Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Srpen 2009

Stegosaurus

29. srpna 2009 v 10:58 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Jura v Severní Americe
Délka: 12 metrů
Stegosaurus (střechovitý ještěr) patří mezi nejznámější dinosaury. Na zádech nosil dvě řady kostěných plátů které mu sloužily k regulaci tělesné teploty podobně jako solární panely. Pláty ale pokud se nalily krví mohly sloužit jako odstrašující podívaná pro dravce. Na ocase měl 4 metrové trny které se mohly stát smrtící zbraní. Některé rokunsrukce vyobrazují Stegosaura pouze s jednou řadou plátů ale zato s 8 trny na ocase. Když byly poprvé objeveny kosterní pozůstatky Stegosaura tak si paleontologové mysleli že pláty měl pokryté celé tělo jako nějaký obří pásovec nebo jako pozdější Ankylosauři. Součastníky Stegosaura byli sauropodi jako Diplodocus a Apatosaurus, Ornitopodi jako Dryosaurus a Othnielia a Theropodi jako Allosaurus a Ceratosaurus.
Veselý popis Stegosaura podle hry Dino Island
Tento býložravec ze svrchní Jury proslul díky svým dvěma řadám hřbetních kostěných desek a bodců. I když může někomu připadat nemotorný a těžkopádný zejména kvůli svým zakrnělým předním končetinám nikdo nemůže zlomit jeho vůli a odvahu. Je to bojovník: může být opravdovým příkladem pro mladší dinosaury.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Stegosaura coby jednoho z nejznámějších dinosaurů vystavuje calá řada dinoparků. Vystavují ho: Vyškov, Bratislava, Ostrava,minigolfové hřiště Zlín, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Rybnik, Karlow, Zator, Baltow, Kolacinek a Inwald.

Saltasaurus

27. srpna 2009 v 16:50 Popisky dinosaurů
Výskyt: pozdní Křída v Jižní Americe
Délka: 12 metrů
Saltasaurus (ještěr ze Salta) patřil mezi Titanosaury - sauropody kteří jako jediní žili v období Křídy kdy ostatní sauropodi vyhynuli. O jejich úspěšnosti svědčí i to že byli nalezeni skoro po celém světě. Saltasaurus žil ovšem pouze v jižní Americe - v Argentině. Na zádech měl pancíř složený z kostěných destiček a větších kostěných hrbolů. Tohle brnění ho chránilo před útoky predátorů. Saltasaurus patřil spíše k menším sauropodům. Zdaleka nedosahoval takových rozměrů jako obři Argentinosaurus nebo Puertasaurus. Na stejném území jako Saltasaurus žili také ornitopodi rodu Kritosaurus a theropodi jako Carnotaurus.
Veselý popis Saltasaura podle hry Dino Island
Tento velmi vzácný sauropod který žil ve svrchní křídě je bezpochyby největší opancéřovaný živočich všech dob. Měří 12 metrů váží 25 tun a sada podkožních kostěných plátů tvoří pevný krunýř proti těm protivníkům kteří se nenechali odradit už jeho velikostí. Má přirozený šarm a je dobrácký opravdový přítel celé rodiny.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Saltasaurus je v dinoparcích dosti vzácným obyvatelem. Vystavují ho dinoparky Baltow, Zator.

Oživení dinosaurů

27. srpna 2009 v 11:05 Nevšední pohled na dinosaury
Kanadští vědci chtějí dokázat to co bylo dosud možné jen ve sci-fi filmech typu Jurský park. Chtějí za pomoci genetické manipulace s embryi kuřat u kuřat vyvinout rysy charakteristické pro dinosaury. Jehich cílem je pouze poskytnout ilustraci vývoje. Jestliže budu moci jasně dokázat, že u ptáků existuje potenciál vyvinout anatomické rysy dinosaurů, znovu to dokáže, že ptáci pocházejí přímo z dinosaurů, vysvětlil vědec, který věnoval deset let výzkumu vývoje ptáků. Tento výzkum je ovšem v samých počátcích a vybudování inkubátoru pro dinosaury taky nebude asi nejlevnější. Jak by tento hybrid mohl vypadat ukazují tyto dva obrázky.

Protoceratops

25. srpna 2009 v 12:07 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní křída v Asii (Mongolsko)
Délka: 2,4 metrů
Protoceratops (první rohatá tvář) patřil v Mongolské poušti Gobi mezi nejběžnější dinosaury. Byly objeveny nejen kostry ale i vejce a u Protoceratopse jako jednoho z mála dinosaurů je znám vývoj od čerstvě vylíhlých mláďat až po dospělce. Poblíž Protoceratopsů se nacházely ostatky Oviraptorů a proto si vědci mysleli že se tito dinosauři živili jejich vejci. Až později se prokázalo že jde o jejich vlastní. Protoceratopsové žili ve stejné době jako Triceratops a jiní velcí ceratopsidi a tak nemohli být jejich předky jak se vědci původně domnívali. Hlavní nepřítelem Protoceratopse byl Velociraptor. Dokone se našly kostry těchto dvou dinosaurů zaseklé v boji.
Veselý popis Protoceratopse podle hry Dino Island
Malý ale robustní! Tento býložravec ze svrchní křídy ovládá několik účinných obranných kousků přestože dosahuje výšky pouhých 75 centimetrů. Má špičatý zobák a silný stisk zubů který vás brzy přesvědčí že si nezaslouží posměch. Tento dinosaurus ví co chce!
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Protoceratops je v dinoparcích celkem běžný. Vystavují ho Vyškov, Bratislava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Karlow, Katowice, Zator a Inwald.

Dinosauří minigolf Zlín

23. srpna 2009 v 15:30 Dinoparky
Tato nová a hezká atrakce byla otevřena ve Zlíně ve čtvrti Příluky. Jedná se o kryté minigolfové hřiště pojmenované Golforama které je ale atraktivní tím že je pojaté jako pravěk. Můžeme tu vidět modely Stegosaurů, Triceratopsů a Raptorů ale i zdi jsou pěkně pomalované dinosaury (Camarasurus, Tyrannosaurus, Carnotaurus a Pteranodon) a pravěkou krajinou. Miniglofové hřiště má celkem 18 drah a dinosauři jsou rozestavěni různě i po drahách. Jelikož je hřiště kryté tak se sem vyplatí jet i za špatného počasí a v zimě.

Tatry - Sliezsky dom

23. srpna 2009 v 12:59 Tip na výlet nebo dovolenou
Zajímavá i když docela namáhavá a dlouhá túra. Z Hrebienku se vyrazí nejprve lesem. Cesta neustále stoupá a začíná se rovinatět až v pásmu kleče. Odtud už se postupuje po pláni kde rostou převážně kleče a sem tam nějaká borovice. I když v dálce je už Slizsky dom vidět cesta k němu je ještě dlouhá. U něj se můžeme projít milou procházkou kolem pěkného Velického plesa. I tady můžeme pozorovat kachny. Zpátky je více cest. Ta zřejmě "nejlehčí" ale také dosti dlouhá je na rozcestí nad Zrubami a odtud do Smokovců.

Tatry popisy menších túr

23. srpna 2009 v 12:41 Tip na výlet nebo dovolenou
Popradské pleso
Nejlehší je dostat se sem ze Štrbského plesa. cesta celou dobu vede po asfaltce ovšem skoro pořád do kopce. Asi v půlce cesty je takové malé odpočívadlo. Dále po cestě je rozcestník odkud můžeme odbočit na symbolický cintorín věnovaný Tatranským obětem. Odtut po kamenité stezce kolem zajímavých borovic to k Popradskému plesu už není daleko. Odtus se pak můžeme vrátit letní cestou zpátky na Šrbské.
Solisko - Jamské pleso
Na chatu pod Soliskom je nejdednodužší vyjet lanovkou. Odtutd se sestupuje po kamenité cestě až k rozcestníku u kterého se nacházejí pěkné klečemi porostlé louky. Odtud je příkré stoupání lesem až k dalšímu rozcestníku a odkud už je to jen příjemná procházka lesem k Jamskému plesu. Cesta od Jamského na Šrbské zabere asi hodinu.
Lomnické sedlo
Dostat je sem je poměrně jednoduché. Z Tatranské lomnice lanovkou na Skalnaté pleso a odtud sedačkovou lanovkou na lomnické sedlo. Odtud se dá dajít až na Lomnickou vežu. Po celé túto trase je krásný váhled do kraje třeba na Skalnaté pleso ale i Téryho chatu.

Dinosauři a rozhledna Globikowa

23. srpna 2009 v 12:18 Tip na výlet nebo dovolenou
V malé Polské vesnici Globikowa nedaleko velkého města Debica můžeme narazit na zajímavou atrakci. A sice rozhlednu a dva modely dinosaurů - Triceratopse a Diplodoka. Diplodocus je dokonce ozvučený. Z rozhledny je krásný výhled po okolí. a můžeme si prohlédnou Globikowu a dinosaury z ptačí perspektivy.
V jiném městě - Pustków ve čtvrti Osiedle stojí v parčíku Pteranodon. Ovšem najít v roztahaném Pustkově čtvrť Osiedle a v ní parčík s Pteranodonem to už je jiný příběh.

Další dinosauři v Baltowě

23. srpna 2009 v 12:09 Dinoparky
Zydowski Jar
Jedná se o takovou procházku lesem. Hned za kasou je altánek se stopou dinosaura která byla nalezena přímo někde na této lesní stezce. O kousek dál se nachází scéna ve které dva Dryosauři prchají před malým theropodem. A pak už následuje stoupání údolím schválně ponechaným s vyvrácenými kmeny aby to tu vypadalo jak v pravěku. Po vystoupání po krátké chůzi po pláni se můžeme podívat na vyhlídku na Baltow. Je odtud krásný výhled na hlavní parkoviště, vstup do dinoparku, největší modely v dinoparku a i Sabathowka je tu jako na dlani. Dále po cestě stojí zvláštní suchý strom který je tu v baltowě také hodně populární. Pak ještě následuje trocha klesání a prohlídka je u konce.
Stopa Allosaura
Skoro na konci Baltowa je odbočka do lesa po krátkém soupání si můžeme prohládnou stopu Allosaura v bílém vápenci. 6 metrů dlouhý dinosaurus tu zanechal svůj otisk asi pře 150 mil. let. Stopa byla pojmenována Czarcia stopka (Čertí stopa) protože ti co ji tu našli dinosaury neznali a mysleli si že to je stopa čerta který skákal přes řeku Kamiennou. Pravého majitele stopy si můžeme prohlédnou v životní velikosti v Baltowském sídliši.
Další dinosauři
Po Baltowě můžeme narazit ještě na spousty dalších dinosaurů. Cearadactylus si poletuje na řekou Kamiennou. Před dinoparkem u stánků se suvenýry stojí modely Allosaura a Coelophysise. A ze starého mlýna kouká Diplodocus.
Ti vyřazení
Někteří z původních dinosaurů zřejmě zatím nenašli útočiště v jiných Polských dinoparcích a tak zatím byli provizorně uskladněni na takovém dvorku kam zřejmě není normálně vstup povolen - taková zakázaná zóna.

Sabathówka Baltów

23. srpna 2009 v 11:42 Dinoparky
Tato zbrusu nová atrakce byla otevřena teprve letos. Nachází se v bývalém kamenolomu kde bylo nalezeno mnoho stop převážně malých theropodů a ornitopodů. Většinu těchto stop si tu můžeme prohlédnout na kamenných deskách kde byly nalezeny. Něktré jsou velmi dobře vidět jiné jsou už více maskovanější. Také tu můžeme obdivoavat modely Vulcanodona, Dilophosaurů, Scelidosaurů a Lesothosaurů. V altánku na konci Sabathowky je možné složit si kostru Silesaura podobnou té jaká je k vidění i v dinoparku.

Jurapark Baltów

23. srpna 2009 v 11:33 Dinoparky
Oproti roku 2007 dosáhl Baltowský dinopark zásadní obměny. Téměř všichni původní dinosauři byli nahrazeni novými. Z původních tu zůstali akorát Seismosaurus, Corythosaurus, mládě diplodoka a Triceratops. Většina nových modelů odpovídá nejnovějším poznatkům. Většina theropodů jako Velociraptor, Utahraptor, Troodon a další jsou opeření a peří mají i ornitopodi jako Dryosaurus. Raritní je určitě také nový a velmi povedený model Therizinosaura. Také tu ale uvidíme Silesaura - prapředka dinosaurů nalezeného na Polském území. Pěkné jsou i nové dekorace - opří dinosauří dráp nebo obří hlava Quetzalcoatla koukající z vejce. Rozšířeno bylo i Jurské muzeum na oddělení zkamenělin a minerálů. I přes svou vzálenost od česka tento dinopark a všechny Baltowské atrakce stojí za návštěvu.

Pelecanimimus

13. srpna 2009 v 12:36 Popisky dinosaurů
Výskyt: spodní Křída v Evropě (Španělsko)
Délka: 2,5 metrů
Pelecanimimus (napodobitel pelikána) patřil mezi pštrosí dinosaury. Narozdíl od svých příbuzných kteří se vyznačovali bezzubým zobákem měl tenhle v zobáku až 220 zubů. Z Pelekanimima byla nalezena pouze jedna neúplná kostra na známém Španělském nalezišti Las Hoyas kde se náchází především pozůstatky pravěkých ptáků. U Pelekanimima byly objeveny také pozůstatky jakéhosi hrdelního vaku podobného tomu jaký má pelikán. Pelecanimimus byl patrně všežravec a na hlavě měl takový malý výrustek který možná měli jen samci.
Veselý popis Pelecanimima podle hry Dino Island
Nejrychlejší dinosaurus. Tento inteligentní malý býložravec ze spodní křídy je elegantní a nese se se vznešenou lehkostí. Ostatní dinosauři se na něj dívají poněkud opovržlivě ale nejspíš mu jen závidí.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Pelecanimima dinoparky v Česku ani v okolních státech nevystavují. Ale vzálené dinoparky v Americe např. Plant City na Floridě tohoto dinosaura vystavují.

Parasaurolophus

11. srpna 2009 v 11:23 Popisky dinosaurů
Výskyt: Svrchní křída v Severní Americe
Délka: 10 metrů
Parasaurolophus (ještěr s hřebenem) patřil k nejhojnějším hadrosaurům (dinosauři s kachním zobákem) v Americe. Žil ve velkých stádech a byl oblíbenou kořistí dravců jako byli Tyrannosaurus a Albertosaurus. Na hlavě měl trubicovitý hřeben který byl až dva metry dlouhý. Samice měly tento hřeben kratší a více zakroucený. Význam tohoto hřebene byl dlouho nejasný. Nejpravděpodobnější je že sloužil k zesílení zvuků těchto dinosaurů a zapomocí něj vydávali zvuky podobné troubení. Parasaurolophovi se vzhledově velice podobal Asijský Charonosaurus který dorůstal až 13 metrové délky.
Veselý popis Parasaurolopha podle hry Dino Island
Býložravec ze svrchní křídy. Tento dinosaurus vyznačující se bezzubým zobákem a kostnatým výběžkem na hlavě žije ve velkých stádech. Díky ostrému zraku dobrému sluchu a výbornému čichu se nestává snadnou kořistí. Je mírumilovný a plachý a vyžaduje mnoho pozornosti
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Parasaurolophus je v dinoparcích běžným úkazem. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Ostrava, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Zator, Baltow a Inwald.

Pachycephalosaurus

9. srpna 2009 v 12:27 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Křída v Severní Americe
Délka: 5 metrů
Pachycephalosaurus (tlustohlavý ještěr) patřil mezi největší zástupce své skupiny. Přesto se jeho kosti nalézají vzácně a tak je jeho vzhled odvozován od jeho menších příbuzných jako je např. Stegoceras. Důvod proč jsou kosti Pachcephalosaura tak vzácné je zřejmě ten že žil v pouštích nebo v horách kde jsou špatné podmínky pro fosilizaci. Když byl poprvé objeven vědci si mysleli že tento dinosaurus byl díky velké hlavě velmi inteligentní. Ve skutečnosti ji však tvořila 25 cm dlouhá kost která tlumila nárazy když se dva Pachycephalosauři srazily dohromady. Některé teorie to ale vyvracejí protože by si mohli vážně poškodit mozek a tvrdí že se sráželi spíše do boků.
Veselý popis Pachcephalosaura podle hry Dino Island
Tento dinosaurus není jenom paličatý on má opravdu hlavu jako palice: kostnatým výběžkem na hlavě který chrání lebku dokáže silně zasáhnout útočníky! Díky přirozené hbitosti je ideálním stvořením pro představení.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme?
Pachycephalosaurus je v dinoparcích docela běžný. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Ostrava, Bratislava, Kleinwelka u Budyšína.

Paraworld - speciální dinosauři

8. srpna 2009 v 13:03 dinosauří hry
Každý národ v Paraworldu má kromě bojových dinosaurů a pravěkých zvířat ještě nějaké další - speciální které lze získat jen za určitých příležitostí (stačí zvednout úroveň některé hlavní postavě) nebo slouží k něčemu jinému než k boji.

Šavlozubý tygr (všechny národy)
Pokud Stině Holmundové zvednete úroveň na 4 získáte šavlozubého tygra. Ten sice není nijak dobrý bojovník ale jeho výhodou je velká rychlost takže dokáže spolehlivě dohnat každého kdo se pokusí utéct.
Iguanodon (Pouštní jezdci)
Tento mírný býložravý ornitopod neslouží k boji ale má jiný účel. Slouží totiž jako tažný dinosaurus. Většinou tahá pojízdný sběrač surovin. Ale využívá se také k přepravě zásob mezi skladišti.
Triceratops (Pouští jezdci)
Pokud Jarvisovi Babitovi zvednete uroveň na 4 získáte Triceratopse. Triceratops je velmi silný jeho síla se rovná Brachiosaurovi a Allosaurovi. Triceratops se také výborně hodí k přepravě. Tohoto Triceratopse jinak také používá zločinecká organizace SEAS.
Velociraptor stopař (Pouštní jezdci)
Pokud Jamesovi Wardenovi zvednete uroveň na 4 získáte Velociraptora stopaře. Ten pak volně pobíhá po ostrově a hledá skryté nepřátelské osady. V boji ale moc nevydrží.
Obří želva (Pouští jezdci)
Tahle obrovská želva není v boji moc dobrá ale její užitečnost spočívá jinde. Dokáže transportovat i velké Brachiosaury přes moře. Navíc se dokáže pohybovat i po zemi. Je to ale želva a tak její pohyb není zrovna nejrychlejší.
Kronosaurus (Pouští jezdci)
Tento obří mořský ještěr z rodiny Pliosaurů je ideálním bojovníkem na moři. Stádo takových Kronosaurů dokáže napáchat pěkné škody. Hodí se ale jen pro boj zblízka.
Muraeonosaurus (Dračí klan)
Blízký příbuzný Plesiosaura je ideální pro nepozorované přiblížení. Pouze když zaútočí na nepřítele torpédy které nosí na zádech tak se vyzradí.
Dilophosaurus hlídač (Dračí klan)
Pokud Jamesi Wardenovi zvednete úroveň na 4 můžete postavit hnízdo Dilophosaurů. Dilophosauři se pak potloukají po okolí a zaútočí na každého nepřítele co se objeví v jejich zorném poli.
Sordes (Dračí klan)
Tito malí ptakoještěři sídlí ve vysokých věžích. Pokud zahlédnou ve svém dosahu nepřítele vylétavají z věže a bombardují je výbušninami.
Pteranodon (Dračí klan)
Pteranodon podobně jako sordes vyčkává a pak teprve zaútočí. Na rozdíl od Sordese ale Pteranodon dál doletí a nese raketu která je také mnohem učinější.
Šavlozubý tygr hlídač (Seveřani)
Pokud Jamesi Wardenovi zvednete úrověň na 4 můžete postavit doupě šavlozubých tygrů. Tygři stejně jako Dilophosauři obchází kolem a napadnou každého cizince který se opováží přiblížit.

Kentrosaurus

6. srpna 2009 v 12:43 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Jura v Africe
Délka: 5 metrů
Kentrosaurus (trnitý ještěr) je menším příbuzným tolik známého Stegosaura. Lišil se od něj tím že trojúhelníkové pláty měl jenom od hlavy do prostřed hřbetu. Pak na ně navazovaly ostré trny. Ty zřejmě sloužily k odstrašení dravců jako byl Ceratosaurus. Kentrosaurus měl každý bok chráněný také trnem což znemožňovalo dravcům na něj zaútočit zboku. Kentrosaurus byl objeven na nejznámějším Africkém nalezišti dinosaurů Tendaguru společně se sauropody jako Brachiosaurus a Dicraeosaurus. Přední končetiny Kentrosaura jsou mnohem kratší než zadní a tak je možné že se Kentrosaurus pohyboval stejně dobře po dvou tak po čtyřech
Veselý popis Kentrosaura podle hry Dino Island
Tento příbuzný Stegosaura ze svrchní jury není dobrým soustem: hroty pokrytá záda způsobí velké problémy každému dravci který by ho chtěl strávit; tedy za předpokladu že by se dokázal vyhnout jeho silnému ocasu kterým protivníkovi snadno způsobí smrtelná zranění. Díky těmto odrazujícím prostředkům si Kentrosaurus kolem sebe udržuje klid.
V kterém dinoparku ho uvidíme?
Kentrosaura vystavují hlavně zahraniční dinoparky. Jsou to např. Kleinwelka u Budyšína, Rybnik, Baltow, Kolacinek.

Největší létající ptáci všech dob

5. srpna 2009 v 16:04 Ptáci
V pravěku asi před 5 mil. lety létali na území Argentiny ti největší ptáci kteří kdy na zemi žili. Jedná se o rod Argentavis magnificens který svým vzhledem připomíná obřího orla. Tento pták měl rozpětí křídel 8,3 metrů a byl největším létajícím ptákem co zatím známe. Proto ptakoještěru Quetzalcoatlovi s 18 metrovým rozpětím to sice nebylo nic ale v době Argentavise už všichni Pterosauři vyhynuli. Argentavis měl v Severní Americe bratránka který byl o něco menší - rozpětí křídel asi 7 metrů. Jmenoval se Teratornis a připomínal obřího supa nebo kondora. Ve své době museli být tito ptáci postrachem všech menších a středních zvířat. Pro srovnání největší dnešní létající pták kondor andský má rozpětí křídel 3,2 metrů.
Báje a pohádky
Ptáci obřích rozměrů vystupovali v různých pohádkách odjakživa. Nejznámější z nich je zřejmě pták Noh (někdy nazýván také Ruch) z příběhů o námořníkovi Sindibádovi. Svá mláďata krmil slony které dokázal transportovat do hnízda která si stavěl vysoko v horách. Rád lovil také obří hady (zřejmě rodu Titanoboa) Za kterými se snášel do roklin kde se ale nacházela i naleziště drahokamů. Toho ale využívali obyvatelé ostrovů kteří mu tam házeli fláky masa a když je vynášel ven tak po něm házeli oštěpy aby maso pustil a mohli sesbírat drahokamy přichycené na mase. Pověstem o ptáku Nohovi zřejmě předcházely nálezy kostí pravěkých "obroptáků" většinou jen úlomky a proto v hlavách autorů vznikali takoví giganti jako pták Noh.

Archaeoraptor - nejznámější podvrh v dějinách paleontologie

2. srpna 2009 v 15:03 Zajímavosti
V roce 1999 byl v Číně ohlášen nový nález. Zkamenělina kterou nalezli vypadala jako něco mezi theropodním dinosaurem a ptákem. Ihned vypukla velká senzace protože si všichni mysleli že byl konečně nalezen chybějící článek mezi dinosaury a ptáky. Nález byl pojmenován Archaeoraptor. Jenže! Když paleontologové zkamenělinu detailně prouzkoumali zjistili že že přední a zadní část pocházejí každá z jiného zvířete. Jistý čínský sběrač fosilií totiž lepidlem slepil k sobě přední část pravěkého ptáka rodu Yanornis a zadní část z malého theropoda. Když byl podvod odhalen byla z toho akorát velká ostuda. Od té doby je každý podobný nález podrobně prostudován. Tak to bylo i s nálezem čtyřkřídlého Microraptora u kterého se naštěstí potvrdilo že je skutečně pravý.

Iguanodon

1. srpna 2009 v 12:37 Popisky dinosaurů
Výskyt - spodní Křída v Evropě, Severní Americe a Asii
Délka - 10 metrů
Iguanodon (leguání zub) byl prvním objeveným dinosaurem. Tehdy si o ovšem vědci představovali jako těžkého čtyřnožce s rohem na nose. Tento roh byl ve skutečnosti trnem na palci kterým se Iguanodon bránil dravcům jako byl Megalosaurus. Iguanodon patřil k jedněm z nejúspěšnějších dinosaurů o tom svědčí také jeho obrovské rozšíření. Stehní kost menšího příbuzného Iguanodona byla nalezena dokonce i v Česku. V Belgickém lomu Bernissart byl odkryt hromadný hrob asi 38 Iguanodonů. Možná je zastihla nějaká katastrofa ale také to mohlo být místo kam staří jedinci odcházeli zemřít.
Veselý popis Iguanodona podle hry Dino Island
Tento elegantní býložravec ze spodní křídy je jedním z prvních dinosaurů jejihž ostatky byly objeveny. Žije ve stádech, hodí se do každého parku a návštěvníkům se velmi líbí. Je přirozeně mírumilovný a hravý a snadno se s ním zachází.
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Iguanodon je v dinoparcích jedním z nejběžnějších dinosaurů. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Ostrava, Albrechtice, Bratislava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Kletno, Rybnik, Baltow, Kolacinek, Inwald a Zator.
obrazek