Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červen 2009

Nový druh býložravého theropoda

29. června 2009 v 12:24 Nové objevy dinosaurů
Většina theropodů byla dravci - ti kteří se živili rostlinami byly velkou vyjímkou. Mezi takové patří i nedávno oběvený theropod ze západní Číny. Nový druh byl pojmenován Limusaurus což znamená bahnitý ještěr. Patřil do skupiny Ceratosaurů i když svým vzhledem připomínal spíše pštrosí dinosaury. V jeho tlamě nebyly vůbec žádné zube což tak poukazuje na rostlinou potravu. Jeho přední končetiny jsou také zvláštní - mají totiž dobře vyvinutý jen jeden prst ten druhý je zakrnělý. Je dost pravděpodobné že Limusaurus právě stojí na půl cesty ve vývoji od dinosaurů k ptákům.

Dinopark Bratislava - novinky

28. června 2009 v 11:36 Dinoparky
I letos nás v dinoparku čeká řada novinek. Jsou tu hned 4 noví pohybliví dinosauři - 2 hnědá mláděta Triceratopse, mladý Chasmosaurus a ještě Brachiosaurus. Ze statických modelů tu přibyli nový Pteranodon a dvojice Raptorů. Změn také dosáhlo uspořádání některých modelů - odpočívají Pteranodon byl přestěhován na kino, v místech kdy vloni byl Parasaurolophus najdeme jen opuštěné hnízdo a Tyrannosauří hlavu a Stegosaurus který stával naproti obřímu Tyrannosaurovi zmizel - na jeho místě jen jen pár všudypřítomných Coelophysisů. V zoo můžeme vidět několik nově narozených mláďat - mezi rarity patří určitě malý plameňáček - první odchovaný v zoo Bratislava.

Ankylosaurus

23. června 2009 v 18:01 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Křída v Severní Americe
Délka: 6 - 11 m
Ankylosaurus (vyztužený ještěr) je největším zástupcem obrněných dinosaurů. Patří mezi Ankylosauridy (obrnění dinosauři s kyjem na ocase). Druhou skupinou jsou Nodosauridi - ti co kyj nemají. Ankylosaurus nebyl pro dravé dinosaury jistě jednoduchou kořistí. Jeho brnění ho spolehlivě ochránilo před většinou útoků. Na spodní straně ale žádné brnění neměl. Nechráněné měkké břicho bylo jeho slabinou a pokud se ho dravci podařilo obrátit na záda mohl ho snadno zabít. Doposud z Ankylosaura bylo objeveno jen málo pozůstatků.
Veselý popis Ankylosaura podle hry Dino Island:
Tohoto býložravce ze svrchní křídy bychom mohli přirovnat k útočnému tanku. Tělo má pokryto hroty a kostěnými deskami a dokáže odolávat útokům těch nejnebezpečnějších masožravců i několik hodin. Pokud je útočník příliš neodbytný zbaví se ho pomocí úderu. kostěným kyjem na špičce ocasu. Tento dinosaurus vyžaduje vzhledem ke své velikosti ohromné množství jídla k ukojení hladu.
Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Ankylosaura moc dinoparků nevystavuje. Ty které ho vystavují jsou: Plzeň, Vyškov (tady ovšem postrádá kyj na ocase), Kleinwelka u Budyšína a Traismauer. Polské dinoparky dávají přednost jeho menšímu příbuznému: Euoplocephalovi.

Futurama

20. června 2009 v 11:18 Kreslené seriály
Kreslený seriál od tvůrců Simpsonových se odehrává v daleké budoucnosti v roce 3000. Hlavní hrdinové jsou: Fry - trouba a smolař jehož zaměstnáním je poslíček, jednooká mutantka Leela která pilotuje vesmírnou loď, Bender - robot který ukradne na co přijde a jeho palivo = alkohol. Benderovou nejčastější hláškou je "Polib mi můj naleštěnej zadek". Nadřízeným všech tří je starý a senilní profesor který je zároveň vynálezcem snad všeho možného např čichoskopu - čichací obdoba teleskopu.

Allosaurus

18. června 2009 v 18:06 Popisky dinosaurů
Výskyt: svrchní Jura v Severní Americe
Délka: 7 - 12 m
Allosaurus (cizí ještěr) byl jeden z nejobávanějších jurských predátorů. Mezi jeho kořist patřili sauropodi ( hlavně mladí a nemocní jedinci), Stegosauři, Camptosauři a další jurští býložravci. Nad očima měl dva malé růžky které byly u samců zřejmě pestře zbarvené. Allosaurus žil hlavně samotářsky ale někdy se sdružovali do skupin aby udalali i většího sauropoda. Nejznámějším Allosaurem je zřejmě Big Al na jehož kostře se našly stopy po 19 zraněních.
Veselý popis Allosaura podle hry Dino Island:
Tento 5 metrů vysoký a 12 m. dlouhý masožravec představuje zhoubu pro býložravce svrchní Jury. Je sice menší než T. rex ale díky svalnatým zadním nohám je mnohem rychlejší a pohyblivější. Jeho čelisti jsou lemovány 70 zuby ostrými jako nože a proto je považován za nemilého spolunocležníka.

Ve kterém Dinoparku ho uvidíme?
Allosaura vystavuje mnoho Dinoparků. Vystavují ho třeba dinoparky: Plzeň, Bratislava, Kleinwelka u Budyšína, Traismauer, Bad Gleichenberg, Baltow, Kletno a Zator.

Dinopark Zator

13. června 2009 v 16:11 Dinoparky
Park pohyblivých dinosaurů nebo také Dinozatorland se nachází přímo uprostřed mazi velkými Polskými městy Krakowem, Katowicemi a Bielsko Bialou. Park je specializovaný na pohyblivé dinosaury kteří jsou jinak v Polsku velkou vzácností. Parku dominuje obří Tyrannosaurus který je udajně nějvětším pohyblivým T.rexem na světě. Mohutností se jistě vyrovná Plzeňskému Apatosaurovi. Další pohybliví sauři jsou: Allosaurus, Spinosaurus, Stegosauři, Triceratops, různí sauropodi, Metriacanthosaurus, Yangchuanosaurus, Deinonychus, Oviraptor, Dilophosaurus plivající vodu (zřejmě odkaz na Jurský park) a mnoho dalších. Expozici doplňuje i několik statických dinosaurů(Velociraptor - dokonce i opeření, Iguanodon, Shanshanosaurus, atd.) Součástí parku je i muzeum s expozicí koster a dinosauřích zkamenělin. O oblíbenosti tohoto dinoparku svědčí i četné zástupy navštěvníků a to že ani hlavní parkoviště nestačí.

Beskydy - Čeladná

13. června 2009 v 15:53 Tip na výlet nebo dovolenou
Obec Čeladná se nachází v příjemném a tichém údolí v Beskydech. Je to příjemné a tiché místo vhodné k rekreaci. Čeladná je proslulá hlavně obrovským golfovým hřištěm táhnoucím se do nedohledna. V tomto hezky upraveném areálu narazíme také na rybníček s vodotryskem který vesele brázdí kachny a dokonce i černá labuť. Ze zvířat v čeledné uvidíme hlavně ovce a krávy ale narazíme tu třeba i na lamu. Okoloní hory jsou protkané celou sítí turistických cest. Jedna z nich vede třeba k rozcestí Malá Stolová odkud pak můžeme pokračovat až na Pustevny. K ubytování je v Čeladné spousta hotelů.

Nový objev Plesiosaura u Lamanšského průlivu

7. června 2009 v 12:23 Nové objevy dinosaurů
Paleontologové objevili u Lamanšského průlivu kostru Plesiosaura který žil v období Jury. Kostra byla úplná ze 70% a délka celého živočicha přesahovala 4 metry patřil tedy spíše k menším druhům Plesiosaurů. Plesiosauři byli jedni z nejúspěšnějších druhohorních mořských predátorů. Na konci Křídy však vyhynuli sejně jako dinosauři a ptakoještěři. Něktří lidé však věří že přežili dodnes v podobě Lochnesky.

Fotogalerie - Dinopark Vyškov, Zoopark Vyškov a Zoo Lešná

5. června 2009 v 9:15 Tip na výlet nebo dovolenou
Dinopark Vyškov:
Zoopark Vyškov:
Zoo Lešná Zlín:
obrazek