Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Prosinec 2011

Nejzajímavější dino-události roku 2011

31. prosince 2011 v 13:16 Nevšední pohled na dinosaury
Jak byl rok 2011 bohatý na dinosaury? Koukněme se...

Nové objevy
Letos bylo pospáno opět velké množství rodů dinosaurů i jiných pravěkých živočichů. Mezi nimi byli i mj. primitivní theropod Eodromaeus, kopající sauropod Brontomerus, drobný raptor Pamparaptor, Čínský tyrannosaur Zhuchengtyrannus, nebo obojživelný ceratops Koreaceratops. Kromě toho byly také nalezeny fosílie dinosaurů i na nehostinné Antarktidě (konkrétně drobný ornithopod a velký titanosaur) a z Německa přišla jedna z nejlépe dochovaných dinosauřích koster. Mezi další zajímavé nálezy patří obří pták Samrukia který žil už v době dinosaurů, nebo nejstarší exemplář srstnatého nosorožce z Tibetu.

Dinoparky
Letošek byl opravdu bohatý co se týče dinoparků. V Česku se otevřely hned dva nové - Praha a Boskovice v lednu by se měl otevřít další v Liberci. Také se uvažuje o otevření dinoparků v Šatově a Blansku. Poláci se také vytáhli - ti jich otevřeli rovnou 6 mezi nimi i Ustroń, Ochaby a Krasnobrod, další pak v Malbork, Wolin a Pila.

Filmy
Co se týče filmů s dinosaury byl i letošek celkem bohatý. Odvysílaly se dvě nové série Pravěku útočí, začal se vysílat nový seriál Terra nova (i když ten nebyl bůch ví co) a také vznikly dva nové dokumentární seriály o dinosaurech - Planet dinosaur a Dinosaur revolution (zvláště tenhle je podařený)

Hry
Letos se objevily i nové hry s dinosauří tematikou. Mezi ně patří třeba střílečka Dino D-Day nebo dobrodružná hra Jurassic park the game.

Co nás čeká v roce 2012? - kromě zdražování všeho, možná ještě víc dinosaurů než je zdrávo.

Prehistorický park Chvalovice - novinky

30. prosince 2011 v 17:38 Dinoparky
V prehistorickém parku ve Chvalovicích u Znojma přibylo letos na podzim také několik novinek. V dinosauří sekci přibyly tři nové pohyblivé modely pterosaurů. První z nich je zřejmně nedospělá samice pteranodona, druhý je Eudimorphodon a třetí Rhamphorhynchus. Na začátku prohlídky přibylo také několik vitrín ve kterých můžeme vidět repliky dinosauřích zubů, drápů, vajec, ale také zmenšené modely lebek, kostí anebo celých dinosaurů.

Doba ledová Chvalovice
Horkou novinkou ve Chvalovickém prehistorickém parku je od letošního podzimu také nová sekce zaměřená na faunu doby ledové. Narozdíl od dinosauří části která je potemnělá a budí dojem jeskyně je doba ledová za denního světla. Jsou tu vystaveni Megatherium, Glyptodon, Castoroides, Megaloceros, Smilodon, Macrauchenia, Mamut a srstnaný nosorožec. Vše je pohyblivé a ozvučené.

Zoo lešná v zimě

25. prosince 2011 v 18:05 Zoologické zahrady
Zimní nálada ve Zlínské zoo Lešná. Zahrada je otevřená i v zimě a o svátcích každý den.


Dinosaur revolution

20. prosince 2011 v 18:15 Jiné
Mezi všemožnými dinosauřími dokumenty kterých se v poslední době točí jeden za druhým se objevil jeden který svým způsobem nad ostatními vyčnívá, který je úplně jiný než ostatní. Tím je právě Dinosaur revolution (Dinosauří revoluce) který se nám sice také snaží přiblížit život dinosaurů ale velice svérázným způsobem. Má celkem 4 díly z nihž dva sledují více různých dinosaurů z různých dob a dva se zaměřily na konkrétní dinosaury (většinou nějak zmrzačené - allosaurus s přeraženou čelistí, t.rex s ukouslou přední nohou) a sledují jejich život. Provedení dinosaurů většinou odpovídá nejnovějším poznatkům. Tvůrci se vyřádili i na barvách. Mnozí jsou pestrobarevní, T.rex s bílou hlavou vypadá jak smrtka. Další co dělá tento seriál tak vyjímečný jsou různé situace: kde jinde uvidíte cryolophosaura ukousávajícího druhému hřebeny, shunosaura oblblého muchomůrkami, nebo samici troodona hnízdící v tlamě mrtvého t.rexe. Dinosauří revoluci si rozhodně nenechte ujít.

Jedna z nejméně obvyklých a nejzajímavějších scén. Ornitholestes kterému byla ukousnuta hlava chvíli ješte běhal než padl.

Jurassic park game - epizody

15. prosince 2011 v 17:52 dinosauří hry
1. Intruder (Vetřelec)
První epizoda je (jak už to bývá) taková úvodní. Seznámíme se s Nimou která přijela na ostrov Nublar se svým nadřízeným ukrást plechovku s embryi kterou ztratil Nedry (mezitím už sežraný dilophosaury). Po chvilce pátrání kolem jeho jeepu se jim jí nakonec podaří najít, ale vzápětí jsou napadeni dilophosaury. Nimě se podaří útéct ale jejího šéfa sežerou. Když se Nima (kterou navíc ještě pokousali troodoni) dostane na silnici tak jí srazí autem veterinář Gerry Harding který se svou dcerou Jess vrací z obchůzky. Zraněnou Nimu naloží do auta o chcou jí odvézt do návštěvního centra ale připletou se do střetu mezi obvyklými rivali triceratopsem a t.rexem a musejí přenocovat v bunkru. Ráno se dostanou do návštěvního centra ovšem T.rex je sleduje až sem. Po naháněčce se ho nakonec podaří odlákat na rozjeté vyhlídkové auto. Nima se mezitím probere z mdlob ale přátelsky se zrovna nechová.....

2. Cavalry (Kavalerie)
Na ostrov přilétají vojáci vyzvednou přeživší. Když však dorazí k návštěvnímu centru najdou předchozí tým zmasakrovaný. Po centru pobíhají compsognati a troodoni. Když přelétají nad lesem aby hledali přeživší jejich vrtulník srazí na zem pteranodon. Přežijí jen dva Oscar a Billy. Nima se zbraní v ruce mezitím donutí Hardinga aby zprovoznil horskou dráhu a dostali se tak ze strmých skal. Jízdu jim ovšem znepříjemní herrerasauři. Nakonec je ale zachrání vojáci kteří zatknou Nimu odlétají vyzvednout ještě dr. Sorkinsovou. Ta však nechce o nějaké záchraně ani slyšet. Zrovna vypouští z výběhu mírné parasaurolophy. Vidina snadné kořisti sem však přitáhne i raptory. A tak zůstávají Harding, Jess a dr Sorkinová uvězněni na vodní věži zatímco se Nima pokouší uletět s vrtulníkem Oscar jí v tom zabrání ale vrtulník se zřítí do lesa......

3. Depths (Hloubky)
Harding, Jess a dr. Sorkinová se schovají před raptory do podzemních katakomb. Raptoři však najdou do katakomb vedlejší vchod. Silnější z vojáků - Oscar je sleduje. Nima mezitím ukecá Billyho aby s ní spolupracoval a vydávají se do katakomb také (před tím ale ještě musejí utéct t.rexovi). Při střetu s raptory se jejich skupiny zase spojí. Oscar jednomu z raptorů pořeže tvář což raptory na chvíli odradí. Jenže mezitím začne hrozit expoloze místní elektrárny. Dr Sorkinová se vydává s ostatními zabránit výbuchu ovšem do podzemní elektrárny se přiženou i raptoři. Oscar nakonec výbuch deaktivuje ale raptoři ho zabijí. Ostatní se před nimi schovají v jednom kumbále kde ale najdou mrtvého jednoho z pohřešovaných vojáků do kterého cosi nakladlo vejce. Billy se strašně rozzuří a vyhrožuje dr. Sorkinové vraždou......

4. Survivors (Přeživší)
Hádku přeruší nezvaní hosté - Troodoni (dr. Sorkinová je označuje jako "Troodon pectinodon" - pectinodon ale není druhové jméno ale neplatné rodové jméno troodona - to jen pro upřesnění). Tihle zákeřní dravci se svítícíma očima a jedovatými zuby je v podzemních katakombách pěkně proženou a rozdělí ja na dva týmy: Harding a Nima se dostanou na povrh (tady se od Nimy dozvíme že na ostrově kdysi žila než ho koupila společnost Ingen). Jess, Billy a dr. Sorkinová pokračují v podzemní cestě až do akvária kde se k nim přidají i ostatní. Tady se situace značně zvrtne. Dr. Sorkinová se odmítá smířit s tím že bude ostrov vybombardován a tak, uvězní všechny v podvodní laboratoři a volá armádě a chce tomu zabránit. Nakonec ze zoufalství vypustí mosasaura ten narazí na stěny laboratoře, schodí jí do vody a sežere jí. Billy se také pěkně vybarví - uteče z lobaratoři a zničí přístupovou cestu chce si plechovku s embryi nechat pro sebe - netuší že mu jí Jess nepozorovaně ukradla. Harding, Nima a Jess mají jedinou volbu - vyplavat z laboratoře a neskončit ve chřtánu mosasaura - to sem jim nakonec podaří ale v přístavu je znovu napadne Billy a chce zpátky plechovku. Hned je ale sežrán t.rexem který se tu zničehonic objeví. Ostatní utíkají ke člunu a..... Teď jsou tu dva různé konce - v prvním všichni tři z ostrova šťastně uniknou, ve druhém Nimu sežere T.rex a zachrání se jen Harding a Jess.

Poblíž D1 skákal klokan

8. prosince 2011 v 18:29 Zajímavosti
Neobvyklý případ se odehrál poblíž dálnice D1 u Humpolce. 70 hasičů, policistů a dobrovolníků tu neúspěšně nahánělo klokana rudokrkého Vendelína který nedávno utekl ze soukromého chovu. Klokan se pohyboval v blízkosti dálnice ale dopravu přímo neohrozil.Na klokana upozornili okolo 8 hodiny ráno lesní dělníci. O dvě hodiny později už na 93,5 kilometru dálnice vytvořilo 70 lidí rojnice a prohledávali blízký lesík.Rozsáhlá pátrací akce skončila hodinu po poledni. Kromě policistů se jí zúčastnili i profesionální a dobrovolní hasiči z Humpolce. Dokonce přivolali i hajného se psem protože by pes mohl klokana nahnat blíže k  rojnici. Bohužel se ho nepodařilo odchytit. Klokona Vendelín utekl před 2 týdny ženě která zvíře chovala u chalupy na Pelhřimovsku. Kromě této události byl pozorován ještě několikrát, lidé dokonce volali i do Jihlavské zoo jestli jim nechybí klokan - tam však mají všechny.

Jedovatost u dinosaurů

3. prosince 2011 v 11:51 Nevšední pohled na dinosaury
Dinosauři zabíjející svou kořist pomocí jedu - velmi oblíbené téma tvůrců filmů a her, jenže jak je to doopravdy? Paradoxně byla jedovatost prokázána jen u jediného druhu dinosaura u ostatních je to zřejmně jen výplod fantazie filmařů ovšem kdo ví jaká je pravda?

Sinornithosaurus (prokázáno)
Detailní analýza fosilizovoných zubů tohoto dinosaura ukázala že obsahují žlábky které jsou velice podobné těm jaké mají dnešní jedovatí ještěři korovci. Přímo nad zuby byly v lebce dutiny kde byly umístěny jedové žlázy. Jed těchto dinosaurů byl úččiný hlavně v tom že i když se jim jejich kořist hned zabít nepodařilo tak jed v ráně jí mohl ochromit a nebo jí způsobit takové komplikace že později uhynula.

Dilophosaurus (Jurský park - filmy a hry, dinoparky)
Dilophosaurus byl v Jurském parku vylíčen jako tvor který na své oběti plive tmavý slizovitý jed kterým většinou míří na oči aby kořist oslepil. Pochopitelně pro toto neexistují vůbec žádné důkazy ani pro roztažitelný vějíř který měl kolem krku. Takto se objevil nejen v prvním filmu ale i ve hrách (Jurassic park operation geneisi, Jurassic park the game). Schopnost plivat jed se zalíbila i majitelům některých dinoparků (Zator, Rybnik) kde Dilophosaurus plive na návštěvníky vodu (která má symbolizovat jed).

Oviraptor (Dino crisis 2)
V hře Dino crisis 2 disponuje schopností plivat jed Oviraptor. Narozdíl od dilophosaura má jeho jed nažloutlou barvu. Podobně jako v případě dilophosaura i tady se tvůrci zřejmně řídili podle dnešních plivajících kober které jsou schopny plivat jed až na vzdálenost několika metrů a většinou míří na oči. Ovšem jestli podobnou schopností disponovali i někteří dinosauři třeba Oviraptor ze nijak potrvdit nedá. Všichni jed plivající dinosauři jsou v současnosti považování jen za fantazii filmařů.

Microraptor (Dino D-Day)
Tady vlastně platí to co v předchozím případě. Micoraptor na své oběti ve hře Dino d day plive jed také na dlouhé vzdálenosti, při čemž míří na obličej, ovšem jakékoli fosilní důkazy chybí. Myšlenka je to zajímavá ale opět nijak neprokázaná.

Troodon (Jurassic park the game)
Tohle je už ale jiný případ. Tvůrci hry Jurassic park se neinspirovali tolik zažitými jed plivajícími dinosaury ale spíše se zaměřili na Sinornithosaura u kterého byla přítomnost jedového kousnutí prokázána. Tuto schopnost pak dali dravcovi rodu troodon který se sinornithosaurovi podobal a není tedy vyloučeno že svou kořist také zabíjel pomocí jedovatého kousnutí. Ochromenou kořist by přece šlo lépe ulovit a i kdyby mu kořist utekla tak by později jistě zemřela na následky otravy. Troodoni ve hře přesně tuto strategii využívají.
obrazek