Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červenec 2011

Zoo Opole

30. července 2011 v 20:03 Zoologické zahrady
Opolská zoo se mezi Polskými zahradami řadí určitě k těm lepším. Je umístěna v pěkném parku jednotlivé expozice jsou zajímavě zarostlé a chvílemi to tu fakt připomíná nějakou džugli. V první části jsou hlavně opičí expozice a pavilon primátů (několik druhů lemurů, kotulové ale třeba i gorily), dále výběhy jihoamerických zvířat, voliéra ptáků, pěkný bazén lachtanů, expozice šelem (jaguár, puma). Cestou dál jsou evropská zvířata (vlci, divočáci, jeleni, sovy) a dostáváme ne do Africké části: pěkný společný výběh zeber a pelikánů, dále hrošíci, antilopy, lemuří a surikatí ostrovy, žirafy, nosorožci, gepardi. Zadní část (Austrálie a venkovní výběh žiraf) prochází rekonstrukcí a je uzavřen. V zoo se dá strávit příjemný den z hlavního parkoviště k bráně je to ale celkem dlouhá procházka.

Jurapark Krasiejow - obr mezi parky

30. července 2011 v 19:42 Dinoparky
Kolem 250 modelů pravěkých živočichů postavených na trase kterou než projdete tak uplyne určitě půl dne - to je Krasiejowský jurapark. Jednotlivé modely jsou řazeny podle časové epochy a snad v každém odpobí jsou takoví kteří v žádném jiném parku nejsou. Např. Trias (Gojirasaurus, Sellosaurus, Chirotherium, Isanosaurus, atd.) Jura - (Amphicoelias, Hesperosaurus, Gargoylesaurus, Sarcosaurus) a křída - (Atlascopcosaurus, Niobrarasaurus, Hypacrosaurus, Avaceratops atd.) Snad všichni dinosauři tu jsou vyobrazeni ve velmi početných stádech, skupinách a smečkách. Peří mají nejen theropodi ale i někteří ornithopodi. Zajímavé je také paleontologické muzeum kde si můžeme prohlédnout jednak kostry tvorů nalazených přímo zde a také zkameněliny v původní poloze přímo v zemi (převládají lebky metoposaurů). Pokud si návštěvu stále rozmýšlíte skuste to. Větší park s věrohodnějšími najdete
asi jen těžko.

Mini-dinopark Krasiejow

30. července 2011 v 19:12 Dinoparky
V Krasiejowě není jenom gigantický jurapark ale nachází se tu ještě jeden menší parčík. Jedná se vlastně o zahradu před muzeum. Muzeum bývá bohužel otevřeno jen o víkendech takže kdo sem přijde ve všední den má smůlu. Zahrada před muzeem je ale otevřena neustále. Jsou tu převážně tvorové co byli objeveni na místním nalezišti (Silesaurus, Polonosuchus, Metoposaurus, Phytosaurus), kromě nich ještě Allosaurus a Triceratops. Pokud se chystáte navštívit jurapark můžete se zastavit i tu - je to po cestě.

Jeseníky - zajímavá místa

30. července 2011 v 19:02 Tip na výlet nebo dovolenou
Trasa: Ovčárna - Praděd - Švýcárna
Nenáročná trasa z Ovčárny na Praděd se jde po asfaltce do kopce. Kousek před vrcholem je odbočka na cestu vedoucí k chatě Švýcárna - opět nenáročná trasa.
Dlouhé stráně
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně se nachází poblíž vesnice Kouty nad Desnou. V prohlídce je návštěva elektrárny a Dolní nádrže. Na Horní nádrž se pak jezdí už zvlášť lanovkou a odtud pak pěšky nebo autobusem. Tato horní nádrž je zajímavá v tom že to byl vlastně původně kopec jehož vrchol byl vybagrován. Jestli se chcete dozvědět více koukněte se třeba sem:http://www.dlouhe-strane.cz/

A ještě pár fotek Jesenických ptáků.
Potkat černého čápa v přírodě není tak jednoduché jako potkat bílého protože je velmi vzácný. Jeho fotka není moc kvalitní protože byla pořízena na velkou vzdálenost a za silného deště.

Pohyblivé obrázky - různé

22. července 2011 v 12:48 Jiné
Různé animované obrázky:


Animace od Kryptoraptora:

Něco pro trpělivé - když chvíli počkáte objeví se tu pterosaurus.Jeden z posledních dinosaurů

19. července 2011 v 15:57 Nové objevy dinosaurů
V oblasti Heel Creek v Montaně byl nalezen roh rohatého dinosaura (patrně rodu Triceratops). Na tom sice není nic neobvyklého - vždyť Triceratops je zdejším nejběžnějším dinosaurem - ovšem tento roh byl nalezen pouhých 13 cm od iridiové vrstvy která značí dopad meteoritu na konci křídy a tím vyhynutí dinosaurů. Většinu dinosauřích fosílií od této vrstvy dělí mezera zhruba tří metrová Teorie meteoritu bývá často napadána právě proto že ve vrstvě kdy k dopadu došlo nebyly nalezeny vůbec žádné fosilie dinosaurů což vedlo některé vědce k doměnce ži dinosauři už vymírali před tím než meteorit na zem dopadl. Dinosaura jemuž roh patřil dělilo od dopadu zřejmně pár tisíc let. Sice byly nalezeny dinosauři zkameněliny i po dopadu ale tady se zřjmně jedná jen o druhotné uložení zkamenělintvorů kteří žili dříve.

10 pravěkých skrčků

14. července 2011 v 12:58 Nevšední pohled na dinosaury
Minule tu byli představení pravěcí obři a tak se teď podíváme na jejich pravé opaky.

10. Nejmenší žijící dinosaurus - kolibřík
Ptáci jsou dnes přiřazováni k theropodním dinosaurem a proto je za vůbec nejmenšího dinosaura pokládán právě kolibřík čmeláčí který je dlouhý asi jen 5 cm tedy ne o moc větší než čmelák. I když kolibřík by se asi těžko mohl nazývat pravěkým zvířetem protože dnes ještě pořád žije. Za nejmnešího vyhynulého dinosaura je dnes považován Epidendrosaurus.
9. Nejmenší pravěká velryba - Pakicetus
Mysleli jste si že velryby vždy byla ryze vodní zvířata? Omyl! Pakicetus byl něco napůl mezi suchozemským dravcem a napůl vodní velrybou které se ale zatím mnoho nepodobal.Předci kytovců jako Pakicetus vlezli do vody jako čtyřnožci. Když savec začne plavat jako ryba, jsou mu zadní končetiny jen a jen na obtíž. Trčí z těla ven a plavce znatelně zpomalují proto je nakonec zcela ztratili. Žil v pákistánu.
8. Nejmenší pravěký slon - Phosphatherium
Tento miniaturní předchůdce chobotnatců žil ve spodním eocénu (asi před 49 mil. lety). Vážil asi jen 15 kg což je oproti jeho potomkům směšné. Neví se ani jestli měl vůbec nějaký chobot a nebo jen náznak. Přibuznost se slony byla vyčtena z jeho chrupu.
7. Nejmenší ankylosaur - Minmi
Minmi je asi jen 3 metry dlouhý ankylosaur který žil v Austrálii. Byl pojmenován podle stejnojmené australské křižovatky. Na tělě měl sice ochraný pancíř ale ocasní kyj mu scházel. Díky svému malému vzrůstu mohl být Minmi celkem rychlý a svižný narozdíl od svých větších příbuzných.
6. Nejmenší pterosaur - Nemicolopterus
Tato pterosauří miniatura žila ve spodní křídě v Číně. Měl rozpětí křídel jen 25 cm a je tedy považován za vůbec nejemnšího známého pterosaura. Patrně žil v hustých lesích a byl dobře uzpůsoben lezení po stromech. Podle některých vědců se však jedná jen o mládě nějakého jiného pterosaura třeba rodu Sinopterus.
5. Nejmenší ceratopsid - Microceratus
Mnoho lidí ho zná asi pod jeho známějším rodovým jménem Microceratops ale protože toto jméno už bylo použito pro jednoho brouka a tak musel být přejmenován na Microceratus. Pohyboval se po zadních nohách a na hlavě měl už jednoduchý límec. Byl dlouhý 0,6 metru.
4. Nejmenší mořský plaz - Lariosaurus
Tento miniaturní člen nethosauří rodiny dosahoval délky jen 60 cm. Žil v Itálii a jeho jméno znamená ještěr od jezera Lario. Jeho tělesná stavba nenaznačuje že by byl dobrá plavec, nespíš se zdržoval na mělčině a u břehu kde lovil hmyz a malé rybky.
3. Nejmenší sauropod - Europasaurus
Taková brachiosauří miniatura - tak by se dal zřejmně popsat tento jen 6 metrů dlouhý Německý sauropod. Europasaurus je pravděpodobně zakrslou ostrovní formou které se na ostrovech vyvynuly proto že zvířata normální velikosti by se tu nemohla uživit. Blízkým příbuzným Europasaura je právě Brachiosaurus vedle kterého vypadá Europasaurus jako jeho kapesní verze.
2. Nejmenší tyrannosaur - Raptorex
I velcí tyrannosauři měli ve své rodině kapesní verzi. Byl jí Raptorex asi 3 metry dlouhý dravec z Číny který byl objeven teprve v roce 2009. Raptorex má skoro úplně stejnou stavbu těla jako velcí tyrannosauridi proto se někteří vědci domnívají že jde jen o mládě tarbosaura. Nejnovější výzkumy tuto domněnku podporují.
1. Nejmenší raptor - Microraptor
Raptoři nemusejí být jen krvelačné bestie které zaživa párají svou oběť svými zahnutými drápy. Jejich nejmenší zástupce byl 43-83 cm dlouhý a šlou patrně o hmyzožravce. Zajímavé je že kromě předních končetin měl i zadní nohy přeměněné v křídla které mu výborně sloužily k plachtění mezi stromy. Právě jeho křídla mu přinesla velkou popularitu u veřejnosti. Objevil se třeba ve filmu Tarbosaurus, v seriálu Prehistorický park nebo v knižní verzi Dinotopie.

Vyhynulé kachny a husy 3.část

9. července 2011 v 12:52 Ptáci
Talpanas
Tato kachna žila na Havajském ostrově Kauai asi před 6000 lety. Jméno Talpanas je odvozeno od latinského talpa což znamená krtek, druhové jméno lippa znamaná skoro slepý - což poukazuje na neobvykle malé oči tohoto druhu. Je více než jasné že kachna s takto malýma očima byla neschopná letu a orientovala se hlavně hmatem a čichem. Je docela možné že šlo o nočního tvora. Její vývoj poukazuje na absenci přirozených nepřátel.
Chendytes
Chendytes lawi byla mořská kachna husovitého vzhledu která žila Kalifornském pobřeží v období Pleistocénu. Není úplně jasná proč vyhynula možná jí vyhubili její přirození predátoři. Jednalo se zřejmně o tvora který většinu času trávil lovem potravy pod vodou. Někdy se jí také přezdivá potáplivá husa. Není to zas nic tak neobvyklého protože i dnešní husy se mohou (i když je na chvilku) celé potopit pod vodu.

Kachna z Chathamských ostrovů
Tato kachna s latinským jménem Pachyanas chathamica žila na Chathamskýchostrovech poblíž Nového Zélandu. Byla popsána Walterem Oliverem podle kostí uložených v Canteburském muzeu. Šlo pravděpodobně o létavý druh který vydržel až do 16 století kde mu zasadil smrtící ránu nadměrný lov. Šlo o kačenku menšího vzrůstu s šedým tělem a tmavou hlavou.
Morčák z Aucklandských ostrovů
Tento druh morčáka obýval Aucklandské ostrovy a to až do roku 1902 kdy byl zastřelen poslední pár. Kačer měl tmavě červenohnědou hlavu s chocholkou a ocas a křídla šedé, kachna byla o něco menší a měla menší chocholku. Aucklandsý morčák byl nelétavý a před nebezpečím se schovával mezi kameny. Ovšem před nadměrným lovem a lidmi přivezenými nepůvodními zvířaty mu to nebylo nic platné.
Cnemiornis
Byla to obrovská nelétavá husa která žila na Novém Zélandu. Její křídla byla značně redukovaná takže byla nelétavá a vzhledově připomínala vyhynulé kachny Moa-nalo z Havajských ostrovů a nebo také husu kuří která v Austrálii žije dodnes. Cnemiornis mohl dorůstat až do výšky jednoho metru. Příchod člověka se mu však stal osudným stejně jako obřím nelétavým ptáků rodu Dinornis. Jsou dva druhy Cnemiornise: Cnemiornis calcitrans z Jižního ostrova aCnemiornis gracilis ze Severního ostrova.

Zoo Ostrava

6. července 2011 v 20:48 Zoologické zahrady
Ostravská zoo patří také k velkým zahradám ale také k těm roztahaným. Hned na začátku je výběh plameňáků a několik průchozích ptačích voliér. Pak je dlouhá cesta mezi velkými výběhy jelení zvěře. Cestou dál je rozcestí, cesta dolů je slepá a vede k voliérám dravců a malýcj koček. Cesta rovně vede k plácku kde dříve stával dnes už nevyhovující betonový medvědinec. Ten byl srovnán se zemí a medvědi ušatí se přesunuli do nádherného obřího výběhu dále v zoo poblíž slonince. Sdílejí ho společně s hulmany. Poblíž je také velice hezká expozice vyder. Další úspěch kterým se může ostravská zoo pochlubit jé vůbec první odchov slůňat v česko-slovenských zoo. První mládě sice uhynulo ale druhému se daří velice dobře. Poblíž slonice jsou ještě pavilony hrochů, šimpanzů a velkých koček. Dále cesta pokračuje mezi velkými rybníky k roztahané africké části kde jsou tradiční zvířata (žirafy, zebry, antilopy atd. O víkendech a státních svátcích bývá v zoo hlava na hlavě.
Dinopark Ostrava (Doubrava)

6. července 2011 v 20:33 Dinoparky
Tento dinopark letos vstoupil už do 3 sezóny ale to ještě neznamená že by o něj opadl zájem - naopak se zdá že návštěvnost je ještě větší. Letos tu sice nejsou nijak velké zmněny - vlastně se jen o něco rozrostly skupiny stegosaurů a mamenchisaurů, některé modely jsou jinak uspořádané atd. Za zmínku stojí také jezírko s vodopádem (zatím je prázdné ale nějaký mořský plaz by tu nebyl na škodu). Pokud stále váháte zde sem jet tak určitě ano protože tento dinopark je raritní v mnoha směrech. Zvláštní je už jeho poloha (park má vlastně dvě patra). Další zajímavostí je projížďka dinoexpresem do zakázané oblasti (takovéto projižďky jsou spíše někde v amerických dinoparcích ale ve střední Evropě je to rarita. A také jako jediný česko-slovenský dinopark vystavuje velkého sauropoda Seismosaura a jako jediný Evropský i seismosauří mládě.

Pravěk útočí 5.série díl.6

1. července 2011 v 12:37 Primeval - nové díly
V předchozí části zmizel Connor v otevřené anomálii. Matt a Abby se ho tedy vydávají hledat ovšem v budoucí poušti musejí čelit nejen útokům pouštních future predátorů ale i jedovatým písečným bouřím. Mezitím se Philipova umělá anomálie přetíží a hrozí obří exploze. Connor vymyslí plán jak to všechno zastavit ovšem predátoři se dostali i do centra výzkumu a situaci komplikují. Plán nakonec vyjde, anomálie zmizí a vypadá to že je vše v pořádku. Zdá se že tímto dílem by seriál mohl skončit ale kdepak. Tvůrci si zase nemohli odpustit otevřený konec. Sérii číslo 6 prý slibují na rok 2013 - prý jí nechtějí uspěchat tak uvidíme co z toho bude......
obrazek