Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červenec 2010

Král dinosaurů 2 série

30. července 2010 v 18:05 Kreslené seriály
V druhé sérii tohoto seriálu cestují hlavní hrdinové časem do různých historických období a pronásledují zákeřnou bandu říkající si Vesmírní piráti (Gavro, Sharon, Sekačka) kteří schánějí pro svého šéfa tajemné komsmické kameny. Doktor Z a jeho poskoci se museli se zjevnou nechutí přidat k hlavní hrdinům pomáhat jim v boji proti pirátům ale v mnoha případech jim spíš přidělali ještě víc práce. I v druhé řadě se představí velké množství zajímavých a vzácných dinosauřích druhů jako Torvosaurus, Gojirasaurus, Isisaurus, Pachyrhinosaurus, Edmontonia, Afrovenator, Majungatholus, Shunosaurus, Tupuxuara a mnoho dalších. Nechybějí ani dinosauři z první série včetně těch hlavních.
Majungatholus
Gojirasaurus
Vesmírní piráti
Shunosaurus
Isisaurus
Cryolophosaurus

Ornithomimus

28. července 2010 v 16:47 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 3,5 metrů

Ornithomimus (napodobitel ptáka) byl představitelem tzv. pštrosích dinosaurů ornithomimidů. Tito dinosauři se vyznačovali lehkou stavbou těla a dosahovali rychlosti až 90 km/h. Byli to vlastně takoví pštrosi období křídy a svým vzhledem dokonce i pštrosa trochu připomínali. Někteří z nich byli dokonce opeření. Ornithomimus byl v Severní Americe jedním z nerozšířenějších ornithomimidů společně s ním tu žili také Struthiomimus a Dromiceiomimus. Tito dinosauři byli patrně všežravci a svůj jídelníček si mohli spestřit čímkoliv od plodů až po malé živočichy či nějaká nehlídaná vejce. Kostry ornithomimidů se často nacházeli s hlavou zakloněnou až na záda. Do téhle polohy se zřejmě dotstali až po smrti když v suchu vyschly jejich krční šlachy.
Ornithomimus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Ornithomimus je v dinoparcích běžný. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Ostrava, Bratislava, Traismauer, Kleinwelka u Budyšína. Také ho vystavuje Rakouská putovní výstava která byla letos v Bruck an der Mur.
Ornithomimus v Ostravě

Saichania

25. července 2010 v 15:35 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Asii (Mongolsko)
Délka: 7 metrů

Saichania (krásná) byla rodem velkých obrněných ankylosaurů kteří byli koncem křídy velmi rozšíření na celé severní polokouli. Saichania se však vyskytovala jen na území Mongolska v místech známých jako poušť Gobi která je jedním z nejvýznamějších dinosauřích nalezišť na světě. Saichania byla typický ankylosaur s pancířem na zádech opatřeným ještě ostny a kostěnou palicí na konci ocasu kterou dokázala smrtelně zranit i velkého predátora jako Tarbosaurus nebo Jenghizkhan. Saichania byla ale mírný býložravec který ale zabíjel jen v sebeobraně. Jejím nejbližším příbuzným byla Tarchia - také ankylosaur který žil na stejných místech. Na lebce Saichanie byla nalezena solná žláza u čenichu což poukazuje na přizpůsobení pouštnímu životu.
Saichania
Ve kterém dinoparku ji uvidíme?
Saichania je v dinoparcích vzácná. Vystavují ji Krasiejow a Katowice.
Saichania v Krasiejowě

Útěk z pravěku 3/3

24. července 2010 v 12:22 Povídky
Záverěčný díl celé série

Postavy:
postavy

Tilian a Ellen pokračovali volným tempem směrem k nejbližšímu městu. Nic nevěděli o krvelačné nestvůře která běžela lesem souběžně s nimi. Za chvíli už stáli na vyvýšeném místě odkud viděli do blízkého údolí. Tady už je netvor nesledoval ale pustil se rychlým během směrem do města na krvavé hody. Celou dobu se snažil krýt lesem a keři tak že ho nebylo vůbec vidět.
V údolí se rozprostíralo město
Tilian a Ellen došli do města mnohem později. Zarazilo je že ve městě není vidět živá duše. Ale to už si všimli táhlé krvavé skrvny. Šli po ní a stanuli tak tváří v tvář s oním zabijákem. Zrovna tam svýma kostnatýma rukama trhal nějakého člověka a pohtově hltal pryštící krev. Tilian na to: "To bude určitě Chupacabra! Žádný jiný tvor takhle nevypadá" Ellen se to nezdálo. "Ale ta se přece živí je krví zvířat!" Mezitím tvor dokončil svou krvavou hostinu a upřel své krvavě červené oči na Tiliana a Ellen. "Padej" zavolal Tilian a vystřelil po něm dravec se zalekl, vyskočil na střechu nízké budovy a zmizel.
Chupacabra se upřeně díval na Tiliana
Za chvíli ale uslyšeli další křik. Běželi tam a uviděli jak Chupacabra natahuje své pařáty po nějakém chlápkovi. Opět zazněly výstřely. Chupacabra se zalekl a odběhl za roh. Tam skočil přímo do otevřeného okna. Odtamtut se ozval zděšený křik a na záclony vycákl pruh krve - to jak dravec masakroval obyvatelo toho domu. Chlapík kterého Tilian a Ellen zahránili se mezitím zpamatoval. "To co jste viděli byl opravdu Chupacabra. Vím to protože jsem pro Herberta dříve pracoval a viděl jsem jak toho tvora přivezl z Portorika a vypustil do podzemních katakomb. A to ještě není to nejhorší, Herbert mu totiž nedával žádné žrádlo, ale když se mu nějaký zaměstnanec omrzel tak ho jednoduše poslal do těch katakomb kde ho vyhladovělý chupacabra zabil." "Tak proto mu tak chutná lidská krev!" napadlo Tiliana. Mezitím došli k takovému malému výběhu ve kterém ze procházela samice Iguanodona se dvěma mláďaty.
Ve výběhu byla samice iguanodona
"Vy tu chováte Iguanodony úplně jako krávy!" Divil se Tilian. Jonh Solec - jak se ten chlapík jmenoval na to "Tuhle samici vypustil do města právě Herbert když mu chtěly úřady zakázat ty jeho experimenty. Nakonec se ale ukázalo že je neškodná a hledá jen místo na hnízdění" "Ale to teď není důležité, tady v té kůlně je schovaná malá nášlapná mina kterou jsem ukradl z Herbertových skladů. Stačí aby po tom ten chupacabra přešel a roztrhá ho to na kusy." "Takže někdo z nás bude muset toho dravce nahnat do té kůlny" "Většina zvířat se bojí ohně, namáte tu nějaké plamenomety?" ptal se Tilian. John na to že jsou v blízkém skladu a že púro ně zajde. Když se dlouho nevracel šel se Tilian podívat za ním. Na zemi uviděl jen zakrvácené zbytky Johnova oblečení. To už se ale dal na útěk a krvelačný netvor mu byl v patách. Když se blížil ke kůlně zavolal na Ellen schovanou opodál "Pal!!" Ta vypálila po dravci poslední kulky tan se zarazil a chvíli vyčkával to už se ale Tilian otočil a vypálil do něj další dávku. Krvácející chupacabra utekl přímo do kůlny. Ozvala se hromová rána a celá kůlkna explodovala. Když se tam Tilian a Ellen přišli podívat uviděli jen ohořelou chupacabrovu kostru.
Na zemi ležela chupacabrova kostra
"Tak a já se teď vrátím zpátky do Kujawpolisu a pokusím se sestrojit nějaký lepší a méně nebezpečný stroj času!" prohlásil Tilian. Copak ti tohle všechno nestačilo?!" ptala se udivená Ellen. "Vlastně ani ne. Měj se" rozloučil se s ní Tilian. Ellen se ještě chvíli dívala jak odchází pryč a pak si pomyslela jen něco o bláznovi a oběti povolání.

Konec

Krokodýlí žába

22. července 2010 v 11:07 Záhadná zvířata
Na řece Segamě na severním Borneu bývá občas pozorován tvor kterému místní říkají krokodýlí žába. Tvor má podle jejich pozorování velkou krokodýlí hlavu, slizké tělo obojživelníka a vypoulené oči. Rád loví také domácí zvířata a klidně si troufne i na člověka. Podobné hlašení přišlo ale v roce 1987 i z Číny kde skupina expertů se vypravila filmovat k jezírkům nedaleko Wuhnanu. Z jezera ale proti nim náhle vyšli tři tito tvorové. Svědci je popsali jako obludy s bílou kůží, dvoumetrovou tlamou a očima připomínajícíma misky na rýži. Potom jeden z tvorů vymrštil z tlamy dlouhý jazyk, obtočil kameru na trojnožkoách a sežral ji. Druzí dva začali vydávat jakési skřeky a všichni tři potom zmizeli ve vodě. Kandidátem na tyto tvory by mohl být obří obojživelník Mastodontosaurus. Tito tvorové však jsou velmi náchylní ke změnám klimatu a jejich přežití je nepravděpodobné. Jiným vysvětlením je to že se jedná o zdeformovaného krokodýla bez ocasu kteří jsou občas chováni na krokodýlích farmách. Je docela možné že za některými těmito pozorováními je právě takovýto krokodýl co se adaptoval na lov na souši.
Krokodýlí žába
Mastodontosaurus v St. Gilgen
Bezocasý krokodýl je kandidát na krok. žábu

Jak (ne)jednat s Raptorem 3/4

20. července 2010 v 11:09 Povídky
V dalším pokračování příběhu se opět setkáme s hospyňkou Emily, sousedem Berdanem, zákeřným Raptorem a nově také s obrovskou samicí Giganotosaura hlídající své vejce.
Jak nejednat s Raptorem 3

Dinopark Karlow - novinky

17. července 2010 v 16:45 Dinoparky
I letos můžeme vidět v dinoparku v Polském Karlowě vidět spoustu novinek. Celý park je mnohem upravenější a plný všelijakých potůčků a fontánek. Z nových modelů tu jsou: Deinonychus, Tenontosaurus, Guanlong, Struthiomimus, Smilodon, Monolophosaurus, Herrerasaurus, Mamut, Majungatholus a Stygimoloch. Mnoho z těhle nováčků nevystavuje žádný jiný dinopark. Dinopark sousedí s národním parkem Stolové hory. Tenhle park je sice menší než jiné Polské dinoparky ale zase je tu mnohem levnější vstupné jen 8 zt.
Deinonychus a Tenontosaurus
Smilodon
Monolophosaurus
Mamut
Herrerasaurus
Majungatholus
Struthiomimus

Zoopark Rapotín

17. července 2010 v 16:33 Zoologické zahrady
Není to zoo v klasickém slova smyslu. Jedná se vlastně o zemědělský skanzen jehož součástí je i několik výběhů a klecí se zvířaty. První tu jsou dva větší výběhy společné pro kozy, ovce, koně, velbloudy a husy. Naproti nim je další výběh plný všelijakých vyřezávaček který obývají slepice, labutě, pávi a opravdu velké množství holubů (pávíci, voláči). Kolem jsou klece s hrdličkami, králíky, veverkami, papoušky, kajmanem a opicemi. Opodál je ještě výběh lam ovcí a oslů. Na vysokých stožárech v parku můžeme vidět čapí hnízda. Dále je zde expozice věnovaná pravě starým zemědělsým vozidlům a muzeum veteránů.
Velboudi a kozy
Opice
Labuť a holubi
Tank
Lama
Čápi

Jurapark Krasiejow

17. července 2010 v 16:23 Dinoparky
Tento dinoparkový titán je bezpochyby největším dinoparkem v Polsku ne-li v Evropě vůbec. Nachází se ve starém lomu u vesnice Krasiejow nedaleko Opole kde byly nalezeny mj. pozůstky rodu Silesaurus opoliensis. Největším modelem v parku je obří sauropod Amphicoelias opodál postávají dva sice kratší ale zato vyžší Brachiosauři. Celkem se v parku nachází přes 200 modelů od těch známých až po zcela raritní exempláře jako Gigantoraptor, Hesperosaurus, Avaceratops, Niobarasaurus, Gojirasaurus nebo již zmíněný Amphicoelias.  Všichni dinosauři jsou navíc seřazeni podle časové osy. Upozornění: V létě bývá v tomhle dinosauřím lomu docela velké horko!
Silesaurus opoliensis
Liliensternus
Amphicoelias
Brachiosaurus, Dryosaurus, Allosaurus
Hesperosaurus
Utahraptor
Albertosaurus
Euoplocephalus a Niobarasaurus
Gigantoraptor
Gallimimus

Jeseníky - fotky

17. července 2010 v 16:09 Tip na výlet nebo dovolenou
Jeseník - lázně
Nacházejí se nad městem Jeseník. Je odtud krásný výhled do okolní krajiny. V okolí se nachází spousta pramenů, ideální místo pro odpočinek.
Vyhlídka do krajiny
Pražský pramen
Lázně Jeseník
Kosice v parku
Pahýl buku
Jeskyně na pomezí
Tyhle jeskyně se nacházejí nedaleko vesnice Lipová-lázně. Jsou to největší jeskyně na Moravě se zajímavými krápníkovými útvary. I když je venku horko tak v jeskyních je stále příjemných 7 stupňů.
Nejvěší stalagnát v jeskyních
Jeskyně na pomezí
"Srdce"
Kamenný psík
Praděd
Nejvyžší hora nejen v Jesníkách ale i na Moravě je přístupná z mnoha směrů. Zřejmě nejsnadnější cesta vede z Ovčárny po příjemné asfaltové cestě až k vrcholu. Z vyhlídky je možné vidět celé okolí dokonce je vidět až do Tater a do Polska.
Petrovy kameny
Praděd
Suché smrky
Výhled z Pradědu

Nepoužívané názvy dinosaurů

9. července 2010 v 16:51 Nevšední pohled na dinosaury
Hlavně ve starších knihách a filmech můžeme narazit na různé názvy dinosaurů které se dnes už nepoužívají. Tady jsou některé z nich:

Brontosaurus
V roce 1887 objevil Othniel Charles Marsh dinosaura kterého pojmenoval Apatosaurus ajax. O dva roky později našel úplnější kostru kterou pojmenoval Brontosaurus excelus. Teprve ve 20 století se zjistilo že jde o dva druhy téhož rodu pouze ke kostře Apatosaura byla omylem připevněna lebka Camarasaura. I když se dnes používá jen jméno Apatosaurus, jméno Brontosaurus se tak uchytilo že dnes na něj narážíme pořád někde.
Apatosaurus/Brontosaurus
Palaeoscincus
Tento rod byl stanoven na podkladě 1 zubu nalazeném v roce 1855. Druh byl pojmenován Palaescincus což znamená prastarý scink. Když byly později nalézány pozůstatky jiných ankylosaurů byl Palaeoscinscus zobrazován jako kříženec nodosaurů (bodce na bocích) a ankylosaurů (ocasní palice). Také byl zobrazovánv širokém postoji s nohama roztaženýma do stran jako u ještěrek.
Palaeoscincus v Kleinwelce
Trachodon
Tohoto dinosaura pojmenoval Joseph Leidy na základě zubů nalzaených v Montaně. Později byly pod rod Trachodon řazeny všechny nálezy kachnozobých dinosaurů. Stak se z něj tzv. Sběrný taxon. Později byly pro tyto nálezy stanoveny různé názvy a jméno Trachodon se přestalo používat.
Trachodon

Stenonychosaurus
Z Troodona byly dlouhou dobu známé jenom zuby které vědci přiřazovali Pachycephalosaurům nebo dokonce dravým ornithopodů. Později se zjistilo že tyto zuby jsou totožné se zuby dinosaura rodu Stenonychosaurus. Jelikož bylo jméno Troodon použito jako první tak se Stenonychosaurus přestalo používat.
Troodon/Stenonychosaurus v Ostravě
Nanosaurus
V roce 1887 nalezl Othniel Charles Marsh malého býložravce a pojmenovalo ho Nanosaurus (drobný ještěr) Přesně po 100 letech byl však tento dinosaurus přejmenován na Othnielia na počest nálezce.
Othnielia/Nanosaurus

Antrodemus
Pod rod Antrodemus se dříve řadily nekompletní nálezy velkých theropodů. Až později se zjistilo že většina z nich patří rodu Allosaurus a tak jméno Antrodemus a jiné názvy upadly v zapomění.
Allosaurus/Antrodemus v Bad Gleichenbergu

Jak (ne)jednat s Raptorem 2/4

7. července 2010 v 8:03 Povídky
Když se hospodyně Emily pokouší zničit Raptora pomocí výbušnin tak je výsledek "trochu jiný" než očekávala. Výbuch totiž zničí nejen její barák ale i barák nevrlého souseda Berdana...
Jak nejednat s Raptorem 2

Obří velryba z Peru

3. července 2010 v 10:27 Nové objevy dinosaurů
Leviathan melvillei - tak zní název nového druhu prehistorického vorvaně jehož kosti objevili paleontlogové v Peru. Izolované zuby tohoto tvora se v této lokalitě nacházely už dlouho teď se ale podařilo nalézt i kosti. Nález tvoří 3 metry dlouhá lebka s hrozivými čelistmi. Délka celého zvířete byla asi 13 metrů, jeho zuby měřily 36 cm. Jeho kořistí se patrně stávali menší kytovci. Jeho vážným potravním konkurentem byl zřejmě obří žralok Megalodon který žil ve stejné době a na stejných místech. Zřejmě tak často docházelo k soubojům mezi těmito dvěma velkými predátory.
Leviathan melvillei
Megalodon - potravní konkurent Leviathana

Plateosaurus

1. července 2010 v 11:05 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Trias v Evropě
Délka: 9 metrů

Plateosaurus (plochý ještěr) byl býložravý prosauropod který žil ve velkých stádech. V Evropě bylo nalezeno přes 100 exemplářů které zřejmě zastihla nějaká katastrofa. Nejpravděpodobnější je to že uvízli v bažině nebo v tekutých píscích a už nebyli schopni dostat se ven. Plateosauři se většinou pohybovali po všech čtyřech ale mohli se klidně vztyčit na zadní když chtěli dosáhnout do korun stromů nebo když se chtěli postavit na odpor dravcům. V takovém případě proti útočníkovi vytasili svůj zakřivený dráp na předních končetinách kterým mohli rozpárat i většího dravce. Dříve se mělo zato že to byli všežravci kteří si svůj jídelníček mohli spestřit i masem. To dokazovaly i ostré zuby nalezené u jejich kostí. Pozdější výzkum ovšem ukázal že tyto zuby patřily opravdovým masožravcům kteří o ně přišli při trhání kořisti kterou se Plateosauři stali.
Plateosaurus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Plateosaura vystavují hlavně zahraniční dinoparky. Jsou to: Traismauer, Bad Gleichenberg, St. Gilgen, Bayreuth, Kleinwelka a Baltow. Vystavovala ho taky dinosauří výstava Vídeň.
Plateosaurus v St.Gilgen
obrazek