Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Únor 2009

Krkatý Stegosaur z Portugalska

26. února 2009 v 16:00 Nové objevy dinosaurů
V Portugalsku žil jeden opravdu zvláštní člen rodiny Stegosauridů. Narozdíl od svých příbuzných třeba Stegosaura má enormě prodloužený krk tvořený 17 krčnímy obratly - což je dokonce víc než u některých sauropodů. Celé zvíře bylo dlouhé asi 6 metrů. Nový druh byl pojmenován Miragaia longicollum což znamená překrásná bohyně Země. Jednou možností proč měl tento druh tak dlouhý krk je že se stejně jako sauropodi snažil dosáhnout na listy co byly vysoko. Miragaia žil na konci Jury asi před 150 mil. lety.


Ve Španělsku byla objevena obrovská stopa Stegosaura

23. února 2009 v 18:44 | Deinonych |  Nové objevy dinosaurů
Přestože Stegosauři žili hlavně v Americe a Asii tak poslední dobou přibývá jejich objevů i v Evropě. Tentokrát to ovšem není žádná zkamenělá kost ale stopa která je navíc největší známou Stegosauří stopou. Objev byl učiněn ve svrchnojurských horninách útesu Cape Lastres v oblasti Asturie ve Španělsku. Stopa průměrného Stegosaura má nejvíce 40 cm ale stopa tohole kusu má více než půl metru. Zvíře které tuto stopu zanechalo měřilo zřejmě 8 metrů a bylo vysoké 3,5 metrů. Není jasné zda jde přímo o rod Stegosaurus.


Zvláštní obrázky dinosaurů

18. února 2009 v 15:55 | Deinonych |  JinéPorovnání velikosti:
Zleva:Velociraptor, šavlozubý tygr, Triceratops, Parasaurolophus, Amargasaurus, Tyrannosaurus, Spinosaurus, Stegosaurus, Carnotaurus, Iguanodon a Ankylosaurus. Nad nimi ční Supersaurus a ve vzduchu letí Pteranodon.

Kreslené kachny

15. února 2009 v 16:31 | Deinonych |  Jiné

Hromadná vymírání v dějinách země

11. února 2009 v 17:44 | Deinonych |  Jiné
Konec Ordoviku
Před 440 mil. let
V období Ordoviku existoval život pouze v moři. Koncem této doby však došlo k obrovskému zalednění země což způsobilo že mnoho druhů vyhynulo. Vyhynuly velké skupiny trilobitů, graptolitů a ramenonožců. V Siluru žily podobní živočichové jako v Ordoviku jen jiné druhy.
Konec Devonu
Před 365 mil. let
V Devonu se živočichové rozšířili i na suchou zem kde už se rozvíjely i rostliny. Koncem Devonu však vyhynulo 70% druhů. Nejvíce byli postiženi obyvatelé moří. Zmizeli skoro všichni trilobiti a také mnoho pancířnatých ryb. Je možné že to zavinila srážka s meteoritem.
Konec Permu
Před 250 mil. let
Největší vymírání všech dob se odehrálo na konci Permu. Tehdy vyhynulo 95% mořských a 70% suchozemských organismů. Vyhynulo např. mnoho savcovitých plazů jako Dimetrodon kteří uvolnili cestu Archosaurům - předkům dinosaurů. Za vyhynutím zřejmě stála rozsáhlá vulkanická činnost v oblasti Sibiře.
Konec Triasu
Před 200 mil. let
V Triasu už vznikli první dinosauři ale zatím se moc ještě neprosadili. Toto vymírání které odstranilo zbytek savcovitých plazů a některé druhy Archosaurů jim vlastě pomohlo ovládnout zemi. Ze tímto vymíránim zřejmě stojí velká sopečná činnost v důsledku lámání prakontinentu Pangea.
Konec Křídy
Před 65 mil. let
Nejznámější z velkých vymírání se odehrálo na konci Křídy. Jeho obětmi se stali dinosauři, ptakoještěři, mořští ještěři, Amoniti ale i mikroskopičtí dírkonožci. Naopak savci, ptáci ale i hadi, krokodýli a ještěrky přežili. Vyhynutí pravděpodobně způsobil dopad meteoritu který vytvořil tlakovou vlnu a zatemění oblohy na mnoho let.
Konec Doby ledové
Před 20 000 let
Na konci poslední doby ledové vyhnulo mnoho velkých savců. V Evropě to byli mamuti, srstnatí nosorožci a obří jeleni rodu Megaceros. Toto vyhynutí zřejmě způsobilo náhlé oteplování a rozšíření lesů do tunder které byly domovinou mamutů jejihž životní prostředí tím zmizelo. K vyhynutí mohl také přispět nadměrný lov pralidí.

V minulosti žili obří hadi

6. února 2009 v 15:59 | Deinonych |  Nové objevy dinosaurů
Největší had světa žil v Jižní Americe před 60 - 58 miliony let. Byly nalezeny kosty až 28 jedinců. Byl pojmenován Titanoboa cerrejonensis což lze přeložit jako obří hroznýš. Jeho rozměry jsou opravdu úctyhodné. Byl dlouhý 13 - 15 metrů a vážil až tunu. V nejširším místě mohl mít až metr. Sežrat člověka by mo zřejmě nečinilo žádný problém. Podle těchto vědců bylo podnebí v době života tohoto studenokrevného obra extrémně teplé a průměrná teplota musela dosahovat hodnot až kolem 32 °C.

V Kolumbii bylo objeveno 10 neznámých obojživelníků

4. února 2009 v 16:14 | Deinonych |  Zajímavosti
Celkem deset nových druhů obojživelníků objevili biologové v hornaté oblasti Tacarcuna v regionu Darien nedalo kolumbijské hranice s Panamou. Mezi nově objevenými živočichy je několik jedovatých žab či také jeden mlok. V oblasti žijí i další druhy, které jsou ve světě na pokraji vyhynutí. Z nově objevených živočichů je třeba zajímavá Skelná žába jejíž povrch těla je tak tenký ža jí jsou vidět vnitřnosti. Další žába je tak zbarvená že úplně splývá s prostředím. Zvláštího mloka kterého tu objevili zřejmě také věda ještě nezná. Tyto druhy zřejmě žijí jen tady.


Sviští předpověď počasí - zima ještě bude

3. února 2009 v 17:41 | Deinonych |  Zajímavosti
Svišť Phil který už skoro sto let předpovídá počasí vydal dne svou předpověďohledně délky zimy.Spojené státy americké podle něj čeká ještě šest týdnů zimy. Pokud 2. února ráno spatří svůj stín, potrvá zima ještě další měsíc a půl, tvrdí tradice. A Phil dnes svůj stín uviděl.
Předtím vyběhl ze své nory, kterou představuje malá bouda, a v souladu s tradicí sdělil svou meteorologickou prognózu Billu Cooperovi, jedinému muži na světě, který mluví svišťsky. Podle představitelů města se Phil nikdy nemýlí. Meteorologové z amerického Národního střediska pro předpověď počasí jsou přísnější - hlodavec prý má pravdu jen v 39 procentech případů. Svišti co žijí v Tatrách mají svou vlastní předpověď počasí - vzbudí se až na jaře.


Pokémon

1. února 2009 v 8:14 | Deinonych |  Kreslené seriály
Vé své době to byl jeden z nejsledovanějších seriálů. Pokémoni to je vlastně přes 300 druhý různých příšerek. Někteří vypadají jako rostliny a zvířata jiní zase jako kameny a další nepřipomínají nic co na zemi žije nebo žilo. Nejznámějším pokémonem je bezesporu žlutá elektrická myš Pikachu. Další z těch známějších jsou třeba dráček Charmander, želvu připomínající Squirtle nebo kachně podobný Psyduck. Kromě seriálů se pokémoni proslavili také v mnoha různých hrách.
obrazek