Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Listopad 2010

Dolichorhynchops

28. listopadu 2010 v 16:57 Popisky mořských plazů
Výskyt: Pozdní křída v Severní Americe
Délka: 3 metry

Dolichorhynchops byl malý mořský plaz z rodiny Plesiosaurů. Odlišoval se od nich ovšem tím že měl celkem krátký krk a dlouhé úzké čelisti které mu zřejmě skvěle sloužily k chytání potravy. V nebezpečném křídovám moři měl zřejmě mnoho nepřátel z nichž nejstrašlivější byl obří mosasaur - Tylosaurus v jehož žaludku se dokonce našly pozůstatky malých plesiosaurů typu Dolichorhynchopse. Je možné že tito malí mořští ještěři stejně jako mnoho jiných rodili živá mláďata a tak zřejmě zabránili riziku které by podstupovali kdyby vylezli na břech klást vejce. Mláďata zřejmě byly v prvních měsících života velice zranitelná a dospělosti se jich dožilo jen velmi málo. Mezi jejich potravu patřily ryby, olihně, amoniti a možná i nějaký neopatrný pterosaur. Dolichorhynchopse proslavil film Monstra oceánů.
Dolichorhynchops
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Dolichorhynchops je v dinoparcích opravdu vzácným exemplářem. Vystavuje ho Bratislava.
Dolichorhynchops v Bratislavě

Dilophosaurus na útěku 2/2

25. listopadu 2010 v 16:09 Povídky
Pokračování z minulé části:
Dilophosaurus na útěku 2

Moa-nalo

22. listopadu 2010 v 16:50 Ptáci
Moa-nalo byla skupina podivných kachen husovitého vzhledu které žily na Havajských ostrovech. Někdy jsou také označovány jako "Havajské super-kachny" Doplatily ovšem na příchod prvních obyvatel Havaje kteří je lovili pro maso až je úplně vyhladili. Když později dorazili na ostrovy Evropané nacházeli už jen jejich kosti, žádný Evropan živou Moa-nalo nikdy nespatřil. Zvláštní bylo že na každém ostrově se nacházely kosti jiného druhu těchto kachen. Moa-nalo neuměli létat, byli pomalí a těžcí a byli to striktní býložravci. Podobně jako ptáci dodo i Moa-nalo se vyvinuli do této podoby protože na ostrovech neměli přirozené nepřátele.U druhu Chelychelynechen quassus z ostrova Kauai  se vyvinul podivný tlustý zobák který spíš připomínal želvu než kachnu. Tento druh je z celé skupiny Moa-nalo nejpodivnější. Další druhy jsou: Ptaiochen pau z ostrova Maui, Thambetochen xanion z Oahu, Thambetochen chauliodous který byl nejrozšířenější. Žil na Maui, Lanai a Molokai. Tyto se podobaly stavbou zobáku morčákům. Z některých nalezených kostí bylo pomocí analýzy DNA zjištěno že jsou tito ptáci příbuzní kachnám a ne husám které vzhledově více připomínají. Jejich nebližším žijícím příbuzným ja kachna proužkovaná.
Zobák druhu Thambetochen xanion
Chelychelynechen quassus
Thambetochen chouliodus (vlevo) a Ptaiochen pau
Thambetochen xanion

Dinosauři z Dino crisis 2

20. listopadu 2010 v 12:25 dinosauří hry
Ve hře Dino crisis 2 se vyskytuje celkem 11 druhů dinosaurů a jiných pravěkých plazů. Tohle je jejich seznam:

Velociraptor
Nejpočetnější dinosaurus ve hře. Vyskytuje se snad ve všech oblastích s vyjímkou zatopené laboratoře. Na svou kořist se vrhá mohutnými skoky. Ve hře jsou celkem čtyři barevné verze velociraptora - hnědý, zelený, červený a šedý (ten je nejvzácnější). Každý z těchto druhů má jinou sílu a výdrž.
Velociraptor
Vzácný šedý Velociraptor
Tyrannosaurus
V celé hře se vyskytuje pouze jediný exemplář který je zraněný a podrážděný a bude vás pronásledovat v průběhu celé hry až do té doby než ho zabije Giganotosaurus. Normální zbraně na něj vůbec nepůsobí a s tankem ho akorát zpomalíte nebo omráčíte.
Tyrannosaurus
Allosaurus
Tento dravec je ve hře poměrně častý. Většinou je to samotářský lovec s vyjímkou skládky kde narazíte na celou smečku. Je to poměrně silný soupeř ale s dobrou strategií se dá porazit.
Allosaurus
Compsognathus
Tyto malé dinosaury většinou uvidíte jak hodují na nějaké mršině a většinou utečou když se přiblížíte. K přímému střetu dojde jen jednou a to tehdy když vám Compsognathus sebere kartu potřebnou k otvírání dveří a vy ho musíte nahnat do klece.
Compsognathus
Oviraptor
Oviraptor je druhým nejpočetnějším dinosaurem ve hře. Tvůrci hry si trochu upravili jeho chování a tak se z všežravce stal agresivní masožravec lovící ve smečkách a plivající jed na svou kořist. Ve hře jsou dvě barevné verze - hnědý a modrý (zřejmě se jedná o samce a samice).
Oviraptor
Pteranodon
S těmito létajícími pterosaury se setkáme v průběhu hry mockrát. Jsou obzláště nebezpeční protože svou kořist napadnou z výšky pak odletí aby se vyhnuli střelbě a zase od někud zaútočí. Jejich oblíbeným útokem je vynést kořist do vzduchu a pak jí upustit.
Pteranodon
Plesiosaurus
S těmito mořskými plazy vás čeká poměrně náročný souboj na moři. Jediné co z nich většinou uvidíte je jejich dlouhý krk a malá hlava. Jsou to mistři v překvapení, Většinou se vynoří, zaútočí a zase se ponoří. V zatopené laboratoři se navíc vyskytuje i jeden mimořádně vzrostlý exemplář.
Plesiosaurus
Mosasaurus
Tyto mořské ještěry potkáme pouze v zatopené laboratoři zato tu jsou však až nepříjemně častými protivníky. Většinou se vynoří, zaútočí, odplují, chvíli vyčkávají a zase zaútočí. Tímto se už i tak sloužitá podvodní mise ještě více komplikuje.
Mosasaurus
Inostrancevia
Tito savcovití plazi jsou ve hře vzácní. Potkáte je jen na dvou místech - v jeskyních a v silu. Je to jedině dobře protože se jedná o velice silné a odolné protivníky kteří když vás srazí k zemi máte jen asi 50% šanci že jim uniknete.
Inostrancevia
Triceratops
Jediný býložravec ve hře se kterým se ale utkáte také jen jednou. Je to na cestě mezi skládkou a městem kde nasednete do auta dva Triceratopsové vás budou pronásledovat a vy musíte odrážet jejich útoky. V jiné části hry ještě uvidíte samici s mládětem ale ty vás budoiu ignorovat.
Triceratops
Giganotosaurus
Největší dinosaurus ve hře je také tím nejsilnějším protivníkem. Ve hře jsou dva exempláře. Prvního potkáte v silu kde zabije T.rexe a vy ho pak budete muset porazit. Na druhý, slepý a ještě nebezpečnější exemplář narazíte v laboratoři na konci hry.
Giganotosaurus

Dronte mauricijský

17. listopadu 2010 v 12:15 Ptáci
Dronte, Dodo, Blboun nejapný - spousta názvů pro jeden druh ptáka který žil na ostrově Mauricius. Jelikož na těchto ostrovech neměl žádné přirozené nepřátele tak dodo ztratil všechny obranné prvky - měl zakrnělá letu neschopná křídla, byl pomalý a důvěřivý - všechny tyto znaky nakonec přispěly k jeho vyhynutí. Když na ostrově poprvé přístáli Portugalci vůbec se jich nebál a stal se snadnou kořistí. Slovo dodo je odvozeno od staroportugalského doudo což znamená blbec. Maso těchto ptáků ale nebylo dobré a námořníci je nazývali nechutní ptáci. Opravdovou zkázu těmto ptákům přinesla ovšem zvířata převážená na lodích (psi, prasata, krysy) která plenila jejich hnízda. Poslední dodo byl spatřen ztroskotaným námořníkem v roce 1662. Z vyhynutím doda začal z ostrova ale mizet i kdysi dominantí strom Sideroxylon grandiflorum jehož semena potřebovala být natrávena v drontím žaludku. K záchraně těchto stromů byly nakonec použiti místo dodů krocani. Dronte patřil mezi měkkozobé ptáky stejně jako holubi a hrdličky.
Dronte
Hlava doda
Dodo podle Pravěk útočí

Raptoří město 1/3

15. listopadu 2010 v 17:59 Povídky
Intro:
V roce 2050 se konečně podařilo naklonovat prehistorické živočichy. Jelikož se jednalo o mimořádně tejný vládní projekt byla samotná laboratoř zbudována v zapadlé horské oblasti a asi 5 km od městečka Jurajska Ostrowka. Samotný komplex ohraničovaly vysoké ploty ve kterých byli drženi býložravci a několik velkých theropodů. Tato část byla označena jako D10. Pak tu byl samotný komplex - v těch nižších patrech byly přísně střežené cely kde byly zavřeni ti nejnebezpečnější tvorové (Velociraptoři, Deinonychové, Dilophosauři a několik a agresivních ceratopsidů). Ve vyžších patrech pak byly laboratoře kde probíhal samotný výzkum. Vše probíhalo dobře až do chvíle kdy silná bouře poškodila elektrárnu tak že měla za chvíli zkratovat.....

Seznam postav:
Postavy

09:00 (5 minut do kolapsu)
Profesor Nick Nedry se právě vracel ze sekce D10 kde právě vyčítal zaměstnacům že se o dinosaury špatně starají, že býložravci dostávají málo nažrat a kdesi cosi. Bill Poreba ho ale ujistil že už se na tom všem pracuje. Nick Nedry se zastavil u jedné z cel na které byly všude nalepené nápisy: maximální ostraha, nebezpečné zvíře apod. Aby ne! V téhle cele byl totiž nejnebezpečnější tvor v celém komplexu. Mimořádně veliký raptor přezdívaný "Modrák"  - přes dva metry vysoký dokonalý zabiják tak nebezpečný že musel být připoután řetězem. Nick se ještě chvíli díval přes sklo na raptora ale pak pokračoval zpázky k laboratořím když najednou vypadl proud.
Raptor Modrák
Celá laboratoř poteměla. Všechna bezpečnostní opatření selhala. Raptoři jako by čekali jen na tento okamžik. Jakmile totiž vypadl proud přestaly být napájeny jejich dveře proudem tak je jednoduže vyráželi z pantů a prchali na svobodu. Všichni členové ochranky vyzbrojeni samopaly hned běželi do dravčího oddělení jenže všude byla taková tma že viděli jen pár metrů před sebe. Velociraptoři a Deinonychové tu byli ve výhodě. Za chvíli se střelba mísila s bolestivým křikem napadených vojáků a vítězným řevem raptorů. Ti kteří ještě přežili stříleli do všech stran ale i oni už dlouho nevydrželi. Jeden z nich se zastavil před Modrákovou celou. Dveře od ní byly úplně vylomené. Najednou se otočil a octl se tváří v tvář Modrákovi. Ten mu okamžitě prokopl břicho svým drápem. K výhodu z laboratoří se hnal mohutný Centrosaurus. Členy ochranky kteří se ho pokusili zastavit zadupal do země. Svým rohem rozrazil hlavní dvěře a hnal se pryč. Tímto otevřeným vchodem začali unikat také Velociraptoři a Deinonychové.
Hromadný útěk
09:15 (10 minut po kolapsu).
I v sekci D10 zaznamenali že se něco děje. Amy Solecová si všimla že varovná světla na výbězích náhle zhasla. Než však stačila upozornit Billa. Tak se prvním výběhem prolomil Diplodocus a za ním další a další. Diplodokové způsobovali zmatek. Probourávali se postupně dalšími ohradami a tim umožňovali útěk jejich obyvatelům. Když se z jedné ohrady prolámala i obrovská samice Gigantosaura nezbylo Billovi, Amy jejich kolegovi Pawlíkovi než běžet pryč co nejdál od sekce D10 ze které prchala obrovské stáda býložravců. Běželi směrem do lesů kde jak doufali Giganotosauří samici setřesou.

10:10 (hodina po kolapsu)
Nick Nedry pomalu vylezl z jedné kanceláře kde se zabarikádoval co to šlo. Vyšel a řev z laboratorních chodeb úplně utichl. Když šel po ztemělé chodbě všude viděl krvavé kaluže a cákance. Na zemi ležela roztrhaná těla členů ochranky a mezi nimi několik zastřelených raptorů. Najednou mu někdo položil ruku na rameno leknutím až vykřikl ale pak se otočil aby poznal že je to Helena Lanchová co prováděla výzkum raptorů. Jak jste to přežila? -ptal se hned. To je jedno. Teď by jsme měli vypadnout. Vchodem to nepůjde tam budou určitě raptoři. Měli by jsme odletět tím malým letadlem na střeše. Nick nic nenamítal a tak běželi na střechu ani si nevšimli že je něco sleduje. Na střeše nasedli do letdla a Helena se chopila řízení. Nick se podíval k vchodu odkud přišli a uviděl tam Modráka. "Pohněte si" Letdlo se odlepilo od země. Modrák se hnal za ním vyskočil ale sklapl na prázdno. Z hrdla se mu vydral skřek plný vzteku nad zmizelou kořistí. Letadlo ale dlouho neletělo. Nad lesní mýtinou do něj totiž vrazil uprchlý Pteranodon. Letadlo spadlo k zemi. něž se profesor Nick  a Helena vzpamatovali jejich letadlo obklíčili Deinonychové. Jeden svým pařátem vyrazil dveře chytil Nicka za ruku vyhodil ho ven a další ho začali rvát. Helena zkoušela útéct ale další dva Deinonychové dostihli i jí.
Deinonychové dobývající se do letadla
V tu samou chvíli v 80 km vzáleném sídle ministerstva obrany pozoroval Carl Tyler na záznamech bezpečnostních kamer co se v komplexu děje. "Je to banda idiotů nic víc!" Velitel armády se k němu naklonil a řekl "pane mí muži jsou připraveni vydáme se tam a doneseme vám co chete" "Ne" zarazil je Carl "armáda je moc nápadná, pošlu tam někoho nenápadného a hlavně nahraditelného a vím přesně koho". Tím debatu ukončil.

11:10 (dvě hodiny po kolapsu)
Bill, Amy a Pawlík se konečně vymotali z lesa a dorazili ke skladovým budovám. Bill si povšiml odstaveného jeepu. "Nasednem a pryč odtud" Amy a Pawlík neměli nic proti. Když nasedali ozval se za nimi řev. Ohlédli se a zpoza budov se vyřítil Triceratops.
Zpoza budov se vyřítil Triceratops
Amy dupla na plyn. Řitili se lesní cestou plnou rychlostí ale Triceratops je stále doháněl a jeho rohy byl stále blíže jejich autu. Bill se chopil brokovnice která tu ležela a střelil Triceratopse do nohy. Ten zakopl a spadl. Než však mohla Amy zpomalit cesta náhle zmizela a jeep proletěl hustým křovím a náhle se octl ve vzuchu......

Pokračování příště.

Spinosaurus v Pravěk útočí

12. listopadu 2010 v 15:55 Zajímavosti
Tolik očekávaná 4. série oblíbeného sci-fi seriálu Pravěk útočí (Primeval) byla už konečně natočena. Jak to v ní asi bude vypadat ukazuje následující video:
Podle těchto ukázek by s v ní měl objevit jeden z největších theropodů - Spinosaurus. Jak už to v tomto seriálu bývá zvykem projde anomálíí do současnosti a způsobí paniku. Kromě něj se v  ukázce objevují ještě další živočichové ze 4.série: nějaký zvláštní ještěr (pravděpodobně z budoucnosti), Deinonychus a Dracorex - kteří se ale objevili již v dřívějších epizodách. Na konci 3.série bylo vidět že Abby a Connor zůstali uvězněni v pravěku. V ukázce je vidět že se jim povede anomálií utéct zpět do současnosti.
Spinosaurus (vlevo) a Deinonychus
Ještěr z budoucnosti
Spinosaurus
Spinosaurus přichází

Jak by pokračoval vývoj dinosaurů? 3

9. listopadu 2010 v 12:49 Nevšední pohled na dinosaury
Další z hypotetických dinosauřích druhů:

Afromoloch diabolus
Tenhle theropod se vyvinul z abelisauridů a patří mezi nejobávanější dravce v Africe. Dosahuje délky 8 metrů. Narozdíl od svých předchůdců již zcela ztratil přední končetiny zato zadní jsou valice dobře vyvinuté a jeho hlavní zbraní je jeho tlama.
Afromoloch
Chimaerasaurus maximus
Tenhle tvor se vyvinul z Australských ornithomimosaurů jako je Timimus. Narozdíl od nich však dosahuje délky až 10 metrů a váží 2 tuny. Má také nezvykle dlouhý a ohebný krk a stejně jako jeho předci je to všežravec.
Chimaerasaurus
Furciceratopoides africanus
Předkem tohoto ceratopse byl pravděpodobně Styracosaurus soudě podle stejného kostěného límce. Narozdíl od něj má však na velkém nosním rohu ještě jeden menší a také má velmi dlouhé lícní kosti. Jeho výskyt v Africe napovídá tomu že kdyby ceratopsidi nevyhynuli rozšířili by se po celé zemi.
Furciceratopoides
Hilekkivanguarda gascongneae
Tenhle dinosaurus se vyvinul se Severoamerických Nodosaurů. Z jeho pancíře vyrůstají ostré trny které ho chrání před jakýmkoliv dravcem. Narozdíl od svých předků je zřejmě lechčeji stavěný a dokáže se postavit na zadní.
Hilekkivanguarda
Austrobrontus gigas
Sice vypadá jako sauropod ale ve skutečnosti se jedné o velice specializovaného ornithopoda který nahradil zmizelé pravé sauropody. V Jižní Americe ale skvěle zastává jejich funkci. Spoečně se svými příbuznými bývají označováni jako nepraví sauropodi (Pseudosauropoda).
Austrobrontus
Quadricornis magnificus
Tneto býložravec je potomek hadrosaurů jako Saurolophus. Jeho hřebínek se vyvynul do podivného tvaru. Stal se obyvatelem plání a je to žřejmě velmi výkonný běžec.
Quadricornis

Pterodactylus

3. listopadu 2010 v 16:08 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: ranná jura v Evropě
Rozpětí křídel: 1,5 metrů

Pterodactylus (okřídlený prst) byl malým druhem pterosaura který obýval malé ostrovy v místech kde se dnes nachází Bavorsko. V lokalitě Solnhofen bylo nalezeno mnoho skvěle zachovaných koster Pterodaktylů. Pterodactylus patřil mezo krátkoocasé pterosaury - skupinu která pozděj v křídě se stala velmi úspěšnou a vytlačila své dlouhoocasé příbuzné tak že se jich většina začátku křídy ani nedočkala. Když byl Pterodactylus poprvé objeven tak ještě pterosauři nebyli známi a vědci si dlouho lámali hlavu co to je vlastně zač. Jedni se domnívali že jde a vyhynulého netopýra nebo o nějakou přechodnou formu mezi netopýry a ptáky. Jiní v něm viděli záhadné vodní zvíře které popisovali jako želvu bez krunýře. I dnes se pojem Pterodaktyl stal jakousi pterosauří popelnicí a většina lidí si pod ním představí i velké tvory jako byl Pteranodon. Pterodactyl byl pravděpodobně rybožravec a žil ve stejné době a na stejných místech jako Archeopteryx a Compsognathus.
Pterodactylus
Ve kterám dinoparku ho uvidíme?
Pterodaktyl je v dinoparcích spíše vzácnější. Vystavují ho Traismauer, Kleinwelka, Karlow. Také je vystavován na putovních dinosauřích výstavách které byly letos v Balatonfüred nebo v St. Gilgen.
Pterodactylus v Traismaueru

Dilophosaurus na útěku 1/2

1. listopadu 2010 v 15:02 Povídky
Příběh se odehrává rok po prvním incidentu.
Dilophosaurus na útěku 1
obrazek