Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Září 2008

Zoo v Olomouci

28. září 2008 v 8:50 | Deinonych |  Zoologické zahrady
Zoologická zahrada se nachází kousek od kapličky na Svatém kopečku. Mezi její rarity patří průchozí výběh makaků, početné stádo žiraf, a také mnoho zajímavých pavilonů (opice, akvárium, noční zvířata, tropický pavilon atd.). V zoo je také veliká rozhledna ze které je krásný výhled. Můžeme tu vidět také velké množství šelem ať už kočkovitých nebo psovitých. Nejnovějším přírůstkem je malý hrošík liberijský který se narodil 19 srpna. Zatím se ale schovává v pavilonu ven se mu moc nechce.


Obrácená duha

21. září 2008 v 11:55 | Deinonych |  Zajímavosti
V neděli 14 byl ve velké Británii nad městem Cambridge pozorován zvláštní úkaz. Byla to obrácená duha která je vidět spíše v severnějších oblastech. K tomu, aby se obrácená duha objevila, je údajně potřeba speciálních podmínek, vysokého obsahu ledových krystalů ve vzduchu a přitom jasná a čistá obloha. Pak se sluneční paprsky zlomí tak, že duha není k povrchu Země postavena konkávně, ale konvexně. Netvoří tedy pahorek ale výduť. Takováhle duha byla několikrát pozorována i v Čr.

Největší Ornitopodi

20. září 2008 v 10:59 | Deinonych |  Nevšední pohled na dinosaury
Zuchengosaurus maximus
Délka 16 - 17 m
Snad největší zástupce Ornitopodů co kdy žil. V Číně byla objevena kompletní kostra. Patřil mezi Hadrosaury (kachnozobé dinosaury). Žil ve stádech a určitě byl oblíbenou kořistí dravců.

Lambeosaurus laticaudus
Délka 15 - 16 m
Býložravec s hřebenem na hlavě který trochu připomíná sekeru. Stejně jako jiní Hadrosauři i on žil ve stádech. O tomto druhu se ale moc neví ani to zda skutečně patřil k Lambeosaurům.

Shantungosaurus giganteus
Délka 14 - 15 m
Donedávna považovaný za největšího Ornitopoda. Velký býložravec žijící v Číně s kachním zobákem. Patřil mezi Hadrosaury s plochou hlavou bez hřebenů.

Charonosaurus jiayinensis
Délka 13 - 17 m
Zdálky tento dinosaurus velice připomíná Parasaurolopha hlavně díky trubicovitému hřebenu. Ve skutečnosti byl ale tento druh mnohem větší. Žil v Asii. Trubka sloužila k zesílení zvuků které vydával.

Saurolophus angustirostris
Délka 12 m
Snad nejzámější Asijský Hadrosaurus. Na hlavě měl trubici ale kratší než Parasaurolophus nebo Charonosaurus. Na nose měl kažní vak který zřejmě dokázal nafouknout a vydávat tak hlasité zvuky.

Edmontosaurus
Délka 9 - 12 m
Snad nejznámější americký plochohlavý Hadrosaurus. Žil ve velkých stádech a dokone byly nalezeny i mumie tohoto dinosaura. Staré rekonsrukce ukazují Edmontosaura jako bipedního dvounožce (viz obrázek) dnes je zobrazován na všech čtyřech.

Želva považovaná za vyhynulou chycena v Číně

19. září 2008 v 13:48 | Deinonych |  Zajímavosti
Jednomu čínskému rybáři se podařilo chytit dost podivnou želvu. Měří 80 cm a váží 11 kg. Na jejím krunýři je 6 párů ostnů a její věk je odhadován na 500 let. Do nádrže kde byla chycena se dostala tehdy když přilehlá řeka měla zvýšenou hladinu vody. Želva je velice agresivní a snaží se každého pokousat. Její druh byl považován za vyhynulý a teď je státem chráněný. Jestli ale žije víc exemplářů zatím není jasné.

Kocour co se kamarádí s kuřetem

17. září 2008 v 16:26 | Deinonych |  Zajímavosti
Podivné přátelství vzniklo tehdy když kuřátko Gladys jako jediné přežilo masakr který v kurníku způsobila liška. Jeho majitelka ho vzala domů do tepla a právě tam se zkamarádilo s kocourem Snowym. Kocour kuře neustále čistí, myje a hraje si s ním. A většinou také se drží spolu ať už jdou kamkoli. Takové přátelství je ojedinělé protože většinou to bývá naopak.

Kachna co se bojí vody

16. září 2008 v 17:59 | Deinonych |  Ptáci
Na světě existuje kachna co se děsí vody. Má k tomu ale důvod. Místo plovacích blan na nohou má pařáty jako slepice. Slepice blány nemají a voda je děsí a tak je to i v případě této kachny. Kachnu si koupil jeden čínský farmář a bylo mu divné že nikdy nejde s ostatnímy do vody. I když z takového hybrida není moc nadšený tak u jeho farmy se stojí fronty aby mohli zvláštní kachnu vidět zblízka. Až někdy uvidíte kachnu držet se dál od vody tak se jí dobře podívejte na nohy.

Plzeňští dinosauři

14. září 2008 v 16:54 | Deinonych |  Zajímavosti
Přestože je v Plzni dinopark někteří dinosauři se toulají městem.
Pachycephalosaurus
Tesco na Rokycanské si oblíbil Pachycephalosaurus. Toto místo se však zalíbilo i jinému jedinci téhož druhu. Původní majitel se však nehodlá svého teritoria vzdát a zuřivě ho brání.

Plesiosaurus
Trafostanici u křižovatky nedaleko Vinického vchodu do dinoparku si oblíbil Plesiosaurus. Jelikož jezírko v dinoparku pro sebe zabral Diplodocus tak se Plesiosaurus z vyvýšeného místa rozhlíží po jiném.

Zoo v Plzni

14. září 2008 v 16:46 | Deinonych |  Zoologické zahrady
Plzeňská zoo se nachází pod kopcem na kterém stojí dinopark. Můžeme v ní vidět plno otevřených výběhů pro antilopy, medvědy, bizony, vodní ptáky, tygry a mnohé další. Je tu mnoho pavilonů jako třeba opic, plazů, lemurů, nočních zvířat a dalších. Kousek od dinoparku se otevřela nová část s názvem Sonora kde můžeme vidět rostliny a zvířata z pouští. Součástí zoo vedle dinoparku je také zajímavá Japonská zahrada s obrovským památným dubem.

Dinopark v Plzni

14. září 2008 v 16:38 | Deinonych |  Dinoparky
Dinopark je součástí Plzeňské zoo ale dá se navštívit i samostatně ze sídliště Vinice. Nejzajímavější dinosaurem je tu pohyblivý Deinonychus stojící vedle prehistorické borovice Wollemi Pine. Je to nejsložitější pohyblivý dinosaurus v Čr. Z dalších pohyblivých tu jsou Triceratopsí mláďátka, Stegosauři a Brachiosaurus. Pak je tu samozřejmě velké množství nepohyblivých dinosaurů - Apatosaurus, Tyrannosaurus, Edmontonia a další.

Zoo Ohrada

14. září 2008 v 16:27 | Deinonych |  Zoologické zahrady
Zoo se nachází ve společnosti rybníka kousek od města Hluboká nad Vltavou. Díky vodě je tu můžeme narazit na obrovské množství vodních ptáků ať už jde o divoké kachny, poláky, hoholy, husy, husice, bahňáky, labutě, volavky nebo exotické plameňáky a pelikány. Z dalších zvířat tu je většina tuzemských - medvěd, vlk, rys, vydra a mnohé další a také několik exotických - opice, klokani atd. I když je malá je tato zoo velice hezká a příjemná.

Zámek Hluboká

14. září 2008 v 16:18 | Deinonych |  Tip na výlet nebo dovolenou
Opravdu velký a hezký zámek se nachází v Hlunoké nad Vltavou v jižních Čechách. Zámek je zajímavý už jen tím že takových podobných v Česku zase moc není. Kolem zámku je také příjemný parčík se starými stromy které v létě poskytují příjemný chládek. Z města se sem dá dostat snadno mírným stoupáním. Zámek je vidět už z velké dálky.

Ukázky z různých míst

3. září 2008 v 16:35 | Deinonych |  Jiné
Jezírko
Jezírko obývané různými prehistorickýmy ještěry se náchází v krásném parčíku ve vesnici Kolacinek v Polsku.

Štrbské pleso z výšky
Štrbské pleso najdeme ve vysokých Tatrách. Takto z výšky si ho můžeme prohlédnout třeba z chaty pod Soliskom.

Osamělý modřín
Velký starý modřín vyčnívající z lesa roste kousek za vesnicí Bítov. Přijít blíž se k němu ale asi nedá.

Údolí dinosaurů
Údolí se nachází v Bratislavské zoo. Velké predátory jako Giganotosaura si můžeme bezpečně prohlédnout z lesní stezky nad ním.

Lubovnianské kúpele
Tiché a poklidné místo s možností různých výšlapů se nachází kousek za městem Stará Lubovňa na Slovensku. Na jaře je tu úžasný klid.

Kletno
Nenápadná horská vesnice v Polsku kousek od Českých hranic. Přece si tu dávejte pozor dravci jako Dilophosaurus tu stále někde jsou!

Větrné mlýny
V jeseníkách na jednom návrší můžeme už zdálky spozorovat skupinu větrných mlýnů které se neustále otáčejí.
obrazek