Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Leden 2010

První známé dinosauří zbarvení

31. ledna 2010 v 16:37 Nové objevy dinosaurů
Jak byli dinosauři zbarvení je jednou z největších dinosauřích záhad. Až doteď to totiž nikdo nevěděl a tak zbarvení dinosaurů v knihách, filmech a dinoparcích je jen odhadované. Nedávno však vědci podrobili anlýze fosilní peří dinosaura rodu Sinosauropteryx. Podařilo se tu objevit melanosomy - organely s obsahem pigmentů. Melanosomy tu byly umístěny podobně jako u současných ptáků. Podle tohoto výzkumu vědci zjistili že Sinosauropteryx byl střídavě žíhán černými, zrzavými a žlutými pruhy. Podobná procedůra byla přitom použita už dříve u jednoho praptáka který byl zase podle vědců zbarven černobíle. Zatím je však ještě toto všechno pečlivě zkoumáno.

Povídka - Krutý souboj

28. ledna 2010 v 16:08 Povídky
V místech dnešní Anglie před 120 mil. let se brodil jezerem Baryonyx. Vracel se z dalšího neúspěšného lovu. Ryb bylo v této části roku málo a tak hladověl. Na druhém konci jezera se právě ve skupině Iguanodonů zvyšovalo napětí. Mladý samec vyzýval na souboj vůdce stáda.
Starý Iguanodon ho několikrát hlasitým frknutím upozornil aby se vzdálil. Vyzyvatel ale nedbal a zaútočil jako první. Oba Iguanodoni bojovali chvíli vyrovnaně a uhýbali výpadům toho druhého. Potom se ale mladý na okamžik zastavil a to byla jeho chyba. Starý vůdce ho svým ostrým trnem na palci vážně zranil na boku. Vyzyvatel se dal na útěk. O tomhle souboji ale Baryonyx nevěděl. Už byla noc ale on pořád bloudil pralesem protože krutý hlad mu nedovoloval usnout.
Náhle před sebou zahlédl Iguanodona který byl večer zraněn v souboji. I když byla tma přece ho začal pronásledovat a zraněný Iguanodon prchal co mu síly stačily. Baryonyx ho doháněl ale v tom se prudce zastavil. Viděl jak se jeho kořist najednou propadla a nemohla se hnout z místa. Iguanodon ve tmě totiž přehlédl bažinu a vřítil se přímo do ní a už nemohl ven. Zklamanému Baryonyxovi nezbylo nic než odejít znal totiž nebezpečí této bažiny.
Druhý den ráno se uprostřed moře vydala na svou cestu samice Plesiosaura aby nakladla vejce na místo kde se před 20 lety sama vylíhla. Na té pláži se mezitím procházel Polacanthus a okusoval větve okolníh keřů. Netušil že ho z houštiny pozorují hladové oči. Baryonyx s útokem neváhal ale brzo zjistil že svou kořist nemůže odnikud napadnout - všude mu bránily ostré trny. Polacanthus jen vyčkával kdy to dravec vzád a odtáhne jinam.
Mezitím zálivem rychle plavala samice Plesiosaura pronásledována dalším hladovým Baryonyxem který ji zpozoroval z nedalekého ostrova. Baryonyxové byli zdatní plavci a samici už ubývaly síly. Když ale první Baryonyx uviděl v moři druhého skokem byl ve vodě a rozzuřeně doplaval ke konkurentovi a vzteky z hladovění ho napadl. Plesiosauří samici tak umožnil proplout k pobřeží. Baryonyxové se zuřivě rvali drápali se svými drápy, tloukli se navzájem ocasy, rvali si z těla vzájemě kusy masa a voda se rychle zbarvovala krví. Nakonec se oba potopili a zmizeli pod vodou. Samice rychle na pláži nakladla vejce a vrhla se do vody.
Plavala rychle a celá byla ještě vyděšená jestli se ještě nesetká s dravými Baryonyxi. Netušila že právě proplouvá nad jejich mrtvolami. V souboji se totiž oba Baryonyxové navzájem zabili.

Dilophosaurus

24. ledna 2010 v 16:59 Popisky dinosaurů
Výskyt: spodní Jura v Severní Americe
Délka: 6 metrů
Dilophosaurus (ještěr se dvěma hřebeny) byl dravým theropodem a ve své době postrachem všech býložravců ve svém okolí. Na hlavě měl dvojitý hřebínek který zřejmě samcům v době říje sloužil k upoutání samic. Dilophosaurus žil možná i v Asii ale nalezný exemplář je diskutabilní. V Jurském parku byl Dilophosaurus představen jako dinosaurus plivající černý slizovitý jed a s roztahovatelným vějířem na krku. Neexistují ovšem žádné důkazy že by byl nečím takovým vybaven. Nedávno sice byli objeveni jedovatí dinosauři ale Dilophosaurus k nim nepatřil. Jeho čelisti byly celkem slabé a tak to byl možná mrchožrout.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Dilophosaura vystavují hlavně zahraniční dinoparky. Jsou to: Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Rybnik, Zator, Inwald, Kletno, Karlow, Baltow, Kolacinek. Byl také vystaven na dinosauřích výstavách ve Vídni a St. Gilgenu (Abarena).

Přežil šavlozubák do současnosti?

24. ledna 2010 v 16:59 Záhadná zvířata
Z Afriky přicházejí zajímavé zprávy o velké šavlozubé kočkovité šelmě velice dobře přizpůsobené životu ve vodě. Domorodci ji nazývají Vodní lev. Je to noční tvor a doupě mívá ve vymletých březích řek. Podle popisu má vodní lev úzkou hlavu, lvu podobnou stavbu těla ovšem se zásadním rozdílem v proporcích končetin. Přední část těla je vyšší než zadní část těla. Zarážející je prý ocas levharta. Vydává příšerný řev. Při válečném tažení do Sudánu byl při přebrodění řeky Bomingui vodním šavlozubým lvem napaden jeden s vojáků ze stromu nad řekou a obrovskou šelmou odtažen neznámo kam. Dále je známý jeho útok na koně který pozorovali strážci. Jeden z nich ho dokonce popsal jako lva se zuby mrože!Dobrodruzi z vesmíru

24. ledna 2010 v 16:59 Kreslené seriály
Hlavními hrdiny tohoto sci-fi seriálu jsou komicky vypadající zvířátka - pes Topi, žabák Rana a žirafák Gerald. Ti cestují v kosmické lodi Střelec a navštěvují různé vzdálené planety kde zažívají nejrůznější příhody a potkávají zajímavé živočichy. Na jedné takové planetě se k nim přidá zelená příšerka Sibet která hraje na kytaru uklidňující písně. Hlavní hrdinové spolu sice dobře vycházají ale občas se stane že se pohádají a rozejdou. Většinou je to kvůli tomu že se chtějí vrátit na Zemi - Topi kvůli své rodině, Rana kvůli zapékaným nudlím a Gerald se chce setkat s profesorkou Anou. Epizody tohoto seriálu ke stažení zde:http://dzv-serial.sweb.cz/odkazy.txt

Povídka - Oblast predátorů

20. ledna 2010 v 16:34 Povídky
Před 110 mil. let se po pláni Severní Ameriky potuloval dravý Acrocanthosaurus. Byl to už starý jedinec ale pořád byl ještě postrachem všeho živého ve svém okolí. Ten den se Acrocanthosaurus vydal k jezeru kde zahlédl skupinu sauropodů rodu Pleurocoelus. Dravec si všiml že jeden z nich se drží dále od ostatních proto k němu rychle zamířil a oddělil mu cestu od stáda. Napadený sauropod se ale rychle obrátil a zasáhl dravce svým ocasem.
Než se Acrocanthosaurus zvedl tak ho Pleurocoelus ještě dvakrát udeřil ocasem do boku až jeho žebra zapraštěla. Potom se přiloudal zpátky ke stádu. Dravec už však na útok ani nepomýšlel a odcházel pryč. Nedaleko odtud v malém lesíku požíral svou kořist jiný Acrocanthosaurus. Byl to mladý zelený jedinec plný síly. Jakmile se ale v jeho zorném poli objevil starý Acrocanthosaurus tak nechal kořist kořistí a okamžitě zaútočil.
Starý dravec vůbec útok nečekal. Mladý na něj útočil ze všech stran. Způsoboval mu rány ze kterých se proudem valila krev. Nakonec se starému jedinci podařilo útočníkovi utéct. Vlekl se ale pomalu planinou, z ran mu ještě tekla krev a tak za sebou nechával viditelnou krvavou stopu. Tou dobou plání putovala skupinka Deinonychů. Vůdčí samec zavětřil krev vydal signál a celá smečka se pustila po zřetelné krvavé stopě. Ta je zavedla k těžce zraněnému Acrocanthosaurovi. Deinonychové na něj hned naskákali a svými drápy ho rozpárali na na kusy a začali ho požírat.
Tak byl největší místní theropod pokořen těmi nejmenšími. Ale Deinonychům nebylo přáno aby v klidu sežrali svou kořist. Plání se potuloval starý ale velice agresivní Pentaceratops který se před časem oddělil od stáda a útočil na vše co se mu znelíbilo. Jakmile zahlédl dravce hned se mezi ně vřítil a prvního z nich nabodl na rohy a úplně ho vyhodil do vzduchu. Deinonychové se ztáhli ale to už Pentaceratopsovi přistáli dva na zádech kteří se ukrývali za mršinou. Jeho hrubou kůži mu úplně rozdrásali. Napadený se bránil ale to už padl na zem dravci ho začali ještě za živa požírat.
Když se dosyta nažrali vydali se do pralesa. Kráčeli vyschlým korytem potoka. Najednou se ale vůdce zastavil a zpozorněl. Ze všech stran začali vybíhat pralesní Deinonychové. Byli o něco robustnější než jejich příbuzní z plání a byli červeně zbarvení. Schylovalo se k boji. Z houští vystoupil jejich vůdce a zastoupil koryto potoka. Vůdči samec smečky z plání po něm ale vyskočil a svou vahou ho srazil k zemi.
Oba dravci se váleli po zemi drápali se ale nakonec vůdce z plání svými čelistmi stiskl krk červeného Deinonycha. Ozval se praskot drcené páteře a červený vůdce se zhroutil k zemi. Členové jeho smečky se dali na útěk. Smečka z plání tak získala nové teritorium. Vůdce to hned oznámil zvlášním a hlasitým skřekem celému okolí že pralesu nyní vládnou oni.

Chasmosaurus

19. ledna 2010 v 16:38 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 6 metrů
Chasmosaurus(rozčísnutý ještěr) byl jeden z mnoha ceratopsidů kteří žili na území Kanady koncem éry dinosaurů. Chasmosaurus měl jeden z největších hlavových štítů ze všech ceratopsů. Podobně jako Triceratops i on měl tři rohy - dva nad očima třetí na nose. Tyto rohy byly ovšem kratší než u pozdějšího Triceratopse. Ve svém štítu měl Chasmosaurus velká okna která byla za jeho života potažena kůží. Těžko by se pomocí tohoto límce bránil. Límec zřejmě sloužil samcům k zastrašení protivníků a k přilákání partnerky. K těmto účelům mohl být límec pestře zbarvený.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Chasmosaurus je běžný hlavně v českých dinoparcích. Vystavují ho Plzeň, Vyškov, Ostrava a Bratislava.

Spinosaurus

15. ledna 2010 v 17:46 Popisky dinosaurů
Výskyt: ranná křída v severní Africe
Délka: 16 - 18 metrů
Spinosaurus (trnitý ještěr) je v současné době nevětším známým theropodem. Největší exempláře dorůstaly do délky až 18 metrů a vážily 19 tun. O Spinosaurovi se toho dlouho moc nevědělo protože jediné pozůstatky byly zničeny při bombardování za 2 světové války. Teprve nedávno se našly další kosti a to ještě mnohem většího jedince než předtím. Spinosaurus měl dlouhé čelisti podobné krokodýlým a živil se zřejmě rybami a občas ulovil i nějakého Ouranosaura. Na zádech měl 2 metry vysokou plachtu která mu sloužila k regulaci tělesné teploty. U samců mohla být pestře zbarvena. Spinosaurus se také objevil ve 3 díle Jurského parku.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Spinosaurus je v dinoparcích poměrně běžný. Vystavují ho: Ostrava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Inwald, Zator, Rybnik. Dříve ho vystavoval i dinopark Vyškov. Spinosaurus byl také na dinosauří výstavě ve Vídni.

Stopní dráha prvních čtvernožců

10. ledna 2010 v 16:35 Nové objevy dinosaurů
Poláci se opět vytáhli tentokrát zajímavým nálezem stop tetrapodů neboli čtvernožců z období Devonu. Nález pochází z doby pře 395 mil. let což je mnohem dříve než se myslelo že tetrapodi vylezli na souš. Tyto stopy byly nalezeny na lokalitě Zachelmie a tvorové kteří je zanechali byli dlouzí asi 3 metry. Zajímavé je také to že tito živočichové existovali zároveň s těmi o kterých se myslelo že jsou jejich předchůci např. Tiktaalik nebo Panderichthys kteří však disponovali ještě párovými ploutvemi. Čtvernožci vyšli na souš zřejmě proto aby unikli z vysychajících vodních nádrží do jiných často přitom snadno přišli ke kořisti která ne suché zemi nepřežila.

Další verze Lochnesky

7. ledna 2010 v 17:04 Záhadná zvířata
Ze Skotského jezera Lochy Lochy (ne Loch Ness) přicházají také správy o pozorování podivného vodního tvora připomínajícího Mosasaura. Tvorovi se přezdívá Lizzie, dosahuje délky 30 stop na zádech má údajně tři hrby a když plave připomíná převrácený člun nebo kmen stromu. Jeden rybář se vydal na jezero lovit štiky ale místo štiky mu zabralo něco jiného. Rybář popisuje jak tvor divoce a zuřivě tahal za udici ale pak ho to přestalo bavit a udici pustil. Na jezero byly vyslány expedice kterým se opravdu podařilo ve velké hloubce zaznamenat pohyb "něčeho velkého".

Dinosauři ve filmu Doba ledová 3

3. ledna 2010 v 12:03 Zajímavosti
Tentokrát se mamut Manny, šavlozubý tygr Diego a lenochod Sid dostanou do podzemí kde přežívají dinosauři. Sid totiž nejde vejce ze kterých se vylíhnou Tyrannosauří trojčata. Pak si ale pro ně přijde jejich matka a odnese i Sida do podzemí. Všichni se ho vydávají hledat. V podzemí potkají lasičáka Bucka který jim dělá průvodce. Ke konci filmu se mamutici Ellii narodí malý mamutek. Veverčák Scrat bude o svůj žalud soupeřit s veverčí slečnou.
Dinosauři ve filmu:

Tyrannosaurus
První dinosaurus který se ve filmu objeví. Sid vychovává tři malé pro které si však přijde jejich matka a odnese je včetně Sida do podzemí. Tam se Sida chce zbavit ale on nechce a tak ho nakonec nachává s mláďaty. Ke konci filmu srazí ze skály dravého Suchomima.
Suchomimus
Tento blízký příbuzný Spinosaura se ve filmu objeví jako nadprůměrně velký a vysoce agresivní jedinec. Je to Buckův úhlavní nepřítel protože ho kdysi připravil o oko. Buck mu říká Rudla. Suchomimus tu představuje vrcholového predátora. Samice T. rexe ho sice srazila ze skály ale on pád přežil.
Brachiosaurus
Tento obří sauropod se objevuje spíše v pozadí. Většinou se jen pase. Mamuti se jednou projeli na jeho zádech jako na skluzavce.
Ankylosaurus
Tento obrněný dinosaurus se projevil jako agresivní strážce vchodu z jeskyní do pralesa a hned hlavní hrdiny napadl.
Miragaia
Nedávno objevený krkatý stegosaur se objevuje také hlavně v pozadí. Byl také jedním z dinosaurů který na hlavní hrdiny udiveně koukal když se v podzemí objevili.
Edmontosaurus a Pachcephalosaurus
Tito dva býložravci se ve filmu objeví jen chvilku když hlavní hrdinové vpadnou do pralesa tak na ně udiveně zírají.
Pteranodon
Tito pterosauři ze začátku jen tak prolétávají kolem. Ke konci se ale lasičák Buck jednoho osedlá a společně s vačičáky Crashem a Ediem s ním letí pravěkou krajinou až k sopkám a přitom jsou pronásledováni Quetzalcoatly.
Quetzalcotalus
Tito pterosauři začnou pronásledovat Buckova Pteranodona. Jsou nezastavitelní a ani to že vačičáci po nich střílí bobule je nezastaví. Zbaví se jich až u sopek kde Quetzalcoatlové vletí přímo do lávy.
Chasmosaurus
Rodinka Chasmosaurů se tu objeví jen jednou když prochází přez jezírko a mládě začne dorážet na Bucka schovaného pod leknínem.
Guanlong
Tito dravci příbuzní T. rexe se objevují ve skalách kde společně loví. Tím se podobají raptorům od kterých se liší hřebínkem na hlavě. Na hlavní hrdiny zaútočí celá smečka ale mamut Manny a tygr Diego je porazí.
Archeopteryx
Archeopteryxe donese Tyrannosauří máma svým dětem k objedu. Sid který se z mláďat snaží vychovat býložravce Archeopteryxe pustí z útesu. Ten ale padá dolů kde ho uloví prolétavající pterosaur.
Compsognathus
Tito dinosauři se nejprve objeví jako velké stádo které vyplaší samice T. rexe. Později jich několik pojídá schnilé ovoce. Buck má několik dinosauřích lebek a mezi nimi je i lebka Compsognata.

Husa vede stádo kachen

1. ledna 2010 v 12:30 Ptáci
V Podzámecké zahradě v Kroměříži můžeme potkat velice zvláštní bandu vodního ptactva. Skládá se z indických běžců a zakrslých kachen. Vůdcem této party je ovšem husa.

Tahle husa se totiž se skupinou zná už od narození jako malé je vychovávala pižmovka. Malé housátko se už od kachen neoddělilo a stalo se vůdcem.
Když už byli všichní větší a osamostatnili se tak se k huse přidávalo více běžců a zakrslých kachen. Tehdy ještě neměli své stále teritorium a pohybovali se jak na Dlouhém tak i na Divokém rybníku a i na okolních říčkách. Husa se stala vůdcem tohota stáda protože byla ze všech největší a nejsilnější a běžci a zakrslé kachny šly s ní.
Na podzim už byla kachní banda v plné velikosti. Usadila se hlavně na Divokém rybníku. Jsou na něm totiž ostrůvky a zátoky - ideální místo pro takovéhle stádo. Vůdcem je samozřejmě husa - už to není malé housátko ale silný jedinec. Jeho nepřítelem je ovšem samec černé labutě. Vždy když ho zahlédne tak ho neustále pronásleduje. Husa mu ale vždy uniká pod vodu povzbuzována kvákáním zakrslých kachen. Banda kachen a husy se stala největším a zřejmě nejznámějším ptačím spolkem v Podzámce. Mají také oblíbené schůziště na malé říčce u stavidla.
V zimě všechny rybníky a potoky v Podzámce zamrzly. Jediné nezamrzlé místo je část říčky u lávky blízko expozice vodního ptactva. O tento podíl vody se musejí podělit všichni - černé labutě, pižmovky, mandarinky, karolinky, poláci, i stáda běžců a zakrslých kachen. Husa ale díky černému labuťákovi který na ni zaútočí kdykoli se přiblíží musí sedět na břehu. Jednou se jí podařilo vklouznout do výběhu daňků a nemoha najít cestu ven a tak hlasitě kejhala a její parta jí odpovídala kvákáním. Pak se jí ale podařilo dostat se ven
Když přišla obleva tak rybníky sice neroztály ale říčka už je roztátá celá a tak husa a její parta se mohla vrátit ke svému oblíbenému stavidlu. Tady jsou alespoň v bezpečí pře labuťákem i když ten si sem občas zajede husu prohnat. Husa je typickým vůdcem - dává signály k přesunu, čeká na opozdilce a vyplácí ty neposlušné štípanci.
obrazek