Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Říjen 2010

Novinky v zoo Olomouc

30. října 2010 v 17:46 Zoologické zahrady
Také v zoo na Svatém kopečku u Olomouce můžeme vidět řadu různých novinek. Jednou takovou je průchozí výběh pro klokany rudé a psouny prériové. Tento výběh tu už je dlouho ale teprve letos byla v něm otevřena průchozí stezka takže se návštěvníci mohou dostat až těsně ke zvířatům. Je to zatím druhý průchozí výběh v této zoo (první je výběh makaků). Další velkou novinkou je obrovský společný výběh vlků a medvědů který se nachází v zadní části zoo v sousedství průchozí expozice makaků a pavilonu nočních zvířat. Jedná se o obrovskou oplocenou zalesněnou plochu ve které žijí dohromady medvědi baribalové a vlci arktičtí. Co se týče narozených mláďat tak tu můžeme vidět mláďata vzácných lvů berberských nebo malp plačtivých (tyto opice můžeme v Česku vidět pouze v Olomouci).
Průchozí výběh klokanů
Klokani rudí
Malí lvi berberší
Malpa plačtivá
Výbeh vlků a medvědů
Výbeh vlků a medvědů - pozorovatelna
Medvěd baribal
Vlk arktický
Kaloň

Amphicoelias

28. října 2010 v 15:41 Popisky dinosaurů
Výskyt: Jura v Severní Americe
Délka: 62 metrů

Amphicoelias (na obou stranách dutý) je jedním z nejzáhadnějších dinosaurů vůbec. Jeho existenci totiž ještě nebyla úplně prokázána. Pokud skutečně žil pak by se jistě stal největším zvířetem všech dob protože odhadované rozměry 56-62 metrů převižují i ty největší plejtvákovité velryby. Jménem Amphicoelias fragilimus popsal v roce 1878  americký paleontolog E. D. Cope obrovský obratel vysoký 2,7 metrů. Tento obratel se však záhadně ztratil při převozu do muzea. Zůstal pouze jeho nákres. To vrhá samozřejmě vlnu pochybností. Objevily se dokonce i takové zprávy že takový obratel ve skutečnosti nikdy neexistoval a Cope ten nákres udělal jen proto aby se vytáhl před svým rivalem Marshem. Pokud Amphicoelias existoval tak se zřejmě podobal Diplodokovi - soudě podle společných rysů v utváření obratle. Pokud skutečně žil musel být už zdálky nepřehlédnutelným kolosem na kterého by si ovšem ani ten nejhladovější dravec netroufl.
Amphicoelias
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Amphicoelias je v dinoparcích opravdu vzácný a raritní. Vystavuje ho Krasiejow.
Amphicoelias v Krasiejowě

Seznam filmů s dinosaury

25. října 2010 v 11:31 Zajímavosti
V tonhle seznamu jsou uvedeny filmy, seriály a dokumenty ve kterých se objevili dinosauři nebo jiná pravěká zvířata a které u nás vyšly na dvd nebo byly vysílané v televizi.

Dobrodružné:
Ztracený svět (různé verze)
King Kong (různé verze)
Cesta do středu země (různé verze)
Zapomenutý ostrov
Dinotopie (hraná verze)
Dinosaurus
Cesta do pravěku
Tyrannosaurus rex
Když dinosauři vládli světu (film)
Sherlock Holmes a záhada potopené lodi
Noc v muzeu (1,2)
Pod hladinou Loch Ness
Megalodon

Sci-Fi:
Jurský park (1,2,3)
Lovci dinosaurů
Raptor island
Planeta bouří
Jurské komando
Na kometě
Mutant
Mamut
Godzilla

Hrané seriály:
Pravěk útočí
Ztracený svět (seriál)
Prehistorický park
Tajemství nových dinosaurů

Kreslené filmy a seriály:
Země dinosaurů
Dinosaurus Dink
Král dinosaurů
Hromještěři
Dinosaurové
Dinozaurs
Doba ledová (1,2,3)
Dinotopie (kreslená verze)
T.rex expres
O človíčkovi
Kong návrat do džungle
Extreme dinosaurs

Dokumenty:
Putování s dinosaury
Putování s pravěkými monstry
Putování s pravěkými zvířaty
Putování s pravěkými lidmi
Monstra pravěkých oceánů
Armagedon zvířecí říše
Když dinosauři vládli světu
Planeta života
Dinosauří anatomická tajemství
Vraždící stroje
Útok dinosaura
Netvoři z oblohy
Smrtící past na dinosaura
Pitva dinosaura
Superkrokodýl
Ztracený svět
Tarbosaurus nejmocnější z dinosaurů
Potomci nesmrtelných dinosaurů
Když dinosauři putovali Amerikou
Zdivočelá Amerika
Planeta dinosaurů
Žraloci pravěku
Poslední dny dinosaurů
Pravěk

Prehistorický park
Pravěk útočí
Zapomenutý ostrov
Útok dinosaura
Země dinosaurů
Jurský park 2
Putování s dinosaury

Trespasser - fotomontáže

23. října 2010 v 12:46 Jiné
Několik fotomontáží ze hry Trespasser:

Allosaurus z Trespasseru
V celé hře se nacházejí jen jeho kosti. Takhle nějak by asi vypadal živý jedinec.
Allosaurus
Mamenchisaurus z Trespasseru
V Borovém údolí se válí jeho kostra. Živý exemplář by asi vypadal takhle.
Mamenchisaurus
Anne z Trespasseru
Takhle nějak asi vypadá postava za kterou hrajete.
Anne
Konečná stanice jednokolejky
Přece jen měla asi zůstat ztracená....
Konečná stanice
Lovec z plání
Takhle nějak asi vypadá záhadný theropod z plání s černým hřebenem.
Lovec z plání
Velociraptor - dinoparková verze
Nový druh Raptora který je zbarven stejně jako ti z dinoparků. Ostatní raptory zabíjí na potkání.
Dinoparkoví raptoři

Tanystropheus

18. října 2010 v 15:36 Popisky mořských plazů
Výskyt: střední trias v Evropě
Délka: 6 metrů

Tanystropheus patřil ke zvláštní skupině plazů která byla v Triasu hodně rozšířená ovšem koncem triasu vyhynuli a uvolnili místo jiným úspěšnějším druhům. Na Tanystropheovi je nejpodivnější jeho dlouhý krk - delší než zbytek těla. Ovšem byl tvořen jen 13 někdy jen 9 obratli což znalenalo že nebyl zrovna dvakrát ohebný. Nejpravděpodobnější užití takového krku je že Tanystropheus seděl na břehu nebo na nějakém velkém balvanu a do vody ponořoval jen svůj enormě dlouhý krk a lovil ryby. Mohl ale také plavat ve vodě a svůj krk vnořovat přímo do hejna ryb. Takový krk byl ovšem také jeho slabinou protože jiní dravci třeba Nothosaurus mohli takový krk snadno svými čelistmi rozdrtit. Nálezy jeho krčních obratlů pořádně zamotaly vědcům hlavu protože v té době si nikdo nedovedl představit živočicha kterému by mohly patřit takovéto kosti.
Tanystropheus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Tanystropheus je běžný hlavně v zahraničí. Vystavují ho: Kleinwelka, Szklarska Poreba, Krasiejow, Zator, Rybnik, Kolacinek a St. Gilgen. Kostru Tanystrofa si můžeme prohlédnout v pravěkém muzeu v Bayreuthu.
Tanystropheus ve Szklarské Porebě

Návrat dinosaurů ve Zlatém jablku

15. října 2010 v 17:06 Výstavy
V nákupním centru Zlaté jablko ve Zlíně můžeme už podruhé navštívit dinosauří výstavu. Narozdíl od té loňské tu jsou vystaveny nejen statické ale i pohyblivé modely. V podzemní části u Billy jsou dva Ornithomimové. Přízemní chodbu zabral pár pohyblivých Mamenchisaurů a ve jedné z postraních uliček je ještě v kleci zavřený Velociraptor. V prvním patře narazíme na Segnosaura, tři Oviraptory s hnízdem a čtveřici Chasmosaurů (dva pohybliví). Ve druhém patře je Parasaurolophus - samice a dvě máďata (všichni pohybliví). Před vchodem do Zlatého jablka na náměstí Míru stojí Stegosaurus. Výstava trvá do 29 října. Podobné dinosauří výstavy se letos pořádají i na jiných místech. Kromě Zlína ještě v Teplicích a Trenčíně.
Stegosaurus
Mamenchisaurus
Segnosaurus
Oviraptor
Chasmosaurus
Parasaurolophus
Pteranodon
Velociraptor
Ornithomimus

Dinoparky Ostrava a Rybnik

10. října 2010 v 10:09 Dinoparky
Jeden je v Česku druhý v Polsku, jeden se nacházi v obci Doubrava u Ostravy druhý se nachází v části Stodoly u města Rybnik, jeden je rozlohově větší druhý je rozlohově menší, jeden sousedí s důlní haldou druhý sousedí s jezerem a elektrárnou ale oba vsadily na totéž - vystavují modely dinosaurů a jiných pravěkých živočichů většinou statických ale oba mají i několik pohyblivých a ozvučených. Přestože jsou od sebe vzdáleny asi jen hodinu jízdy většina návštěvníku jednoho nemá o druhém a oni tušení.

Oba parky vystavují známé a běžné druhy jako T.rex, Triceratops, Stegosaurus, Brachiosaurus, Coelophysis atd. Každý z nich má ale i takové které tan druhý nemá.

Druhy které má Ostrava a Rybnik ne: Ankylosaurus, Chasmosaurus, Pteranodon, Giganotosaurus, Edmontonia, Mamenchisaurus, Shunosaurus, Edaphosaurus, Ornithomimus, Seismosaurus, Ceratosaurus, Maiasaura, Pachycephalosaurus, Apatosaurus, Quetzalcoatlus.

Druhy které má Rybnik a Ostrava ne: Kentrosaurus, Euoplocephalus, Styracosaurus, Mastodonsaurus, Dimetrodon, Tanystropheus, Dilophosaurus, Oviraptor, Cearadactylus, Vulcanodon, Ornithosuchus, člověk Neandrtálský.

Pohyblivé modely v Ostravě: Ankylosaurus, Mamenchisaurus,Chasmosaurus*, Brachiosaurus* 3x, Mládě Triceratopse 4x, Spinosaurus, Parasaurolophus, Tyrannosaurus*.

Pohyblivé modely v Rybniku: Tyrannosaurus*, Triceratops, Spinosaurus, Dilophosaurus*, Oviraptor*, Brachiosaurus, Parasaurolophus.

(* - pohyblivé modely které se momentálně nepohybují)

Ukázky z Ostravy:
Ankylosaurus a Brachiosaurus
Stegosaurus
Mládě Ceratosaura
Triceratops a Spinosaurus
Tyrannosaurus
Pteranodon co dolétal
Ukázky z Rybniku:
Kentrosaurus a Tyrannosaurus
Iguanodon a Deinonychus
Brachiosaurus
Styracosaurus a Spinosaurus
Oviraptor
Diplodocus

Quetzalcoatlus

7. října 2010 v 16:58 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Rozpětí křídel: 15 metrů

Quetzalcoatlus (okřídlený had) byl možná vůbec největším tvorem co se kdy vznesl do vzduchu. Odhady jeho rozpětí křídel se různí. Nejčastěji se uvádí 15 metrů, někdy jen 12 a v některých případech až titánských 18 metrů. Quetzalcoatlus se podobně jako jiní pterosauři vyznačoval velkými kožnatými křídly, hřebínkem na hlavě a dlouhým zobákem. Strava tohoto pterosaura byla zřejmě různorodá. Mohl v mořích lovit ryby ale také se mohl vznášet nad pevninou a hledat mršiny dinosaurů jako nějaký obrovský sup. Zřejmě nepohrdl ani mláďaty různých druhů dinosaurů. Při jejich lovu ale musel být napozoru protože matka při obraně mláďat by ho klidně mohla zabít. I když byl tak velký jeho váha zřejmě nepřesáhla 200 kg. O titul největšího pterosaura s ním však ještě zápolí dlaší dva druhy: Arambourgiana a Hatzegopteryx.
Quetzalcoatlus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Quetzalcoatlus je v dinoparcích celkem běžný. Vystavují ho: Ostrava, Bad Gleichenberg, Kleinwelka, Krasiejow a Baltow.
Quetzalcoatlus v Krasiejowě

V Praze vyroste zvláštní dinopark

3. října 2010 v 9:03 Zajímavosti
Po Plzni, Vyškově, Ostravě a Chvalovicích se v České republice připravuje otevření pátého dinoparku. To co na něm ale bude neobvyklé je to kde bude umístěn. Park se totiž bude nacházet na střeše! nového obchodního centra Galerie Harfa které se otvírá letos v listopadu v Praze poblíž O2 arény (kde se letos konala mj. show Putování s dinosaury). Pokud se vše vydaří tak jak má tak by se mohl v Praze brzo otevřít nejneobvykleší dinopark v Evropě. Více informací zde:http://www.galerieharfa.cz/gh10-home-cz.php
Poznámka: Všechny obrázky jsou pouze vizualizace. Konečný výsledek může vypadat jinak.
Galarie Harfa
Dinopark z výšky
Tyrannosaurus
Brána do dinoparku
Triceratops
Lávka s Parasaurolophem
obrazek