Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Říjen 2009

Dinopark Rybnik - podzim

29. října 2009 v 16:10 Dinoparky
Stejně jako v jiných dinoparcích tak i v tomto milém Polském dinoparku za městem Rybnik se letošní sezona chýlí k závěru. Už jen poslednich 5 dnů. Moc lidí už sem nechodí a dinosauři se už pomalu začínají zazimovat - zatím je zabalený jen Parasaurolophus. Kromě velkých statických dinosaurů jako Diplodocus, Stegosaurus nebo T. rex si tu můžeme prohlédnout i pohyblivé dinosaury na čidla - tzn. začnou se hýbat jen když kolem nich někdo projde jinak se ani nehnou. To ovšem neplatí o Oviraptorovi jehož zvuky připomínající slepičí kdákání se nesou celým parkem téměř neustále. Dilophosaurus zase každého překvapí malou sprškou. Park se nachází na břehu obrovského rybníku ve čtvrti Stodoly. Z Česka to není daleko ale musí se projet celým městem Rybnik.

Dinopark Ostrava - podzim

29. října 2009 v 15:57 Dinoparky
Pokud jste tam ještě nebyli teď máte poslední příležitost návštívit nejnovější český dinopark než se na zimu uzavře. Posledních 5 dní vstupné stojí jen 50 Kč. Dinosauři tu jsou ale stále všichni takže tu narazíte jak na Tyrannosaura, Brachiosaura nebo Diplodoka tak i na pohyblivé dinosaury jako Chasmosaurus, Spinosaurus nebo Triceratops. Podzimní krajina kolem dotváří ještě zajímavější scenérii. Už jsou tu také znát přípravy na další sezonu - volná místa kde určitě něco přibude a kousek od Giganotosaura se buduje něco co připomíná malou vodní nádrž takže tu v budoucnu třeba potkáme mořské ještěry.

Tajemství nových dinosaurů

26. října 2009 v 16:38 Kreslené seriály
Mnohokrát omílaná teorie o tom jak by asi pokračoval vývoj dinosaurů kdyby nevyhynuli se dočkala i filmového zpracování. Příběh se točí kolem toho že při zemětřesení se otevřel průchod do podzemního světa odkud utekli poslední přežívající dinosauři. 65 milionů let vývoje je ale změnil takže jsou mnohem vyspělejší a inteligentnější než jejich předci. Problém je v tom že v lese který dinosaurům posloužil jako nový domov se nachází i tábor a jeho obyvatelé brzy zjistí že v lese nejsou sami....
Popisy těchto dinosaurů:
První ze tří dinosaurů se vyvinul s theropodních předků nejspíše z Dromeosaurů nebo Raptorů. Jeho peří bylo ovšem redukované jen na hlavu kde vytvořilo chocholku a na konec ocasu. Nemá tak dlouhý čumák jako jeho předchůdci a oči má umístěné dopředu. Je už vysoce intelignetní, schopný manipulovat s předměty. I když raptoři byli krvežízniví lovci jejich potomek na lidi neútočí.
Srovnání:
Další dva dinosauři jen těžko zapřou svůj příbuzenské vztah s tlustolebými dinosaury jako je Pachycephalosaurus. Narozdíl od nich však jsou tito jejich potomci vybaveni jednoduchým pancířem takže jsou zavalitější a pohybují se jak po dvou tak po čtyřech. Jídelníček si dokážou spestřit i mravenci. Vyvinula se u nich celá řada dorozumívacích metod třeba i jednoduchá gesta. Rádi také napodobují vše co vidí u někoho jiného.Nečiní jim žádný problém manipulovat s předměty. Jsou ovšem vysoce agresivní a útočí na vše co se hýbe.
Srovnání:

Největší i nejmenší dinosauří stopy

21. října 2009 v 17:12 Nové objevy dinosaurů
Největší stopy
Zřejmě největší zatím objevené dinosauří stopy se našly ve Francii nedaleko města Plagne u Lyonu. Tyto obří stopy nemohl zanechat nikdo jiný než velký sauropod. Série stop jsou dlouhé několik stovek metrů. V průměru měří stopy 150 cm což odpovídá 30 metrovému sauropodovi. Stopa sauropoda se bezpečně pozná podle toho že vypadá jako mělká kulatá prohlubeň v hornině.
Nejmenší stopy
Nedlouho po objevení obřích stop byly objeveny také stopy z opačné kategorie - ty nejmenší.Stopy byly objeveny v jižní Koreji a na délku neměří ani 2 cm.Podle jejich velikosti je zřejmé že se jedná o dinosauřího novorozence velkého asi jako střízlík jehož příbuznými byli velcí teropodi jako T.rex. Poblíž byly nalezeny i stopy Raptorů a jiných dravců což svědčí že tenhle prcek spěchal k nějakému úkrytu před nebezpečím.
Zajímavé na těchto nálezech je že byly nedávno po sobě nalezeny stopy dinosauřího giganta i trpaslíka.

Záhadný tvor chycen do pasti

19. října 2009 v 16:28 Záhadná zvířata
Jeden mexický farmář jednoho dne uviděl na svém pozemku dva malé asi jako křeček velké zcela neznámé živočichy. Jeden utekl ale ten druhý se chytil do nastražených želez a příšerně vřeštěl. Farmář se ho rozhodl utopit ale zvíře jako by bylo proti tomu imuní - povedlo se mu to asi po třech hodinách. Jeho mrtvolu poslal vědcům na prozkoumání. Tvor na první pohled připomíná jakousi zmutovanou opici, někdo se domnívá že jde o mýtického Chupacabru jiní zase tvrdí že to je mimozemšťan. Podle výzkumu má tento tvor dokonce rysy plazů a velký mozek. Také se objevily zprávy že může jít o podvrh (zvíře prý nemá ani DNA) ale jeho výzkum stále pokračuje.

Darwinopterus - nový druh Pterosaura

15. října 2009 v 18:25 Nové objevy dinosaurů
V Číně byl nalezen nový druh pterosaura. Byl pojmenován Darwinopterus - po slavném vědci Darwinovi. Zvláštní je na něm to že má rysy obou dvou skupin pterosaurů: primitivních dlouhoocasých i pokročilých krátkoocasých. Hlavu a krk má jako Pterodaktylové (krátkoocasí) ovšem jeho dlouhý ocas poukazuje spíše k druhé skupině.Podle vědců dosahoval kvalit jeřába. Darwinopterus je příklad modulární evoluce, kdy se některé znaky vyvinou rychleji, zatímco další zůstanou stejné jako u primitivních forem a změní se až později. Darwinopterus stál asi někde napůl cesty mezi Ramphorynchem a Pteranodonem.

Zoo v Gaze přemalovala osly na zebry

15. října 2009 v 18:17 Zajímavosti
V zoologické zehradě v Gaze kde platí zákaz dovozu zvířat přišli s chytrým nápadem jak ukázat návštěvníkům nová zvířata. Namalovali dvěma oslům černé a bílé pruhy a najednou tu byly dvě zebry za které by jinak 40 000 dolarů což je pro Izraelskou zoo příliš vysoká částka. Zebrovaní osli okamžitě přitáhli pozornost. Ze začátku by se dali považovat za zebry ale při bližším pohledu je jasné že to pravé zebry nejsou. Jediný další způsob jak získat nové zvířecí druhy je propašovat je tunely pod egyptskou hranicí.

Dinosauři ve filmech

11. října 2009 v 17:57 Jiné
Dinosaurus
Toto je příběh Iguanodona Aladara kterého vychovají lemuři. Po tom co je jejich ostrov zničen meteoritem se vydávají na cestu do vnitrozemí. zde se potkávají se smíšených stádem dinosaurů které vede jejich namyšlený vůdce Kron. Aladar se tu spřátelí s dvěmi starými samicemi Baylenou (Brachiosaurus) a Emmou (Styracosaurus). V cestě na hnízdiště jim však brání poušť, Velociraptoři a Carnotauři.
Cesta do pravěku.
Tento příběh vypráví o 4 klucích kteří se na voru plaví zpátky v čase. Proplouvají čtvrtohorami kde pozorují mamuta a srstnaté nosorožce. Pak se dostanou do třetihor kde se setkávají s Deinotheriem, Smilodonem, Phorushracosem a nebo třeba supem Teratornisem. Pak se dostávají do druhohor kde se jim dostane nepřátelského přijetí od Pteranodonů. Pak pozorují třeba Styracosaura, Apatosaura, Trachodona a zápas mezi Stegosaurem a Ceratosaurem. Pak už se octnou v prvohorách kde potkají Ichtyostegu, vážku Meganeuru a nakonec Trilobita.
Dinotopie
Tento třídílný film se odehrává na ostrově kdy žijí v symbióze lidi a býložraví dinosauři. Začíná tu však problém - energetické zdroje Sluneční kameny začínají zhasínat. Dravce už nic neodrazuje a začínají si troufat. Dva bratři kteří se na ostrov dostali po té co jejich letadlo havarovali se pokusí tuto situaci napravit. Pomáhají jim v tom Struthiomimus Zippo a dcera vládce ostrova. Na město Vodopádů ale mezitím letí stotisícové hejno Pteranodonů....
Lovci dinosaurů
Děj se odehrává v budoucnosti kdy se stalo oblíbeným koníčkem cestování v čase a lov Allosaura. Při poslední výpravě však jeden člen zašlápl motýla a tím odstaroval řadu změn v přítomnosti - z města se stal prales plný těch nejpodivnějších zvířat. Řádí tu tlupa napůl ještěrů napůl paviánů, po obloze létají krvelační ptakoještěři a v kanálech se usadil obří masožravý ještěr. Hlavní hrdina Travis se proto vydává zpět v čase aby výpravu varoval.
Tyrannosaurus rex
Film jež má v názvu jednoho z nejznámějších dinosaurů se odehrává někdy ve středověku kdy jedna výprava dorazí k Americkým břehům kdy se střetnou s indiány kteří je považují za nepřátele a chtějí je předhodit poslednímu žijícímu páru Tyrannosaurů. Nakonec jim členové výpravy pomohou proti rexům bojovat ale jejich zbraně jsou na Tyrannosaury krátké proto se uchýlí ke lsti.
Jurský park
Děj nejznámějšího filmu o dinosaurech asi není třeba příliš představovat. Krátce: pomocí komára v jantaru byli oživeni dinosauři a umístění do výběhů na ostrově Nublar. Díky bouři se však elektrické ploty poškodí a dinosauři utečou. Z návštěvnického centra je Raptoří teritorium. Ve druhém díle se objevilo mnohem více druhů dinosaurů než v jedničce třeba Stegosaurus nebo Compsognathus. T. rex se dostal do města a udělal tam spoušť. Ve třetím díle se ukázali také Spinosaurus, Ankylosaurus a Ceratosaurus.
King Kong
Film má více verzí ale příběh je podobný. Carl Denham se vydává na neznámý ostrov natočit film. Po příjezdu na ostrov domorodci unesou Annu Darowovou a předhodí ji Kongovi. Ostatní členové výpravy se ji vydávají hledat. Na cestě potkávají Apatosaury, Deinonychy, Tyrannosaury, Pterosaury ale také obří červy a hmyz. Nakonec se jim povede Konga chytit a dovést ho do New Yorku kde uteče a způsobí poprask. Nakonec je sestřelen z mrakodrapu.
Cesta do středu země
Tenhle film má také mnoho různých podob toto je popis dvoudíoné verze. Vědecká výprava se vydává na Nový Zéland kde pomalu sestupuje do hlubin sopky. Po dlouhé cestě vystoupí u zvláštního podzemního moře kde jsou napadeni hejnem Pterosaurů. Po přeplutí moře se na souši setkají s Ceratosaurem. Postupují do pralesa kde je ale napadnou Dinosauroidi - inteligentní ještěři kteří někam odvedou jednu členku výpravy. Ostatní se ji za pomoci domorodců vydají hledat....
Planeta bouří
Další film z budoucnosti vypraví o skupině astronautů kteří přistanou na Venuši kde se domnívají že existuje život. Po přistání se o tom utvrdí sami narazí na obří masožravou rostlinu, smečku Ceratosaurů, pozorují obrovského Apatosaura atd. Ve svém vzášedle přelétají nad mořem jsou ale napadeni ptakoještěrem a musí na dno. Tady objevují něco co velice připomíná zaplavené město. Celý film provází taková zvláštní a tajemná hudba.
Ztracený svět
Tenhle film má taky mnoho verzí ale s podobným příběhem: Profesor Challeneger uspořádá výpravu na stolovou horu v Jižní Americe kde jak se domnívá přežili dinosauři. Když tam konečně vystoupí tak se utvrdí ve své doměnce. Potkají Iguanodona, Allosaura, Pteranodony, Diplodoka atd. Navíc ale musejí bojovat se zákeřnými lidoopy s čím jim pomůžou mistní domorodci. Zajatí lidoopové však do vesnice přilákají Allosaury. Začne velký boj...

Kanibalismus u velkých theropodů

10. října 2009 v 11:21 Nevšední pohled na dinosaury
Až donedávna se tvrdilo že kanibalismus byl běžný spíše u menších theropodů velikosti Coelophysise. Prokázán byl také u většího dravce Majungathola. Teď bylo ale prokázáno že i velcí theropodi příbuzní Tyrannosaura byli kanibalové. V Albertě byla objevena čelist dravého dinosaura rodu Gorgosaurus (často ztotožňovaného s Albertosaurem) ve které byla zaražena špička zubu jiného dravce patrně toho samého druhu. Stalo se to možná tak že dva Gorgosauři mezi sebou bojovali a vítěz poraženého s chutí sežral nebo také mohl hladový Gorgosaurus nalézt mršinu jiného Gorgosaura a sežrat jí. V každém případě se však jedná o kanibalismus. Gorgosaurus a Albertosaurus byli příbuzní známému T. rexovi byli však menší a štíhlejší. Je však pravděpodobné že i T.rex sám čas od času sežral i nějakého zástupce jeho vlastního rodu.

Přežili mamuti ?

7. října 2009 v 17:47 Záhadná zvířata
Ze vzdálených a těžko dostupných oblastí Sibiře se čas od času objeví zpráva o pozorování zvířete které připomíná mamuta. Zůstalo jich již jen velmi málo a jsou prý velice vzácní. Obyvatelé Marijské republiky jim říkají obda. Mají prý vynikající zrak a nesnášejí pach spálenin. Podivuhodný je prý jejich smysl pro soudržnost a vzájemnou pomoc.V září 1962 vyprávěl jakutský lovec geologu Puškarevovi, že před revolucí se lovci nejednou setkali s mamuty a on sám narazil před deseti roky na stopy veliké jako umyvadlo. Podobné stopy našli i dva pastevci před válkou když pátrali po svém stádu. Opravdu se mamutům podařilo přežít do dnešních dnů a nebo už vyhynuli?

Dinopark Inwald

4. října 2009 v 11:08 Dinoparky
Jeden z mnoha Polských dinoparků se nachází ve za vesnicí Inwald poblíž většího města Andrychow. Park zvaný Dinolandia je hezky upravený protínají ho potůčky a odpočívat se tu dá na mnoha posezeních a altáncích. Parku dominuje obří Mamenchisaurus jehož krk (nejdelší z dinosaurů) ční až někam do nebe. Poblíž tohoto obra stojí nebezpečně vyhlížející černě zbarvený T. rex. Na druhé straně parku na pěkné vyvýšenině stojí velice povedený Spinosaurus který shlíží dolů na Parasaurolopha. Také si tu můžeme prohlédnout jedny z nejstarších dinosaurů - Syntarza a Eoraptora. Na jedné z ohrad parku je velice povedená expozice dinosauřích hlav, lebek, vajec a zkamenělin. V dinoparku se také nachází minigolfové hřiště - přímo mezi dinosaury takže si tu můžete i zahrát golf.

Dinosauři ve Třetihorách

1. října 2009 v 16:53 Nevšední pohled na dinosaury
Obecně se udává fakt že dinosauři vyhynuli na konci druhohor pře 65 mil. let. Některé objevy ale ukazují že se několika málo dinosaurům povedlo přežít ještě do začátku třetihor. Paleontolog James Fassett analyzoval 34 úlomků z kostry dinosaura z čeledi hadrosaurů a datoval jejich staří zjistil že pocházejí z ranných třetihor. Jeho odpůrci ale odporují v tom že kosti byly vyneseny na povrch řekou která je odkryla a přimíchala do pozdějších vrstev. Toto tvrdili když byly nalezeny dinosauří zuby také z období třetihor. V tomhle případě je tato teorie nepravděpodobná protože by Hadrosauří kosti byly roztahané po okolí a nebyly by u sebe. Jestli skutečně nějací dinosauři přežili ještě do třetihor tak se střetávali se savci kteří už začínali získávat nadvládu.
obrazek