Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červenec 2009

Dinopark Ostrava - Doubrava

30. července 2009 v 16:08 Dinoparky
Nejnovější a zároveň největší český dinopark se otevřel v obci Doubrava nedaleko Ostravy v místech bývalé důlní haldy. Dinopark je rozdělen na dvě části. V té horní hned za branou návštěvníky jistě upoutá obří Brachiosaurus. Kromě něj jsou tu také Tyrannosaurus, Coelophysis, stádo pohybnilých mláďat Triceratopse a mnoho dalších. Zajímavý je pahýl stromu s hnízdem a mláďetem Pteranodona. Do spodní částí se dá dostat jednak po příkré stezce hbitých Deinonychů nebo lesem a po záměrně zešikmené lávce s Pteranodony. Dolní části honosící se názvem Velké údolí dominuje trio pohyblivých Brachiosaurů dále tu jsou Ceratosauři, Stegosauři, Iguanodoni, Maisaura, Spinosaurus a další. Některé scény v dinoparku jsou zjevně inspirované Vyškovem - havarované letadlo, Diplodocus v bažině, Iguanodon v bažině nebo boj Parasaurolophů s Troodony. O popularitě parku svědčí davy návštěvníků i ve všední dny.

Hypsilophodon

27. července 2009 v 12:31 Popisky dinosaurů
Výskyt: ranná Křída v Evropě
Délka: 2,5 metrů
Hypsilophodon (ještěr s vysokou zubní korunkou) byl malý ornitopodní dinosaurus žijící ve stádech. Před dravci jako byl třeba Megalosaurus ho zachránil jedině rychlý útěk. Žil ve stejné době a na stejných místech jako jeho větší příbuzný Iguanodon a proto když paleontologové objevili jeho pozůstatky mysleli se že je to mládě od Iguanodona. Později považovali Hypsilophodona za živočicha žijícího na stromech podobně jako Australský stromový klokan. Dnes se Hypsilophodon považuje za zvíře ryze suchozemské. Příbuzní Hypsilophodona jako Leaelynasaura a Atlascopcosaurus patří mezi nepřízpůsobivější dinosaury jelikož jejich pozůstatky se nalezly i na jižním pólu.
Veselý popis Hypsilophodona podle hry Dino Island
Hypsilophodon - mírumilovný býložravec ze spodní Křídy je jedním z nejmenších dinosaurů. Je rychlý a má výborný zrak což znamená že dokáže spatřit dravce už zdálky a utéci dřive než je pozdě. Díky své legrační chůzi a zobáku je velmi oblíbený u dětí.
Ve Kterém Dinoparku ho uvidíme?
Na to že je Hypsilophodon celkem známý dinosaurus je v dinoparcích dost vzácný. Vystavuje ho dinopark Zator.

Giganotosaurus

25. července 2009 v 16:11 Popisky dinosaurů
Výskyt - ranná Křída v Jižní Americe
Délka - 13 metrů
Giganotosaurus (velký jižní ještěr) byl rodem obřího theropoda který šířil hrůzu mezi býložravci Patagonských plání. Žil zároveň s obřími sauropody jako Argentinosaurus a pokud lovili ve smečce ani tito obři před nimi nebyli v bezpečí. Před tím něž byl Giganotosaurus objeven byl za největšího dravého dinosaura považován Tyrannosaurus. Gigantosaurus ho ale přesahoval o celý metr. Spinosaurus byl ale ještě větší. Jméno Giganotosaurus se často zaměňuje s Gigantosaurus - dnes již neplatným pojmenováním jednoho sauropoda (dnes se jmenuje Pelorosaurus).
Veselý popis Giganotosaura podle hry Dino Island
Ještě působivější než T. rex. Tento obrovský masožravec je sice pomalejší a méně inteligentní než Tyrannosaurus ale copak to opravdovému chuligánovi vadí? Představuje 7 tun svalů a drápů - a měl by učinit dojem i na ty nejznuděnější hejsky.
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme
Giganotosaura vystavují hlavně České dinoparky: Plzeň, Vyškov, Ostrava a Bratislava. Zahraniční Dinoparky tohoto dinosaura zatím nevystavují. Jeho kostra byla k vidění na výstavě Dinosauři z Patagonie.

Souboje dinosaurů

23. července 2009 v 12:16 Nevšední pohled na dinosaury
Draví dinosauři Theropodi museli zabíjet jiné dinosaury aby sami přežili. S některými dobře vyzbrojenými to ale neměli vůbec lehké. Tady je několik soubojů ke kterým mezi dravci a jejich kořistí určitě docházelo.

Stegosaurus vs Ceratosaurus
V období Jury žil v Americe obrněný dinosaurus Stegosaurus. Ten ale patřil mezi oblíbenou kořist dravých Ceratosaurů. Stegosaurus dravci nastavil ostnitý ocas kterým hrozivě švihal na všechny strany. Pokud by Ceratosaurus zaútočil riskoval by vážná zranění.
Velociraptor vs Protoceratops
Zřejmě jediný dinosauří souboj po kterém se nalezly hmatatelné stopy a sice kostry obou bojujících dinosaurů zakleslých v sobě. Podle nálezu se zřejmě Protoceratops zakousl v sebeobraně do přední nohy Velociraptora který mu rozpáral břiho. Oba dva zřejmě zahubila písečná bouře.
Tyrannosaurus vs Triceratops
Jeden snad z nejznámějších dinosauřích soubojů se odehrával na samém konci druhohor v Severní Americe. Triceratops se svými metrovými rohy jistě nebyl Tyrannosaurovi lehkým protivníkem. Ovšem stisk Tyrannosauřích čelistí mohl Triceratopsovi způsobit smrtelná zranění. Nejpravděpodobnější je že souboje mezi těmito dvěma obry dopadly vždy jinak.
Albertosaurus vs Styracosaurus
Před tím než se objevili Tyrannosaurus a Triceratops žili v severní Americe jiní soupeři a to Albertosaurus a Styrakosaurus. Styrakosaurus dokázal svým obrovským nosním rohem Albertosaura i zabít a proto na něj tento dravec útočil jen ve vyjimečných případech když nablízku nebyla lehčí kořist.
Deinonychus vs Tenontosaurus
Velký býložravý Ornitopod Tenontosaurus vypadal proti Deinonychovi jako obr. Je jasné že osamělý Deinonychus by si na tak velkého dinosaura netroufl proto tito dravci lovili ve smečkách. Tak se jim povedlo Tenontosaura udolat. Než ovšem Tenontosaurus jejich útokům podlehl dokázal zabít několik Deinonychů.
Saichania vs Tarbosaurus
V Mongolské poušti Gobi si spokojeně žil obrněný Ankylosaurus rodu Saichania. Ale i tento živoucí tank měl svého nepřítele. Byl to Tarbosaurus asijský příbuzný Tyrannosaura. Tarbosaurus se musel vyhnout nebezpečnému ocasu své kořisti. Stačila by jedna dobře mířená rána a Tarbosaurus by už nemusel odejít.
Spinosaurus vs Carcharodontosaurus
Nejen masožraví a býložraví dinosauři museli mezi sebou bojovat ale také velcí dravci různých druhů se mezi sebou utkali. Na Sahaře žil začátkem Křídy obří masožravý theropod Spinosaurus s plachtou na hřbetě. V jeho teritoriu se ale oběvil jiný velký dravec - Carcharodontosaurus. Původní majitel však tohoto vetřelce ve svám teritoriu nestrpí a schyluje se k potyčce......

Diplodocus

21. července 2009 v 12:51 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní jura v Severní Americe
Délka: 27 metrů
Diplodocus (dvojitý trám) byl v období Jury jedním z nejběžnějších sauropodů. Diplodokové žili ve stádech a svá mláďata vždy vodili uprostřed. Jejich ocas byl zakončen jako bič kterým rozdávali rány každému predátorovi co se jen přiblížil. Nedávno bylo zjištěno že obří sauropos Seismosaurus by vlastně mohl být jen přerostlým exemplářem rodu Diplodocus a tak je možné že Diplodokové dosahovali délky až 35 metrů. Dříve byla hodně populární teorie že Diplodocus tahal ocas po zemi. Jelikož se ale po stopě ocasu nenašly žádné stopy je pravděpodobné že ho držel vodorovně nad zemí.
Veselý popis Diplodoka podle hry Dino Island
Diplodocus - tento obrovský býložravec ze svrchní jury je skutečnou prehistorickou hvězdou. Díky svému dlouhému krku se může pást na korunách stromů.... a také dosáhne i do vzálených misek. Pokud je napaden dokáže využít svůj silný ocas jako bič. Nejraději jí a spí. Jeho inteligence zdaleka nedosahuje tak vysokých hodnot jako jeho velikost.
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Dinoplodocus je velmi oblíbeným sauropodem v dinoparcích. Vystavují ho Plzeň, Vyškov, Bratislava, Ostrava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Bayreuth, Kleinwelka u Budyšína, Baltow, Kolacinek, Rybnik a Inwald.

Dinopark Plzeň - novinky

19. července 2009 v 13:07 Dinoparky
V dinoparku letos nově uvidíme dvojici Chasmosauřích mláďat, dvojici raptorů, pohyblivého Brachiosaura a zajímavou vyhlídku na Plzeň s krkem Brachiosaura. Do Plzně se také po určité době vrátila rodina pohyblivých Tyrannosaurů. Dinopark byl také doplněn u různé dekorace palem a kaktusů. Některá zdejší dinosauří stáda ale zmizela nebo prořídla. Např. z 10 Coelophysisů tu zůstali jen 3. Zbytek zřejmě dezertoval do Ostravy. V Plzeňské zoo se budojí nové výběhy proto je celá její spodní část nepřístupná. Stále ale můžeme vidět medvědy, vlky, tučňáky, pouštní zvířata, přestěhované vodní ptáky nebo tygry.

Zoopark Bayreuth

19. července 2009 v 12:54 Zoologické zahrady
Zoopark (Tierpark) se nachází v části Röhrensee v Bayreuthu. V rušném městě je to hotová oáza klidu. Parku dominuje obrovský rybník který slouží jako domovina pro četné vodní ptáky. Kachny, husy, poláci chocholačky, slípky zelenonohé ti všichni jsou krotcí a odváží se tak blízko k lidem jak to jen jde. Vodní ptactvo se tu ani nedá počítat na desítky ale na stovky. Kromě vodních ptáků tu ale uvidíme i jiná zvířata. U rybníku jsou výběhy plameňáků, klokanů, jeřábů, malých jelínků muntžaků a klece pro různé papoušku. Dále za rybníkem jsou ještě výběhy domácích zvířat (kozy, osli a holubi plemene hýl), obří výběh jelenů a společný výběh lam a pštrosů Nandu. Návštěvu tohoto zookoutku zpříjemňuje fakt že se sem neplatí žádné vztupné.

MiniDinopark a UrweltMuseum Bayreuth

19. července 2009 v 12:37 Dinoparky
Přímo v centru Německého Bayreuthu můžeme narazit na dinosaury a muzeum pravěku (Urweltmuseum). V muzeu můžeme vidět kostry mořských ještěrů Tanystropheus, Nothosaurus, Placodus a dalších jejihž zbytky byly nalezeny přímo u Bayreuthu. Dále tu můžeme vidět rekostrukci medvědí jeskyně, lebku Tyrannosaura a Triceratopse, zkamenělé rostliny, sbírku minerálů a hmyzu. Za muzeem nejdeme dinosauří zahradu (Dinogarten) kde můžeme obdivovat obří modely Brachiosaura a Diplodoka. Dále také Plateosaura, Vulkanodona, mládě Diplodoka a Fotosaura. Před vchodem do muzea je obří krk Seismosaura a několik menších dinosaura. Jako upoutávka slouží na náměstí stojící Apatosaurus.

Zajímavá v města v okolí Českého lesa

19. července 2009 v 12:24 Tip na výlet nebo dovolenou
Domažlice
Můžeme si tu projít centrum města nebo vystoupat na věž. Kousek od Domažlic se nachází velké přírodní koupaliště rybník Babylon.
Horšovský týn
Dalším zajímavým městem je Horšovský týn kde se můžeme podívat třeba na zámek nebo do zahrady ve které je příjemná procházka.

Český les - Čerchov

19. července 2009 v 12:15 Tip na výlet nebo dovolenou
Čerchov je nejvyžší hora v Českém lese. Nachází se na zalesněném kopci a dostat se sem třeba z vesnice Klenčí pod Čerchovem vyžaduje 10 km stoupání. Cesta nejdříve vede po cestě zvané Baarova stezka. Je tu příjemný stín a na každém rohu lavička. Tudy se dostaneme až k obrovskému pomníku spisovatele Baara odkud je také krásný výhled do kraje. Odsud se jde ještě chvíli po rovině do osady Capartice ale pak už je z procházkou konec a nastupuje stoupání do kopce. Na samotném vrcholu Čerchova najdeme kromě opuštěných a pomalu chátrajících kasáren také rozhlednu odkud je krásný výhled do krajiny a to jak do česka tak do Německa. Jelikož se jedná o bývalou vojenskou základnu najdeme tu i zbytky bezpečnostního oplocení.


Deinonychus

10. července 2009 v 12:57 Popisky dinosaurů
Výskt: spodní Křída v Severní Americe
Délka: 3,5 metrů
Deinonychus (strašlivý dráp) patřil mezi srpodrápé dinosaury Dromaeosaury (Raptory). Mezi jeho oblíbenou kořist patřili býložraví ornitopodi jako Tenontosaurus. Protože osamělý Deinonychus by takové velké zvíře neulovil lovili tito dravci ve smečce. Na zadní noze měli velký srpovitý dráp který při běhu měli natažený aby se nestupil. Deinonychus byl objeven v době kdy ještě panoval názor že dinosauři byli pomalí a tupí tvorové. Nález Deinonycha však touto myšlenkou otřásl protože místo pomalého plaza poukazoval spíše na rychlého a inteligentního tvora podobného ptákům.
Veselý popis Deinonycha podle hry Dino Island:
Tento dravý masožravec ze spodní křídy je velmi nepříjemné stvoření. Nesnese přítomnost jiného dinosaura dokonce ani vlastního druhu. Nemá vůbec žádný strach útočí na vše co mu zkříží cestu například i na sauropoda jako je Diplodocus. Zpravidla drží kořist v předních nohách a zadním spárem ji roztrhá na kousky. Všeobecně je považován za nejkrutější druh.
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Deinonychus je v Dinoparcích oblíbeným dinosaurem. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Bratislava, Ostrava, Traismauer, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Baltow, Rybnik, Zator.

Noví dinosauři z Austrálie

7. července 2009 v 16:09 Nové objevy dinosaurů
Hned tři nový dinosauří druhy objevili australští paleontologové v Queenslandu. První z nich byl pojmenován Australovenator wintonensis. Patřil mezi theropody ale byl mnohem větší než průměrný Velociraptor. Na svou velikost byl ale lehký a hbitý a býložravci se před ním museli mít na pozoru. Další dva dinosauři patřili mezi Titanosaury - sauropody jejihž hřbet byl pokryt pancířem. Byli pojmenováni Wintonotitan wattsi a Diamantinasaurus matildae. Podle nálezu se také zjistilo že dinosauři uhynuli v bažině takže možná býložravci chycení v močálu přivábili dravce který tam úvízl také.

Coelophysis

6. července 2009 v 12:58 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Trias v Severní Americe
Délka: 3 metry
Coelophysis (dutá kost) byl mrštný a štíhlý theropod který na planích Triasu lovil většinou malé ještěry a hmyz. Coelophysis žil pravděpodobně v obrovských smečkách. Podle některých údajů mohly mít takové smečky až 1000 jedinců a před takovými by nebyl v bezpečí žádný živočich té doby. Na lokalitě Ghost Ranch v Novém Mexiku byly nalezeny pozůstatky takové smečky kterou zřejmě zastihla nějaká katastrofa. V žaludcích některých Coelophysisů byly nalezeny kostry jejich mláďat což svědčí o tom že dospělci byli kanibalové.
Veselý popis Coelophysise podle hry Dino Island
Drobný masožravec ze svrchního triasu. Jeho hbitost a lehkost z něj činí živého, rychlého dinosaura. Je velmi inteligentní a má všechny předpoklady pro dobré představení. Poznámka: je známo že občas projevuje sklony ke kanibalismu!
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Coelophysis je v dinoparcích velmi oblíbený. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Bratislava, Traismauer, Kleinwelka u Budyšína, Rybnik, Karlow, Inwald a Baltow.

Brachiosaurus

2. července 2009 v 12:00 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Jura v Severní Americe a Africe
Délka: 26 metrů
Brachiosaurus (ramenatý ještěr) byl dlouhou dobu považován za vůbec největšího dinosaura. Potom ale bylo nalezeno několik mnohem větších sauropodů a tak Brachiosaurus o tento titul přišel. Dříve byla populární teorie že Brachiosauři se mohli pohybovat pouze ponořeni ve vodě. Pak se ale prokázalo že takový tlak by jim rozdrtil plíce a tak že museli žít na souši. Na dospělé Brachiosaury si zřejmě žádný dravec netroufl ale mláďata se musela mít napozoru pře dravými Allosaury a Ceratosaury. Kostra Brachiosaura která je v muzeu v Berlíně je největší smontovanou dinosauří kostrou na světě.
Veselý popis Brachiosaura podle hry Dino Island
Tento obr ze svrchní Jury je jedním z největších dinosaurů kteří kdy žili. Nad jeho 30 metry délky a 14 metry výšky se bude návštěvníkům úžasem tajit dech.... Až jim zatuhne krk! Má velkou výdrž a je odolný. Váží 50 tun a vyžaduje obrovské množství jídla.
Ve kterém dinoparku ho uvidíme
Brachiosaurus je v dinoparcích celkem oblíbený. Vystavují ho: Plzeň, Vyškov, Bratislava, Bad Gleichenberg, Kleinwelka u Budyšína, Zator, Bayreuth a Ostrava. Polské dinoparky (až na Zator) dávají přednost Diplodokovi.
obrazek