Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Listopad 2009

Trespasser - další levely

30. listopadu 2009 v 16:35 dinosauří hry
Tyto levely nejsou součástí originální hry ale je možné si je stáhnout z internetu.

Pine valley (Borové údolí)
Hned na začátku se spoza kopce vynoří Tyrannosaurus. Dále vede cesta údolím po asfaltce podél sloupů elektrického vedení. Z okolního lesa vybíhají červení a horští raptoři. Cesta končí u rozpadlé elektrárny kde se potuluje další T. rex. Nedaleko se nachází zrádná lávka na kterou když něco stoupne tak se lávka rozletí na kusy. V pozadí je vidět vznášející se brána která je únikem do dalšího levelu.
Trescom Ops level
Celý level se odehrává v džungli a v husté mlze. Z počátku potkáváte samé býložravce - Triceratops, Brachiosaurus, Parasaurolophus, Stegosaurus s mláďetem. Za můstkem už je ale Raptoří teritorium. U hrobky blízko lávového jezírka se potuluje Tyrannosaurus. Kousek dál za vysokou hradbou se nachází jakási základna. Na levo odtud je laboratoř a brána do dalšího levelu. U ní můžete nad mořem vidět Pteranodona.
Four towers (Čtyři věže)
Jedná se o rozšířenou verzi levelu Laboratoř. Tam kde by se normálně končilo se nachází další pláň se Stegosaury, Triceratopem, T. rexem, základnou, věžemi a lanovkou. Směrem dolů přes Raptoří les je další věž. V domku u ní můžete pomocí tlačítek přivolat T. rexe z vrchní části nebo se teleportovat do tajné laboratoře uprostřed solného jezera střežené červeným Velociraptorem.
Four towers - extended (Čtyři věže - rozšířený)
Jedná se o rozlehlejší verzi předchozího levelu. Nový je tu celý jeden les s Albertosaury, Parasaurolophy a hnědými Velociraptory. A také údolí s vysokou horou a chatou na jejím vrcholu.
No retreat (Žádný ústup)
První co musíte udělat je po úzké cestičce obejít hlubkou propast. Následuje les zamořený červenými a horskými Raptory (je jich tu opravdu hodně tak je nepodceňte). Po mírném stoupání se setkáte s Albertosaurem. Ten střeží křiklavě modrou bránu do dalšího levelu.
Hunt level (Lovecký level)
Tohle je opravdu rozsáhlý level takže stručně: vyskytují se tu všechny druhy dinosaurů ze hry většina v jiných barevných variacích než v originále. Jsou tu nedohledné Stegosauří pláně, údolí Tyrannosaurů, malá základna atd. Cílem je nájít přistávací plochu helikoptéry a odletět odtud.
North pole chaos (Chaos na severním pólu)
Zasněžený ostrov - tolik k popisu krajiny. Po celém tomhle ostrůvku běhají šedí Velociraptoři. Také je tu jeden modrošedý Albertosaurus a ještě jeden T.rex kupodivu stejný jako z originální hry. Cílem je nalézt vilu na kopci a dostat se k ní.
Lost jungle (Ztracená džungle)
Tohle je sice malý ale velmi zarostlý level. Všude jsou tropické rostliny a vysoká tráva. Jen u napajedla s Parasaurolophy je více místa. V džungli žijí Albertosaurus, Dilophosauři, zelení Velociraptoři a Troodoni (možná jde jen o jinou barevnou variantu Velociraptora)
Lagoon (Laguna)
Tenhle level se celý odehrává v hustě zarostlém pralese kde kvůli husté vegetaci vetšinou není vidět na krok. V této oblasti se také nachází jezírko. U něj má své loviště Baryonyx. Dále v tomto levelu jsou hnědý a žlutý Velociraptor, Compsognatus a Stegosaurus (podle hry Jurassic park operation genesis). V závěru levelu je působivá scénka lovu žlutých raptorů na stádo Stegosaurů.

Trespasser - základní levely

28. listopadu 2009 v 12:05 dinosauří hry
Beach (Pláž)
První level této hry. Jedná se hlavně o celkem pohodlnou procházkou pralesem. V malém údolí se pohybuje dvojice Brachiosaurů. Teprve až za tímto údolíčkem jsou Velociraptoři ale jen dva. Na konci jsou trosky jakési nadzemky.
Jungle road (Silnice džunglí)
V tomhle levelu stačí sledovat ruiny výše jmenované nadzemky a ty vás dovedou až do cíle. Jestli si zajdete tak můžete obdivovat zdejší býložravce - vyskytují se tu totiž hojně. Jsou to Stegosaurus, Triceratops, Parasaurolophus a Brachiosaurus. Mezi nimi a zvláště ke konci cesty jsou až nepříjemně častí hnědí Velociraptoři. V jednom úseku stojí ruina nějakého domu.
Industrial jungle (Průmyslová džungle)
První část je v husté džungli kde musíte neustále odrážet dotěrné Raptory. Samí hnědí a jeden červený (kterých si v pozdějších částech ještě užijete). Na mýtině uvidíte Tyrannosaura lovícího Parasaurolopha. Následuje skalní údolí zamořené raptory. Po seskočení do rybníčku se octnete na další pláni ovládené menším ale nebezpečnějším Albertosaurem. Také tu jsou červení raptoři, Parasaurolophus a havarované letadlo.
Town (Městečko)
Dříve to bývala nejznámější osada na ostrově dnes je to město Raptorů. Na červené a několik hnědých tu hned narazíte. Po opuštění osady se naskytne jedinečná podívaná lov dvou T. rexů na Parasaurolopha a pak boj mezi nimi na život a na smrt o kořist. Následuje údolí hustě osídlené Velociraptory. Tak to pokračuje až k vypuštěné přehradě. Brána za přehradou je únikem do další části.
Lab (Laboratoř)
První změna nastává ve vegetaci palmy a další tropické druhy nahradily smrky a borovice. Vyžší poloha je znát. Hned ze začátku je Tyrannosaurus zabývající se Triceratopsem. Potom dorazíte do přístavu - je tu několik raptorů, Stegosaurus a za jedním skladem opět T. rex. Cestou vzhůru narazíme zase na červené Velociraptory jak loví Triceratopse. Pak už dorazíme k laboratorním budovám. Kde musíme najít vypínač k branám za nimi.
Ascent 1 (Stoupání 1)
Hned první setkání s dinosaurem dává tušit že to nebude lehká cesta. Rozzuřený Albertosaurus, desítky hladových Velociraptorů. Tak to pokračuje až k moři kde kromě dravců je i mírný Stegosaurus. Pak následuje další údolí kde žijí už horští Raptoři - žlutočerně tygrovaní. Tak to pokračuje přes zůzné ruiny které se Raptorům zalíbily. Na konci u velké pyramidy číhá tyrannosaurus - mnohem větší než ti které jste doposud potkali.
Ascent 2 (Stoupání 2)
Výšlap z lesů do hor kde už není žádná vegetace. Občas narazíte na zbytky zásobovacího auta nebo nějakých základen. Po celou dobu vám budou v cestě bránit horští Velociraptoři. Útočí ze záloh, spouštějí se ze strmých svahů jen aby vám v cestě zabránili. Ve velké výšce kde už nic neroste narazíte na výtah do další části.
Summit (Vrchol)
První co uvidíte je bílá větrná elektrárna a ... horští Raptoři. Celou cestu až úplně na vrchol hory vám nedají pokoj. Tam nahoře číhá totiž ještě jeden zabiják - samotná královna zdejších Raptorů - červenočerná, dvakrát tak velká jako ostatní dorůstající velikosti Utahraptora. Její stisk je smrtící. Nejlepší je nalákat ji k okrají srázu nechat ji až jí uklouzne noha a spadne. Pak už jen stačí dojít k přistávací dráze a počkat na vrtulník.

Torosaurus

24. listopadu 2009 v 16:41 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 7,6 metrů
Torosaurus (děrovaný ještěr) patřil mezi ceratopsidy kteří byli na konci křídy velice početní. Narozdíl od svého příbuzného Triceratopse měl ve svém krčním límci obrovská okna potažená kůží. Při vzájemných soubojích si tedy musel dávat pozor aby mu tato okna soupeř neprotrhl. Díky své obrovské lebce je společně s Pentaceratopsem známý jako dinosaurus s největší hlavou. Stáda Torosaurů a jiných rohatých dinosaurů byla jistě oblíbeným terčem útoků Tyrannosaurů a dalších theropodů ovšem až do chvíle kdy se se zemí srazil meteorit a způsobil vyhynutí dinosaurů.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme
Torosaura dinoparky nevystavují tak jako jeho příbuzné. Můžeme ho vidět na Rakouské putovní výstavě Abarena která byla letos v St. Gilgen.

Zvířata z Pravěk útočí (1 a 2 série)

21. listopadu 2009 v 11:52 Jiné
Ještěři z Permu
Celý seriál začíná vlastně otevřením anomálie (časoprostorové brány) v lese a z ní utečou ještěři z období Perm. Obří masožravý Gorgonopsid pohybující se na všech čtyřech končetinách se šavlovitě zahnutými zuby. Pak také Scutosaurus který je ale mírný býložravec jehož brnění ho chrání před dravci. A ještě malý Coelurosauravus připomínající dnešního dráčka létavého. Tito ještěři nepatřili ještě mezi dinosaury a vyhynuli koncem Permu.
Obří členovci
Tito příbuzní dnešních pavouků, štírů a podobných živočichů žili v prvohorách. V seriálu se objevují často. V kanále se usadilo velké stádo obřích pavouků a také jeden exemplář stonožky Arthropleury - největšího druhu stonožky co žil. V jednom domě to zase byla skupina obřích červů. V pouštích oblastech se zase zavrtávali štíři rody Gigantoscorpio.
Mosasaurus
Tento obří mořský ještěr terorizoval všechny mořské živočichy v období křídy. Byli příbuzní dnešních varanů. Pomocí čtyř silných ploutví dokázal velmi rychle plavat. Nejdříve se objevil v bazénu kde sežral náhodného plavce. V chlorované vodě ale zůstal jen chvíli a tak proplul anomálií zpět aby se následně objevil v zálivu.
Pravěcí ptáci
V seriálu se objeví dva druhy pravěkých ptáků. Hesperornis neletávý mořský pták svým způsobem života připomíná tučňáka. V zobáku má ale ještě řadu zubů - památku na dinosauří předky. Objeví se ve sklepě. Druhým ptákem je Dronte/Dodo/Blboun nejapný - spousta jmen pro jedno zvíře. Objeví se ve skladě ovšem s nimi přijdou i jejich smrtonosní paraziti.
Pterosauři
Pterosauři ovládli nebe v druhohorách potom ale nebe ovládli ptáci a ptakoještěři byli odsouzeni k vyhynutí. Na golfovém hřišti se nejprve objeví Pteranodon - obří pterosaur s hřebenem na hlavě živící se přavážně rybami. Kromě nej se tu ale objeví ještě hejno jeho menších ale krvežíznivějších příbuzných - Anurognathus nebo Dimorphodon.
Deinonychus/Raptor
Tento predátor žijící v pouštích měl tělo pokryté peřím, na zadní noze srpovitý dráp schopný rozpárat i velkou kořist a hlavně velký mozek. Objevili se v nákupním centru ale v noci když tam byli jen hlídači. Dospělí samci těchto dinosaurů rádi požírali mladé jiných aby zajistili přežití svých vlastních mláďat. Jejich peří sloužilo k tepelné izolaci.
Pravěcí savci
V seriálu se objeví dva druhy pravěkých savců. Smilodon (šavlozubý tygr) byl jeden z nejobávanějších dravců v severní a pozděj i v jižní Americe. Objeví se v zábavním parku. Druhým savcem je Kolumbijský mamut lišící se od normálního mamuta řídkou srstí ale mohutnější postavou který se objeví přímo uprostřed dopravní zácpy na dálnici.
Zvířata z budoucnosti
Kromě prehistorických vyhynulých druhů se v seriálu objeví i druhy které se vyvinou až v budoucnosti. První z nich se zřejmě vyvinul z netopýra - ztratil oči a tak se řídí pomocí echolokace. Má dlouhé přední i zadní nohy a je stejně obratný jako opice. Je to nebezpečný dravec. Jiný tvor z budoucnosti žije ve vodě a svým vzhledem připomíná tuleně nebo mrože. Podle některých informací by to ale mohla být i budoucí verze člověka.

Nový dinosaurus z Afriky

17. listopadu 2009 v 11:59 Nové objevy dinosaurů
V Jihoafrické republice se v období ranné jury asi před 200 mil. let proháněl prosauropod dlouhý asi 7 - 9 metrů. Jeho neúplná kostra byla nalezena na lokalitě Senekal. Byl pojmenován Aardonyx celestae což znamená zemní dráp. Dokázal se zřejmě pohybovat jak po dvou tak pp čtyřech podobně jako jeho blízcí příbuzní třeba Plateosaurus nebo Massospondylus. Aardonyx a jeho příbuzní zřejmě stáli u zrodu gigantů jako Brachiosaurus který žil v Africe později po Aardonyxovi - až na konci Jury. Jeho tlama se mohla doširoka otevřít takže toho mohl sežrat mnohem víc než jiní býložravci.

Podzámecká zahrada na podzim

14. listopadu 2009 v 12:14 Zoologické zahrady
Do Podzámecké zahrady v Kroměříži se dá zajít v kteroukoli roční dobu. Na podzim kdy už opadává listí ze stromů už sem nechodí tolik lidí co v létě a všude je tu klid. Také tu můžeme pozorovat všechna zvířata jako v létě. Kačeři všech zdejších druhů kachen už zase září všemi barvami. Na Dlouhém rybníku můžeme narazit také na velice odvážnou skupinu mladých divokých kachen které z lidí namají vůbec žádný strach. Také se tu potuluje jedna ještě větší skupina skládající se z komických indických běžců, ukvákaných zakrslých kachen a vůdce celé této party husy/housera. Také tu plave několik Mandarinek. Ven také chodí pavián ale když mu někdo není po chuti zase zmizí do "obýváku".

Therizinosaurus

12. listopadu 2009 v 16:44 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Asii (Mongolsko)
Délka: 10 - 12 metrů
Therizinosaurus (ještěr s kosou) se řadí mezi jedny z nejpodivnějších dinosaurů. První co z něj bylo nalezeno byly jeho drápy. Vědci se nejdříve domnívali že patřily obrovské želvě až pozděj byly přiřazeny ke kostem a pojmenovány Therizinosaurus. Tenhle dinosaurus měl dlouhý krk a nejspíše se živil hmyzem a rostlinami. Nejzajímavější na něm jsou jeho drápy které mohly být až metr dlouhé. Drápy zřejmě sloužily k rozhrabávání termitišť a ke strhávání listů ze stromů ale určitě také posloužily jako obrana před dravci jako Tarbosaurus. Celé tělo měl Therizinosaurus pokryto peřím. Mezi jeho menší a lépe prozkoumané příbuzné patří Beipiaosaurus a Alxasaurus.
Ve kterém dinoparku ho uvidímme?
Therizinosaurus je v dinoparcích velice vzácný. Velice pěkný model Therizinosaura vystavuje dinopark Baltow.

Další druhy kachen

9. listopadu 2009 v 16:31 Ptáci
Ostralka štíhlá
Tahle středně velká kachna se u nás objeví jen vzácně. Kačer je šedohnědý s bílým krkem a tmavě hnědou hlavou. Kachna je nenápadná. Kačer má také docela dlouhý ocas. Obývá většinou sever a přes Čr jen protahuje. V některých zoo se s ní ale setkáme zblízka. Stejně jako jiné kachny se zdržuje u vodních nádrží s bohatou vegetací.
Lžičák pestrý
Tahle kačka si vysloužila své jméno díky zobáku který skutečně připomíná lžíci. Kačer svojí kovově zelenou hlavou připomíná kačera kachny divoké lze je ale bezpečně rozlišit díky zobáku. V létě je kačer zbarven hnědě stejně jako kachna. Vyskytuje se i v česku ale je celkem vzácný. Vzácně také vydává zvuky.
Zrzohlávka rudozobá
Tahle kachna patří do rodiny potáplivých kachen stejně jako poláci. Kačer má nápadně oranžovou hlavu, pestré peří a ostře červený zobák. Jako u většiny kachen je i u Zrzohlávek samice hnědá a nenápadná. U nás je docela běžná ale není tak snadné ji spatřit jako třeba kachnu divokou.
Polák velký
Tahle celkem velká kachna žije v celé Evropě a Asii a je běžná i u nás. Kačer má hnědou hlavu, šedočerné tělo a červené oči. Podobně jako jiní poláci se i tenhle za potravou potápí na dno. Žije v hejnech.
Polák peposaka
Tenhle zajímavý druh kachny žije v Jižní Americe ale setkat se s ním můžeme i v mnoha zoologických zahradách v Čr. Kačer má většinu těla zbarvenou černě. V té černé jesně svítí ostře červený zobák s velkým hrbolem na jeho kořeni. Kachna je jako vždy hnědá. Je blízce příbuzný se zrzohlávkou.
Morčák bílý
Tahle malá kachna žije převážně na severu. Kačeři jsou bílí s černými čárkami jednou velkou černou skvrnou v oblasti oka. Kachny jsou šedočerné s hnědou hlavou. V létě jsou tak zbarveni i kačeři. Za potravou se potápí. V Čr byl spatřen jen vzácně.
Kachna zakrslá
Tahle malá kachna se u nás běžně chová. Patří mezi nejmenší domestikované kachny. Může mít mnoho barevných variací - bílé, černé, různě strakaté a mohou být i zbarvené jako divoké kachny ale od nich se odlišují tím že jsou mnohem menší. Kvákaní těchto kachen je velmi hlasité a slyšitelné do velké dálky.
Kachna domácí
Snad nejznámější s domestikovaných kachen. Velká ve většině případů bílá kachna se u nás chová většinou pro maso a vejce. Na jejich chov jsou postavené kachní farmy kde můžeme vidět stovky těhle kachen. V těchto velkochovech narazíme hlavně na kachnu pekingskou. Její předchůdci byli divoké kachny. Káčátka bílých kachen jsou žlutá.

Dinosauři v Česku

6. listopadu 2009 v 18:03 Nevšední pohled na dinosaury
V České republice zatím bylo nalezeno jen velmi málo pozůstatků dinosaurů. Nejznámější je určitě nález pana Michala Moučky na Kutnohorsku. Nalezl tam totiž téměř kompletní stehení kost býložravce příbuzného Iguanodonovi. Kromě ní tu byly ještě úlomky žeber, pánve a pár prstních článku. Tenhle dinosaurus byl menší než Iguanodon. Dosahoval délky asi jen 3,5 - 4,5 metrů. Nejspíše se jednalo o zakrslou ostrovní formu. Na jeho kosti jsou vidět zřetelné otisky po žraločích zubech - nejspíše se stal právě kořistí žraloka. Jeho kost jsme mohli vidět na dinosauří výstavě v Chodově. Modely zakrslého Iguanodona můžeme vidět u muzea země v Kletnu. Normálního Igauanodona vystavují snad všechny Evropské dinoparky. Ještě před tímhle objevem byla u Červeného kostelce nalezena tříprstá dinosauří stopa. Její majitel byl dravec podobný Coelophysisovi.

Nejznámější druhy kachen

3. listopadu 2009 v 18:01 Ptáci
Kachna divoká
Nebo také Březňačka je nejběžnější kachnou nejen u nás ale zřejmě i na světě. Kačer má nezaměnitelnou zelenou leskou hlavu a šedohnědé peří. Kachna je zbarvena hnědě a nenápadně. V létě se zbarvení kačera velice podobá kachně odlišuje ho jen žlutý zobák. Divoké kachny žijí téměř všude kde je nějaká vodní plocha. V zimě se stahují na městské řeky kde jich jsou stovky. Jejich zvuky jsou typické kachní kvákání.
Čírka obecná
Čírka žije také u nás ale je vzácnější a není už tak snadné ji spatřit. Kačeři mají šedé peří a hnědou hlavu se zeleným proužkem. Kachny jsou nenápadně zbarvené. Je menší než divoká kachna dosahuje jen asi čtvrtinové velikosti.
Polák chocholačka
Poláci patří mezi potáplivé kachny. Za potravou se todiž většinou potopí až na dno. U nás patří chocholačky mezi nejhojnější potáplivé kachny. Kačeři jsou černobíle zbarveni a mají chocholku na hlavě. Kachny jsou tmavě hnědé. Obě pohlaví mají žluté oči které jim v tmavém zbarvění krásně vynikají.Narozdíl od divokých kachen jsou mnohem menší.
Parníkovka létavá
Je to zvláštní kachna žijící na Jižním cípu Jižní Ameriky. U nás se s ní můžeme setkat v zoologických zahradách. Kačer i kachna jsou zbarveni šedě. Jako jediná z Parníkovek umí létat. Své jméno si vysloužila podle toho že při plavání pohybuje křídly jako kolesový parník. Umí s skvěle potápět a živí se živočichy z mořského dna.
Kachnička Mandarínská
Tahle pestře zbarvená kačenka je původem z Asie ale hojně se chová i u nás. Občas někomu uteče a tak ji vidíme u na řekách. Kačeři jsou krásně pestře zbarvení ale kachny jsou opět nenápadně hnědé s bílým proužkem přes oko. Přes léto jsou takhle zbarvení i kačeři. Mandarinky nekvákají ale jejich zvuky zní jako takové pískání.
Kachnička Karolínská
Původem je ze Severní Ameriky ale opět je hojně chovaná i u nás a když uletí tak se zdržuje na řekách. Kačeři jsou pestří a kachny opět nenápadné. Karolinky i Mandarinky patří mezi stromové kachny - hnízdí totiž v dutinách stromů. Vylíhlá káčátka pak musí vyskočit i z několika metrové výšky. Protože jsou lehká tak se neublíží.
Indický běžec
Běžci byli vyšlechtění z divokých kachen. Jsou původem z Indie. Chovají se hlavně pro vysokou snůžku vajec. Indického běžce si nelze splést s žádnou jinou kachnou hlavně tehdy když se postaví do pozoru. Jméno běžec dostál podle toho že se umí celkem rychle pohybovat. Běžci mohou být černí, bílí, strakatí a můžou mít i zbarvení divokých kachen.
Pižmovka velká
Tahle velká kachna je původem z Jižní Ameriky ale dnes se chová téměř všude a to jak v zoo tak i na dvorech. Původní Pižmovka byla černá ale dnes narazíme na Pižmovky v mnoha barevných variacích. Obličej pižmovek je červený a neopeřený. Tenhle znak mají kačeři vyvinutější než kachny. Káčátka ho ale ještě nemají. I když působí trochu neohrabaně mohou být docela mrštné.

Výstava dinosaurů Vídeň

1. listopadu 2009 v 8:44 Výstavy
Tahle obrovská dinosauří výstava se nachází ve výstavní Rinderhalle u St. Marx ve Vídni. Na výstavu se vchází stylovou bránou s dinosauří hlavou. Po samotné výstavě se chodí s průvodcem a projít si ji můžete kolikrát chcete. Všichni dinosauři jsou pohybliví od obrů jako Brachiosaurus nebo Tyrannosaurus až po ty drobné jako Archeopteryx nebo Microraptor. Jednotlivé scény jsou seřazeny podle období: začíná se v Triasu s Plateosaurem a Coelophysisy, déle se postupuje přes Juru (Dilophosaurus, Stegosaurus, Brachiosaurus atd.) a nejvíce scén je věnováno Křídě: Poušť Gobi (Protoceratops, Oviraptor atd.), Patagonie (Carnotaurus, Saltasaurus atd.) nechybí ani Montana s Tyrannosaurem a Triceratopsem. Někteří dinosauři mají i opeření (Beipiaosaurus, Alvarezsaurus atd.) Výstava trvá do 2 listopadu.
obrazek