Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Květen 2011

Povídka: Jaderný ostrov

31. května 2011 v 17:08 Povídky
Intro:
Kdesi v Tichém oceánu se nachází středně velký sopečný ostrov. Za 2. světové války to bylo oblíbené místo k testování jaderných zbraní (odtud název). Pozděj se radioaktivitou zamořený ostrov zalíbil vědcům z Biosynu kteří tu viděli dokonalé místo na jejich experimenty s klonováním vyhynulých druhů a tak tu vznikl celý laboratorní komplex. Toto vše však zničil tajfun který se nad ostrovem jednou prohnal a všechna naklonovaná zvířata unikla a ovládla ostrov který se stal pro lidi neobyvatelný. Jaderný ostrov byl smazán ze všech map a jeho existenci vláda přísně utajovala.
Postavy:
Tichý oceán - současnost
Nad vodami Tichého oceánu pomalu letělo malé letadlo. Letadlo bylo ovšem kradené. Šéf neblaze proslulé mafiánské organizace Kujawka se totiž potřeboval dostat někam daleko za hranice a tak společně se svými dvěma kumpány a neteří Jenny ukradli letadlo a chtěli se s ním dostat co nejdál aby uprchli před zákonem. Netušil že jeho dva kumpáni Allan a Herman však mají své vlastní tajné plány jak se ho zbavit. Pilot Allan si najednou povšiml že pod nimi se nachází ostrov s velkou sopkou a tak rozhodl že tu na chvíli přistanou. Když se ale blížili k ostrovu najednou zvolal "Co to sakra je?" Přimo na jejich letadlo letělo hejno podivných okřídlených tvorů kteří začali vrážet do letadla, bušit do něj zobáky a jeden to napálil přímo do čelního skla. Byli to Pteranodonti. Allan ztratil nad letadlem kontrolu a to se velkou rychlostí řítilo k zemi.
Allanovi se nakonec podařilo letadlo nasměrovat do husté džungle kde havarovalo přimo mezi stromy. Všichni čtyři pasažéři z něho vystoupili a Jenny se hned děsila "A co teď tady budem dělat?!" Herman jí ale uklidňoval že jak se řítili k zemi že si všiml jakýchsi budov a zřejmně malého přístavu nedaleko odtud. A tak se vydali hned tím směrem. Cesta byla náročná přes hustý prales plný zarostlé vegetace. Allanovi se ale pořád něco nezdálo. Přitočil se ke svému kolegovi a povídal mu "Jako by nás pořád něco sledovalo." "Taky sem si toho všiml" Jejich rozovor však přerušil zděšený výkřik jejih šéfa Artura smíšený se skřeky nějakého tvora. Proti nim vyběhla Jenny - bílá jak stěna a ukazovala do nedalekého houští. Nakoukli tam a co uviděli jim vyrazilo dech. Jejich bývalého šéfa tam na kusy rvali tři dvounozí ještěři s pernatými chocholkami na hlavě. Všude kolem bylo plno krve. Z Artura zbyly jen krvavé cáry. Jeden z Velociraptorů si jich všiml, zasyšel a rozběhl se na ně. Allan, Herman a Jenny prchali jak nejrychleji mohl prodírali se hustou vegetací ale dusot raptoů se přibližoval. Náhle se vegetace před nimi rozhrnula o z ní vyšlo mnohem větší monstrum s velkými deskami na hřbetě - Stegosaurus.
Zastavili se ale jen na zlomek vteřiny a utíkali dál. Raptoři se však zastavili před výhružně se tvářícím stegosaurem. Ovšem ten první a zřejmně nejhladovější se odrazil a chtěl skočit na stegosaura. Ten ho však zasáhl svým ostnitým ocasem a jednou ranou ho usmrtil. Ostatní dravci se stáhli. Allan a ostatní se zastavili až na malé pláni. "Co byli zač?" Ptala se Jenny "myslím že to byli dinosauři - pravěká zvířata" odpověděl jí Herman. Allan a Herman v duchu děkovali raptorům že za ně odvedli špinavou práci - sami totiž plánovali Artura oddělat a převzít moc nad Kujawkou. Jenny to mrzelo ale neříkala nic. Z cesty je vytrhlo zemětřesení. Podívali se a viděli jak ze sopky stoupá hustý černý dým. "Tohle rozhodně není dobré znamení" "Hele támhle už jsou ty budovy" Volala nadšeně Jenny. Když tam dorazili viděli rozsáhlý komplex budov které však už z velké části pohltila vegetace. Na budovách byly všude nápisy "Biosyn" a "Jurassic park" a kdo ví co ještě dalšího. "Co to jako je, nějakej zlej sen?" ptal se Herman. Mezi budovami pobíhalo několi menších dinosaurů a oždibávali vegetaci. Byli to Hypsilophodonti. "Tyhle jsou neškodní" ukliďnoval Allan vystrašenou Jenny když k ní jeden zvědavý hypsilophodon přišel blíž.
Náhle však všichni Hypsilophodonti spozorněli. Jeden výstražně zapískal a všichni se dali na zběsilý utěk. Kromě jednoho který měl zraněnou nohu. Z nedalekého houští se vyřítila tlupa Velociraptorů. Allan jen stačil říct "Pryč!" A už prchali k velké budově - hlavní laboratoři. V patách jim však byl jeden z raptorů. Proběhli rychle ocelovými dveřmi a Allan a Herman je za sebou rychle zavřeli. Rozběhlý raptor vrazil plnou rychlostí do nich a jediné co si z útoku odnesl byla bolest hlavy. "Pojďte sem" zavolal Herman. Na podlaze tu totiž ležely tři lidské mrtvoly už v pokročilém stupni rozkladu. "Divnej způsob usmrcení, jako by jim něco vyžralo mozky a vysálo krev ale těla jsou nedotčený" divil se Allan. "Myslíš že to udělali raptoři?" "těžko, Artura přece roztrhali na kusy, toto je práce něčeho jiného" Z jejich diskuze je vyrušila Jenny. Četla totiž zaprášené poznámky ležící na stole. "Je tu všechno: jak tu testovali jaderné zbraně, pak tu klonovali vyhynulá zvířata a kdo ví co ještě" Ale tohle je zvláštní - četla z poznámek dál "srpen 1989 - náš člověk z Portorika nám zaslal DNA záhadného tvora přezdívaného El Chupacabra. Zkusili jsme ho klonovat. Až 10 pokus dopadl úspěšně. Toto však nebyl dobrý tah. Ten tvor je ztělesněné zlo. Neopatrným krmičům vyžral mozky a vysál všechnu krev." Allan, Herman a Jenny na to z udivením zírali "Těm chlapům tam se stalo uplně to samý" "Musíme pryč". Herman vykoukl z okna. Raptoři se tam pořád potulovali. Allan však dostal nápad, chvíli se s Heramanem radili a pak přišli k Jenny. Allan ji vtiskl do ruky pušky kterých se tu několik povalovalo na zemi a u mrtvol. "Ty Raptory totiž odděláš ty" s těmito slovy ji vyšoupl za dveře a společně s Hermanem prchali druhým východem. Doufal že Jenny odvede jejich pozornost a oni tak nepozorovaně utečou. Ale to se spletli. Z jedné menší stavby se na ně vyřítil rozezlený Velociraptor.
Allan neváhal a složil ho jednou střelou přímo do krku. "Tak vám pánové pěkně děkuju" Ozvalo se jim za zády. byla to Jenny. "Jak si jim utekla?" ptali se oba jako by se vůbec nic nestalo. "Objevil se tam nějaký velký dinosaurus možná Tyrannosaurus rex a ten je zahnal na utěk, jinak by mě jistě sežrali a to všechno díky vám" "Hlavně nesváděj všechno na nás a pojď támhle už je ten přístav!" Všichni tři doběhli až k zarostlému přístavišti. Náhle Herman zakřičel že ho něco táhne a když se Allan otočil už viděl jen vlnění vysoké trávy jak Hermana něco táhne k tomu polorozpadlému baráčku nedaleko. "Ty zůstaň tady" zdělil Jenny a běžel vysokou travou za podivným únoscem. Jenny stála na pláži ale pak hrůzou zbledla. Kousek od ní ležela další lidská mrtvola s vyžraným mozkem a navíc s vyhřezlýma očima. Allan mezitím dohnal Hermana který se mezitím rázným kopnutím zbavil svého trpapitele. Teď oba udiveně zírali na tu podivnou zelenou kreaturu s červenýma očima a ostny na zádech - Chupacabru. Allan vystřelil do vzduchu tvor se lekl, vyskočil až na střechu toho baráčku, zaprskal a seskočil někam do vysoké trávy.
Oba se vraceli zpět k přístavu když uslyšeli Jenny křičet. Rychle přiběhli k ní a uviděli jak už Chupacabra k ní natahuje svou ohyzdnou kostnatou drápu. Allan neváhal a vystřelil. Střela jí zasáhla do paže. Herman rychle přiběhl k Jenny a odvedl jí dál. Druhou střelou mířenou přímo do hlavy ukončil Allan život krvelačné bestie která už si na ně brousila zuby. Všichni tři se vydali k přivázanému motorovému člunu. Když do něj nasedali ozvala se ohlušující rána. Pohlédli na sopku - valil se z ní přímo gigantický mrak černého dýmu a po kráteru stékaly proudy lávy. "Rychle odsud pryč!" Herman nastartoval motor a člun se rozjel. Ozval se další výbuch. Z roztrženého kráteru se řítila pyroklastická vlna a ničila vše co jí přišlo do cesty. Po pláni vyděšeni prchali stegosauři, mezi nimi kličkovali velociraptoři a hypsilophodnoti, pteranodoni se snažili vyletět co nejvýš. Ale ani rychlý útěk dinosaury nezachránil a vlna je strhávala jednoho pod druhém. Už zničila i laboratorní komplex a teď se hnala na moře. Allan, Herman a Jenny sledovali z ujíždějícího člunu rychle se blížící vlnu. Nejdnou se však z mořských hlubin vynořily obří čelisti které uchvátily člun přesně veprostřed a stáhli ho pod vodu i s posádkou. A tak sice unikli členové Kujawky před pyroklastickou vlnou ale skončili v nenažraném kronosauřím žaludku.
Velká sopečná exploze kompletně zničila celý jaderný ostrov ze kterého se stala jen pustá skála bez života uprostřed oceánu.

Konec
Příběh byl napsán podle nápadu majitele webu http://blogorgonopsid.blog.cz/

Dinopark Rybnik v novém

30. května 2011 v 11:39 Dinoparky
Ano je to tak! Rybnický dinopark se přestěhoval ze svého starého působiště na úplně druhý konec Rybniku do čtvrtě Kamień. Tady je velice dobře schovaný a od hlavního parkoviště vás čeká ještě poměrně dlouhá procházka než dorazíte k bráně. Důvod k přestěhování byl zřejmý - je tu mnohem vice místa a tak se park může v budoucnu vesele rozrůstat o nové expozice. Vlastně tu vzniklo něco mezi dinoparkem, lunaparkem a minizoo. Zaměříme se především na dinopark. Jsou tu zatím jen modely z původního dinoparku (krom velkého diplodoka a pohyblivého Oviraptora - ti tu chybí) jsou rozmístěné v lese kde je i v létě příjemný chládek. Co se minizoo týče tak te je vlastně jeden rozlehlý výběh uprostřed dinoparku pro lamy, ovce a kozy (některé běhají i volně). Někteří dinosauři stojí dokonce i v tomto výběhu a lamy se klidně pohybují mezi nimi. Zatím tu vše vypadá docela zajímavě uvidíme jaké plány mají do budoucna.


Fotky z Tater (jaro)

30. května 2011 v 8:37 Tip na výlet nebo dovolenou
Trasa: Popradské pleso - Štrbské pleso
Trasa: Sklanaté pleso - Hrebienok
Lesopark Ustroń

30. května 2011 v 8:25 Zoologické zahrady
Lesní park je další zajímavou atrakcí v Polské Ustroni. Jedná se vlastně o takovou kombinaci zoo a obory. Vidět tu můžeme převážně lesní zvířata (jeleni, srnci, divoká prasata ale třeba i zubry) vše je umístěno v rozlehlých výbězích. Daňci a vietnamská prasata se po celém parku pohybují úplně volně bez jakéhokoliv omezení. Dále tu můžme vidět expozice dravých ptáků - orli, káňata, sovy atd. a jednu menší průchozí ptačí voliéru (zlatí bažanti, perličky, kachny, puštíci). Narazíme tu i na dinosaury (Daspletosaurus,raptor) i když poničené od neukázněných návštěvníků. V jarním období sem jezdí plno školních výletu takže v jindy zřejmě klidném parku je teď plno hluku. Naštěstí se však tyto výpravy většinou zdrží v zábavním koutku a tak ve zbytku parku je realtivně klid.
Dinopark Ustroń

30. května 2011 v 8:11 Dinoparky
Park dinozaurów Ustroń je další z nepřeberného množství Polských dinoparků. Narozdíl od ostatních se však tento objevil znenadání a nepředcházely mu žádné předběžné informace a oznámení. Park se nachází v obci Ustroń asi jen 20 km od hranic s Českým Těšínem takže pro čechy je to jeden z nejblížších polských parků. Není nijak extra velký ale zato velice příjemně upravený s množstvím posezení. Jsou tu vystaveni: Wuerhosaurus, Tyrannosaurus, Triceratops, Spinosaurus, Saltasaurus, dinosauří mládě ve vejce, Pteranodon, Baryonyx, mladý Apatosaurus, Protoceratops, Brachiosaurus, Stegosaurus a Allosaurus. Vše je pohyblivé a ozvučené. Zvláště pěkný je pohyblivý Wuerhosaurus snažící se vyvrátit pahýl stromu.10 nejsmrtelnějších dinosaurů

21. května 2011 v 16:36 Nevšední pohled na dinosaury
a jiných pravěkých plazů. Podle stránek dinosaurs.about.com

10. Majungatholus
Dravý abelisauridní theropod z Madagaskaru obsadil 10 místo. Důvod zařazení do seznamu je ten že kromě lovu býložravců si občas mohl spestřit jídelníček nějaký jiným majungatholem. Otisky jeho zubů na kostech jiného majungathola tuto teorii potvrzují.
9. Giganotosaurus
Postrach všech Patagonských dinosaurů - obří theropod Giganotosaurus obsadil 9 místo. Byl ještě větší a mohutnější než T.rex. Pravděpodobně lovil ve smečkách což mu pomáhalo zdolat i velkou a zuřivě se bránící kořist. Před takovou smečkou si ani ten největší Argentinosaurus nebyl jist životem.
8. Excalibosaurus
Tento málo známý člen rodiny ichtyosaurů obsadil 8 místo a to z toho (alespoň je to tak tam vysvětlené) pomocí svého rohu kterým připomíná mečouna mohl napadat nejen ryby ale jiné mořské plazy.
7. Sarcosuchus
Jeden z největších krokodýlu všech dob obsadil 7 místo. Tento strašlivý predátor mohl kdykoliv číhat ponořen pod vodou v blízkosti frekventovaných napajedel a stahovat nic netušící pijící dinosaury pod vodu. Ani ten největší z nich zřejmně z jeho strašlivých čelistí nedokázal uniknout.
6. Allosaurus
Krutovládce Jury obsadil 6 místo. Tato krvelačná bestie která byla noční můrou veštiny jurských dinosaurů tu ani nemohla chybět. Allosaurus sice nebyl tak velký jako jiní dravci ani ne tak chytrý (často umírali když uvízli v močále a už se nedokázali vyhrabat ven) ale i mohutný Stegosaurus měl kolikrát problém ubránit se mu.
5. Troodon
Jeden z nejinteligentnějších dinosaurů se umístil na 5 místě. Velikostí sice neoplýval ale jeho chytrost mezi dinosaury je obdivuhodná. Pomocí velkých a citlivých očí dokázal zřejmně velice dobře vidět i po tmě takže klidně mohl po nocích lovit malé savce kteří byli převážně noční tvorové.
4. Kronosaurus
Nepopulární bramborové místo obsadil velký mořský plaz Kronosaurus. Žádný jiný vodní tvor si nemohl být jist životem před jeho mocnými čelistmi. Totéž platilo o nízko letících pterosaurech nebo dinosaurech kteří by třeba chtěli přeplavat z jednoho ostrova na druhý.
3. Jeholopterus
Tento drobný pterosaurus se dostal na bronzové místo z toho důvodu že někteří vědci se domnívají že za pomocí svých neobvykle velkých tesáků pil krev jiných dinosaurů podobně jako dnešní upíři. Tuto teorii se však nepodařilo oficiálně potvrdit.
2. Utahraptor
Stříbro získal Utahraptor. Tento dokonale vybavený zabiják který vážil skoro tunu se smrtícími zakřivenými drápy na zadních nohou terorizoval Severní Ameriku v období spodní křídy. Jedním kopnutím mohl vážně zranit i velkého býložravce. Navíc lovil ve smečkách. Opravdový vrah z doby křídové.
1. Tyrannosaurus
Tyrannosaurus rex - oblíbené zvíře filmařů a noční můra svrchnokřídových býložravců získal zlato v žebříčku nejsmrtelnějších dinosaurů. Právě díky svým mocným čelistem a silným zadním nohám. Ale pořád tu ještě visí otázka zda nebyl příliš velký a těžkopádný na lov živých zvířat a jestli to nebyl jen mrchožrout. A tak kdo ví jestli si to zlato skutečně zaslouží?

Mrtvola divného ptáka

16. května 2011 v 7:35 Záhadná zvířata
Opravdu zvláštní ptačí mršinu údajně nalezli obyvatelé odlehlé Íránské vesnice Meshginshahr. Pták totiž nemá zobák ale tlamu plnou zubů! Zdále se že pták už byl mrtvý nějakou dobu (podle stupně rozkladu). Jeho lebka se ptačí vůbec nepodobá má v ní špičáky a stoličky - to žádný dnes žijící pták přece nemá.Tvor má ale také zakrnělá křidélka podobně jako dnešní neletaví ptáci. Ornitologové prověřili všech 527 druhů ptáků žijících v Iránu ale žádný se mu ani trochu nepodobá. Podle místních žil tento pták v jeskyni nedaleko této odlehlé obce. Zubatá tlama spíše poukazuje na dinosauří předky ptáků kteří byli nejběžnější v období křídy. Ovšem lebka a zuby se zase víc než plazím podobají savčím což poukazuje spíše na padělek. Že by ale nějaký přežil dodnes bylo víc než nepravděbodobné. Zvláštní mršina ale všechny ohromila nikdo totiž nedokázal určit co to vlasně je.


Pravěk útočí 5 série - zvířata

11. května 2011 v 17:31 Primeval - nové díly
Na Primeval-wikia se objevil seznam epizod pro chystanou 5 sérii Pravěku útočí včetně seznamu živočichů u jednotlivých epizod. A výběr je to celkem zajímavý:
1.díl - Obří brouk z budoucnosti - s ním už existuje i trailer (viz. video pod článekm)
2.díl - Liopleurodon a Eustreptospondylus
3.díl - Balaur - má být černý s červenýma očima, a bude to zdatný plavec
4.díl - Brouci z budoucnosti - ne ten samý druh jako v prvním díle, pokud jste viděli film Mumie tak tam byli podobní.
5.díl - tady je to jakési nejisté protože jsou na něj napsáni tři živočichové a každý z jiné doby - Anurognathus, Thrinaxodon, Tyrannosaurus - tak uvidíme co z toho nakonec bude.
6.díl - zmutovaný future-predátor
Dále se tu třeba dozvíme jak a proč vznikají anomálie, jedna epizoda se bude odehrávat v jaderné ponorce (ta druhá) - i na ní je už upoutávka, jiná zase v sopce. A také se uvažuje o natočení 6 série.
Co se ještě dalšího děje ve světě dino-filmů? Tak premiéra seriálu Terra-Nova zůstává na podzim, natáčení Jurského parku 4 je také plné nejasností ovšem filmaři se chtějí vytasit s něčím zcela novým. Barry Sonnenfeld (režisér Mužů v černém) totiž uvažuje o natočení sci-fi filmu s dinosaury. A o čem bude? Jistě jste už slyšeli teorii že za vyhynutím dinosaurů stojí to že je vyhubili mimozemšťani - ta sice byla vědci okamžitě zavržena ale filmařům zdá se padla do oka. A tak se celý film (orig. název Dominion: Dinosaurs Versus Aliens) bude týkat toho že nějací mimozemští lovci přistanou na zemi kvůli lovu dinosaurů. Co z toho nakonec bude? Necháme se překvapit.
Zatím jeden propagační obrázek.

Dinopark Zator sezóna 2011

8. května 2011 v 8:37 Dinoparky
I v letošním roce může v Polském "Dinozatorlandu" očekávat několik novinek. V parku samotném přibylo několik nových modelů a to veskrze samé vzácné a málo vystavované druhy - Amargasaurus, Confuciusornis, Eudimorphodon, Lufengosaurus a Psitacosaurus. Všechny až na psitacosauří rodinku jsou pohyblivé a ozvučené. Confuciusornis dokonce trylkuje jako už nějaký zpěvný pták. Kromě těchto přibylo v parku ještě několik pěkných dekorací - třeba dinosauří mládě líhnoucí se z vejce (rovněž pohyblivé), model jakéhosi raptora který slouží jako kašna, nebo otáčivá zeměkoule kde na jednotlivých světadílech jsou přilepené malé figurky dinosaurů a poblíž polehávají dva menší theropodi.

Zhuchengtyrannus z východní Číny

5. května 2011 v 8:25 Nové objevy dinosaurů
Koncem března byl z východní Číny ohlášen nález zajímavého theropoda z čeledi Tyrannosauridae. Nový druh byl pojmenován Zhuchengtyrannus magnus (Tyran ze Zhuchengu) podel lokality kde byl nalezen. Fosilní záznam se skládá z fragmentů horní a dolní čelistí a zubů. Odhadovaná délka celého zvířete je 11 metrů. Jeho nejbližšími příbuznými byli Tarbosaurus a Tyrannosaurus. Žil v období svrchní křídy a v Číně plnil stejnou úlohu jako jeho přibuzný T.rex v severní Americe. Mezi jeho nejčastější kořist zřejmě patřil ceratopsid Sinoceratops.
obrazek