Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Barevné variace dinosaurů

7. října 2011 v 17:51 |  Nevšední pohled na dinosaury
Poznámka: Jelikož neexistují žádné důkazy o zbarvení dinosaurů (kromě několika malých opeřených druhů), je tento článek čistá spekulace.
Díky fosilním pozůstatkům můžeme přesně určit jak vypadala anatomická stavba dinosauřích těl, zachovala se i jejich zkamenělá kůže i otisky peří. O barvě však nevíme skoro nic. Velcí býložraví dinosauři jako Brachiosaurus nebo Diplodocus pravděpodobně moc barevní nebyli stejně jako dnešní velká zvířata (sloni, nosorožci). Ovšem střední a malé druhy dinosaurů mohli bát pestře vybarveny. Podívejme se na ptáky - dnešní dinosaury. Mnoho z nich hýří všemi barvami. U mnoha ptačích druhů (kachny, pávi, bažanti) je často velký rozdíl mezi zbarvením samců a samic - pohlavní dvojtvárnost.

Podívejme se třeba na býložravého hadrosaurida rodu Parasaurolophus. Rozdíly mezi samcem a samicí jsou zřejmé už z kosterních nálezů. Samci měli dlouhý hřeben na hlavě, samice ho mělí kratší a více zakroucený. Jenže rozdíly mohly bát i v barvách. Větší a bojovnější samci mohli být pestře vybarvení aby upoutali pozornost samic. Samice naopak mohli být zbaveny hnědě a nenápadně, stejně tak mláďata mohla být nenápadná aby se skryla v porostu. Na prvním obrázku je samec parasaurolopha z dinoparku v Krasnobrodě, na druhém je samice a mládě z dinoparku ve Vyškově. Všimněte si výrazné pohlavní dvojtvárnosti.

Svatební šat u dinosaurů?
Podívejmě se znovu na kachny. Kačeři jsou ve svatebním šatě sice pestrobarevní ale mají i období (od června do září) kdy pelichají ztratí své pestré zbarvení a podobají se kachnám (prostý šat). I tak je docela možné že u některých druhů opeřených dinosaurů docházelo během roku k výměně peří a samci kteří možná hýřili všemi barvami byli nejdnou stejně nenápadně zbarveni jako samice. Další věc kterou se samci opeřených dinosaurů mohli lišit od samic jsou různé pernaté ozdoby třeba chocholky které samci mohli mít velké a nápadné a samice malé.

Zbarvení dle prostředí
Barevné rozdíly však nemusely být jen mezi samci a samicemi ale také mezi jednotlivýmy druhy a poddruhy které obývaly různé biotopy. Často jediné rozlišení mezi nimi mohla být právě barva. Pěkně to bylo vymyšlené třeba ve hře Trespasser. Kde v každém biotopu žil jinak zbarvený druh raptora. Na prvním obrázku je druh z listnatých lesů, na druhém druh z hor.

Mohli svou barvu měnit?
V knižní verzi Jurského parku 2 je theropod rodu Carnotaurus obdařen schopností měnit barvu jako chameleon. Změnou barvy chameleon ukazuje jakou má zrovna náladu a slouží to i jako prostředek komunikace. Jelikož se však nedochovaly žádné stopy po dinosauřím pigmentu které by něco takového dokazovaly i dinosaurů jako třeba carnotaurus tak můžeme na otázku jestli měnili barvu odpovědět jen jedním slovem - nevíme.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 siamotyran siamotyran | Web | 7. října 2011 v 19:45 | Reagovat

pěkné velice zajimavý článek :)

2 Canis lupus Canis lupus | Web | 7. října 2011 v 21:59 | Reagovat

samcům ještěrek obecných se zvýrazní bi i barvy šupin v době páření, takže to není jen otázka peří :)

3 Betaraptor Betaraptor | Web | 8. října 2011 v 18:02 | Reagovat

Moc hezké.

4 dinosaurss dinosaurss | Web | 8. října 2011 v 21:50 | Reagovat

Zajímavé, zvláštní..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
obrazek