Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Leden 2011

Pravěk útočí 4.série díl 6

31. ledna 2011 v 15:49 Primeval - nové díly
Popis epizody
Anomálie se otevře v zámku. Uklízečka objeví ve sklepě mládě Hyaenodona ale hned vzápětí je sežrána jeho matkou. Když na místo dorazí tým tak uzavřou anomálii a zneškodní Hyaenodoního samce a zdá se že je vše v pořádku. Setkávají se tu také z Jenny které kdysi také pracovala pro výzkum anomálií ale odešla a teď má před svatbou a všechny na ní pozve. Connor ovšem ve sklepě narazí na Hyaenoodní mláďata a je tu uvězněn rozzuřenou samicí. Když se mu podaří utéct tak zrovna vtrhne do probíhajícího obřadu a hned v patách má dva dospělé Hyaenodony kteří tu pochopitlně způsobí pořádný poprask. Becker a Jess mezitím zkoušejí vystopovat psychopatického Ethana ale málem se chytnou do jeho léčky s nastraženou bombou.
V příštím díle se objeví Phorushracos a anomálie se začnou hromadně objevovat jako nikdy před tím.
Hyaenodon s mláďaty
útočící Hyaenodon
Přišli nepozváni!

Prehistoric park Chvalovice

29. ledna 2011 v 17:33 Dinoparky
Tento krytý dinopark se nachází ve vesnici Chvalovice kousek od Znojma asi jen 2 km od hranic s Rakouskem. V mnohém připomíná výstavy jeskyňovitého typu s tím rozdílem že tato je stálá. Výstavní halu opravdu nelze přehlédnout protože je celá potapetovaná dinosaury. Můžeme ty vidět kolem 50 pohyblivých dinosaurů ovšem v podživotní velikosti protože jinak by se do haly nevešli. Téměř všichni se hýbou včetně malého theropoda drceného Allosauří nohou. Největším exponátem je Brachiosaurus. Z těch méně častých stojí za zmínku Čínský hadrosaur Tsintaosaurus, různozubý ornitopod Heterodontosaurus, ceratopsid Pachyrhinosaurus, plesiosaur Cryptoclidus a další. V blízké době se tu má navíc otvírat nová expozice týkající se doby ledové.
Pohled na výstavní halu
Heterodontosaurus
Tsintaosaurus
Dromaeosaurus
Tyrannosaurus
Suchomimus
Pachyrhinosaurus
Brachiosaurus
Drcený theropod

Pravěk útočí 4.série díl 5

24. ledna 2011 v 12:49 Primeval - nové díly
Popis epizody
Abby a Connor se vydávají do zátoky kde se podle radaru měla objevit nestabilní anomálie. V místní putice se dozvídají že podle legendy tu žije obří červ co požírá lidi a dobytek. S tímto "červem" se pak osobně střetnou u řeky kde se ukáže že je to pravěký obojživelník Labyrinthodon. Tady se rozdělují: Abby jde stopovat obojživelníka, Connor jde hledat anomálii a Matt se vrací zpět aby našel Emily kterou mezitím Ethan odvezl na hřitov aby ji pohřbil zaživa. Abby narazí na Labyrinthodona v kempu kde se před ním schová v obytném vozu ale on se dobývá dovnitř. Connor mezitím objeví anomálii v jeskyni kde je ještě jeden mladý obojživelník zraněný od kyseliny co sem lejou majitelé farmy. Jak to všechno dopadne? Koukněte se sami.
V příští epizodě se objeví Hyaenodon

První střet s Labyrinthodonem
Labyrinthodon v kempu
Mladý Labyrinthodon

Plesiosaurus

23. ledna 2011 v 12:01 Popisky mořských plazů
Výskyt: ranná jura v Evropě
Délka: 5 metrů

Plesiosaurus (blízký ještěrům) je snad vůbec nejznámějším mořským plazem. Má dlouhý krk, malou hlavu plnou zubů uzpůsobených k lovu ryb a čtyři veslovité končetiny. I když trávili většinu času ve vodě tak je velmi pravděpodobné že také vylézali na souš a třeba se jen tak vyhřívali na pláži jako dnešní lachtani. Na souši pravděpodobně odchovávali i mláďata. I když plesiosauři byli predátoři přesto nebyli bez nepřátel. Zřejmě se stávali častou kořistí krátkokrkých pliosaurů a žraloků. Na souši byli neohrabaní a proto je tu mohl klidně ulovit nějaký dravý dinosaurus. Prvního Plesiosaura objevila Mary Anningová v roce 1810 v Anglii. I když byli plesiosauři jednou z nejúspěšnějších skupin plazů nakonec vyhynuli společně s dinosaury na konci křídy i když mnoho lidí věří že se jim podařilo přežít dodnes v podobě jezerních příšer (Lochneska atd.)
Plesiosaurus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Plesiosaurus není v dinoparcích zas tak častý. Vystavují ho: Kleinwelka a Kolacinek.
Plesiosaurus v Kolacinku

Raptoří město 3/3

19. ledna 2011 v 16:42 Povídky
Závěrečná část

Postavy:
postavy

Pokračování z minulého dílu:

13:30 (tři a půl hodiny po kolapsu)
Concavenator vší silou bušil do dveří. Ty takový nápor nevydržely a vyletěly z pantů. Když se ale dostal dovnitř Till už ve skladu nebyl. Odtud totiž vedly ještě jedny dvěře kterými odešel a nyní už procházel zdevastovaným laboratorním komplexem. Všude kolem bylo plno krve a mrtvol (dinosauřích i lidských) na kterých hodovali malí dinosauři rodu Compsognathus a Sinosauropteryx. Till si toho ale nevšímal a mířil přímo k hlavní laboratoři kde měl ukrást požadovaná embrya. Pilotce Adele která čekala u helikoptéry se mezitím donesly znepokojivé zprávy. Volal ji Carl: nejdříve zuřil když zjistil že Till šel do laboratoří sám a že jestli se nevrátí tak celý jeho plán zhavaruje ale pak sdělil Adele že asi tak za hodinu přiletí letadlo které tu schodí bombu a celou tuhle oblast zničí. "Nesmí se to šířit dál" ukončil debatu. Adele se to ani trochu nelíbilo Till si sebou vzal klíče od helikoptéry a jestli se nevráti bude i ona odsouzena k smrti. Till už mezitím našel co chtěl a nyní už odcházel z laboratoří. Byl však sledován jedním raptorem který tu ještě zůstal.
Raptor
Před laboratořemi by ho možná raptor i dostihl kdyby nespatřil lákavější kořist - velkou mršinu Centrosaura kterého zastřelili hlídači když utíkal z laboratoří. Raptor se pustil do hodování a Till si ani nevšiml že ho něco sleduje.

14:00 (čtyři hodiny po kolapsu)
Bill a Amy mezitím stále bloudili zničeným městem. Najednou ale zaslechli zoufalý křik. Z jednoho domu se vyřítil nějaký muž už hodně zakrvácený a snažil so doběhnou co nejdál. Z těch samých dvěří se ale vzápětí vyřítil obrovský černomodrý raptor. Během sekundy byl u něj srazil ho na zem a svův trhací dráp mu zarazil do zad. Když začal "Modrák" hodovat zpoza domu se vyřítili dva menší raptoři a slídili kolem něj. Ten se však po jednom zuřivě ohnal a tak se radši stáhli do ústraní.
raptor Modrák nad kořistí
Bill a Amy už jeho stolovací návyky déle nesledovali. Pak ale Bill udělal osudovou chybu. Jak tak šli po ulici tak kopl do pohozené plechovky. Rachot který to způsobilo upozornil raptory. Během asi dvou minut byli zcela obklíčeni. Nebylo úniku, ze všech stran na ně civěly rozšklebené raptoří tlamy. Poslední věcí kterou Bill uviděl byla zakrvácená černá tlama Modráka který se takové hostiny nemohl nezúčastnit.

14:20 (čtyři hodiny, dvacet minut po kolapsu).
Till se mezitím bez úhony dostal zpět k helikoptéře. Po cestě ho sice ještě pořádně prohnal Concavenator který ho napadl už při cestě do laboratoře. Možná by mu Till ani neutekl kdyby se z lesa nevynořila Giganotosauři samice a Concavenatora nezabila. Když došel až k helikoptéře tak se do něj Adela hned pustila že kde byl tak dlouho, že ji tu nechal samotnou a kdesi cosi a že také Carl to tu chce celé vyhodit do vzuchu a že jim už zbývá asi jen 10 minut. Till jí vrátil klíče ale v tom Adela začala něco křičet že už je zase tady. Till se ohlédl ale uviděl jen neškodného Parasaurolopha jak je pozoruje z lesa. "Toho se nemusíš bát"
Parasaurolophus v lese
Adela tedy nastartovala helikoptéru a odlétali z nebezpečné oblasti rychle pryč. Když už byli v bezpečné vzdálenosti, minuli se z vojenským letadlem které převáželo bombu. Podle plánu letadlo schodilo bombu přimo nad zamořeným městem. Exploze byla obrovská. V okruhu asi dvaceti kilometrů nepřežila živá duše.

Carl byl spokojen. Za tak krátkou dobu dinosauři přece jen dál proniknout nemohli. Pro otravný tisk si už vždycky nějakou historku vymyslí. A když mu utrmácený Till předal plechovku s dinosauřími embryi které přinesl z laboratoří byl ještě spokojenější. " A Tille. Tisk od toho držet co nejdál. V nejhorším případě dobře zabírá historka o zbloudilém meteoritu ale jinak vše popřít" Ukončil Carl jejich debatu. Oblast ve které došlo ke katastrofě byla vyhlášena za Zakázanou zónu a stala se jedním z mnoho střežených míst na světě.
Oblast po výbuchu
Konec

Pravěk útočí 4.série díl 4

16. ledna 2011 v 16:33 Primeval - nové díly
Popis epizody
Anomálie se otevře ve škole. Když si učitel kupuje jídlo z automatu tak ho napadne a sežere Therocephalian - savcovitý plaz malého vzrůstu ale vysoké agresivity. Connor a ostatní se hned vydávají na místo incidentu a hledají dravce. Situace se ještě zkomplikuje tím že kluci co jsou po škole zablokojí po celé škole zámky. Když je první Therocephalian konečně zneškodněn tak to vypadá že je po všem ale zdání klame. Jess na kameře zjišťuje že po škole běhá alespoň 20 dalších. Když už situace vypadá beznadějně Connor a kluci se školy uspí všechny dravce spacím plynem. Mezitím se Abby snaží zabránit zabití zvířat držených ve středisku. Nakonec se jí to s Lesterovou přímluvou podaří. Ethan (muž z minulosti) mezitím plánuje svou pomstu...
V dalším díle z bažin vyleze Koolasuchus.

Procházka po školní chodbě
Therocephalian
Masová invaze

Primitivní theropod z Argentiny

14. ledna 2011 v 15:43 Nové objevy dinosaurů
Nepřesahoval délku 120 cm. Žil před 230 mil. lety v období Triasu a musel být neustále napozoru aby neskončil v čelistech nějakého většího dravce. Tak by se dal zhruba popsat život malého dravého dinosaura který byl nedávno objeven v Argentině a byl pojmenován Eodromaeus murhpi (běžec za úsvitu). Není to zdaleka první nález takto starobylého dinosaura v Argentině ve formaci Ischigualasto. Už mnohem dříve tu byly nalezeny kostry jedněch z nejstarších dinosaurů - Herrerasaurus a Eoraptor. Eodromaeus už mnoha svými rysy připomínal theropodní dinosaury kteří se objevili později. Podobal se jim hlavně stavbou lebky a pánve.
Eodromaeus
Kostra Eodromaea
Hlava Eoraptora v Inwaldu

Pravěk útočí 4.série díl 3

12. ledna 2011 v 16:47 Primeval - nové díly
Popis epizody:
Anomálie se otevře v divadle a projde ji skupina tří lidí z minulosti (konkrétně z roku 1840) - Ethan, Emily a ještě jedna holka která však hned umírá na nějakou infekci. Matt dorazí na místo jako první a uvidí Emily která prchá zpět do anomálie a tak jí rponásleduje. Zjišťujě ale že anomálie vede do druhohor a jsou zde napadeni theropodním dinosaurem neznámého druhu. Jedná se zřejmě o příbuzného raptorů který se přizpůsobil životu na stromech a stavbou těla připomíná opici. Když se jim podaří utéct zpět tak se zdá že je po všem ale není. Anomálií nepozorovatleně prolezli dva další stromo-raptoři. Abby a Becker pronásledují toho který se rozhodl zůstat v divadle a nakonec ho i chytí. Matt a Emily pronásledují toho druhého který utekl do města kde velmi obratně šplhá po budovách. Nakonec ho chytí na střeše do lan tady se ale vyškubne ale už nevypočítá skok a rozplácne se na dlažbě. Emily na konci varuje Matte aby si dával pozor na Ethane (muže s ní přišel anomálií) že je prý velmi nebezpečný. Ve vedlejším příběhu Connor omylem zpustí bezpečností uzamčení celého centra a ohrozí tím život svého nadřízeného.
V příštím díle se objeví Therocephalian.

útok stromového raptora
Stromový raptor pozoruje nové území
Vždy si hlídat záda
Zajímavost:
Stromoví raptoři v této epizodě sice vypadají jako úplně noví tvorové ale není tomu úplně tak. Podobní tvorové se totiž objevili už ve starších hrách Turok dinosaur hunter a Turok 2. Je docela možné že se tvůrci seriálu inspirovali právě jimi.
Porovnání

Dimorphodon

9. ledna 2011 v 10:59 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: ranná jura v Evropě (Anglie)
Rozpětí křídel: 1,6 metrů

Dimorphodon (dvojtvárný zub) byl menší pterosaur který ještě vykazoval hodně primitivních znaků. Jeho lebka byla mohutná ale odlehčená velkými otvory. Měl dlouhý ocas. Na některých rekonstrukcích mívá na konci ocasu podobný výrustek jako třeba Rhamphorhynchus ale jinde je zase zobrazován bez něj. O jeho stravování panují dohady. Možná svým velkým zobákem chytal ryby podobně jako dnešní papuchalk ale také se mohl živit i hmyzem nebo mohl lovit menší živočichy. Díky své velké velké tlamě a zřejmě velkému stisku čelistí bývá někdy pokládán za velmi agresivního lovce. Původně byl Dimorphodon řazen rodu Pterodactylus macronyx ale protože rozdíly mezi nimi byly velké bylo pro něj stanoveno nové jméno - Dimorphodon macronyx.
Dimorphodon
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Dimorphodon je v dinoparcích vzácný. Vystavují ho Traismauer a Kleinwelka.
Dimorphodon v Kleinwelce

Pravěk útočí 4.série díl 2

6. ledna 2011 v 12:27 Primeval - nové díly
Popis epizody
Před 5 lety se v jednom domě objevilo mládě Kaprosucha - pravěkého krokodýla. Majitelku domu nenapadlo nic než ho chytit a spláchnout do záchodu. Zpět v současnosti: Abby získala práci ve zvěřinci kam se umísťují tvorové z anomálií které se nepovedlo vrátit zpět. Setkává se tu i s Rexem. Connor mezitím vyhledá svého starého přítele Duncana který mu tvrdí že nějaký neznámý tvor zabíjí na staveništni bezdomovce. Jak se ukáže tímto tvorem je právě Kaprosuchus který mezitím dospěl a teď terorizuje přístav. Je velmi mrštný jak na souši tak ve vodě. Když ho Becker trefí paralyzátorem zdá se že je po všem ale není. Kaprosuchus totiž z přepravního kontejneru uteče a tak začne naháněčka znovu mezi kontejnery a tentokrát už je dopaden definitivně. Zpátky ve středisku Lester překvapí Connora tím když ho přijme zpět do týmu. Když chce ale zvýšit plat tak už Lester reaguje chladněji.
V příštím díle vytasí své drápy stromový theropod.

Malý Kaprosuchus
Stýskalo se ti Rexi?
Kaprosuchus
Kaprosuchův útok

Pravěk útočí 4.série díl 1

4. ledna 2011 v 13:06 Primeval - nové díly
Popis epizody:
Od posledního dílu 3. série uplynul rok. Ve středisku pracují už úplně noví zaměstnanci kteří  právě odchytávájí Dracorexe který utekl a ničí vše na co přijde. Abby a Connor pořád jsou uvěznění v období křídy kde se musejí skrývat nejen před raptory ale také před obrovským Spinosaurem - nějvětším theropodem co kdy žil. Nakonec se jim podaří najít přístroj k otvírání anomálií v raptořím hnízdě. Přístroj ještě pořád funguje a tak se jim podaří anomálii otevřít a proniknout zpět do současnosti. Jen chvíli po nich však anomálií projde i Spinosaurus a následuje napínavá honička městem. Nakonec je spino vlákán do arény. Connor se snaží znovu otevřít anomálii ale přístoj mu vypadne přímo spinovi do tlamy. V břiše se nakonec anomálie otevře a pohltí ho. Connor a Abby se vracejí zpět do střediska ale jejich postavení zde zatím vypadá nejistě.
V příštím díle si už na vás brousí zuby Kaprosuchus.

Dracorex odchycen
První setkání se spinem
Raptor prohledává bágl
Spinosaurus ve městě
obrazek