Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Září 2009

Červánek

27. září 2009 v 10:40 Kreslené seriály
Děj tohohle vtipného seriálu se odehrává na ostrově kde žijí jenom ptáci. Hlavní hrdina je malý červený ptáček - Červánek. On a modrý kačer Modřínek, žluté kuřátko Žluťánek a růžová kačenka Růženka provádějí každý den nějakou neplechu. Někdy se k nim přidá i černý Kalousek. Červánek se snaží i pomáhat ale většinou ostatním přidělá ještě více práce. Třeba zkoušel prodávat klobásy místo paní Sovy která ale místo aby se doma léčila ho chodila poučovat protože jinak by asi brzo zkrachovala. Za starého pana Breptíka zase chodil hrát divadlo dokud v potyčce s Kalouskem nepřetrhli kulisy. Jeho idol je lupič Kondor kterého pronásleduje inspektor Zoban. Kačer Modřínek rád s červánkem soutěží ale Červánek skoro vždy vyhraje což ho dohání k šílenství. Něktré díly si můžete stáhnout tady:http://209.85.129.132/search?q=cache:GV8u8rzzPsAJ:www.warcenter.cz/viewtopic.php%3Ff%3D47%26t%3D162748+%C4%8Derv%C3%A1nek+kyoro+chan&cd=6&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&lr=lang_cs

Pravěk útočí - série 2

25. září 2009 v 11:40 Kreslené seriály
Když Nick Cutter omylem nechal v Permském období mláďata zvířat z budoucnosti tak se to neobešlo beze změn v přítomnosti. Někteří lidé zmizeli nebo se zase objevili úplně jiní a ve městě vyrostlo obrvské centrum pro výzkum anomálií. Jenže časové anomálie neskončily a s nimi přišla i nová dravá zvířata. Byli to třeba Raptoři (1 díl), obří červi (2 díl), Smilodon - šavlozubý tygr (3 díl), budoucí verze žraloka a mrože (4 díl), Gigantoscorpio - obří štír (5 díl), mamut a zvíře z budoucnosti známé už z 6 dílu první série(6 díl). V sedmén díle se objevují snad všechna zvířata z předchozích dílů a Stephen a Leek umírají ve spárech zvířat z budoucnosti. Na třetí sérii tohoto seriálu si ale zřejmě ještě nějakou dobu počkáme.

Velociraptor

24. září 2009 v 11:42 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Křída v Asii (Mongolsko)
Délka: 1,8 metrů
Velociraptor (rychlý zloděj) známý také jako Raptor se proslavil především díky filmům jako Jurský park nebo pravěk útočí kde vystupuje jako krvelačný a inteligentní predátor. Ve skutečnosti byl však menší než jak ho známe z filmů. Filmoví raptoři tak odpovídají spíše Deinonychovi. Velociraptor měl celé tělo pokryto prachovým peřím které používal při ke kormidlování když se hnal prašnou pouští za kořistí. Svým srpovitým drápem na zadních nohách zasazoval kořisti smrtící úder. Velociraptoři lovili ve smečce podobně jako jiní srpodrápí dinosauři taková smečka byla jistě postrachem všech býložravců v okolí. Je také velice pravděpodobné že Raptoří samci byly pestřeji zbarveni než samice podobně jako třeba dnešní kachny.
Veselý popis Velociraptora podle hry Dino Island
I přes svou malou výšku je Velociraptor jedním z nejobávanějších masožravců svrchní křídy. Je překvapivě hbitý, vysoce inteligentní schponý dosáhnout rychlosti až 65 kh/h. Není snadné mu uniknout zejména proto že loví ve smečkách. Výkonné nohy jsou zakončeny jako žiletky ostými drápy z nichž jeden je zatahovací a dlouhý deset centimetrů. Pomocí něj je schopný zabít i jedním úderem což často dělá jen tak pro zábavu.....
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Velociraptor jako jeden z nejznámějších dinosaurů je vystavován v mnoha dinoparcích. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Bratislava, Ostrava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Inwald, Baltow a Zator. V posledních dvou má už i opeření.

Filmové postavičky ve Zlatém jablku

23. září 2009 v 16:59 Výstavy
Vzpomínáte ještě na výstavu dinosaurů které byla počátkem letošního roku k vidění ve Zlínském nákupním centru Zlaté jablko? Dnes si tu můžeme prohlédnout jinou výstavu zaměřenou na hrdiny z filmů jako jsou třeba pes Bolt, Strašpytlík, piráti z Karibiku, Hledá se Nemo, robot Valli, krysák Remmy z Ratatouille, rodina Úžasňákových nebo Medvěd. Postavičky jsou rozmístěné po celém centru na psa Bolta narazíte třeba už v podzemní části u Billy. Výstava trvá do 11 října.

Abarena St. Gilgen

20. září 2009 v 11:51 Výstavy
Celý název této úžasné výstavy zní Abarena - World of dinosaurs (Svět dinosaurů). Nachází se v nádherném Alpském prostředí poblíž jezera Wolfgangsee. Přímo za dinosaury jsou vidět Alpy což vytváří skvělou scenérii. Na výstavě můžeme obdivovat přes 50 dinosaurů a jiných pravěkých ještěrů. Druhů je tu opravdu hodně z těch méně častých to jsou zakrslý sauropod Europasaurus, Torosaurus - ceratopsid s největší hlavou který tu má hned tři mladé a Plateosaurus - nejznámější ale ne moc často vystavovaný prosauropod je tu zastoupený hned třemi exempláři. Zajímavá je také sklepní expozice kde si můžeme prehládnout zkameněliny dinosaurů jako vejce nebo kostry Psitacosaura a Compsognata ale také i modely mnoha dinosaurů. Dinosauři a ptakoještěři jsou dokonce i v restauraci. Každý kdo projiždí kolem jistě nepřehlédne obřího Diplodoka. Výstava trvá do konce října.

Zoo Salzburg

20. září 2009 v 11:27 Zoologické zahrady
Zoo se nachází v jižní části Salzburgu asi 5 km od centra. Je situovaná pod vysokou skalní stěnou ve které hnízdí vrány a kavky. Na pravo od hlavního vchodu je několik výběhů menších zvířat(plameňáci, kapybary, prasata, nadnu, lamy, menší opice, labuťe atd. Následuje několik výběhů velkých koček(jaguár, puma, sněžný leopard, tygr). Pak ještě další výběhy pro klokany, velbloudy, koně převalského, mangusty atd. A pak už jeden opravdu rozlehlý výběh pro nosorožce, zebry a Africké antilopy. Úplně na konci zoo se buduje výběh pro lvy. Na levo o hlavního vchodu jsou expozice červených pand, vlků, domácích zvířat, sobů, jelenů, kozorožců, a opravdu povedený výběh medvědů. Co je ale originální a jen tak někde se nevidí je myší pavilon udělaný jako stará půda.

Dva noví dinosauři

18. září 2009 v 12:57 Nové objevy dinosaurů
Spinophorosaurus nigerensis
Tento nový druh sauropoda byl nalezen v Nigeru v Africe. Jeho jméno znamená nigerský ještěr nosící bodce. Žil ve střední juře a dosahoval délky asi 14 metrů. Z tohoto období bylo nalezeno jen málo sauropodů mimo Asii proto tento nález patří mezi vzácnosti. Jeho kostra navíc byla nalezena téměř úplná. Nejvíce se asi podobal Shunosaurovi.
Raptorex kriegsteini
Tento nový theropod je velmi blízce příbuzný Tyrannosaurům. Narozdíl od T.rexe však tenhle vypadal spíše jako jeho miniaturní verze. Dosahoval délky přibližně 3 metry a vážil 60 kg. I když byly mazi nimi takové rozdíli ve velikosti jsou Raptorex a Tyrannosaurus po anatomické stránce skoro stejně. Raptorex má dokonce i podobně zakrnělé přední končetiny. Raptorex žil v Číně před 125 mil. let takže by to klidně mohl být jeho předchůdce. Od T.rexe ho totiž dělilo 60 mil. let.

Život na jiné planetě

15. září 2009 v 17:13 Jiné
Zajímavý sci-fi dokument který vyšel v pondělí 14 září na dvd popisuje život na fiktivní planetě DARWIN IV z pohledu dvou průzkumných sond. Na této planetě žijí tvorové kteří nepřipomínají skoro nic co žije na Zemi. Třeba takový Šípojazyk tvor velikosti T.rexe který svým jazykem svou kořist úplně vysaje. Podobně loví i létající Bodcovník. Vidlorozi zase loví ve smečkách podobně jako Raptoři z období Křídy. Býložravce zastupují dvounohý Girospronter, Pobřežník který má stejně tvarovanou hlavu i ocas a pak ještě Ant a Vakoun. Zajímavým dravcem je Dýkovec který většinou odpočívá na větvi a za kořistí se pouští klouzavým letem. Největším suchzemcem je Hřbetní Hájek s takovým "lesíkem" na zádech. Mořský Kročeň je obří a přesto lehký tvor který neustále chodí po jediném moři ze kterého přijimá potravu chodidly. Nejinteligentnějšími obyvateli jsou Eosapieni kteří jsou také odpovědní za zničení obou sond a tím i ukončení průzkumu.

Troodon

13. září 2009 v 9:50 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 2 metry
Troodon (zraňující zub) je jedním z nejinteligentnějších dinosaurů. Jeho inteligence je zhruba stejná jako u dnešních ptáků. V chytrosti ho překonával už jen Bambiraptor. Troodon měl velké oči což svědčí o noční aktivitě tohoto dinosaura. Právě v noci opouštěli své úkryty drobní savci kteří patřili mezi oblíbenou kořist Troodona. Troodon se ale také mohl živit malými ještěry a určitě si jídelníček zpestřil i vejci a mláďaty jiných dinosaurů. Z nálezů hnízdišť je patrné že Troodoni hnízdili ve skupinách jako dnešní mořští ptáci. Z Troodona byly poprvé nalezeny jeho zuby - vědci se nejdříve domnívali že patří malému savci, později že jde o dinosaura s kostěnou hlavou až nakonec zjistili že patří malému theropodovi.
Veselý popis Troodona podle hry Dino Island
Tento masožravec ze svrchní křídy oplývá na svou výšku největším mozkem ze všech známých dinosaurů. Je to tichý, ostrý a zručný lovec nicméně na masožravce je překvapivě společenský. Pokud návštěvníci zoufale hledají v očích vašich dinosaurů záblesk inteligence Troodon je nezklame.
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Troodon je v dinoparcích celkem běžný. Vystavují ho: Vyškov, Ostrava, Rybnik, Baltow, Kolacinek. Následující fotka svědčí o jeho noční aktivitě.

Triceratops

9. září 2009 v 16:37 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 9 metrů
Triceratops (třírohá tvář) byl posledním a zároveň největším a nejhojnějším ceratopsidem (rohatým dinosaurem). Žil v obrovských stádech podobně jako dnešní bizoni. Patřil mezi kořisti Tyrannosaura ale proti tomuto dravci měl velmi nebezpečnou obranu - 2 metrové rohy nad očima a třetí menší na nose. Když paleontolog O. C. Marsh poprvé objevil zkameněliny Triceratopse tak se domníval že jde o rohy pravěkého bizona protože si v té době nikdo neuměl představit rohaté plazy. I když byl Triceratops býložravec určitě nebyl tak mírný jako jiní dinosauři. Jestli byl stejně útočný jako dnešní nosorožec tak by k jeho vyprovokování stačilo jen málo.
Veselý popis Triceratopse podle hry Dino Island
I ti nejobávanější masožravci ze svrchní křídy se naučili respektovat Triceratopse. Tři metrové rohy, dva nad očima a jeden na nose představují smrtonosnou zbraň kterou pokud je k tomu vyprovokován neváhá použít. Očividně můžete být býložravcem a přesto si dělat špízy...
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Triceratopse jakožto nejznámějšího ceratopsida vystavuje mnoho dinoparků jako: Plzeň, Ostrava, Bratislava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Karlow, Rybnik, Zator, Kolacinek, Baltow. Nejdeme ho třeba i na minigolfovém hřišti Zlín a u rozhledny Globikowa.

Brachiosauridi žili i v Číně

8. září 2009 v 15:40 Nové objevy dinosaurů
Brachiosauři - obrovší sauropodi s dlouhým krkem kterým spásali listy z vrcholků stromů. Jejich nálezy byly až dosud hlášeny ze Severní Ameriky a Afriky. Ovšem nedávno byl učiněn nález který dokázal že byly ještě rozšířenější. Nález několika krčních obratlů pravé strany pánevního pletence nelezných v Čínském údolí Yujinzi. Po důkledném prozkoumání nálezu vědci došli k závěru že nový druh patří do čeledi Brachiosauridae. Nový druh dostal docela složité jméno - Qiaowanlong kangxii podle jednoho čínského císaře. Oproti známému Brachiosaurovi však tento druh dosahoval mnohem skromějších rozměrů 12 metrů dlouhý, 3 metry vysoký a 10 tun těžký..

Večerní Dinopark Vyškov

6. září 2009 v 8:40 Dinoparky
V sobotu 5 září se uskutečnila zajímavá akce: Tajuplný les aneb cesta do pravěku ve Vyškovském dinoparku. Odjezd od zoo byl ve 20:00 hod. Prohlídka dinoparku ponořeného do tmy byl jistě zajímavý zážitek. Dinosauři jako Parasaurolophus, Deinonychus, Coelophysis, Iguanodon, Chasmosaurus nebo Giganotosaurus skrývající se pod rouškou tmy různě v křoví vypadali mnohem živěji a nebezpečněji než ve dne. Prohlídka byla také zpestřena ukázkami ze života pravěkých lidí při různých životních situacích(boj o ženu, pečení mamuta nebo ohnivá show). Některé části dinoparku však zpřístupněné nebyly(T.rex, bažina s Diplodokem a Stegosaurem nebo palouk).

Griffinovi

4. září 2009 v 17:59 Kreslené seriály
Podobně jako u Simpsonových i tento seriál popisuje život jedné Americké rodiny která žije ve městě Quahog. Hlavou rodiny je Peter který podobně jako Homer Simpson je líný, tlustý, ne moc intelignetní, miluje pivo ale přesto se snaží uživit rodinu. Jeho žena se jmenuje Louis která se stará o domácnost a většinou tahá Petera z problémů. Mají tři děti: Chris který je stejně jako jeho otec, tlustý líný a ne moc chytrý, Meg která moc krásy nepobrala a tak se snaží svůj vzhled vylepšit nějak jinak a Stewie nejmladší člen rodiny který je nadán genialitou a nesnáší všechny a všechno ve svém okolí. Je to také šílený vynálezce. Jejich pes Brian narozdíl od jiných psů umí mluvit a chová se jako člověk.Na seriál Griffinovi se můžete podívat tady: http://familyguy-griffinovi-online.cz/

Tyrannosaurus

1. září 2009 v 12:44 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Severní Americe
Délka: 12,8 metrů
Tyrannosaurus rex (tyranský královský ještěr) nebo také T.rex je snad nejznámějším dinosaurem na světě. Žil v samotném závěru dinosauří éry společně s rohatým Triceratopsem a kachnozobým Edmontosaurem kteří patřili k jeho časté kořisti. Někteří vědci ale tvrdí že T.rex nebyl aktivním predátorem ale spíše mrchožroutem. Pravda je zřejmě někde uprostřed. Své zakrnělé přední končetiny používal zřejmě při vstávání ze země. Staré rekonstrukce zobrazují T.rexe ve vztyčené poloze s ocasem tahajícím po zemi. Ty nové ho ukazují ve vodorovné poloze s ocasem nad pomocí něhož vyvažoval rovnováhu.
Veselý popis Tyrannosaura podle hry Dino Island
Bezpochyby hvězda období Křídy. Výška 6 metrů váha až 7 tun metr a půl dlouhá čelist plná dvaceticentimetrových ostrých pilovitých zubů schopných prokousnout i tu nejtvrdší kůži. Díky svalnatým nohám může běžet rychlostí převišující 25 km/h. Žádné prohry jen pár remíz a stovky výher - to má T.rex za sebou. Dámy a pánové - král dinosaurů.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Tyrannosaura jako jednoho z nejznámějších dinosaurů vystavuje mnoho dinoparků. Třeba to jsou: Plzeň, Vyškov, Ostrava, Bratislava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Zator, Rybnik, Karlow, Baltow a Inwald.
obrazek