Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Květen 2009

Tatzelwurm

30. května 2009 v 11:57 Záhadná zvířata
Himaláje mají sněžného může, Skotsko má Lochnesku a Alpy mají Tatzelwurma. Tvor je popisován jako hubený černě zbarvený se dvěma tlapkami za hlavou a jedovatou kůží. Přestože jeho jméno znamená packatý červ tvor podle popisu připomíná obojživelníka. Mnoho lidí tatzelwurma pozorovalo ale nikdo nedodal přesvědčivý důkaz že opravdu existuje. Několíkrát se stalo že Tatzelwurmové své pozorovatele i napadli. Nedaleko města Unken se jeden sedlák tak vylekal neznámých tvorů že na místě zemřel - dodnes to připomíná pomníček za Unkenem. Pokud tatzelwurm existuje mohl by to být nějaký druh mloka možná že v Alpách přežil praobojživelník Greererpeton.

Zoo Bojnice

24. května 2009 v 11:20 Zoologické zahrady
Nejstarší, největší a zřejmě také nejhezčí Slovenská zoo. Najdeme ji v malém městě Bojnice v blízkosti velkého zámku. V zahradě můžeme vidět velké množství zvířat třeba na Slovensku jediné slony nebo orangutany kterým se dokonce teď narodili mladí. V zadní části zoo najdeme rozlehlé výběhy různých druhů antilop, jelenů a kozorožců nechybějí ani vlci a rysi. V přední části uvidíme mnoho expozic vodního ptactva a také expozici medvědů, opic, šelem a terária. Na vyhlídce u lam je krásný výhled na zámek. U medvědů se nedávno narodil nový přírustek kterého můžeme potkat jak se prochází klidně po zoo.

Predátor

22. května 2009 v 16:02 Zajímavosti
Predátor je tvor kterého můžeme vidět ve filmech Predátor, Predátor 2, Vetřelec vs Predátor a Vetřelci vs Predátor 2. Podobně jako Vetřelec ani Predátor nepochází ze Země ale je mimozemského původu. Stavbou těla se podobá člověku je však větší a mohutnější. Na hlavě většinou nosí přilbu a když jí sundá a ukáže všem na obviv svůj obličej tak můžeme vidět že jeho tlamu lemují dva páry klepet. Predátor disponuje velkým arsenálem zbraní od ocelových drápů po kapesní atomovou bombu. Životní vášní Predátorů je lov. Jejich nejoblíbenější kořistí jsou lidi a vetřelci. Mladí Predátoři se zaškolují v lovu na vetřelce.

Největší Ptakoještěři

20. května 2009 v 16:49 Nevšední pohled na dinosaury
Quetzalcoatlus northropi
Rozpětí křídel 11 - 13 m
Tento obří Pterosaurus žil v Americe v období svrchní křídy. Byl zřejmě jedním z největších ptakoještěrů vůbec. Některé zatím nepodložené údaje uvádějí že mohl mít až 18 metrové rozpětí křídel. V zobáku ale neměl vůbec žádné zuby.
Arambourgiania philadelphiae
Rozpětí křídel 12 m
Tento obyvatel Jordánska byl dlouho jen málo známý protože se z něj nalezl jen fragment krčního obratle dlouhého 61 cm. Předpokládaná délka krku byla 2m. Původně se jmenoval Titanopteryx ale protože byl tak už pojmenován jeden druh hmyzu bylo jméno změněno na Arambourgiania.
Hatzegopteryx thambema
Rozpětí křídel 12 m
Tento ne moc známý Pterosaurus žil na území Rumunska. Jeho lebka byla dlouhá 3 m a narozdíl od jiných ptekoještěrů byla celkem masivní. Proto ji měl zřejmě nějak odlehčenou.
Ornithocheirus
Rozpětí křídel 12 m
Tento Pterosaurus kterého zřejmě nejvíce proslavil dokument Putování s dinosaury kde cestoval přes celou zeměkouli se řadí mezi jedny z největších Pterosaurů. Na konci zobáku měl zvláštní hřeben.
Pteranodon stenbergi
Rozpětí křídel 9 - 11 m
Zřejmě nejznámější ptakoještěr. Velké rozpětí křídel, bezzubý zobák a hřeben na hlavě sloužící ke kormidlování to jsou hlavní poznávací znaky Pteranodona. Je docela pravděpodobné že samice měly hřeben menší než samci.
Tapejara wellnoferi
Rozpětí křídel 5 - 6 m
Pterosaurus s velice zvláštním hřebenem vypadá v porovnání s těmi předchozími jako střízlík. Přesto dosahuje úctyhodného rozpětí křídel o kterém se mohlo jiným ptakoještěrům akorát zdát. Žil v Brazílii.

Záhadný ještěr od jezera Murray

14. května 2009 v 16:21 Záhadná zvířata
Píše se rok 1940 kdy cestovatel Miller se svou ženou podnikli výpravu na Novou Guineu kde objevili nejen neznámý kmen domorodců ale také tu pozorovali velice zvláštního tvora. Podle popisu byl tvor asi 40 stop dlouhý a měl dlouhý krk, zobákovitá ústa, podél páteře kostnaté výrůstky trojuhelníkového tvaru a dlouhý ocas. Vše natočil ale film někam záhadně zmizel.V roce 1999 bylo ohlášeno pozorování na papuánské straně jezera několik domorodců plujících přes jezero v kánoi. Viděli prý příšeru vzhledu dinosaura brodící se ve vodě. Kandidáty na tohoto tvora byly navrženi Albertosaurus, Megalosaurus a Hadrosaurus ale žádný z nich nemá dlouhý krk ani ostny na zádech. Na prvním obrázku je pokus o vytvoření vzhledu tohoto tvora ve hře Dino Island.

Zoopark Vyškov - novinky

9. května 2009 v 12:46 Zoologické zahrady
Stejně jako v dinoparku i tady narazíme na několik novinek. Jelikož je jaro v plném proudu tak tu už můžeme vidět malá kůzlátka, telátka nebo hříbátka. Rozšířilase také sbírka vodního ptactva takže tu můžeme vidět mnohem více druhů hus a kachen než dříve třeba zajímavou kachnu pekinskou kolmou a nebo velké kachny saské. Rys byl vystěhován a na jeho místě se buduje nějaký nový výběh. Nové místo na pozorování kachen a dalších zvířat se buduje v blízkosti altánku.

Dinopark Vyškov - novinky

9. května 2009 v 12:32 Dinoparky
Co nového nás letos čeká ve Vyškově? Především několik nových dinosaurů - pohyblivé modely Brachiosaura a Deinonycha (který se ovšem ostýchá své umění předvést), nová smečka Deinonychů požírající svou kořist, dinosauří noha co byla dříve v zoo se přestěhovala k Pteranodonům, v přípravě je ještě pohyblivý Chasmosaurus. Nový je i film v 3D kině který vypráví a malém Apatosaurovi co se ztratil a hledá své stádo. A na závěr ještě zpráva: Koncem března ve Vyškovském dinoparku havarovalo letadlo jehož trosky dnes už pohltil les. K letadlu není radno se přibližovat jelikož se nachází v teritoriu dravců rodů Coelophysis, Deinonychus a Velociraptor.
Bratislava

9. května 2009 v 12:14 Tip na výlet nebo dovolenou
Tentokrát tu nejsou ukázky z dinoparku nebo zoo ale z historického centra Bratislavy, z vyhlídky od Bratislavského hradu (který je momentálně v rekonstrukci) a také ze zříceniny hradu Děvín a ze soutoku Moravy a Dunaje.V centru můžeme obdivovat spoustu vtipných sošek a pobíhali tu také dinosauři ale jen ti holubovití.

O Parníkovkách

2. května 2009 v 11:55 Ptáci
Parníkovka je zvláštní druh kachny která žije na mořském pobřeží ale i jezerech a řekách v jižním cípu jižní Ameriky a na Flaklandách. Zvláštní jméno Parníkovka si tato kachna vysloužila proto že zvláštním způsobem pohybuje křídly. Při plavání otáčejí totiž křídly tak, že připomínají kolesový parník. Její zbarvení je šedé a má mohutný zobák kterým odtrhává přisedlé živočichy od mořského dna. Existují 4 druhy Parníkovek z nichž pouze Parníkovka létavá umí létat. Parníkovky můžeme vidět třeba ve Zlínské zoo kde žijí v expozici oblíbených tučňáků Humboltových.
Zoo Lešná - novinky

2. května 2009 v 11:45 Zoologické zahrady
Zřejmě nejhezčí zoo na Moravě a v ČR vůbec se každý rok může pyšnit nějakými novinkami a změnami. Letos se v Lešné budují další nové expozice které by se měly už brzo otevírat. Z nově narozených mláďat tu můžeme vidět třeba malou žirafku, v pavilonu Yucatan malé opičky, v teráriu to jsou mladé želvy a rybníky brázdí mnoho malých káčátek. Někteří ptáci jako pštrosi nebo labutě černokrké teprve sedí na vejcíc. V zoo nově můžeme vidět třeba dva tygry (předtím tu byl jen jeden) a nebo vzácné kachny Parníkovky létavé. Pěkná je také nová expozice mravenečníků. Nenechte si také ujít některé z krmení zvířat.
Podzámka na jaře

2. května 2009 v 11:28 Jiné
Jaro v Podzámecké zahradě v Kroměříži.obrazek