Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Květen 2010

Dinopark Zator - novinky

30. května 2010 v 9:21 Dinoparky
V letošní sezóně můžeme očekávat plno novinek i v Polském Dinozatorlandu. První novinkou je že s v bažinné části parku otevřela ještě jedna trasa ne které můžeme vidět další pohyblivé modely. Těmi jsou: Ankylosaurus, Pachyrhinosaurus, Dimetrodon, Dsungaripterus, krokodýl Bernisartia a pták Gastornis který má dokonce vlastní domek. Dále v parku přibyla ještě pohyblivá samice Cearadakryla i s hnízdem a obrovský pohyblivý model Diplodoka chrlící vodu. Po celém areálu parku byly navíc rozmístěny lavičky ve tvaru Triceratopse. Největší raritou parku ovšem stále zůstává největší pohyblivý T.rex na světě který se nejen hýbe ale na návštěvníky dokonce močí!
Ankylosaurus
Pachyrhinosaurus
Bernisartia
Dimetrodon
Dsungaripterus
Gastornis
Cearadactylus
Diplodocus
Triceratops - lavička
Největší pohyblivý T.rex na světě

Mothman

28. května 2010 v 8:22 Záhadná zvířata
Mothman nebo-li Můří muž či Molí můž (existují i jiné názvy) je dalším z velice záhadných tvorů. Je popisován jako tvor postavou podobný člověku jen mnohem větší, hnědé nebo šedočerné barvy, s dvěma velkými křídly a velkýma, červeně zařícíma očima. Nejčastěji byl pozorován ve městě Point Pleasant v západní Virginii. Oběvoval se tu znenadání a často i nakukoval do oken domů a děsil jejich obyvatele. Žádný problém mu nečinilo za letu pronásledovat rychle jedoucí auto. Jeho křídla se za letu ani nepohnula a vypadalo to jako kdyby plachtil. Když se ukazoval tak se z rádia nebo z vysílaček ozývaly podivné zvuky. Spatřen byl ale i na mnoha jiných místech po celém světě a většinou po té co se ukázal došlo k nějaké katastrofě. V New Yorku se objevil před pádem dvojčat, v Černobylu se ukazoval před jaderným výbuchem a v již zmíněným Point pleasant se ukazoval před zřícením mostu. Ojevil se dokonce i v Česku na dálnici D1 krátce před tím než se tam stala velká bouračka. Objevil se názor že to je prý jen velká sova nebo jeřáb ale ani jeden z nich neodpovídá popisu Mothmana.
Mothman
Mothman
Je to Mothman?

Huayangosaurus

24. května 2010 v 17:20 Popisky dinosaurů
Výskyt: střední Jura v Číně
Délka: 4,5 metrů

Huayangosaurus (ještěr z Huaynagu) byl jedním z nejmenších stegosauridů. Narozdíl od svého blízkého příbuzného - Stegosaura měl pláty užší a více zašpičatělé. Bodobně jako jiní stegosauři je zřejmě i on používal k regulaci tělesné teploty. Čtyři mohutné trny na ocase používal zřejmě k obraně před theropody jako byl Yangchuanosaurus, Szechuanosaurus a Gasosaurus. Velice podobným rodem byl Tuojiangosaurus který měl podobně zašpičatělé pláty jako Huayangosaurus.Huayangosauridae byla čeleď primitivních stegosaurů, vyznačujících se krátkou, vysokou tlamou se zobákem a zuby v horní čelisti, dosti dlouhými předními končetinami a zvláštně utvářenými kostmi lebky a pánve.
Huayangosaurus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Dinoparky ho nevystavují ale objevil se na dinosauří výstavě v Brně a ve Vídni.
Huayangosaurus v Brně

Fotky Poláka chocholačky

18. května 2010 v 12:09 Ptáci
Tahle krásně zbarvená kachna je druhým nejpočetnějším kachním druhem v Česku (první je kachna divoká). Kačer se nedá zaměnit snad s žádným jiným druhem kachny. Je černý s bílými boky, na hlavě má nápadnou chocholku, má žluté oči které krásně vynikají v černé hlavě a modrošedý zobák. Kachna je tmavě hnědá a stejně jako kačer má žluté oči. Poláci patří mezi potáplivé kachny takže se velice často potápějí pod vodu aby hledali potravu. Nekvákají jako jiné kachny jejich zvuk připomíná spíše takové pískání. I když je chocholačka menší než divoké kachny tak se jich nebojí a klidně jim vezme jídlo před zobákem.
Polák chocholačka
Polák chocholačka a kachny
Chocholačka a kačer
Odpočívající polák chocholačka
Polák chocholačka a kačer
Párek chocholaček

Dinopark Vyškov - novinky

15. května 2010 v 17:33 Dinoparky
I letos narazíme v dinoparku Vyškov na několik novinek. Novinky se týkají hlavně pohyblivých modelů kterých tu letos najdeme opravdu hodně. Přibyli tu dva noví pohybliví Tyrannosauři reagující na pohyb návštěvníků. Opodál je nová rodinka Triceratopsů - rovněž pohyblivá. Ještě o kousek dál je nová čtveřice Chasmosaurů (dva pohybliví). Ze statických novinek tu je kostra Triceratopse (postavená naproti pohyblivých Triceratopsů), v lesní části je nový model Styracosaura a v místech kdy bývali zelení Deinonychové se nyní nacházejí hnědí. Na jejich krvavé maso hladově hledí pár Coelophysisů. V zoo vyrostlo také několik nových expozic za výběhem hus pěkný travanatý výběh pro pávy, krocany a kachny. A v té nejzadnější části jsou nové klece pro nosály a velká plemena holubů. V místech kde byly opice a dikobraz se staví nová expozice - Selský statek.
Tyrannosauři
Detail hlavy T.rexe
Kostra Triceratopse
Rodinka Triceratopsů
Skupina Chasmosaurů
Styracosaurus
Deinonychus a Coelophysisi
Deinonychus
Výběh pro kachny a krůty
Nosál
Holub King

V nebezpečných dobách 3/3

13. května 2010 v 18:05 Povídky
Postavy:
Postavy
Pokračování z minulého dílu:

Carnotaurus vyšel z portálu a rozhlédl se. Tilian a Alex na něj mířili a byli připraveni to do něj napálit. Carnotaurus se však otočil a šel od nich pryč. Rozrazil zeď a utekl ven. Náhle se za nimi ozval ženský hlas: "Myslela jsem že jdete na výpravu a ne že ty tvory sem budete přivážet." Byla to Ellen Muranová - Traismarova asistentka. Profesor ji pověřil hlídáním budovy dokud se nevrátí z výpravy. Ellen si prohlédla Alexe a řekla mu: "pěkně tě tam zřídili" Pak si všimla Tiliana "A tohle je kdo?" Tilian jí vysvětlil že pochází z roku 2100 a že sem přicestoval sérií nešťastných náhod. Přitom si prohlížel zdejší stroj času.
Stroj času roku 2200
Když vyšli na ulici Tilian nevěřil svým očím. Ellen mu vysvětlila že se nacházejí v podzemním městě. Povrch země je už 100 let porostlý hustým neprostupným pralesem plným Future predátorů, obřích ptáků a jiné havěti. Poslední zbytky lidstva žijí právě v tomhle podzemním městě. Protože se město nacházelo pod zemí byla tu neustále tma. Carnotaurovu stopu našli snadno - stačilo jít po zdevastované cestě. Rozbitá auta další předměty na ulici a také krvavé stopy nešťastníků které Carnotaurus zabil nebo těžce zranil to vše je vedlo za uprchlým drvacem. Carnotaurus zatím kráčel potemnělými ulicemi.
Carnotaurus kráčel temnými ulicemi
Mířil ke nedalekému místu které bylo ozářené spousty světel. Po cestě však šířil hrůzu mezi všemi které potkal. Kdo mu přeběhl přes cestu toho sežral a krvavé cákance a utržené končetiny pak značily cestu kudy šel. Ellen se zastavila "Vypadá to že míří k lunaparku- nejosvětlenějšímu místu ve městě" Tilian na to "Je to denní zvíře a zřejmě ho to světlo láká". Carnotaurus tam už mezitím dorazil. Rozbil zeď a vtrhl dovnitř a zaútočil na každého koho uviděl. Nastala tam panika. Když tam Tilian, Alex a Ellen dorazili uviděli tu spoušť. Přiběhl k nim jeden ze zaměstnanců - Adam Orol "Jé vy máte pušky. Honem jděte! Tan tvor je támhle a zabíjí vše na co příjde. Carnotaurus zatím rozrušeně pobíhal po parku. Všechna ta hudba a rámus ho totiž velice stresovaly.
Carnotaurus běhal po lunaparku
Jeho pozornosti ovšem neušla klec stojící opodál. Byl v ní zavřený Future predátor který pronikl do města z povrchu - byl ale chycen a umístěn v zábavním parku jako atrakce. Carnotaurus jedním úderem své hlavy klec rozbil a Future predátor ho vzápětí napadl. Carnotaurus ho ale srazil k zemi a ješte ho přirazil k ní svou mohutnou nohou. Pak utekl zpátky do ulic. Tilian ho zpozoroval jak mizí v ulicích a rozběhl se za ním. Alex a Ellen ho následovali. Adam se přiblížil k nehybnému Future predátorovi. Ten ale znenadání po něm sekl přední nohou a způsobil mu ne tělě zři hluboké krvaké rýhy pak už si ho jen přitáhl a zamorodval. Tilian, Ellen a Alex dorazili zpět do laboratoře kam viděli Carnotaura vejít. Poplašné zařízení hlásilo pohyb nežádoucího objektu v laboratorní budově. Dravec se náhle znenadání vynořil zpoza hromady beden. "Palte!" Carnotaurus dostal přímí zásah mnoha kulek, zavrávoral a bokem padl na ovládací panel. Tím nejen zapnul portál ale také zpustil autodestrukci celé budovy. Za 5 minut zbude z celé oblasti jen pára, zastavit to nešlo přes mrtvolu Carnotaura. Tilian navrhl aby utekli do portálu sice skončí někde v jiné době ale to je určitě lepší než se tu usmažit. Ellen a Alex ho následovali jakmile proběhli protál se zavřel. A destrukce právě začala.
Exploze
Celá laboratoř se rozletěla. Výbuch byl tak silný že se celé podzemní město doslova vypařilo. Výbuch ale pronikl i na povrch a zničil vše v okruhu 50 kilometrů. Tímto výbuchem ovšem v roce 2200 definitvně zmizely poslední zbytky lidské civilizace. Pouze Tilian Jurakowsky, Ellen Muranová a Alex Abara si zachránili krky před usmažením v explozi. časový portál je ovšem poslal kdo ví kam........

Konec druhé série

Vetřelci vs Predátor

10. května 2010 v 15:44 dinosauří hry
V této hře (na motivy stejnojmených filmů) se dostaneme ne vzdálenou planetu na které právě probíhá výzkum Vetřelců kteří ale utečou a likvidují včše na co přijdou. Ve stejnou dobu na planetu přilétají i Predátoři zalovit si. Na začátku hry máte výběr jestli chcete hrát za člověka, Predátora nebo Vetřelce. Hra za každou z těchto postav je jiná ale jejich cesty se občas kříží. Jako mariňák máte na výběr z několika zbraní a pohyb vetřelců můžete sledovat na detektoru pohybu známého z filmů. Jako predátor máte na výběr plno různých vychytávek, můžete skákat na velké vzdálenosti nebo se i zneviditelnit a jako vetřelec velmi rychle běháte po stěnách i po stropě a likvidujete vše na co narazíte. Během hry potkáte i jiné kreatury třeba Vetřelčí královnu nebo Predaliena.
Vetřelci
Predátor
útočící vetřelec
Vetřelčí královna
Predátor a základna
Predátor vs Vetřelec
Vetřelec ve stoce

V nebezpečných dobách 2/3

7. května 2010 v 16:44 Povídky
Postavy:
Postavy
Pokračování z minulého dílu:


V zemi se totiž nacházela trhlina která přes hustý keřový porost nebyla vůbec vidět. Trhlina nebyla moc hluboká takže se nikdo vážně nezranil. Náhle však upoutal Tilianovu pozornost pohyb v nedalekém otovoru Z něj začali vylízat podivní obří brouci asi metr dlouzí. Tilian a Penny začali po nich střílet ale těchto brouků bylo pořád víc a víc a lezli ze všech stran. Profesora Traismara který byl po boji s Austroraptory těžce raněn, obklopilo alespoň 20 těchto švábů a svými kusadly ho úplně rozervali na kusy. Tilian ani Penny mu nemohli nijak pomoc protože sami měli co dělat aby si šbáby drželi od těla a ze skal lezli pořád další a další.
Obří šváb
Náhle se ozvaly jiné výstřely přicházející sezhora. Někdo tam nahoře uviděl jejich kritickou situaci a teď pálil do švábů. Utočící švábi se začali stahovat a ty kteří se nestáhli tak Tilian a Penny roztříleli. Když bylo po boji na okraji strže se objevil Alex Abara a ukázal jim snadnou cestu z průrvy.Když Tilian a Penny konečně vylezli z průrvy Alex jim řekl "vypadá to že jsme přežili jen mi. Měli by jsme najít nějaké vyvýšené místo kde budeme moc zapnou časový portál a zmizet odsud. Tak vyrazili na cestu přes les za kterým doufali budou nějaké kopce. Už byli na konci lese když za sebou uslyšeli dusot. Rychle se schovali za nízké keře. Z lese se vyřítil nějaký obří theropod a hnal se přímo na stádo Argentinosaurů které se páslo opodál. Ani se nesnažil plížit, byl si svým útokem jist. Svými strašnými čelistmi chytil krk jednoho sauropoda který se o něco vzádlil od stáda a jedním stiskem ho překousl a usmrtil ho.
Obří theropod zabíjí Argentinosaura
Tilian odhadoval jeho délku na 20 metrů. "Co je to zač?" ptala se Penny. Tilian na to že neví možná to je nějaký druh co dosud nebyl objeven. Všichni tři se raději odplížili pryč. Oblohu náhle protnul divný zvuk. Znělo to jako dodělávající motor letadla. Letadlo? a v pravěké Patagonii? Opravdu jim nad hlavou proletěl nějaký výzkumné letoun ale havaroval se nedalekým hájkem. Tilian zpozoroval na obloze podivné zablesknutí. Určitě to byla anomálie. "Copak to nikdy neskončí?" pomyslel si . Už si ale musel pospíšit protože Penny a Alex běželi už přes hájek směrem do míst kam dopadlo. Přišli ale už příliš pozdě. Letadlo mezitím obléhala trojice  Megaraptorů. Jednoho pilota už zabili a rvali se o jeho mrtvolu. Druhý se pokoušel útect ale rychlý Meagarptor ho dohnal a svými čelistmi mu zlomil vaz jen to křuplo.
Megaraptoři obléhali letadlo
Náhle se vznítila nádrž benzínu a letadlo explodovalo. Dva Megaraptory to zabilo a třetí se dal na útěk. Tilianovi, Alexovi a Penny nezbylo nic než pokračovat v cestě. Penny a Alex měli divné tušení "kde se vzalo letadlo v druhohorách? a ten podivín Tilian Jurakowski? jak ten se sem dostal?" Z přemýšlení je vytrhlo Tilianovo zavolání "Jsme u cíle tady ten váš časový portál jistě bude fungovat! Alex začal nastavovat portál. Nebe se najednou zatáhlo a bylo až nepřirozeně černé, dusno bylo k nevydržení, jistě se blíží pěkná bouřka. V lese náhle něco zapraskalo a vyřítil se z něj Carnotaurus. Tilian se odvázal fáč z hlavy, stejně už ho to zranění nebolelo a začal s ním mávat na Carnotaura. Penny po něm začala střílet ale střely se odrazily od jeho pancíře. Začalo pršet. Portál se konečně zpustil a Alex proběhl jako první Tilian ho následoval. Penny chtěla běžet taky ale mezi ní a portálem stál rozzuřený Carnotaurus.
Rozzuřený Carnotaurus stál mezi Penny a portálem
Déšť zesílil v prudkou bouři. Blesky křižovaly oblohu. Penny začala střilet po Carnotaurovi plný zásobník. Ten se však po ní rozehnal a uchvátil ji svou zubatou tlamou a mrštil s ní o zem a smrtelně jí zranil. Pak už si jí jen přidržel zadní nohou a začal jí žrát. Jeho pozornost teď upoutal otevřený časový portál. Mezitím na drtuhé straně portálu, v roce 2200 čekali Alex a Tilian na Penny. Místo ní se však v portálu objevila zkrvavená Carnotauří tlama...

Pokračování příště

Rakousko - Melk, Dürnstein, Krems

6. května 2010 v 17:07 Tip na výlet nebo dovolenou
Melk: Nachází se tu jeden z největších klášterů v Rakousku jeho součástí je i zámecká zahrada ve které je příjemná procházka
Klášter v Melku
Pohled na Melk
Letohrádek
Borovice
Soška draka v zahradě
V zahradě
Dürnstein: Městečko poblíž Dunaje. Na kopci nad ním se nachází zřícenina a je tu také modrý klášter. U Dunaje se dají pozorovat kachny.
Dürnstein
Kačer u Dunaje
Parník na Dunaji
Dunaj
Kačer a loď
Krems: Historické město v Rakousku protkané uličkami a parčíky.
Krems
Krems
Ulice v Kremsu
Holubi v Kremsu
Park

Výstava dinosaurů Bruck an der Mur

2. května 2010 v 8:53 Výstavy
V Rakouském městě Bruck an der Mur můžeme v těchto dnech vidět zajímavou expozici pravěké fauny. Výstavu najdeme v parčíku který je součástí sportovního areálu Murinsel. Jedná se o jednu ze tří větví Rakouské putovní dinosauří výstavy. V areálu potkáme kolem 70 modelů dinosaurů a pravěkých savců. Z dinosaurů tu jsou vystaveni mj. T.rex, Diplodocus, Stegosaurus, Ornitomimus, Deinonychus, Allosaurus, Iguanodon, Centrosaurus, Torosaurus a spousty dalších. Z pravěkých savců tu jsou Mamut, Smilodon, Platybelodon, Moeritherium, Megatherium, Andrewsarchus, Neandrtálci a další. Raritou výstavy je model theropoda Suchomima který zas tak často vystavován není. Zdejší Suchomimus dokonce drží v pařátech rybu. Výstava končí 16 května a pak se přesouvá na Ukrajinu.
Stegosaurus
Iguanodoni a menší sauropod
Allosaurus
Torosaurus a Leptoceratops
Neandrtálci a Diplodocus v pozazí
Platybelodon
Deinonychové a Mamut
Suchomimus
obrazek