Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Únor 2011

Pár fotek ze zoo Ohrada

27. února 2011 v 11:38 Zoologické zahrady
V této malé zoo je otevřeno po celý rok. Některá ze zvířat jsou sice zazimovaná ale stále jich tu můžeme vidět poměrně dost: mnoho druhů ptáků, klokany, opice, šelmy, atd.


Dinosauři bez řetězu

27. února 2011 v 11:28 Výstavy
V Českých Budějovicích můžeme až do 13 března vidět výstavu "Dinosauři bez řetězu". Jedná se opět o klasickou jeskyňovitou výstavu ve které můžeme vidět asi 20 statických i pohyblivých dinosaurů. Mezi ne tak často viděné exponáty patří modely dvou druhohorních savců rodu Repenomanus a opeřený model Segnosaura. Další zajímavou scénkou je bažina s párem Edaphosaurů, pravážkou Meganeurou a mlhovými efekty. Z pohyblivých modelů tu jsou Parasaurolophus, Triceratops, Chasmosaurus, Mamenchisaurus, Ankylosaurus a Spinosaurus. Z těch dalších Deinonychus, Coelophysis, Styracosaurus, Stegosaurus, Oviraptor a Quetzalcoatlus. Zajímavé je osvětlené místo na podleze po kterém když přejdete tak zanechá dinosauři stopy.


Raptoří hlídka 1/4

24. února 2011 v 8:25 Povídky
Od posledních událostí uplynul rok. V tomhle pokračování uvidíme jak laboratorní komplex na klonování dinosaurů dospěl ke svému ne zrovna slavnému konci.

Ornithopod z Antarktidy

19. února 2011 v 11:46 Nové objevy dinosaurů
Paleontologům provádějícím vykopávky v Antarktidě se podařil opravdu zajímavý nález. Našli fosilie primitivního ptakopánvého dinosaura příbuzného rodům Heterodontosaurus a Fabrosaurus. Stáří fosilie se odhaduje na 200 milionů let. Paleontolog William Hammer že mají zatím nohu a chodidlo a že bude trvat nejméně rok než zpracují to co mají. Nový živočich tedy zatím nebyl ani vědecky popsán. Byl oběven na úpatí hory Mt. Kirkpatrick - ve stejných místech kde byl v roce 1990 objeven hřebenatý theropod Cryolophosaurus. Kromě tohoto nového ornithopoda našli paleontologové fragmenty ještě dalších dinosaurů včetně neznámého sauropoda.
Pravděpodobný vzhled nového ornitopoda
Fabrosaurus v Baltowě

Filmoví "dinosauři"

13. února 2011 v 16:31 Nevšední pohled na dinosaury
V mnoha filmech se často objeví takové druhy dinosaurů které ve skutečnosti ani neexistovaly anebo vypadaly odlišněji a filmaři si je upravili aby vypadali hrozivěji. Tady se představíme některé nejznámější takto vylepšené dinosaury:

Dilophosaurus s vějířem
Kde se objevil - Jurský park (1993)
Dilophosaura plivajícího jed a s roztažitelným vějířem kolem krku asi není třeba představovat. Zná ho určitě každý kdo viděl Jurský park. Ve skutečnosti byl Dilophosaurus větší než ten filmový, jed neplival a žádný vějíř neměl - alespoň kosterní pozůstatky žádnému nenapovídají.
Dilophosaurus
Velociraptor antirrhopus
Kde se objevil - Jurský park (1993), Ztracený svět - Jurský park (1997), Jurský park 3 (2001)
Velkého a vysoce inteligentního Velociraptora jsme mohli vidět ve všech dílech Jurského parku. Skutečný Velociraptor však nedosahoval ani poloviční velikosti a byl opeřený. Tihle Raptoři spíše odpovídají rodu Deinonychus antirrhopus čemuž odpovídá i druhové jméno.
Velociraptor antirrhopus
Raptosaurus
Kde se objevil - Cesta do středu země (1999)
Tento velice zvláštní theropod na první pohled připomíná Ceratosaura právě díky svému nosnímu rohu. Narozdíl od něj má však na hřbetě zvláštní výrustky připomínající stegosauří desky a trnitý konec ocasu. Ve filmu padne zmínka že žil ve svrchní Triasu a ranné Juře. Moc velkou roli ve filmu ovšem nedostal něboť je velice rychle zastřelen a jiný se tam už neobjeví.
Raptosaurus
Vastatosaurus rex
Kde se objevil - King Kong (2005)
Tento obří theropod byl znázorněn jako evoluční potomek T.rexe. Od něj se lišil délkou až 21 metrů, jinak stavěnou lebkou a pancířem na zádech. Ve filmu se King Kong utká hned se třemi těmito dravci naráz a nakonec zvítězí.
Vastatosaurus
Venatosaurus
Kde se objevil - King Kong (2005)
Evoluční potomek raptorů který dorůstá až 7 metrové délky. Ovšem jeho styl lovu se po milionech let téměř nezměnil. Stále je to smečkový lovec který se dokonce nebojí zaútočit ani na celé stádo obřích sauropodů. Jeho loveckou taktikou je většinou vyvolat zmatek a zabít pak nějaký zmrzačený kus.
Venatosaurus
Ferrucutus
Kde se objevil - King Kong (2005) - vystřižená scéna
Evoluční potomek ceratopsidů pravděpodobně rodu Pachyrhinosaurus kterého připomíná kostěnou boulí na nose. Jeho utváření ostatních rohů je ovšem odlišné. Vyznačuje se také obvzláště agresivní a výbušnou povahou.
Ferrucutus
Denarpsaurus
Kde se objevil - Pravěk útočí (2010)
Velice specializovaný druh raptora který se přizpůsobil životu na stromech. Jeho tělo tedy prošlo zásadní proměnou a spíš než theropoda připomíná primáta. Je velice obratný nečiní mu ani žádné problémy šplhat po budovách. Vzhledově velice připomíná dravce z her Turok dinosaur hunter - možná že jde dokonce o ten samý druh.
Denarpsaurus
Obří Eudimorphodon
Kde se objevil - Sedmero dobrodružství Sindibáda (2010)
Tito pterosauři vzhledově připomínají rod Eudimorphodon ale velikostně se od něj odlišují. Zatímco Eudimorphodon měl rozpětí křídel 1 metr tak tito obři ho mají cca 7 metrů. Možná by byli podobní jiným větším pterosaurům nebýt masivní lebky a dlouhého ocasu s výrustkem na konci. Stejně jako jiní pterosauři jsou i tito lovci na moři.
Obří Eudimorphodon
Dlouhoocasý Pteranodon
Kde se objevil - Ztracený svět (1998), Planeta bouří (1962), Cesta do středu země (1999) a určitě ještě i v jiných filmech
Toto je zřejmě mezi filmaři nejoblíbenější hybridizovaný pravěký živočich. Vzhledově na první pohled připomíná rod Pteranodon od kterého se ovšem zásadně odlišuje dlouhým ocasem s výrustkem na konci. V některých filmech má navíc i zuby v zobáku jinde se zase jeho hlava podobá Dimorphodoní ale zase má ten hřeben na hlavě.
Dlouhoocasý Pteranodon
Obří Abelisaurid
Kde se objevil - Jurské komando (2008)
Tento mimořádně velký abelisauridní theropod se vyskytoval v Argentině kde byl zřejmě vrcholným predátorem. Ovšem vykazuje také mnoho znaků kterými se od ostatních svých příbuzných liší. Má nezvykle krátký ocas, rozdílně utvářenou hlavu a velké a silné zadní nohy poukazují na rychlého běžce. Ve filmu padne poznámka že dosahuje 20 metrové délky.
Obří abelisaurid
Ostnitý Dracorex
Kde se objevil - (pravěk útočí 2009)
Dracorex co se tu objeví je trošku vylepšený. Na hřbetě má zvláštní dvojitou trnitou plachtu, má jinak utvářenou hlavu a je velice agresivní vůči svému okolí. Filmaři ho tak vylepšili zřejmě proto aby mu dodali dračí vzhled.
Dracorex

Sauropodi a zastaralé názory

11. února 2011 v 16:11 Nevšední pohled na dinosaury
Život pod vodou
Jedním z nejznámějších zastaralých názorů na souropody je ten že byli zkrátka příliš těžcí aby se mohli pohybovat na souši a soudilo se tedy že mohli žít jen ponořeni pod vodou která nadnášela jejich obrovskou váhu. Rovněž se soudilo že jejich hlavní potravou byly křehké vodní rostliny. Tato teorie ovšem vzala za své tehdy když se zjistilo že kdyby sauropodi byli celí ponoření ve vodě měli by vážné problémy s dýcháním a tlak by jim rozdrtil plíce. Rovněž jejich zube se ukázaly být dostatečně pevné k trhání jehličí. Sauropodi vodu sice využívali ale ne na dlouho dobu. Našla se dokonce stopní dráha plavajícího sauropoda kdy se odrážel předníma nohama.
Brachiosaurus pod vodou
Roztažené nohy
Další teorií která byla dříve populární je ta že se sauropodi pohybovali s nohama roztaženýma jako dnešní ještěři. Problém byl ovšem v tom že kdyby se tak skutečně pohybovali tak by jim břicho drhlo o zem. Tento problém ovšem tehdejší vědci vyřešili tak že sauropodi vyhledávali sítě příkopů aby jim břicho viselo ve vzduchu a nedrhlo po zemi. Dnes už se tento názor jeví jako holý nesmysl.
Roztažený Diplodocus
Vláčení ocasu po zemi
Na mnoha starých rekonstrukcích a v mnoha starých filmech můžeme vidět sauropody jak vláčejí svůj dlouhý ocas po zemi kde po něm zůstává široká brázda - a to je přesně ten zádrhel! Když se totiž našly stopní dráhy saropodů tak ani u jedné nebyla žádná taková brázda nalezena. Podle toho vědci usoudili že vlastně všechny rekonstrukce sauropodů s vláčejícími ocasy po zemi jsou špatně. Ocas byl držen vodorovně nad zemí podobně jako krk a dinosaura tak vyvažoval.
Apatosaurus v Plzni
Kolmo vztyčený krk
Na mnoha starých obrázcích můžemy vidět sauropody jako Apatosaurus a Diplodocus s kolmo vztyčeným nebo až esovitě prohnutým krkem. To ovšem nebylo možné protože jejich krk vybíhal z těla téměř vodorovně sauropod by ho mohl zvednout nad úroveň zad jen velmi omezeně. Ovšem jiné druhy jako Brachiosaurus kteří měli odlišnou anatomii krku ho mohli mít klidně i kolmo vztyčený i když ne na dlouho. Kdyby ho totiž měli hodně dlouho kolmo vztyčení jejich srdce by mělo vážné problémy pumpovat krev 8 metrů dlouhým krkem až k hlavě.
Apatosaurus

Pravěk útočí 4.série díl 7

7. února 2011 v 18:07 Primeval - nové díly
V téhle epizodě se anomálie objeví v bývalé věznici. Projde jí dravý nelétavý pták Phorushracos. Nejhorší je ale to že kromě jedné se objeví ještě několik menších anomálií kterými ten pták pokaždé proběhne a objevuje se tedy na různých místech apro tým je velmi obtížné ho nějak zneškodnit. K velkému překvapení všech anomálií projde také Danny Quinn který byl pohřešován od konce třetí série když se nevrátil od hominidů. Dalším velkým šokem je zjištění že Ethan kterého se ve vězení po dlouhém boji podaří dopadnout je Dannyho ztracený bratr.Danny se však v současnosti dlouho nezdrží protože pronásleduje Ethana zpět do pliocénu mezi Phorushraky. Connor mezitím zjišťuje děsivou skutečnost že jestli se anomálie budou takhle rychle dělit bude to znamenat katastrofu....
Danny vs Phorushracos
Phorushracos

Zvláštní bipední ještěr z Colorada

3. února 2011 v 16:41 Záhadná zvířata
V Coloradu už byl několikrát pozorován záhadný ještěr pohybující se po zadních končetinách který až zarážejícím způsobem připomíná malé theropodní dinosaury. Popisy svědků se víceméně schodují: chůze po zadních, přední končetiny menší než zadní, ocasem udržuje rovnováhu. Tvor neměl žádné peří což je trochu zvláštní protože většina malých theropodů byla opeřená. Tento živočich má údajně moc rád vodu protože k jeho pozorování došlo vždy v blízkosti rybníků a mokřadů a má dokonce na nohou plovací blány. Je mu přezdíváno Mini-rex i když než T.rexe připomíná malé theropodní dinosaury. Myšlenka že jde o nějakého přežívajícího theropoda je lákavá ale klidně to může být i nějaký jiný plaz dosud neznámého druhu. Tvor byl i několikrát vyfocen a v jednom případě dokonce zastřelen (viz první fotka). Co se týče zbarvení tak zde se svědectví trochu rozcházejí: svědci ho popisují jako zelenočerného se žlutooranžovým břichem ale na některých fotkách je celý černý jinde zase žlutozelený.
Neobvyklý úlovek
Další fotky
Tento model zhruba odpovídá popisu
Příbuzný?
Tato zvláštní fotka byla pořízena na Floridě. Je na ní vidět nějaký bipední ještěr který ovšem narozdíl od toho předchozího zcela postrádá ocas a chodí zcela vzpřímeně. Podle popisku může jít o nějakého neznámého ještěra ale klidně také o veverku nebo psa.
Neznámý ještěr
obrazek