Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Únor 2010

Ninkenanka

28. února 2010 v 12:18 Záhadná zvířata
Další z pozorování podivných zvířat připomínajících sauropody je hlášeno z Gambie. Domorodci ho nazývají Ninkenanka. Podle nich má koňskou hlavu, krk jako žirafa, tělo jako krokodýl, dlouhý ocas, dosahuje délky 9 metrů a žije v bažinách. Často se prý objevuje za měsíčních nocí. Mezi domorodci doslova vyvolala rozruch fotka modelu sauropoda z nějakého dinoparku: všichni tvrdili že se jedná o Ninkenanku. Nejčastěji se prý vyskytuje na hustě zarostlém říčním ostrově Lilibolong. Je nebezpečná ale lidi nežere. Její hlavní potravou jsou ryby což by ale odpovídalo spíše Plesiosaurovi než sauropodovi. Mnoho hledačů ji ani nezahlédlo ale popisovali obrovské praskání a šramot jakoby se lesem prodíralo nějaké obrovské zvíře. V roce 1983 byla nalezena mršina nějakého zvířete které se Ninkenance podobalo. Bohužel domorodci ji uřízli hlavu a pozděj zničili i tělo.

Objev čtyř lebek neznámého sauropoda

24. února 2010 v 18:12 Nové objevy dinosaurů
U sauropodních dinosaurů bývá zvykem že se jejich lebky nedochovají vůbec nebo špatně. Nález kompletní lebky je vzácný. O senzačnější je nález který učinila paleontologové v Utahu. Podařilo se jim najít dvě kompletní a dvě už méně zachovalé lebky neznámého druhu sauropoda který tu žil před 105 mil .lety. Nový druh byl pojmenován Abydosaurus mcintoshi. Zuby tohoto dinosaura poukazují na to jak se v průběhu evoluce zuby u sauropodů zmenšovaly a připomínaly tužku. Blízkým příbuzným Abydosaura byl Brachiosaurus.

Putování s dinosaury v Praze

20. února 2010 v 18:54 Výstavy
Velkolepá dinosauří show s názvem Putování s dinosaury zamířila i do Pražské O2 arény. Show popisuje evoluci dinosaurů od jejich vzniku v Triasu až po vyhynutí na konci Křídy. Na pódiu se postupně ukážou: Liliensternus, Plateosaurus, Stegosaurus, Allosaurus, Brachiosaurus, Ornitocheirus, Utahraptor, Torosaurus, Ankylosaurus a Tyrannosaurus. Dinosauři se pohybují skoro jako živí - ti velcí pod sebou mají podstavec s motorkem a do těch menších se vejde člověk. Dinosauři tu jsou znázorněni v různých životních situacích - loví, bojují o vedení, brání mláďata atd. Velice pěkně je tu třeba simulován lesní požár nebo dopad meteoritu na konci Křídy. Pěkná je taký scénka když průvodce ohlásí že přichází T. rex a na scénu vyběhne nejdříve jeho mládě a zachvíli se objeví až dospělá samice. Tuhle show rozhodně stojí za to vidět.

Maiasaura

14. února 2010 v 16:18 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 7 metrů
Maiasaura (dobrá plazí matka) byl býložravý hadrosaurus bez hřebene na hlavě. Zároveň s jeho kostmi byly nalezeny i pozůstatky vajec a mláďat a místo kde byl nalezen bylo pojmenováno Egg mountain (Vaječná hora). Maiasaury hnízdily v obrovských koloniích podobně jako dnešní tučňáci nebo alkouni. Hnízda stavěli jako kupu zeminy do které nakladly vejce a zakryli je listím a větvemi jako inkubátor. Mezi hnízdy byly rozestupy 7 metrů což je délka dospělého Maiasaury. Mláďata po vylíhnutí zůstávala v hnízdě a rodiče jim nosili potravu. O tom svědčí rozbité skořápky na malé kousky což způsobila mláďata otáčející se v hnízdě.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Maiasaura je v dinoparcích relativně hojná. Vystavuje jí Plzeň, Vyškov, Ostrava (Doubrava), St. Gilgen

Povídka - Vytrvalý Ceratosaurus

10. února 2010 v 16:57 Povídky
Před 150 mil. let se v Africe v oblasti Tendaguru odehrával jeden z mnoha soubojů. Ceratosaura který byl po mnoho let neomezeným vládcem planiny surově napadl jiný mladší Ceratosaurus. Boj byl dlouho vyrovnaný dravci se přetlačovali, vráželi do sebe svými rohatými hlavami ale nakonec starší Ceratosaurus začal slábnout a dal se na útěk protože vítěz by ho jistě zabil.
Starého Ceratosaura teď čekalo to nejhorší co ho mohlo potkat. Byl vytlačen ze svého starého teritoria a navíc už týden hladověl. Vetřelec ho vytlačil na sever do míst která neznal a kde nikdy nebyl. Zahlédl skupinu Dryosaurů ale nevěnoval jim pozornost protože jejich pronásledováním by se jen vyčerpal. Když vylezl na kopec čekalo ho zklamání - druhá strana kopce byla totiž hustě zarostlá a žádná velká zvířata tam 100% nežila.
Náhle uslyšel známý křik. Opodál útočil na skupinu Afrických brachiosaurů rodu Girafatitan jiný Cearatosaurus. Vyhýbal se úderům jejich ocasů a znažil se od skupiny oddělit nějaké mládě. V tom mu ale jeden z dospělců ocasem podrazil nohy a jak padl k zemi stoupl mu svoji nohou na hlavu a rozdrtil ji. Pak do jeho bezvládné mršiny kopl a vrátil se zpátky ke stádu. Starý Ceratosauru vše sledoval z povzdálí když v tom za ním zarachotilo křoví a z houštiny vyšel Kentrosaurus.
Hlady zoufalý Ceratosaurus bez váhání zaútočil ale zle se přepočítal. Kentrosaurus jeho útoku včas uhl a svým ostnitým ocasem švihl útočícímu Ceratosaurovi do obličeje. Na tváři mu způsobil dvě krvavé rýhy a vysekl mu tak i oko. Poloslepý a krvácející Ceratosaurus se odbelhal do houštiny a tam si lehl a odpočíval a čekal až bolest ustane. Nedaleko odtud se za kořistí plížil Africký Allosaurus. Vyhlédl si starého a osamělého Dicraeosaura. Jedním skokem byl u něj a svými silnými čelistmi mu ukousl hlavu od krku a pak už se dal do hodování.
Mezitím se Ceratosaurus zase už vydal na cestu za potravou. Tu mu ovšem skřížil sytý Allosaurus hledající nějaký úkryt. Normálně by Ceratosaurus na tak nebezpečného dinosaura nezaútočil ale hlad ho k tomu dohnal. Jediné co si ovšem z tohto útoku odnesl byly krvavé rýhy v boku po Allosauřích drápech. Náhle zpozorněl, před sebou zahlédl zčásti sežranou mršinu Dicraeosaura. Skokem byl u ní a hltal kusy masa. Krev z jeho ran se mísila s krví zabitého sauropoda. Nenapadlo ho že potravu která ho zachránila před jistou smrtí hlady mu obstaral ten koho se před chvílí pokoušel zabít.

Vyhynulé druhy kachen

5. února 2010 v 17:08 Ptáci
Presbyornis
Tahle vůbec nejstarší kachna žila v období Eocénu ve Wyomingu. Hlavu už měla kachní, krk byl ale dlouhý a připomínal spíše husu nebo labuť. Tím čím ale byla neobvyklá byly její dlouhé nohy kterými připomínala čápa nebo volavku. Na nich už měl ale plovací blány. Právě z tohoto druhu se zřejmě vyvinuly kachny a husy které známe dnes.
Kachna růžovohlavá
Tato velká kachna žila na území Indie a Nepálu. Patřila do stejné skupiny jako poláci a zrzohlávky. Tělo měla zbarvené dohněda a ale její hlava byla ostře růžová. Právě proto se stala obětí lovců a sběratelů pestrých ptáků. Její maso ovšem chutné nebylo a její vejce vypadala jako míčky na stolní tenis. Poslední exemplář byl v přírodě pozorován v roce 1935. V zoo se jí nikdy nepodařilo rozmnožit.
Kachna labradorská
Někdy nazývaná také kačka labradorská žila v Severní Americe v místech kde dnes stojí New York. Poslední jedinec byl pozorován v roce 1875 na Long islandu. Kačeři byli černobílí a kachny byly zbarveny dohněda. Živila se měkýši. Její maso nebylo dobré a tak zřejmě byla lovena pro peří. Také se má zato že vyhynula kvůli tomu že ubylo měkýšů kterými se živila.
Kachna mauricijská
Tato kachna žila na ostrově Mauricius (kde se vyskytoval i pták Dronte) a také na Reunionu. Byla zbarvena hnědooranžově. Na obou ostrovech vyhynula současně zřejmě kvůli nadměrnému lovu. Má se ovšem za to že se jedná o velmi blízce příbuzný ne-li ten samý druh jako je polák madagaskarský - ten žije na Madagaskaru i dnes ale je velmi vzácný. Naposled byl spatřen v roce 1991 ale nedávno bylo pozorováno 9 dospělých a 4 káčátka. Na fotce je právě tento polák madagaskarský.
obrazek