeny hlavně bakterie přebývající ve střevech sauropodů které se účastnily hlavně na trvávení rostliné potravy, a tyto bakterie z nich metan uvolňovaly stejným způsobem, jako je tomu dnes u dobytka. Po vyhynutí dinosaurů až do té doby než začala průmyslová epocha klesla produkce metanu na 200 milionů.

Dinopark Vyškov novinky 2012

8. května 2012 v 17:38 Dinoparky
Ve Vyškovském dinoparku můžeme i v roce 2012 narazit na několik novinek. První novinkou je pohyblivý model býložravého nodosaurida rodu Polacanthus, který se nachází přímo na hlavní trase poblíž odbočky k T.rexovi. Druhým nováčkem je opravdu podařený model Liopleurodona. Dokonce je i pohyblivý. Nachází se poblíž bufetu Dino-gril. Dalšími zajímavými novinkami je třeba to že se zpřístupnila část areálu před hvězdárnou kde můžeme vidět dvojici mamenchisaurů a obří lebku triceratopse. Další změnou je to že stádo stegosaurů a styracosaurus stojící na skále si mezi sebou vyměnili svá místa. Zvláště styracovi to prospělo na novém místě je obklopený kaktusy a vypadá fakt působivě. Dalším dinosaurem který hodně upoutává návštěvníky (i když se jedná už o novinku loňského roku) je obří pohyblivý Diplodocus který stojí v centrální části parku. Nyní kolem něj navíc ještě poskakují drobní draví theropodi.
obrazek