Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Prosinec 2010

Nejzajímavější dino-události roku 2010

31. prosince 2010 v 15:40 Nevšední pohled na dinosaury
Nově objevení dinosauři
Zní to téměř neuvěřitelně ale v roce 2010 bylo popsáno 65 nových rodů dinosaurů čímž je tento rok jedním z vůbec nejúspěšnějších v historii paleontologie. Vypisovat všechny by zabralo mnoho místa a proto alespoň ty nejzajímavější: Abydosaurus (menší sauropod podobny brachiosaurovi), Texacephale (malý tlustolebý dinosaurus), Ajkaceratops (první ceratopsid z Evropy), Concavenator (zvlašní theropod s hrbem), Kosmoceratops (ceratopsid s největším počtem rohů), Balaur (malý dravec příbuzný raptorům), Hippodraco (menší ornithopod příbuzný iguanodonta) a mnoho dalších.
Kosmoceratops
Nové objevy jiných pravěkých živočichů
I na jiná pravěká zvířata byl tento rok bohatý. Nejzajímavější jsou: Pakasuchus (malý krokodýl se savčí čelistí) Livyatan (obrovská pravěká velryba), Inkayacu (obří tučňák s šedým zbarvením), Leptoptilos (obrovský příbuzný dnešních marabu), Alanga (nový ptakoještěr z Afriky) a mnoho dalších.
Inkayacu
Nové teorie
Teorie která letos doslova otřásla světem je ta že Torosaurus je vlastně jen dospělý Triceratops. Tahle myšlenka měla plno příznivců ale i odpůrců. Další zajímavostí bylo zjištění vůbec prvního dinosauřího zbarvení konkrétně u rodu Sinosauropteryx.
Torosaurus=Triceratops
Nové dinoparky
V Polsku byl letos otevřen snad vůbec největší a velmi zajímavý dinopark ve městečku Krasiejow který vystavuje mj. obřího Amphicoeliase. Další velký park se otevřel ve Szklarzské Porebě rovněž v Polsku. V česku byl otevřen krytý dinopark ve Chvalovicích u Znojma a v Ostravském dinoparku se otevřela zajímavá atrakce - projížďka dinoexpresem do "zakázané oblasti".
Triceratops a T.rex v Krasiejowě
Dinosauři ve filmu
Letos byla konečně dotočena 4.série seriálu Pravěk útočí která se začne vysílat už v lednu. Objeví se v ní mj. Spinosaurus, Kaprosuchus, Therocephalian, Hyaenodon a neznámý theropod žijící na stromech.
Neznámý stromový theropod

                                                      Snad bude rok 2011 stejně bohatý na dinosaury jako tenhle.
Raptor

Jeden den na Isla Sorně

29. prosince 2010 v 15:21 Povídky
Volné pokračování příběhu o Dilophosauruovi.

Poznámka: Tahle epizoda vznikla ještě dříve než byla objasněna záhada dravce s černým hřebenem. Proto je zde tento živočich uveden jako Cryolophosaurus.
Jeden den na Isla Sorně

Fotky ze zimních Tater

27. prosince 2010 v 18:44 Jiné
Pár ukázek ze zimních Tater:
Štrbské pleso
Malá svišťovka
Lomnický štít v mlžném oparu
Přicházející mlha
Borovice limba v Tatr. poliance
Kachní zimoviště ve Starom Smokovci:
Kachní zimoviště
Kachní zimoviště
Kachny na sněhu
Kachny na sněhu
A ještě pár večerních ukázek:
Osvětlený stromek
smrk večer
mladá borovička
modřín večer

Utahraptor

19. prosince 2010 v 11:54 Popisky dinosaurů
Výskyt: spodní křída v Severní Americe
Délka: 7 metrů

Utahraptor (Utažský lupič) patřil mezi dromaeosauridy (raptory) kteří patřili mezi nejnebezpečnější dravce kteří kdy na zemi žili. Utahraptor převyšoval jiné druhý raptorů především svými mnohem většími rozměry což mu umožňovalo troufnout si na mnohem větší kořist než jiné druhy raptorů. Ve smečce museli být Utahraptoři opravdu postrachem všech živých tvorů a ani nějaký mladý sauropod si před nimi nebyl jist životem. Jelikož většina raptorů byla opeřená tak je pravděpodobné že se peřím pyšnil i Utahraptor. Peří jim zřejmě sloužilo jako tepelná izolace a u samců k předvádění se. Jeho srpovitý dráp byl dlouhý 24 cm ale za života Utahraptora mohl být ještě delší.
Utahraptor
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Utahraptor je v dinoparcích poměrně vzácný. Vystavují ho Baltow, Inwald a Krasiejow.
Utahraptor v Baltowě

Výstava dinosaurů - galerie Harfa

14. prosince 2010 v 19:27 Výstavy
Dinopark na střeše centra galerie Harfa v Praze se sice má otvírat až v dubnu příštího roku ale v centru natrefíme na dinosaury už teď. Jedná se u výstavu "Příchod dinosaurů" která se nachází ve druhém patře centra. Výstava je klasického jeskyňovitého typu a uvidíme na ní převážně pahyblivé a ozvučené modely. Jsou tu 2x Tyrannosaurus, 4x Mamenchisaurus, 4x Chasmosaurus, Ankylosaurus, jeden opravdu velký Triceratops, a málo vystavovaný Amargasaurus. Všechny tyto modely jsou pohyblivé. Další z toho co se jen tak nevidí je pohyblivý Pteranodon zavěšený na stropě a pohyblivá dinosauří mláďata líhnoucí se z vajec. Mimo výstavy po chodbách centra narazíme ještě na dva Velociraptory a malého Torosaura. Výstava trvá do konce roku.
Ukázky:
Velociraptor
Pteranodon a Mamenchisaurus
Ankylosaurus
Kostra Shunosaura
Dinosauří mláďata
T.rex
Amargasaurus
Triceratops

A ještě jedna fotka z budoucího dinoparku na střeše.
Dinopark Harfa

Záhadný netvor nebo podvrh?

12. prosince 2010 v 12:54 Záhadná zvířata
V Louisianě vyfotil 33 letý Tyler Gamble podivného tvora. Nikomu se zatím nepodařilo určit co na fotce vlastně je. Tvor připomíná člověka ale pohybuje se po všech čtyřech, je výrazně hubený a jeho čelist se lidské moc nebodobá. Tyler tvrdí že viděl jak se ve tmě něco hýbe a tak to vyfotil na přístroj který se používá k nočnímu lovu jelenů. Nestvůru uviděl až tehdy když si fotky prohlížel na počítači. Fotku nijak neupravoval. Jedná se vážně a nějakého neznámého tvora a nebo je to jen dobře narafičený podvrh? Co myslíte vy?
Netvor

Raptoří město 2/3

10. prosince 2010 v 16:41 Povídky
Seznam postav:
postavy
Pokračování z minulé části:

11:40 (dvě a půl hodiny po kolapsu)
Jeep proletěl vzduchem přistál ve vysoké trávě a začal hořet. Bill, Amy a Pawlík  z jeepu vypadli do trávy o kousek dál. Když se zvedli uviděli v dálce město Jurajská Ostrowka jak z něj stoupá dým. V tom se však vysoká tráva všude kolem nich rozvlnila. Z trávy vystrčili hlavy Deinonychové. Bylo jich hodně a ze všech stran se na Billa a ostatní šklebily jejich otevřené tlamy. Ten největší udělal krok k nim a hrozivě zasyčel....
Blížící se Deinonychové
Mezitím v 80 km vzdálené budově ministerstva obrany se nechal Carl Tyler předvolat Tilla Raptoraka - známého lovce kreatur který už ulovil Yetiho, Čipekve, Chupacabru a další potvory. Nabídl mu velkou odměnu když se vydá právě do těchto laboratoří a přinese mu v plechovce embrya všech tvorů které tam klonovali. "Až budete na místě tak si zapněte vysílačku a já vás budu navigovat, vím přesně kde to mají. Naš pilotka Adela vás dopraví až na místo" Ukončil Tyler debatu.

Bill, Amy a Pawlík mezitím zažívali horké chvilky když na ně ze všech stran upírali zrak krvelační dravci. Najednou však v nedalekém hájku zašustilo listí a na pláň se vyřítila samice Giganotosaura. Deinonychové na nic nečekali a zmizeli stejně rychle jak se objevili. Bill a ostatní běželi přes zarostlou pláň k městu ale samice jim byla v patách. Před sebou uviděli smíšené stádo hadrosaurů (Parasaurolophus, Edmontosaurus, Orolotitan). Mezi stádo zavolala Amy a všichni vběhli mezi hadrosaury. Rozzuřená samice se však velmi rychle blížila...

12:00 (tři hodiny po kolapsu)
K laboratořím se vduchem pomalu přibližovala Adelina helikoptéra. Měkce dosedla na travnatou mýtinu. "Dál už neletím" prohlásila Adela "nenechám se sežrat!" Till se tedy vydal k laboratořím sám ale ještě před tím zamkl pilotní kabinu a zacinkal klíčy před Adelou "kdyby sis to náhodou rozmyslela a chtěla odletět" Pak si dal klíčky do kapsy a šel směrem k laboratořím. Zaujal ho ale pohyb na písčité pláži malého rybníčku. Jakoby se tam pohybovalo několik černých kamenů. Jaké bylo jeho překvapení když přišel blíž a zjistil že ty "kameny" jsou ve skutečnosti živí tvorové.
Sinopterové na pláži
Byli to Sinopterové. Jejich světlá těla byla na písčité pláži téměř neviditelná a černé hlavy z větší vzálenosti opravdu připomínaly kameny. Ticho náhle protl ostrý skřek. K jezírku přilétali dva Pteranodoni. Sinopterové okamžitě znehybněli. Till se chopil brokovnice a čekla. Jeden z Pteranodonů na něj letěl přímým útokem. Tu se ale ozval výstřel a Pteranodon padl k zemi. Písek kolem něj se zbarvil krví. Druhý Pteranodon odletěl a stejně tak i Sinopterové které polekal výstřel. Till pokračoval směrem k laboratořím které odtud byly už v dálce vidět. Měl štěstí. Kdyby se ještě chvíli zdržel střetl by se u rybníka se smečkou Raptorů.

Bill, Amy a Pawlík mezitím běželi uprostřed splašeného stáda pronásledovaného Giganotosauří samicí. Ta však mezitím dohnala jednoho mladého Parasaurolopha a zahryzla se do něj svými čelistmi a strhla ho k zemi. Stádo běželo dál a brzo se ztratilo někde v zdevastovaných ulicích města. Pawlík se ve zmatku oddělil od ostatních a bloudil zničenými ulicemi sám. Všude kolem se válely zkrvavené mrtvoly - to jak Raptoři tu pořádli hon na obyvatele města. Pawlík netušil že je pozorován. Ze střechy ho pozoroval hladový Pteranodon. Zvedl se ze střechy, neslyšně doplachtil k Pawlíkovi, uchopil ho pařáty za ramena, vynesl ho do vzuchu a pak zase pustil na zem. Nakonec se k němu snesl a dorazil ho několika ranami zobáku.
Útočící Pteranodon
Bill a Amy neměli o smrti svého kolegy ani tušení. I oni procházeli zničenými ulicemi ale i je pozorovaly hladové oči.
Tillovi se ale také nevedlo dobře. Už se blížil k laboratorním budovám když z se z houští vyřítil obrovský theropod a začal ho pronásledovat. Byl to Concavenator - mohutný dravec s podivným hrbem na zádech. Till se před ním schoval v nějakém skladu. Dveře zastrčil závorou ale Concavenator do nich bušil tak silně že to vypadalo že je za chvíli vylomí.....
Rozzuřený Concavenator
Pokračování přístě...

Dsungaripterus

7. prosince 2010 v 11:55 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: spodní křída v Číně
Rozpětí křídel: 3,5 metrů

Dsungaripterus (křídlo z Junggaru) byl středně velký pterosaur s podivně vypadající lebkou. Podivný tvar jeho zobáků vědci přisuzují tomu že se měkýši které vyzobával z jejich ulit nebo někde z ůkrytu ve skalách. Jeho zobák je navíc zatočený směrem nahoru - další zvláštnost kterou se odlišuje od jiných druhů. Narozdíl od jiných pterosaurů s odlehčenou hlavou je lebka Dsungariptera poměrně těžká. Kromě Čínského Dsungariptera je znám ještě jeden který žil v Africe už v období svrchní Jury. O něm se však ví jen velmi málo ani není jísté to zda vůbec patři k rodu Dsungaripterus. Čínský exemplář je oproti tomu znám hned z několika fosílií z nichž ovšem ani jedna není kompletní.
Dsungaripterus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Dsungaripterus je v dinoparích velmi vzácný. Vystavuje ho Zator a dinosauří výstava v St. Gilgen.
Dsungaripterus v St. Gilgen

Obří ptáci i dnes?

2. prosince 2010 v 14:43 Záhadná zvířata
V ne příliš dávné minulosti plachtili nad dnešní Jižní a Sverní Amerikou titánští draví ptáci. Nejznámější z nich byli orla připomínající Argentavis a supovi podobný Teratornis. Některá podivná pozorování však nesvědčují tomu že tito obři zřejmně úplně nezmizeli. V roce 2002 zpozorovali obyvatelé vesnic Togiak a Manokotak na Aljašce zvláštního ptáka jehož rozpětí křídel odhadovali na 4,5 metrů. Jeden farmář popisuje že se na něj tento pták řítil když pracoval na poli. Pták si ale útok na poslední chvíli rozmyslel a odletěl někam za kopec. Tento pták byl v pozorován i vícekrát. Jednou ho viděli i lidé v letadle podle nihž měl pták rozpětí křídel stejné jako jejich letadlo tj. 4,5 metrů. Vědci ale pochybují o takových rozměrech. Zastávají názor e se spíše jedná o velkého orla mořského s rozpětím křídel 2,5 metrů. K jiné podivné události došlo v Pensylvánii kde biolog Robert Lyman popisuje setkání s obřím hnědým ptákem který stál s rozprostřenými křídly v prostředku silnice. Jeho křídla zabírala celou šířku silnice. Pták se pochopitelně polekal a odletěl. A když Lyman změřil šířku silnice tak zjistil že je široká 7,6 metrů! Pták byl také pozorován nad řekou Hudson kde dlouho kroužil kolem letadla jednoho obchodníka aniž by pohnul křídly.
Argentavis
Argentavis
obrazek