Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Březen 2010

Příbuzný T.rexe z Austrálie

31. března 2010 v 13:38 Nové objevy dinosaurů
Nedávný objev dokázal že příbuzní slavného Tyrannosaura rexe žili i na jižní polokouli v Austrálii. Nález ovšem není ani zdaleka úplný jedná se vlastně jen o jednu kost stydkou dlouhou asi 30 cm. Oproti T.rexovi dosahoval tento dinosaurus mnohem skromějších rozměrů. Byl dlouhy asi 3 metry a vážil 80 kg. Žil asi před 110 mil. let. Nález dokazuje také to že Tyrannosauři byli mnohem rozšířenější než se předpokládalo. Co se týče jeho vzhledu byl to zřejmě rychlý a štíhlý dravec s dlouhýma zadníma nohama. Jeho přední končetiny byly zřejmě krátké.
Kost nového dinosaura
Mladý T.rex v Zatoru

Zoo Empire

28. března 2010 v 11:07 dinosauří hry
Ve hře Zoo Empire máte za úkol postavit tu nejlepší zoologickou zahradu na světě. Kromě zvířecích výběhů je nutné také postavit různá občerstvení a atrakce pro návštěvníky jako jízdu vláčkem nad zoo nebo jízdu lodí. Ze začátku máte na výběr mnoho zvířecích druhů jako slon, žirafa, pštros, medvěd, mravenečník, klokan, lev a další. Pokud chcete ale získat nějaký extra vzácný druh jako třeba Čínský aligátor nebo kůň převalského tak musíte splnit v jednotlivých misích ty nejtěžší úkoly. Každému zvířeti je potřeba postavit ideální výběh protože když mu něco nebude vyhovovat tak bude nespokojené a tím pádem budou nespokojení i návštěvníci.
Tygr
Medvědi
Gorila
Vzácný čínský aligátor
Želva sloní
Mravenečník

Zamořeno dravci 2/3

25. března 2010 v 17:12 Povídky
Žánr: Sci-fi, horor
Postavy:
Postavy

Pokračování z minulého dílu:

V televizi hlásili že se po celém městě Kujawpolis začaly objevovat podivné svítící anomálie. Ovšem to nejhorší na nich bylo že jimi procházeli dinosauři a ti se začali volně pohybovat po městě. "Tihle dinosauři jsou všude a brzo......" Reportér nedomluvil. Zezadu na něj skočil Raptor a zabil ho. Tilian, Barbora a Jim nasedli do auta a rozjeli s k městu. Jediná silnice k městu byl ovšem na prudkém svahu a značně klikatá. Na silnici stála opuštěná auta která tu jejich majitelé nachali když utíkali pryč. Tilian náhle dupl na brzdu a rychle nasadil zpátečku. Ze zatáčky se totiž vyřítil Spinosaurus a hnal se přímo za jejich autem.
Spinosaurus začal pronásledovat auto
Na klikaté cestě ovšem namohli jet plnou rychlostí a Spinosaurus jim byl zachvíli v patách. Jeho pozornost ovšem zaujalo něco jiného z nedaleké anomálie totiž vyšel tučný Lambeosaurus. Spinosaurus na něj okamžitě zaútočil Lambeosaurus utekl zpátky do anomálie a Spinosaurus za ním. Tilian a ostatní mohli jet zpátky k městu. Na začátku města vystoupili u malé restaurace. Ze dveří se náhle vyřítil vyděšený člověk a za ním Raptor. Tilian Střelil Raptora svou brokovnicí. "Otto Kletnik, majitel skladu trhavin" představil se ten muž. Na více už nebyl čas protože zpoza restaurace se vyřítil další Raptor a další se blížili ze všech stran.
Zpoza restaurace se vyřítil Raptor
Těch několik prvních Tilian zastřelil ale bylo jich moc tak nasedli do auta a jeli pryč. Barboru napadlo že kdyby zničili "Hlavní anomálii" ty ostatní by se mohly uzavřít samy. Zamířili proto do Ottova skladu trhavin. Cestou museli projet městem po kterém pobíhalo mnoho různých dinosaurů ať býložravců nebo dravců a všude svítily anomálie. Před skladem dal Tilian Ottovi brokovnici a pověřil ho ať hlídá vchod. Ve skladu mezitím začali nakládat trhaviny. Tilian podle naváděcího zařízení zjistil že hlavní anomálie se nachází v městském parku. Mezitím Otto uslyšel za rohem skladu podivné zvuky. Šel se tam podívat stanul tváří v tvář černobílému Raptorovi.
Za rohem byl černobílý Raptor
Tenhle druh Raptora byl o něco větší než ti předchozí. Tilian a ostatní ve skladu uslyšeli střelbu, pak Ottovo bolestivé zakřičení promíchané s vítězným skřekem Raptora. Vyběhli ze skladu co nejrychleji mmohli směrem k parku, v autě totiž už byla prázdná nádrž. Jen Tilian se ještě podíval za roh kde viděl jak Raptor už začal Otta rvát na kusy. Barboru se mu podařilo dohonit když už stála u hlavní anomálie ke které také dorazil starosta města Reg Kolacinek. Tilian nastavil rozbušku přichystal ji k anomálii a začal odpočítávat. Barbora se rozhlédla a najednou zvolala "Kde je Jim??"
Hlavní Anomálie v parku
Jima který se trochu opozdil totiž chytil jiný černobílý Raptor a snažil se ho vtáhnou do jiné anomálie. Jim se mu ale bránil ale Raptor mu pevně držel ruku a tak se oba přetahovali přímo v anomálii. To už se ale blížil výbuch "4, 3, 2 ,1 PRÁSK" Bomba vybuchla a hlavní anomálie se skutečně uzavřela a s ní i všechny ostatní. I ta ve které se přetahovali Jim a Raptor. Zavírající anoimálie je ovšem oba úplně rozdrtila. Na trávu dopadla jan louže krve. O Jimově smrti ovšem Tilian, Barbora a starosta Reg Kolacinek nic nevěděli. Sledovali totiž podivný úkaz který se objevil za městem a velice rychle se blížil....

Pokračování přístě...

Ostrava bude mít Seismosaura

23. března 2010 v 16:49 Zajímavosti
V těchto dnech míří přes dálnici D1 do Ostravy nový model Seismosaura. Tento druh je sice dnes už ztotožňován s rodem Diplodocus ale dosahoval podstatně větších rozměrů. Model měří přes 30 metrů a bude největším exemplářem dinoparku Ostrava - Doubrava. Doteď bylo nejbližší místo kde tohoto tvora vidět město Baltow v Polsku (viz fotka). Kromě něj má do Ostravy ještě přibýt několik dalších nováčků stejně tak i do dalších parků. Další zajímavostí ze světa dinoparků je ta že se v Polsku u města Krasiejow otevře vůbec největší Polský dinopark který se bude chlubit mj. i sauropodem rodu Amphicoelias dlouhým 60 metrů.
Seismosaurus v Baltowě

Zamořeno dravci 1/3

20. března 2010 v 17:50 Povídky
Žánr: Sci-fi, horor
Postavy:
Postavy


V roce 2100 byl konečně vynalezen stroj který by dokázal otevírat brány v čase. Šéf tohoto projektu Tilian Jurakowsky se ovšem vše snažil utajit před znaky veřejnosti. A tak celý tenhle projekt probíhal v tajné podzemní laboratoři nedaleko města Kujawpolis. Místo nad laboratoří vypadalo z příjezdové cesty jen jako nějaký polorozpadlý komplex. Ve skutečně to ale měl být park kde chtěl chovat dinosaury.
Příjezdová cesta ke komplexu
V hlavní hale se Tilianovi podařilo spustit časovou bránu. On a jeho asistenti: Barbora Zatorová a Jim Orána se vydali do pravěku. Cíl byl jasný: Tyrannosaurus rex. Tilian ještě před odchodem upozornil hlídače Kazura Galena aby hned jak T.rex proje branou mu střelil uspávací šipku. V prehistorické Montaně je přivítalo velké horko a také sopečný puch. Před nimi se ale rozkládala planina porostlá různými stromy a kde se pásla skupina Triceratopsů. Mezi nimi pobíhali Struthiomimové.
Na pláni se pásli Triceratopové
Tilian a jeho výprava však zamířili na druhou stranu směrem k jehličnatému lesu. Asistent Jim který měl oči všude si v bahně všiml tříprstých stop. Když si je prohlédli Tilian usoudil že je tu zřejmě zanechal T.rex. O kousek dál našli zkrvavenou a zčásti sežranou mršinu Triceratopse. Barbora a Jim k ní odmítali přistoupit a tak šel Tilian sám. Mršina byla pokryta mrakem much. V masu byl zaražený velké zkrvavený zub jistě od T.rexe. Náhla Barbora vyděšeně zakřičela "Za tebou!!" Tilian se otočil. Lesem se k němu přikrádal Albertosaurus.
Lesem se přikrádal Albertosaurus
Tilian vytáhl svou pušku a na Albertosaura vystřelil. Barbora a Jim udělali to samé. Dravec se zastavil a váhal. Najednou zaparaskaly větve a z lesa vyšel Tyrannosaurus. Albertosaurus se dal na útěk. Tilian zapnul časovou bránu, pobídl ostaní aby jí prošli zpět a sám začal lákat T.rexe na sebe. Zabralo to. T.rex ho začal pronásledovat. Proběhl branou. Kazur který čekal s uspávací puškou na druhé straně sice vystřelil ale minul. T.rex svou mohutnou hlavou srazil jeho pozorovatelnu k zemi. Zraněného Kazura uchvátil svými čelistmi a celého spolkl. Na místě zůstala jen půlka jeho nohy.
T.rex volně běhal po parku
Tilian a Jim na něj stříleli ale jemu to moc nevadilo. Nakonec ale od útoku na ně upustil a odcházel pryč. Tilian ale věděl že ho tu nemůžou nechat běhat jen tak že ho musí zavřít do ohrady. V tom k nim ale přiběhla Barbora celá vystrašená, že se prý ve městě děje něco strašného ať se jdou hned podívat na televizi do haly. "To jste v životě neviděli" dodala.

Pokračování příšte....

Ceratosaurus

18. března 2010 v 17:58 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Jura v Severní Americe a Africe
Délka: 6 metrů
Ceratosaurus (rohatý ještěr) byl dravým theropodem s rohem na nose a dvěma menšími rohy nad očima. Podle těchto rohů byl také pojmenován. Byl menší než jeho současník Allosaurus ale zato mohl být mnohem dravější a útočnější. Mohl si klidmě troufnout i na menší sauropody. Dříve se myslelo že Africký druh Ceratosaurus ingens dosahoval obrovských rozměrů až 17 metrů. Jelikož je toho o něm známo málo tak jsou tyto odhady velmi sporné. Roh na nose těchto dinosaurů mohl být použit jako zbraň v boji ale také zřejmě sloužil jako zastrašovací prostředek.
Ceratosaurus
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Ceratosaurus je v dinoparcích běžný. Vystavují ho Ostrava (Doubrava), Bratislava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Kletno, Kolacinek, Baltow. Také byl vystaven na výstavách ve Vídni, Brně, Litoměřicích a Lodži.
Ceratosaurus v Kolacinku

Získána DNA ptáka Aepyornise

11. března 2010 v 18:28 Nové objevy dinosaurů
Vědcům se podařilo z vajec získat DNA obřího ptáka rodu Aepyornis který žil na Madagaskaru a vyhynul poté co se do jeho prostředí dostal člověk. Po dlouhé roky se bezúspěšně snažili izolovat DNA z fosilizovaných skořápek vajec. Pak se ale ukázalo, že používali metodu určenou pro výzkum kostí, nehodící se pro vejce. Vědci si od rozluštění genetického kódu obřího ptáka slibují především to, že získají užitečné informace o způsobu jeho života. Vyhynul podle nich z toho důvodu, že přišel o nejdůležitější složky své potravy a nedokázal se přizpůsobit změněným podmínkám. Objevila se také myšlenka o naklonování tohoto ptáka ovšem stále existuje plno překážek. Nejen že získané šroubovice DNA nejsou zachované beze zbytku. Genetický kód obřího pštrosa a emu hnědého, který by připadal v úvahu jako nosič klonu, se od sebe v některých sekvencích samozřejmě liší.

Výstava dinosaurů Olomouc city

6. března 2010 v 11:56 Výstavy
V nákupním centru Olomouc city můžeme až do 22 března vidět v pasážích dinosaury. Před vchodem stojí velký model Triceratopse. Dále po chodbách jsou vystaveni: Mamenchisaurus, Ornithomimus, Deinonychus, Velociraptor, Chasmosaurus a Pachycephalosaurus. Nad chodbami jsou zavěšeni také dva pterosauři rodu Quetzalcoatlus. Většina zde vystavených dinosaurů je znázorněna ve smečce nebo ve stádu. 4 modely jsou dokonce pohyblivé. Vstupné se sem neplatí.

Povídka - Když se z lovců stane kořist

3. března 2010 v 16:55 Povídky
Před 190 mil. lety se v lese na území dnešní Severní Ameriky popásalo stádo Scutelosaurů. Vůdčí samec občas zvedl hlavu a zavětřil. Netušil že proti větru jen několik metrů od něj se skrývá smrtelné nebezpečí. Náhle na mýtinu vpadli dva Dilophosauři. Stádo se dalo na útěk ale jednoho člena chytila samice a rozdrtila mu hlavu. Samec ovšem mrtvolu chytil za ocas a oba dva se začali o kořist zuřivě přetahovat.
Nakonec mrtvolu roztrhli vejpůl. Tak malá kořist je ale nezasytila a tak šli pralesem dál. Náhle narazili na krvavou stopu. Ihned se dali do sledování. Stopa je vedla vyšlapanou lesní stezkou která byla hlavní trasou přes les. V jednom místě byla půda uválená jak zraněný dinosaurus odpočíval. Pak se před Dilophosaury objevil ten koho hledali: zraněný Anchisaurus stál jen pár metrů o nich a ztěží se držel na nohou.
Dilophosauři okamžitě zaútočili. Zraněný Anchisaurus nekladl skoro žádný odpor. Za chvíli už Dilophosauři trhali z jeho mršiny velké kusy masa a přetahovali se o vnitřnosti které byly pro ně zvlášt velkou lahůdkou. Z lesní houštiny je ovšem pozorovaly hladové oči. Patřily Dilophosaurovi který způsobil Anchisaurovi ta zranění. Teď naštvaně pozoroval jak se dva cizinci krmí jeho vyhlédnutou kořistí. Zaútočit si ovšem netroufal.
Když dosyta nažraní Dilophosauři odtáhli, mohl se konečně dostat ke kořisti ale moc už na něj nezbylo. Nedaleko odtud táhli za kořistí jiní dravci. Byli to Coelophysisi. Kdysi tu žily tísíce těchto dravců a byly postrachem všeho živého. Dnes už tu byla jenom jedna smečka s asi 80 členy. V čele kráčel vůdčí samec s bojovně načepýřenou modročevenou chocholkou.
Skupina se zastavila u nevelkého jezírka kde se napili a pak se rozhodli že si na břehu odpočinou naž se vydají na další cestu za kořistí. Mezitím se k jinému břehu toho samého jezírka dostali oba Dilophosauři také se zde napili a chvíli si odpočinuli ale pak se rozhodli že přeplavou jezero a budou pokračovat na druhý břech. Rozhlédli se jestli v jezeře neplave třeba nebezpečný krokodýl Rutiodon ale hladina jezera byla klidná.
Na druhém břehu ovšem Coelophysisí hlídky zahlédly oba Dilophosaury plavající uprostřed jezera. Normálně by na ně nezaútočili ale hlad zvítězil. Po desítkách skákali Coelophysisi do vody a plavali k Dilophosaurům. Nastal masakr. Dilophosauři se zuřivě bránili a rvali Coelophysisy na kusy. Ti ale po nich skákali a rvali jimz těla kusy masa a plavali s nimi zpátky na břech kde o ně zuřivě bojovali s dalšími členy smečky.
Dilophosaurům už ale docházely síly a přes masu utočících Coelophysisů už za chvíli nebyli ani vidět. Když vřava ustala a poslední Coelophysis vylezl na břeh nebylo po Dilophosaurech ani památky. Jen na vodě svítila obrovská krvavá skrvrna ke které pomalu připlouvalo několik Rutiodonů a ve vzduchu kroužilo několik mrchožravých ptakoještěrů rodu Eudimorphodon.
obrazek