Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Březen 2011

Pamparaptor - raptoří miniatura

26. března 2011 v 11:44 Nové objevy dinosaurů
Nově objevený člen raptoří rodiny - Pamparaptor micros patří snad k vůbec nejmenším známým dinosaurům vůbec. Dosahoval délky asi jen 50 - 70 cm. Mezi jeho nejbližší příbuzné patří dinosauři z kladů Dromaeosauridae a Troodontidae Pamparaptor byl pospán na základě téměř kompletní levé zadní nohy která má některé unikátní znaky. Více se z něho nenašlo. Byl nalezen na lokalitě Los Neuqen v Argentině. Žil asi před 90 miliony let. Zajímavé je že za Argentiny jsou známí i jedni z největších raptorů (Austroraptor, Megaraptor(řazen ale k allosaurům)) a teď i ti nejmenší - Pamparaptor.

Jura Tripper

21. března 2011 v 17:21 Kreslené seriály
Jedná si jistě o zajímavý seriál bohužel u nás v televizi nikdy neběžel. Na youtube je sice k dispozici ale jen v němčině, japonštině nebo řečtině. Příběh je o skupince výletníků kteří se s lodí dostanou do magnetické bouře a ztroskotají na neznámém ostově kde společně žijí jak lidé tak dinosauři (něco jako Dinotopie nebo Paraworld). Někteří dinosauři jsou tu využívání jako jezdecká nebo tažná zvířata, dravci jako bojová zvířata v gladiátorských zápasech a také je tu spousta divoce žijících druhů (T.rex, Brachiosaurus, Pachycephalosaurus, Stegosaurus, různé druhy hadrosaurů atd.). Podobně jako v dinotopii byl inteligentní dinosaurus Zippo tak tady je také takový ale je to malý Pteranodon. Jelikož se u nás tento seriál nikdy nevysílal tak ho ani nikdo nezná.

Giganti doby ledové v Praze

18. března 2011 v 19:29 Výstavy
Pokud jste prošvihli výstavu zvířeny z doby ledové v Plzni tak teď máte druhou šanci. Nová ještě lepší výstava čtvrtohorní founy se totiž až do května nachází na Pražském výstavišti v Křižíkově pavilonu E. Narozdíl od té Plzeňské je tu více druhů zvířat a většinou jsou zobrazeni v různých životních situacích. Největším modelem je pozemní lenochod Megatherium čnící až někam do stropu. Téměř jako živý působí obří lidoop Gigantopitecus. Pěkné jsou také lovecké scénky kdy neandrtálci loví jeskyního medvěda nebo hyeny loví Megalocera. Nechybí tu ani Mamut, Glyptodon, srstnatí nosorožci, pratur, velebobři,Smilodon, jeskyní lev nebo Novozélandský obří pták Dinornis. V Česku je to ojedinělá výstava s ne příliš často vystavovanými živočichy.

Na Terra Novu si počkáme

14. března 2011 v 18:37 Zajímavosti
Nový sci-fi seriál o dinosaurech - Terra Nova měl mít premiéru už letos v květnu bohužel tomu tak nebude. Premiéra byla odložena až na podzim. Důvodem toho je že ještě nejsou dodělány všechny efekty a vydání se posune proto aby nebyly odfláklé a mohly se ještě vypilovat. O co v seriálu půjde? Odehrává se v budoucnosti kdy je země zničená a skupinka lidí se rozhodne cestovat zpět v čase a usadit se v období křídy. Tak lehké to ale určitě nebude. Zatím je jisté že se v seriálu objeví Carnotaurus, Titanosaurus a nějaký raptor ale bude jich určitě ještě víc.

Dino Run

9. března 2011 v 16:49 dinosauří hry
V této online hře s jednoduchou grafikou se dostanete do role Troodona který musí prchat před rychle se blížící tlakovou vlnou vzniklou srážkou meteoritu se zemí. Cílem je projít všemi levely a dostat se do chráněné podzemní jeskyně. Během úprku můžete požírat vejce, malé savce a ještěry čímž si zvyšujete skóre. Váž běh ale komplikují padající úlomky meteoritu a ostatní prchající dinosauři (Stegosaurus, Triceratops, Ankylosaurus, Parasaurolophus), jiní tu zase jsou třeba v roli lávky (Brachiosaurus, Seismosaurus) a nebo vám mohou trochu ulechčit cestu (Pteranodon pokud na něj vyskočíte).
Hru si můžete zahrát tu:http://www.pixeljam.com/dinorun/

Nejznámější druhy labutí

5. března 2011 v 17:55 Ptáci
Labuť velká
Je to nejrozšířenější a nejznámější druh labutě. V dospělosti je celá bílá s oranžovým zobákem s černým hrbolem na kořeni. Přes léto žijí labutě na mnoha rybnících a jezerech. V zimě vyhledávájí tekoucí řeky kde jich pak můžeme vidět velké množství. Létá s pomalými údery křídel což vydává charkteristický zvuk. Mláďata všech druhů labutí jsou šedá.
Labuť černá
Původem z Austrálie, nelze si ji splést s žádným jiným labutím druhem. Je celá černá jen konce křídel má bíle a má ostře červený zobák. Vydává charakteristické kejhavé zvuky. Je menší než labuť velká. U nás jí můžeme vidět v mnoha zoo a parcích. Ve volné přírodě občas můžeme vidě jedince uniklé z chovů.
Labuť zpěvná
Velikostí se podobá labuti velké od které se liší žlutým zobákem a temně černými nohami. Vydává hlasité kejhavé zvuky díky kterým dostala svůj název. Žije hlavně na severu Evropy ale občas jí můžeme zastihnout i u nás a to hlavně v zimě. Labuť zpěvná je národním ptákem Finska a objevuje se i na jejich 1 eurových mincích.
Labuť malá
Labuť malé je opravdu hodně podobná labuti zpěvné. Liší se od ní menší velikostí a jiným tvarem žluté skvrny u ozobí. Hnízdí hlavně na severu a u nás se objevuje jen velmi zřídka.
Labuť černokrká
Žije v močálech a lagunách v Brazílii, Chile a Argentiny. Je celá bílá ale krk a hlavu má černou. Má také výrazné červené ozobí. Labuť černokrká je patří k nejmenším druhům labutí. U nás jí můžeme vidět třeba v Zlínské zoo.
Labuť koskoroba
Tato labuť je vůbec nejmenším druhem labutě na světě. Na první pohled připomíná spíše husu. Je celá bílá s jasně červeným zobákem. Žije v Jižní Americe v Brazílii, Argentině a její rozšíření sahá až k Falklandským ostrovům. U nás jí můžeme vidět v zoo třeba v Plzni nebo v Brně.
obrazek