Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Leden 2012

Doba ledová v Brně

22. ledna 2012 v 12:40 Výstavy
V brněnském nákupním centru Olympia můžeme až do 12 února narazit na modely obřích savců z doby ledové. Výstava s názvem Giganti je rozmístěna po chodbách takže se sem neplatí žádné vstupné. V centrální části se nachází obří model mamuta bojující s neandrtálci dále srstnatý nosorožec a obří bobr castoroides. Na dalších chodbách jsou pak umístěni Smilodon, Megatherium, Glyptodon a megaloceros bojující se smečkou jeskynních hyen.

Scéna jako z hororu

15. ledna 2012 v 16:06 Ptáci
Následující fotka vypadá spíše jako scéna ze slavného hororu Ptáci. Jedná se o hejno havranů kteří se v těchto dnech každé ráno hromadně houfují před tím než vyrazí do polí hledat potravu. Střecha jednoho z paneláků v Kroměříži je těmito ptáky tak obsypaná že fakt působí jako vystřižená z výše jmenovaného filmu. Fotka byla pořízena 13.2. kolem 7 hodiny ráno.

Vyhynulé kachny a husy 4.část

6. ledna 2012 v 12:43 Ptáci
Husice chocholatá (Korejská)
(Tadorna cristata)
Vyskytovala se v jihovýchodním cípu Ruska a na Korejském poloostrově, ještě dříve také v Japonsku a Číně. Kačer i kachna byli zbarveni podobně šehnědě s bílými doplňky (kachna měla i bílou hlavu). Obě pohlaví měla nápadnou chocholku. K jejímu pozorování došlo málokdy (už byla velmi vzácná). Poslední oficiální pozorováni bylo hlášeno z roku 1964. Sice ještě v roce 1985 bylo hlášeno pozorování z Ruska ale to nebylo moc přesvědčivé. Rozjelo se i rozséhlé hledáni na nalezení tohoto druhu ale neúspěšně. Má se za to že vyhynula i když třeba ještě nějaká malá populace někde v neprostupných mokřadech může přežívat.

Obří labuť z Malty
(Cygnus falconeri)
Tato titánská labuť žila na Maltě a Sicílii v období středního pleistocénu. Dosahovala délky 190-120 cm. Rozpětí křídel měla až 3 metry. Jejím současníky byli zakrslí sloni a další endemická ostrovní fauna. Za jejím vyhynutím stojí patrně jednak změny klimatu a také příchod nepůvodních predátorů na ostrovy.

Kachna mariánská
(Anas oustaleti)
Tato kachna někdy bývá považována za samostatný ostrovní druh ovšem spíše se má za to že se jedná o hybrida mezi divokou a australskou kachnou. Žila na Marianských ostrovech a držela se spíše ve vnitrozemí v mokřadech. Šlo spíše o samotářské kachny. Právě vysoušení mokřadů vedlo k jejímu vyhynutí. Poslední žijící pár byl převezen do Mořského světa v San Diegu kde se je však nepodařilo rozmnožit. Poslední jedinec uhynul v roce 1981.
Husice mauricijská
Když se řekne Mauricius každý si jistě vybavý vyhynulého ptáka dodo. Ovšem kromě něj tu žilo mnoho jiných dnes už vyhynulých ptáků. Jedním z nich je u husice mauricijská. V záznamech cestujích se objevují často zprávy o nějaké Mauricijské huse. Jinak je známa jen ze dvou kostí. K jejímu vyhynutí přispěl patrně lov o čemž svědčí záznamy typu "Není velká ale tuky dobré." Jejím nejbližsím žijícím příbuzným je patrně husice orinocká. Její součastnicí byla kachna mauricijská (rovněž vyhynulá).

Polák réunionský
Jediná kost která byla přiřazena polákovi byla objevena na Réunionu. Tohle ovšem nestačilo k uznání samostatného druhu (víc materiálu se nenalezlo) a tak bývá přisuzována kachně mauricijské, nebo se snad mohlo jednat o zatoulaného poláka madagaskarského který je dnes kriticky ohroženým druhem.
obrazek