Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červen 2011

10 pravěkých obrů

29. června 2011 v 12:30 Nevšední pohled na dinosaury
10 obřích dinosaurů a jiných pravěkých plazů - z každé skupiny jeden. Podle stránek dinosaurs.about.com

10. Největší ichtyosaur - Shonisaurus
V mořích nikdy neplaval větší ryboještěr. Mohl dosáhnout délky až 23 metrů a vážil až 30 tun. Žil na konci triasu tedy ještě před zlatým věkem ichtyosaurů kterým byla jura. Vzhledově připomínal shonisaurus něco mezi velrybou a delfínem.
9. Největší krokodýl - Sarcosuchus
Krokodýli se sice dožili až dnešních dnů ovšem ten nevětší a nejstrašlivější žil v období spodní křídy asi před 115 a 110 mil. lety. Sarcosuchus dosahoval délky až 12,2 metru a váhy až 10 tun. Někdy se mu přezdívá "Supercoc" (superkrokodýl). Většinou číhal někde v blízkosti napajedel a stahoval neopatrné dinosaury.
8. Největší Therapsid - Moschops
I savcovití plazi jejihž hlavním obdobím byl Perm - tedy ještě mnohem dříve před nástupem dinosaurů, měli svého giganta. Byl jím Moschops. Dosahoval délky asi 5 metrů a přesto že to proti pozdějším obrům není nic ve své době byl jedním z největšich suchozemských zvířat. Jeho masivní hlava vedla vědce k doměnce že se samci jimi sráželi při soubojích.
7. Největší Raptor - Utahraptor
Strašlivý Utahraptor byl nejvrším známým raptorem vůbec. Dosahoval délky až 7 metrů a váhy až 1 tunu. Některé nepopsané exempláře mohly být ještě větší. V období spodní křídy t byl jeden z nejravějších a nejobávanějších dinosaurů vůbec. Žádný býložravec po jeho spatření patrně už moc dlouho nežil.
6. Největší Hadrosaur - Shantungosaurus
Největším hadrosaurem (kachnozobým dinosaurem) byl Čínský Shantungosaurus. dosahoval délky až 16 metrů a váhy 16 tun. Tito dinosauři žili ve stádech přičemž velcí samci chodili po stranách a malá mláďata uprostřed aby byla chráněna před dravci.Je docela dobře možné že nově objevený hadrosaur Zhuchengosaurus byl možná ještě větší než Shantungosaurus.
5. Největší Pliosaur - Liopleurodon
Jeden z největších mořských plazů vůbec. Ovšem o jeho pravé délce se vedou spory. Dnešní uznávaná délka se pohybuje mezi 7 - 11 metry. Našla se sice kostra pliosaura dlouhá až 15 metrů ale u ní není prokázáno že patřila zrovna liopleurodonovi. V Putování s dinosaury bylo uvedeno že měřil 25 metrů což se dnes jeví jako hodně přehnaný údaj.
4. Největší pterosaur - Quetzalcoatlus
Není to jen největší pterosaur ale zřejmně největší létající zvíře všech dob. Jeho rozpětí křídel mohlo být až 15 (některé udáje uvádějí až 18) metrů. Byl to pravděpodobně mrchožrout so létal nad krajinou a hledal mrtvé dinosaury. Nepohrdl ovšem ani dinosauřími mláďaty.
3. Největší Theropod - Spinosaurus
S délkou 18 metrů a vahou 9 tun byl Spinosaurus největším známým theropodním dinosaurem. Jeho velká plachta na hřbetě mohla být až 2 metry vysoká. I když je to největší dravec tak je docela dobře pravděpodobně dával spíše přednost lovu ryb a žraní mršin než zabíjení živých dinosaurů. Spinosaura proslavil 3 díl Jurského parku.
2. Nejvyžší sauropod - Sauroposeidon
Tento obr čněl nad ostatními sauropody do výšky až 18 metrů nad zemí. Jeho délka byla až 32 metrů a váha 60 tun. Žil na přelomu spodní a svrchní křídy tedy mnohem pozděj než Brachiosaurus který by mu však mohl jeho výšku jen tiše závidět. Ovšem pokud se prokáže existence ichnotaxonu Breviparopus známého jen podle stop tak zřejmně i Sauroposeidon z tohoto žebříčku zmizí.
1. Největší sauropod - Argentinosaurus
Argentinosaurus je považován za největšího dinosaura ze ktrého známe nějaké kosti i když je to jen neúplná a fragmentální kostra. Jeho délka se rozrůzňovala ale dnes stanovený limit je 33 metrů. Váha je odhadována na 73 tun ale horní limit může být až 100 tun. Ovšem pokud se prokáže existence rodu Amphicoelias jehož délka je odhadována až na neuvěřitelných 70 metrů tak Argentinosaurus z této tabulky bude muset odejít chtě nechtě.


Raptoří hlídka 3 a 4 část

27. června 2011 v 11:42 Povídky
Poslední 2 části téhle série. Tímto celá tato komixová série definitivně končí.
3.část:
4.část:

Pravěk útočí 5.série díl.5

25. června 2011 v 12:45 Primeval - nové díly
Ve městě řádí Tyrannosaurus a žere vše na co přijde. Tým se ho vydá hned zpacifikovat a zdá se že je vše v pořádku ale není. Anomálie se začnou hromadně otvírat po celém světě. Connor se snaží Philipa zastavit aby neotvíral umělou anomálii ale uvízne v autě a ohrožuje ho Kaprosuchus. Abby mu později pomůže. Všichni se vydávají do nového svítání Phlilipa zastavit, přitom musejí čelit hejnu Anurognathů. Umělá anomálie se ale nakonec přece jen otevře a Connora něco vtáhne dovnitř. Za zmínku stojí ještě vtipná scénka kde Lester brání své nové auto pře stromovým raptorem.


Nezranitelný vlk a jiné divné události

24. června 2011 v 12:03 Záhadná zvířata
se staly na malém ranči v severním Utahu. Když majitel ranče Tom Gorman stěhoval na pozemek nábytek povšiml si nezykle velkého vlka. Ten zpočátku nevykazoval žádné známky agrese ale pak napadl jejich tele a snažilo ze ho za čumák protáhnout skrz plot. Gorman po něm střílel ale co je nejpodivnější vlkovi tím vůbec neublížil. Po 6 střele z vlka odletěl kus kůže i s masem ale zdále že mu je to úplně jedno. Tolik ran by dokázalo zabít dospělého losa ale s vlkem to ani nehlo. Po 7 se vlk sebral a odešel pryč. Gorman ho chvíli stopoval ale jeho stopy po chvíli skončily jaky by se vypařil. O týden pozděj se s tímto vlkem setkala i jeho žena. Popisovala že jeho hřbet byl ve stejné výši jako horní rám okna u auta. Společně s vlkem viděla ještě jedno zvíře podobné psu. Těch událostí se tam stalo však mnohem více: Gorman viděl jak jeho koně napadlo zvíře připomínající velkou hyenu a když se přiblížil tak prostě zmizelo, na pastvinách v noci viděl podivná světla a zvuky jako by pod zemí pracovaly nějaké stroje, něco zabíjelo jeho dobytek stejným způsobem jak chupacbra, některé jeho krávy prostě zmizely, návštěvu vyděsilo něco velikosti medvěda co se umělo zneviditelnit atd. Celý článek na toto téma je zde:http://www.matrix-2012.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=735:ufo-nebo-letajici-lampiony&catid=58:ufo&Itemid=82

O človíčkovi

22. června 2011 v 11:49 Kreslené seriály
V České kinematografii dinosauři a pravěk nejsou zrovna běžným tématem. Objevili se akorát ve starých Zemanových filmech (Cesta do pravěku a Na kometě) a v kresleném večerníčku O človíčkovi a jinak už nikde. Hlavním hrdinou tohoto seriálu je pračlověk Človíček který každý den zažívá nějké příhody s jinými pravěkými tvory. Seriál se pravděpodobně odehrává ve čtvrtohorách soudě podle pračlověka a jiných zvířat (pratur, mamut, argentavis, castoroides, jeskynní medvěd atd.) Z nějakého neznámého důvodu se tu však objevují i zástupci druhohorní fauny (Diplodocus, Acrocanthosaurus, Rhamphorhynchus, atd.) a také prvohorní obojživelník Ichtyostega který vyleze z močálu v úvodní sekvenci každého dílu. Seriálu nechybí vtip ani humor jen by ho mohli častěji reprízovat.
Dinopark Praha

19. června 2011 v 18:42 Dinoparky
Tento relativně nový dinopark patří sice rozlohově k menším ale v početné dinoparkové rodině je to zařízení zcela unikátní a ojedinělé. Park se totiž nachází na střeše nákupního centra Harfa. Obrovského brachiosaura stojícího jako poutač na vyvýšené střeše určitě nikdo z kolem projíždějících nepřehlédne. Samotné umístění na střeše park rozdělilo na tři části mezi kterými se prochází po lávkách. V té první - úvodoní jsou dva Tyrannosaurři a Ankylosaurus a pak rozcestí. Cestou vpravo potkáme Diplodoka, deinonychy s kořistí, stáda chasmosaurů a mamenchisaurů, velkého triceratopse a vodní scénu s mořskými plazy (Dolichorhynchops a ožraná kostra plesiosaura. Pokud si zvolíte levou cestu octnete se tváří v tvář spinosaurovi. Napravo od něj jsou edaphosauři a jurský koutek (stegosauři, ceratosaurus napadající camarasaura). Na levo od spina je Apatosaurus, velcí pohybliví brachiosauři, oblíbená scénka s helikoptérou a coelophysi, Segnosaurus, Oviraptoři, kostra Shnunosaura, Allosaurus a malé muzeum. Návštěva parku se jistě vyplatí - přece jen se něco podobného každý den nevidí.

Zoo Praha

19. června 2011 v 18:15 Zoologické zahrady
Pražská zoo jak je známo je největší zoologickou zahradou v Česku. A když se řekne velká myslí se tím obří. Ve spodní části je obrovské množství vodních ploch což je ráj pro vodní ptactvo. Kromě všudypřítomných divokých kachen je tu i mnoho vzácnějších druhů (plameňáci, kolpíci, ibisi, husovci, exotické kachničky a především vzácní člunozobci). Je tu velké nožství pavilonů: velcí savci (sloni, hroši, tapíři,), gorily, kočkovité šelmy, vzácní indičtí gaviáli atd. Průchozí výběh lemurů je zvláště návštěvnciky oblíbený. Postupně se dostaneme do horní části. Zde jsou zpočátku velké výběhy různých převážně severských zvířat: jeleni, vlci, zubři, bizoni, koně převalského atd. Odtud se dá dojít přes staveniště do Africké expozice: obří výběh pro žirafy, zebry, antilopy (žirafy jsou naštěstí zvyklé držet se blízko pozorovatelny). Dále je v horní části: pavilon menších australských zvířat, australská část (klokani, emu, všemožní papoušci), výběh ledních medvědů a pavilon Indonéská džungle (největší atrakcí jsou zřejmně orangutani ale zaujmnou tu třeba i volně poletující netopýři co vám rádi prosviští těsně u hlavy). Na prohlídku zoo je dobré zvolit si dostatek času (nejlépe celý den).Pravěk útočí 5.série díl.4

17. června 2011 v 12:47 Primeval - nové díly
Connor na Philipův popud spustí uměle vytvořenou anomálii. Obavy ostatních z tohoto experimentu se ukáží jako zcela oprávněné. Když se z anomálie vynoří hejno tisíců žravých brouků kteří se prokoušou zdí, sežerou ochranku a postupně se ventilací rozlézají po celé budově a jak to vypadá jejich invazi nedokáže nic zastavit kromě několika zebevražedných nápadů. Connorovi se je nakonec podaří zastavit ale zjišťuje že Philip ve skutečnosti pracuje pro Helen Cutterovou.

Spinosaurid z Austrálie

16. června 2011 v 12:13 Nové objevy dinosaurů
Když se řekne spinosauridi tak si hned většina lidí vybaví Afriku a krvelačné monstrum Spinosaura. Někdo možná ještě Evropu a Baryonyxe nebo Jižní Ameriku a Irritatora. Jak ale ukázel nedávný objev tak tato skupina dinosaurů byla mnohem rozšířenější než se ze začátku myslelo. Záhadné obratle byly sice nalezeny už v roce 1990 ale byly uloženy do muzea Victoria v Melbourne a zapomnělo se na ně. Když paleontolog Paul Barret nedávno zkoumal tyto obratle zjistil že jsou téměř totožné s těmi které patřili Baryonyxovi. Což znamené že jeho příbuzní se dostali nejen do Evropy a Afriky ale postupně doputovali až do Austrálie. 42 mm velká kost je ale značně poničená. Když dinosaurus zahynul byl pravděpodobně ještě mladý.

Pravěk útočí 5.série díl.3

13. června 2011 v 12:52 Primeval - nové díly
Anomálie se objeví v nějaké galerii. Když se tým dostaví na místo jsou napadení Dromaeosaurem (nejspíš samicí protože nemá chocholku) když jí zaženou zpět zjišťují že anomálie vedla do roku 1860 a ne do křídy. Matt se tam vydá a potká tam Emily Merchantovou co odešla ve 4 sérii. Společně se snaží dromaeosaura co tam vraždí lidi chytit. Všichni v té době si ale myslí že ty vraždy mají na svědomí právě oni dva. Zajímavé na téhle epizodě je to že se jako jedna z mála (kromě téhle jsou asi jen 3 další) skoro celou dobu odehrává v jiné době než v současnosti.Putování dinosaurů v TV

12. června 2011 v 8:06 Zajímavosti
V pondělí 13. 6. 2011 budou na TV kanálu Spectrum v 19:00 dávat nový celovečerní film Putování dinosaurů. Je to příběh stáda Edmontosaurů žijících na Aljašce před 70 mil. lety a o jejich migrační cestě. Kromě nich se tu objeví celá řada dalších dinosaurů. Uvidíme tu i jak se žilo dinosaurům v polární zimě. Co se týče efektů a provedení dinosaurů tak to vypadá velice působivě. Takže pokud se v pondělí večer nemáte na co dívat - tohle je ideální tip.

Dino D-Day

9. června 2011 v 11:40 dinosauří hry
V této multiplayerové střílečce se dostaneme do období 2. světové války ale trochu jiného než jsme zvyklí - potkáme tu totiž dinosaury. V čem je Dino D-Day zajímavá je především možnost na začátku zvolit si jestli chcete hrát za člověka nebo za dinosaura - na výběr jsou hned 3: Velociraptor, Dilophosaurus a Desmatosuchus. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Raptor je rychlý ale nemá moc silné útoky, dilophosaurs je silný a rychlý ale zase neobratný, desmatosuchus má na zádech dělo takže jeho útoky jsou ničivé ale zas je pomalý a neohrabaný. Kromě těchto ve hře potkáte i jiné druhy (Styracosaurus, Brachiosaurus, Triceratops, Pteranodon). Úkoly se v jednotlivých hrách také liší, hlavní je sice pobít co nejvíc nepřátel ale jsou tu i jené vedlejší v závislosti na straně za kterou hrajete (např. ve hře za člověka musíte velkého styracosaura porazit, kdežto ve hře za dinosaura ho musíte naopak bránit atd.) Hra se dá zakoupit tu:http://store.steampowered.com/app/70000/?l=czech

Pravěk útočí 5.série díl.2

6. června 2011 v 17:47 Primeval - nové díly
Anomálie se objeví v moře a proplouvající ponorku napadne Liopleurodon. Tým se vydává v ponorce jí zavřít. Mezitím jim kapitán na palubě ukáže chyceného Balaura který je v bezvědomí. Když se přiblíží k anomálii jsou napadeni liopleurodonem a neovladatelná ponorka propluje anomálií. A tak zůstanou uvěznění v ponorce uprostřed jurského moře, po ponorce běhá hladový Balaur a v moři kolem slidí Liopleurodonti a navíc se armáda chystá zničit anomálii pomocí jaderného torpéda.
Zajímavá scéna - ponorka vystřelí balaura jako torpédo přimo do tlamy hladovému liopleurodonovi.


Pravěk útočí 5.série díl.1

1. června 2011 v 17:41 Primeval - nové díly
Pátá série Primevalu konečně odstartovala. V první epizodě se ve městě objeví obří druh brouka který hrabe tunely, vynořuje se znenadání na povrchu a zabíjí lidi. Když se ho tým pokusí zneškodnit tak zraněný brouk odtáhne Connora tunelem pryč a to do starého obchodního centra kde se nachází celá kolonie. Matt mezitím prozrdí Abby že přišel z budoucnosti aby zabránil katastrofě s anomáliemi.
Příště se můžem těšit na Liopleurodona

obrazek