Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Listopad 2008

Káčátka se vylíhla v listopadu

27. listopadu 2008 v 16:45 | Deinonych |  Zajímavosti
Zvláštností není nikdy dost. V jednom Pražském parku se třeba vyklubala káčátka v listopadu tedy v dobu absolutně nevhodnou pro malé kachničky. Zřejmě to způsobilo na listopad nezvyklé teplé počasí. Káčátek bylo 7 teď už ale zbývají jenom 4. Ta budou zřejmě odchycena vychována v nějakém záchraném centru.

Raptoři - dříve a dnes

22. listopadu 2008 v 11:58 | Deinonych |  Nevšední pohled na dinosaury
Tato skupina dinosaurů začala být velmi populární po uvedení Jurského parku. Od té doby se však pohled na ně rapidně změnil.

Velociraptor

Díky filmům jako Jurské park byl Velociraptor zobrazován jeko 2 metry vysoký predátor s šupinatou kůží a vysokou inteligencí. Ve skutečnosti byl ale Velociraptor menší. Filmový se svými rozměry rovná spíše Deinonychovi. Velociraptor měl také po celém těle peří takže vypadal spíše jako pták než jako typický dinosaurus.


Deinonychus

Tento dravec svými rozměry odpovídal filmovým Raptorům. Podobně jako jeho příbuzní i on je na starších rekonstrukcích zobrazován neopeřený. Zajímavé je že Velociraptor, Deinonychus a Saurornitholestes možná patřili k jednomu rodu dinosaurů a jelikož se používá jméno které bylo stanoveno jako první tak se možná budou tito dinosauři řadit pod rod Velociraptor.

Utahraptor

Největší z Raptorů který mohl dosahovat až sedmimetrové délky. Byl představen v seriálu Putování s dinosaury. Byl tu zpodobněn jako inteligentní predátor lovící ve smečkách. Opět tu byl vidět se šupinatou kůží. Dnes se má zato že i jeho tělo bylo pokryté peřím. Jeho výška přesahovala dva metry.

Pyroraptor

Obyvatel Evropských ostrovů který se proslavil v seriálu Planeta dinosaurů. Narozdíl od svých příbuzných není moc dobře znám ale zřejmě i on byl pokryt peřím a lovil ve smečkách. Mezi jeho kořist zřejmě patřili Iguanodoni ale mohl napadat i menší sauropody.

Nártoun považovaný za vyhynulého objeven !

20. listopadu 2008 v 18:03 | Deinonych |  Zajímavosti
Maličkou poloopici nikdo neviděl 80 let. Teď se ji povedlo odchytit na Indonéském ostrově Sulawesi. Nártoun drobný byl naposled pozorován v roce 1921 pak v roce 2000 byl jeden odchycen ale uhynul. Tak byl tento druh považován za vyhynulý. Desítky expedic se ho snažily najít ale neúspěšně. Nártouni z toho ale vůbec nadšeni nebyli. Jeden z nich hryzl šéfku týmu do prstu když mu připevňovala sledovací vysílačku. Nártoun malý je zřejmě nejvzácnějším primátem na světě.

Hukvaldy

16. listopadu 2008 v 9:24 | Deinonych |  Tip na výlet nebo dovolenou
Určitě zajímavé místo na výlet se nachází v Beskydech. V Hukvladech je plno zajímavých míst. Je tu třeba velká obora po které je určitě příjemná procházka. V oboře volně žije140 daňků a 120 muflonů a tak při procházce oborou jistě nějakého zahlédnete. U sochy lišky Bystroušky je rozcestí navazující buď na Hukvaldský hrad nebo na naučnou stezku Janáčkův chodníček.Zajímavou expozicí je Tropic Hukvaldy kde můžeme vidět různé exotické rostliny a zvířata třeba papoušky, tukana, různé druhy bažantů ale i pumu a vzácnou opičku Tamarína žlutorukého.Bobrům se v Česku daří

11. listopadu 2008 v 17:32 | Deinonych |  Zajímavosti
Dosud byl v česku bobr viděn jen vzácně. Teď by to ale mohlo být jinak. Do roku 1992 byly bobři v česku vyhubeni poté je tu němci začali znovu vysazovat. V Českém lese nyní žije asi 25 rodin to je 150 jedinců. Ke konfliktům s člověkem dochází málo. Bobři sice zadržují vodu, která tak občas zaplavuje okolní pozemky, ale zemědělci v takových případech mají nárok na náhradu. Kdysi pronásledovaní bobři jsou zvlášť ohrožený druh, a tak se těší mimořádné ochraně.

Matylda

10. listopadu 2008 v 16:27 | Deinonych |  Kreslené seriály
Humorný seriál vypráví o kachně Matyldě která žije na dvoře a každému zvířeti ráda poradí. Většinou to ale dopadne tak že zvířata jí za její rady spíše vynadají. Třeba radila pavoukovi a by vyšíval, kočku učila chytat myši, klokanici doporučila kočárek, zajíce učila karate, pštrosovi radila aby strkal hlavu do písku, na dvorek nastěhovala slona atd. Největší šok zřejmě zažila když doučovala hloupého osla Emila a pak ho našla sedět na obecním úřadě jako úředníka. Jediný kdo jí za její rady poděkoval byl čuník protože díky ní se z něho nestaly vepřové hody.

Lochneska zachycena na video

3. listopadu 2008 v 16:42 | Deinonych |  Záhadná zvířata
Legendární příšera z jezera Loch Ness byla zachycena na video. Doposud její existence nebyla věrohodně doložena. Předkládané fotky byly ozačeny za podvrh a podobně. Nessii se podařilo zachytit otci a synovi Garsideovým když se plavili přes jezero. V dálce uviděli něco co jim připomínalo hřbet krokodýla. Jelikož měli u sebe kameru tak ho hned nafilmovali. Studií na téma příšera z jezera Loch Ness existuje nekonečně mnoho. Žádná ale nemá takovou výpovědní hodnotu jako zmíněné video dvou britských výletníků. Spatřit ji není vůbec snadné. Příčinou je rozloha a hloubka jezera Loch Ness. Je v něm totiž mnoho podzemních jeskyní, v nichž se dá krásně schovat.
Důkazní video:
obrazek