Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Září 2010

Noví ceratopsidi z Ameriky

30. září 2010 v 16:58 Nové objevy dinosaurů
V Severní Americe v Utahu došlo v nedávné době k objevu nových rohatých dinosaurů o kterých dosud vědci neměli ani tušení že existovali. První z nich byl pojmenován Kosmoceratops richardsoni (zdobená rohatá tvář). Jméno je odvozeno od jednoho neobvyklého znaku kterým se vyznačoval. Měl totiž 15 rohů na lebce a límci což je zatím největší známý počet u rohatých dinosaurů. Dosahoval délky asi 5 metrů. Druhým novým rodem byl Utahceratops gettyi (rohatá tvář z Utahu). Byl o něco větší než předchozí druh - dosahoval délky asi 6 metrů a jeho lebka byla dlouhá 2,3 metrů. Jeho rohy byly tupé a směřovaly do stran. Jeho fosilie byly velmi dobře zachovány. Třetím dinosaurem je Vagaceratops irvinensis. Ten byl sice objeven už v roce 2001 ale tehdy byl popsán jako Chasmosaurus irvinensis a až teď se zjistilo že jde o samostatný rod.
Kosmoceratops
Utahceratops
Chasmosaurus v Ostravě - příbuzný Vagaceratopse

Shonisaurus

28. září 2010 v 10:56 Popisky mořských plazů
Výskyt: svrchní trias v Severní Americe
Délka: 21 metrů

Shonisaurus je vůbec největším známým Ichtyosaurem. Jeho tělo se podobalo velrybímu a měl relativně dlouhé a štíhlé ploutve. Měl dlouhou zobákovitou tlamu a zuby jen v přední části. Narozdíl od Jurských ichtyosaurů má však ještě hodně primitivních znaků. Zvláštní je to že zatímco většina dinosaurů, pterosaurů a mořských plazů vytvářela v Triasu jen menší formy a gigantické formy vytvářeli až během jury a křídy tak ichtyosauři vytvářeli ty největší formy právě během triasu. Těmito obřími formami byl právě Shonisaurus a nebo Temnodontosaurus který žil o něco později na začátku jury. Koncem jury však žily už jen menší druhy a během křídy byly ichtyosauři už stále vzácnější a vzácnější. Ze Shonisaura bylo nalezeno 37 fosilních exemplářů v Nevadě.
Shonisaurus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Shonisaurus je v dinoparcích velice vzácný. Vystavuje ho Bad Gleichenberg.
Shonisaurus v Bad Gleichenberg

Dinopark Bratislava - nové modely

25. září 2010 v 19:53 Dinoparky
I letos můžeme v dinoparku Bratislava narazit na nějaké novinky ale není jich tolik jako v předcházejících letech. Hned za branou můžeme vidět nový pohyblivý model mladého Mamenchisaura. Naproti němu stojí nová skupinka Chasmosaurů (tahle scéna přibyli letos ve všech českých dinoparcích). Kousek od kina stojí další nováček  - model kostry Tuojiangosaura a pod Diplodokem narazíme na nové trio Compsognathů. V parku dále proběhlo několik menších změn - třeba raptoři kteří byli různě rozestavění po parku byli postaveni do skupiny jak se chystají vyrabovat nechráněné hnízdo.
Chasmosaurus
Mamenchisaurus
Tuojiangosaurus
Compsognathus
Raptor v nové scéně
Raptor v nové scéně
Deinonychus
T.rex za keřem

Zoo Bratislava otevřela nový pavilon

25. září 2010 v 19:44 Zoologické zahrady
V Bratislavské zoo můžeme od letošního jara navštívit nový a na Slovensku unikátní pavilon lidoopů. Jedná se o velikou moderní budovu která se nachází ve středu zoo přímo na hlavním rozcestí. Budova je uvnitř stylově upravena tak že trochu připomíná prales a můžeme v ní vidět zatím dva druhy lidoopů - šimpanze a orangutany. Oba druhy tu mají prostornou vnitřní ubikaci plnou různých prolézaček a také rozlehlé venkovní výběhy. Tento nový pavilon se určitě stane jedním z hlavních taháků do Bratislavské zoo. Dále v zoo proběhlo ještě několik menších změn třeba že medvědi obývají jen už jednu část expozice a tu druhou obasdili mývalové.
Nový pavilon lidoopů
Socha orangutana před vchodem
V pavilonu lidoopů
Šimpanz
Orangutan
Venkovní výběh orangutanů
Mýval
Lvice zblízka

Obrázky dinosauřích koster

21. září 2010 v 16:22 Jiné
Kostry dinosaurů a jiných pravěkých plazů:
Dromaeosaurus
Pteranodon
Heterodontosaurus
Diplodocus
Coelophysis (Inwald)
Piatnitzkysaurus (Plzeň - muzeum)
Titanosaurus (Praha - Chodov)
Mládě Tanystrophea (Bayreuth)
Plesiosaurus (Plzeň)
Yangchuanosaurus (Zator)
Nodosaurus
Tyrannosaurus
Stegosaurus

Elasmosaurus

18. září 2010 v 12:08 Popisky mořských plazů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 14 metrů

Elasmosaurus je jedním z největších představitelů dlouhokrkých plesiosaurů. Je ho krk byl tvořen více než 70 obratly a byl proto velice ohebný a Elasmosaurus ho mohl zkroutit do různých poloh a pomocí něj tak chytat ryby i na hodně velké vzdálenosti. Občas si také mohl spestřit jídelníček nějakým nízko letícím pterosaurem. Dlouhý krk byl ovšem také jeho slabým místem protože draví Mosasauři a Pliosauři mohli takový krk snadno rozdrtit. Jestli během hnízdění vylézal na pláž aby nakladl vejce anebo rodil živá mláďata ve vodě jako Ichtyosauři není dosud jasné. Elasmosaura poprvé popsal paleontolog E. D. Cope ovšem tehdy mu umístil hlavu na konec ocasu. Jeho rival O. C. Marsh ho díky tomu zesměšnil díky čemuž vznikla mezi těmito dvěma vědci rivalita která nemá v dějinách paleontologie obdoby.
Elasmosaurus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Elasmosaurus je v dinoparcích vzácný. Vystavují ho Kleinwelka a Bad Gleichenberg.
Elasmosaurus v Kleinwelce

Rhamphorhynchus

14. září 2010 v 12:14 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: Jura v Evropě a Africe
Rozpětí křídel: 180 cm

Rhamphorhynchus (zobákovitý čenich) byl představitel dlouhoocasých ptakoještěrů kteří byli nejhojnější v triasu a juře. Koncem jury však začali ustupovat úspěšnějším krátkoocasým pterosaurům a v křídě zmizeli úplně. Rhamphorhynchus měl stejně jako jeho příbuzní dlouhý ocas zakončený malým výrustkem který mu zřejmě pomáhal kormidlovat za letu podobně jako hřebeny na hlavých velkých pterosaurů z křídy. V zobáku měl ostré zuby které mu zřejmě skvěle pomáhaly při lovu ryb. Jeho tělo bylo pokryto srstí a je pravděpodobné že byl teplokrevný. Mezi jeho nejbližší příbuzné patří Scamphognathus a Rhamphocephalus kteří se však od něj lišili stavbou lebky i jinými znaky.
Rhamphorhynchus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Rhamphorhynchus je v dinoparích vzácný. Vystavují ho Kleinwelka a Inwald.
Rhamphorhynchus v Inwaldu

Zoo Lešná otevřela nové expozice

11. září 2010 v 17:47 Zoologické zahrady
Dlouho stavěná expozice Etiopie se konečně otevřela začátkem srpna ve Zlínské zoo. Nachází se na stráni nad výběhem slonů a pod výběhem žiraf. Dominantou této expozice je obrovský a rozlehlý výběh paviánů dželada. Dále tu jsou ještě menší výběhy pro damany a Etiopská domácí zvířata. Na konci této expozice je obrovská ptačí voliéra s Africkými ptáky (marabu, jeřábi, kladivouši, ibisi atd.). Zajímavá a mezi návštěvníky velice oblíbená průchozí expozice lemurů kata která byla během budování uzavřena je už opět v provozu. Další expozicí která byla sice otevřena již vloni ale stále je ještě horkou novinkou je průchozí voliéra supů do které vede jediný přístup po visuté houpavé lávce.
Etiopie
Výběh dželad
Výběh dželad
Dželady
Výběh domácích zvířat
Nová ptačí voliéra
Marabu
Lemur kata
Supí voliéra
Husička vdovka

Nový hrbatý theropod

10. září 2010 v 15:19 Nové objevy dinosaurů
Ve Španělsku byla nalezena téměř kompletní kostra dravého theropoda z čeledi Carcharodontosauridae. Nejpodivnější na novém nálezu byly dva výběžky obratlů nad pánevní oblastí byly značně vystouplé a přesahovaly výškou ostatní asi o 40 centimetrů. Ty mu vytvářely na zádech hrb podobný velbloudímu. Možná měl i podobnou funkci anebo se jednalo jen o prostředek rozlišující samce od samic. Na předních končetinách se našly podivné struktury které mohly zaživa sloužit pro ukotvení jakýchsi tuhých štětin nebo snad i primitivního peří. Ovšem žádné stopy po peří se na kostře nenašly. Nový druh byl pojmenován Concavenator corcovatus což znamená Hrbohřbetý lovec z Cuency.
Concavenator
Concavenator

Hromještěři

10. září 2010 v 11:25 Kreslené seriály
Tenhle seriál ukazuje vtipnou a humornou formou to jak by to na zemi vypadalo kdyby dinosauři nevyhynuli ale vyvíjeli by se dál až vznikly inteligentní formy které vytvořily celou dinosauří civilizaci. Tihle inteligentní dinosauři žili celkem v poklidu až do té doby než se v lese nedaleko Jurského města objevili dva pračlověci které dinosauři považovali za nebezpečnou škodnou. A tak byli na ně posláni tři nebezpeční vyhlazovači - Hromještěři aby si je podali....

Popisy hlavních postav:

Dic
Je to vůdce komanda Hromještěrů. Díky hřebeni na hlavě trochu připomíná Parasaurolopha. Z týmu Hromještěrů je zřejmě nejchytřejší ale nešikovné počínání pračlověků si vždy vysvětluje jako projevy nějaké inteligence které nerozumí. Většinou je to on kdo přijde na nějaký chytrý plán na jejich zničení ale jeho dva kolegové mu to vzápětí zkazí.
Dic
Rozparovač
Druhý ve vedení který díky svému kostěnému límci připomíná Styracosaura. Většinou má na starosti zbraně a vybavení. Chytrostí zrovna nepřekypuje a tak občas pěkně leze Dicovi na nervy.
Rozparovač
Squat
Tenhle Albertosaura připomínající člen Hromještěrského komanda je takovou černou ovcí skupiny. Je to nejhloupější člen týmu a všechny plány a útoky většinou zhavarují právě jeho vinou. Také svým kolegům pokladá tak hloupé otázky a návrhy že se až chytají za hlavu.
Squat
Generál Galapagos
Tenhle velký theropod je nadřízeným Hromještěrů. Je to právě on kde je navrhl jako hlavní vyhlazovače veškeré škodné. Většinou jen sedí na základně a sleduje jejich počínání ale už mockrát se stalo že nezdařená past místo lidí zasáhla právě jeho. Pak si většinou zavolá Hromještěry k sobě na kobereček kde je strašně seřve.
Generál Galapagos
Scooter
Tenhle tlustý a naivní pračlověk je spolu se svým parťákem Billem prvními lidmi na zemi. Scooter se většinou na všechno snaží dívat z té lepší stránky a je posedlý vymýšlením různých vynálezů kterými chce sobě a hlavně Billovi zlepšit život. Bill ovšem pro jeho počínaní nemá pochopení.
Scooter
Bill
Narozdíl od Scootera je Bill většinou zatrpklý a mrzutý - dalo by se říct že je pravým opakem svého kolegy. Také se snaží vynalézat ovšem jeho vynálezy za moc nestojí. Nesnáší Scootera kterého by nejradši viděl v žaludku Pteranodona nebo jiného dravce. Většinou je to ale on kdo většinou dostane nakládačku nabo skončí až po uši v bažině.
Bill
Babs
Dinosauří vědci ji naklonovali v laboratoři a potom ji dali sledovací zařízení a pustili ji do lesa a jak doufali že je přivede ke zbylým pračlověkům. Ovšem nepočítali že se jí podaří zbavit sledovacího čipu. Babs se snažila naučit Billa vymoženostem které okoukala u dinosaurů ale nekonec od Billa a Scootera odešla s tím že jsou moc primitivní a zaostalí.
Babs
Tego
Je to vůdce spolku dinosauřích koster kteří se říkají "Tegasauři". Žijí v nebezpečné Zóně X kde ve svých jeskyních osnují plány jak vyhladit dinosauří civilizaci. Tego se ale většinou útoků neúčastní. Vždycky si najde nějakou výmluvu typu Že si koupil nový koberec a chce ho úkázat svým pobočníkům.
Tego

Pteranodon

7. září 2010 v 12:48 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: svrchní křída v Sverní Americe
Rozpětí křídel: 11 metrů

Pteranodon (bezzubé křídlo) je jedním z nejznámějších pterosaurů. Vyznačuje se především charaktristickým hřebenem na hlavě který byl možná u samců delší než u samic. Tento hřebínek mu pravděpodobně sloužil ke kormidlování během letu. Pteranodon měl bezzubý zobák a je celkem možné že měl také hrdelní vak podobně jako pelikán ve kterém patrně přechovával ulovené ryby které pak vyvrhoval mláďatům. Křídla Pteranodona a  jiných pterosaurů jsou tvořena tenkou kožnatou blánou napnutou mezi tělem a extrémě prodlouženým čtvrtým prstem. Tahle blána byla zřejmě náchylná na zranění a proto se vyhýbali hustým lesům a dávali přednost raději plachtění nad otevřeným mořem kde se to také jen hemžilo jejich rybí potravou. Ovšem pterosauři museli být neustále ve střehu před pliosaury a mosasaury pro které představovali vítané spestření jídelníčku.
Pteranodon
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Pteranodon je v dinoparcích běžný. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Ostrava, Bratislava, Kleinwelka, Karlow, Zator a Inwald. Také ho můžeme vidět na téměř každé putovní výstavě zaměřené na pravěk. Model Pteranodona také stojí z neznámých důvodů v parčíku v obytné čtvrti v Polském Pustkowě.
Pteranodon ve Vyškově

Dinopark Vyškov trochu jinak

4. září 2010 v 17:34 Dinoparky
I po 5 letech své existence se tenhle dinopark těší stále velké oblibě což dokazuje velká návštěvnost dokonce i během deštivých dnů. Na Moravě se stal tenhle park jednou z nejpopulárnějších atrakcí.V lese kde je dinopark umístěn je v létě příjemný stín a v dešti tu ani tak moc neprší. Park vystavuje veskrze samé běžné druhy dinosaurů. V ceně vstupného je také prohlídka malé ale zato velice příjemné zoo.

Fotogalerie z parku "trochu jinak"
T.rex přichází
Mrchožrouti na číhané
Útočící Raptor
Lesem procházející samotář
Chasmosauři v lesním přítmí
Přikrádající se T.rex
Styracosaurus pěkně zblízka
Detail Edmontonie
Kobylka na dinosauřím vejci
Pěkně pózující výr
Husí sraz

Cearadactylus

2. září 2010 v 11:52 Popisky ptakoještěrů
Výskyt: ranná křída v Jižní Americe (Brazílie)
Rozpětí křídel: 5,5 metrů

Cearadactylus (prst z Ceara) byl středně velkým rybožravým pterosaurem kterého známe jen podle objevu jedné lebky. V přední části zobáku měl dlouhé ostré zuby které do sebe vzájemě zapadaly což mu poskytovalo velkou výhodu při lovu ryb protože ani ta nejmrštnější by s z takových šelistí nedostala. Cearadaktyl vážil asi je 15 kg. To je typické pro všechny pterosaury - velmi nízká hmotnost. Je to způsobeno tím že měli duté kosti a byly tak lechcí proto aby mohli dobře létat. Kdyby totiž byli těžcí tak by se nevznesli do vzduchu. Ani u těch největších ptakoještěrů jejich hmotnost zřejmě nepřesahovala 100 kg. Cearadaktyl mohl mít podobně jako jeho příbuzní tělo pokryté srstí která mu poskytovala tepelnou izolaci.
Cearadactylus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Cearadaktyla si oblíbily hlavně Polské dinoparky. Vystavují ho: Rybnik, Zator, Szklarska Poreba, Krasiejow, Baltow a Kolacinek.
Cearadactylus v Szklarské Porebě
obrazek