Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Leden 2009

Dinosauři s více jmény

29. ledna 2009 v 16:58 | Deinonych |  Nevšední pohled na dinosaury
Už mnohokrát se stalo že byly nalezeny neúplné pozůstatky dinosaura a bylo mu dáno nové jméno ale podrobnější průzkumy ukázaly že se jedná o ten samý druh co už byl pojmenován dříve. A platný je pouze název co byl použit jako první. Tady jsou někteří z nich ale je jich mnohem více.

Apatosaurus - Brontosaurus
V roce 1877 popsal Othniel Charles Marsh, tehdejší profesor paleontologie na Yale University, nově objeveného sauropodního dinosaura pod názvem Apatosauru ajax. O dva roky později byla nalezena bezhlavá kostra a popsána jako Brontosaurus. Když se zjistilo že se jedná o jeden rod dinosaurů jméno Brontosaurus už bylo tak zakořeněno že se používá dodnes.

Albertosaurus - Gorgosaurus
Dlouho panoval názor že se jedná o dva různé dinosaury. To také potvrzoval fakt že Gorgosaurus byl o několik milionů let mladší než Albertosaurus. Pozdější výzkumy ale ukázaly že Gorgosaurus je vlastně nedospělý Albertosaurus.

Kentrosaurus - Kentrurosaurus
Kentrosaurus byl Africký příbuzný Stegosaura. Protože ale ostatky byly neúplné tak druhá nalezená kostra byla pojmenována Kentrurosaurus. Později se ale ukázalo že se také jedná o Kentrosaura.

Coelophysis - Rioarribasaurus
Coelophysis je neznámějším Triasovým dinosaurem. Na lokalitě Ghost Ranch byly nalezeny stovky jedinců. První nález ale pochází odjinud a je neúplný. Proto bylo pro kostry z Ghost Ranch navrženo jméno Rioarribasaurus ale nijak se neprosadilo - Coelophysis se používá dodnes.

Allosaurus - Antrodemus - Epanterias - atd.
Moho dravců s období Jury Severní Ameriky bylo objeveno velice nekompletních a proto různí paleontologové přiřazovali svým objevům nové rodové nebo druhové názvy.Allosaurus byl ve své době velmi hojným masožravcem, tudíž z něj známe velké množství zkamenělin různě starých jedinců. Zajímavostí je také to že Allosaura různí autoři zobrazují jinak. Následující fotky pocházejí ze tří různých dinoparků - Allosaurus všude vypadá trochu jinak.


Pelorosaurus
Rekordmanem so se týče počtu názvů je jednoznačně Anglický sauropod Pelorosaurus. Bylo totiž nalézáno mnoho zlomkovitých zkamenělin a každé vědci vymisleli nové jméno tak vznikly názvy jako Dinodocus, Ornithopsis, Morosaurus, Oplosaurus, Gigantosaurus, Ischyrosaurus, Neosodon a další. Pozděj se ale zjistilo že všechny kosti pocházejí od Pelorosaurů.

Tučňák co se bojí vody

24. ledna 2009 v 8:30 | Deinonych |  Ptáci
V zoo v Anglickém Leeku mají tučňáka co se bojí vody. Zatímco ostatní se čvachtají ve vodě tak tučňák jménem Kentucky jenom posedává na skále. Chovatelé v zoo vysvětlují podivné chování tučňáka tím, že nemá dost peří, které by ho chránilo před studenou vodou.Voda je pro něj příliš chladná, a tak tráví všechen čas na skále a kolébavě přechází sem a tam. Tučňák se stal v zoo velkou raritou.

Jak je to doopravdy s Archeopteryxem ?

23. ledna 2009 v 16:01 | Deinonych |  Nevšední pohled na dinosaury
Když byl roku 1861 popsán Archeopteryx všichni se domnívali že se jedná o spojovací článek mezi plazy a ptáky - odtud označení prapták. Nedávné výzkumy ale odhalily že měl mnohem více společného s malými theropody než s ptáky. Byly nalezeny kompletní zadní končetiny což dokázalo že neměl vratiprst jako ptáci a tedy nemohl uchopit větev. Do korun tedy zřejmě nezacházel. Spíše se pohyboval po zemi. Je ale také možné že podobně jako Microraptor měl i Archeopteryx opeřené i nohy a ty mu sloužily jako další pár křídel takže plachtil jako kluzák. Jisté je ale to že Archeopteryx nepatřil do linie vedoucí k ptákům ale byl spíše v postraní větvi.

V Pražské zoo můžeme vidět největší myš světa

19. ledna 2009 v 17:49 | Deinonych |  Zajímavosti
V expozici Indonéská džungle můžeme nově vidět expozici krys obláčkových - největších myší světa.Chovatelé také slavnostně pokřtili mládě samce, které loni poprvé odchovali, a dali mu jméno Fousek. Zoo Praha chová tyto vzácné a ohrožené hlodavce ze severu filipínského ostrova Luzon od roku 2007 a v Evropě jich vlastní nejvíce.Tato nově otevřená expozice je první v letošním roce. Pražská zoo chystá ještě rozsáhlou novou expozici pro lachtany, kterou doprovodí ještě menší expozice jihoafrických savců mangust liščích, a plánuje otevřít voliéry papoušků v místech staré kuní stezky.


Fotky pěvců

17. ledna 2009 v 16:31 | Deinonych |  Ptáci
Kos

Vrabec

Pěnkava

Drozd a Brhlík

Co se jen tak nevidí - hnízdo ve chřtánu predátora
Odvážná kosice s v Traismauerském dinoparku v Rakousku postavila hnízdo přímo v tlamě Tyrannosaura.


Bratislavští dinosauři pod sněhem

11. ledna 2009 v 11:48 | Deinonych |  Jiné
Trasa 1
Dinopark
Dinosauři jsou v této době zapadaní sněhem. Teď sem chodí málo lidí a je tu klid.


Trasa 2
Lesní stezky
Od roku 2008 jsou přístupné lesní stezky nad dinoparkem kde můžeme vidět Segnosaura, Oviraptory, Celophysisy, Ornitomimy a Protoceratopse.Trasa 3
Zoo
I když v zimě je většina zvířat schovaná některým zima přece nevadí. Venku jsou třeba zebry, pštrosi, kozy, prasata, vodní ptáci a některé druhy opic. Jiné jako šelmy jsou vidět pouze ve vnitřku pavilonů.

Přežili sauropodi v Amazonii dodnes ?

7. ledna 2009 v 18:04 | Deinonych |  Záhadná zvířata
V Amazonii možná žije zvíře které svým vzhledem připomíná sauropoda. Domorodci ho nazývají Minhaco. Byl pozorován v roce 1977 ve vesnici Nuevo Tacna kde zrovna probíhalo fotbalové utkání. Krátce před utkáním to vše začalo. Obloha potemněla a dokonce začala bouřka. Z ničeho nic se pohnuly koruny stromů a obrovitý plaz se pomalu sunul kupředu. Podle svědků měřil nejméně 40 metrů a široký byl jistě 5 metrů! Šlo tedy vskutku o obrovitého tvora. Nestvůra prý prošla kolem hřiště a zamířila si to směrem k Amazonce. Svědkové také uvedli že měl na hlavě něco jako dva sloní choboty a na zádech pancíř. Právě díky pancíří je tento tvor stotožňován se Saltasaurem.

Americký drak

4. ledna 2009 v 10:59 | Deinonych |  Kreslené seriály
Hlavním hrdinou je Jake Long - kluk co se umí proměnit na draka aby pak mohl bojovat s různými nestvůrami kterými je město kde žije zamořené. Jeho děda a buldok Fuxík ho učí jak se stát tím nejlepším drakem. Jakeova mladší sestra se také umí změnit na draka ale moc jí to nejde. Jake chodí do školy společně s Trixií a Spudem. Ti se o tom že Jake je drak dozvěděli až když ho jako draka chytili a předali profesoru Rootwodovi aby dostali odměnu. Potom co se dozvěděli koho mu to vlastně odevzdali tak Jakeovi zase pomohli na svobodu a ještě profesora zesměšnili. Seriál Americký drak nepostrádá akci ani humor.
obrazek