Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Duben 2012

DinoWorld Perchtoldsdorf

28. dubna 2012 v 20:16 Výstavy
Putovní výstavu DinoWorld (World of dinosaurs) můžeme v těchto dnech navštívit ve městě Perchtoldsdorf jen kousek od Vídně v Rakousku. Výstava je celkem dobře zastrčená - až na druhé straně města v parku poblíž fotbalového hřiště. Můžeme jí tu vidět až do 3 června. Na výstavě můžeme vidět vlastně dvě expozice zhuštěné dohromady. Jsou to expozice dinosaurů a pravěkých savců. Jsou sice mezi sebou promíchané ale popíšeme si je odděleně.

Expozice dinosaurů - dominuje jí obří model samice diplodoka - krásně umístěný na pahorku, je na ní vidět ze všech stran. Můžeme tu vidět jak běžné druhy dinosaurů jako T.rex, Styracosaurus, Iguanodon, Ceratosaurus, Apatosaurus atd. ale také několik rarit. Tím nejzajímavějším exponátem je nejspíš drobný ostrovní sauropod Europasaurus (dokonce i s mládětem). Dále z těch ne zas tak častých jsou třeba Albertosaurus, Megalosaurus a Centrosaurus. Drobní theropodi mají na těle jasně naznačený pernatý pokryv (Oviraptor, Deinonychus, Velociraptor, Troodon). Provedení všech modelů je celkově velmi zdařilé. Rušivě působí snad jen zelená plachta ohraničující expozici s čímž se ovšem nedá nic dělat.

Expozice pravěkých savců - posledním dobou se stává velkým hitem že v dinoparcích a výstavách jsou kromě dinosaurů předváděni také pravěcí savci. Zřejmně aby tvůrci ukázali návštěvníkům také něco mladšího než dinosauři. Zde jsou pravěcí savci promíchaní mezi dinosaury (vlastně jsou všichni tak uprostřed jejich expozice) ovšem jejich kolekce je působivá - Doedicurus, Syentloceras, Macrauchenia, Brontotherium, Eobasileus, Smilodon, Arsinotheirum, Pratur, Prakoník nebo nádherný model mamuta kolumbijského.

Černobílý kos

19. dubna 2012 v 14:56 Ptáci
Kosa určitě zná každý. Samec je celý černý s jasně žlutým zobákem, samice je tmavě hnědá. Čas od času se ale u kosů objeví albíni. Největší raritou je celý bílý kos a něco běžnější jsou tzv. "částeční albíni" - kosi kteří jsou zbarvení černobíle. Někdy u nich převládá bílá barva a černých mají jen pár pírek, jindy jsou zase skoro celí černí a mají několik pírek bílých. A pak tu jsou takoví půl na půl kteří jsou černo-bíle strakatí. Jeden takový černobíle strakatý kos se vyskytuje i v Podzámecké zahradě v Kroměříži. S ostatními kosi ale moc dobře nevychází - většinou po něm hned vystartují kdykoliv se objeví na blízku.

Senzace: Nález opeřeného tyrannosaurida

5. dubna 2012 v 16:15 Nové objevy dinosaurů
Poslední dobou se hodně debatuje o tom že mláďata velkých tyrannosauridů mohla být opeřená a peří mohlo některým druhům zůstat i v dospělosti. Pro tuhle teorii ale chyběl jakýkoliv fosilní důkaz. Tedy až doteď. Na slavném nalezišti v souvrství Yixian (provincie Liaoning v Číně) byly nalezeny 3 téměř kompletní kostry velkých tyrannosauridů dosud neznámého druhu ze spodní křídy. Co je na nich ale úžasné je že se na nich dochovaly pozůstatky dlouhých pokryvových per podél ocasních obratlů. Je velmi pravděpodobné že tyto struktury pokrývaly většinu těla. Kostry patřili dvěma dospělým a jednomu mláděti. Dospělci mají navíc zvláštní hřebínky nad čenichem - možná rozdíl mezi samcem a samicí. Nový druh byl pojmenován Yutyrannus huali a nese ještě hodně primitivních znaků (tříprstá přední končetina). Narozdíl od jiných známých opeřených tyrannosauridů (Guanlong, Dilong) dosahoval délky až 9 metrů a je tedy největším známým tyrannosauridem s dochovaným opeřením.
obrazek