Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Červen 2008

Připravovaná výstava dinosaurů

27. června 2008 v 17:43 | Deinonych |  Zajímavosti
Podle stránek http://www.supervystavy.cz/ by se příští výstava Navrát dinosaurů měla konat na výstavišti v Českých Litoměřicích od 11. 10. do14. 12. 2008. Vstupné 120 Kč.Z pohyblivých dinosaurů by tu měl být Tyrannosaurus, Stegosauři, Brachiosaurus, Spinosaurus, Parasaurolophus, Deinonychus a mladí Triceratopsové. Z nepohyblivých: Maiasaura, Edmontonia a Pteranodon. Jak se to nakonec vyvine uvidíme 11. 10.

Kid v s Kat

27. června 2008 v 17:34 | Deinonych |  Kreslené seriály
Příběh vypráví o neustálých naschválech a potyčkách mezi klukem Coopem a zlomyslným kocourem Katem. Kat který většinou předstírá že je hodná kočička nemůže vystát Coopa a tak mu tropí všelijaké vylomeniy které většinou vyvrcholí rvačkou mazi těmito dvěma. Např. zdemolovali obchodní dům nebo restauraci, vytopili celý dům, vyrušovali v kině, Coop se snažil zneškodnit bombu kterou na něj Kat nastražil. Ale v příběhu o čmelákovi i na Kata došlo.King Kong

23. června 2008 v 16:54 | Deinonych |  dinosauří hry
Každý zná jistě obrovského goriláka King Konga. Podle tehoto filmu byla udělaná i hra odehrávájící se na Kongově domovském ostrově a také v ulicích New Yorku. V průběhu hry se střída hra za jednoho člena výpravy a samatného Konga. Z dinosaurů se tu vyskytují Tyrannosaurus (Vastatosaurus), Deinonychus (Venatosaurus), Coelpohysis, Apatosaurus (Brontosaurus). Kromě nich tu je i obří hmyz z období Karbon - obří štíři a stonožky, obojživelník Eryops a také zvláštní druh létajícího ještěra či netopýra.

Oviraptor nebyl zloděj vajec

21. června 2008 v 7:59 | Deinonych |  Nevšední pohled na dinosaury
Když byly poprvé objeveny kosti Oviraptora tak se vědci domnívali že vykrádal hnízda jiných dinosaurů hlavně Protoceratopsů. Jejich kostry se nacházeli nedaleko nálezu Oviraptora a tak tato mylná představa přetrvala mnoho let. Potom ale v jednom z vajec u Oviraptoří kostry nalezeno embryo které patřilo Oviraptorovi a ukázalo se že když zahynul tak neplenil hnízdo ale chránil ho. Vzhled Oviraptora se také měnil. Zdeněk Burian ho kreslil jako malého dravce typu Velociraptora. Dnes se zobrazuje s hřebenem na hlavě s bezzubým zobákem a opeřený.

Fotky kachen

19. června 2008 v 14:04 | Deinonych |  Ptáci

Obrázky opeřených dinosaurů

15. června 2008 v 11:42 | Deinonych |  Jiné
Většina malých theropodních dinosaurů měla tělo pokryté peřím. Toto peří jim ale nesloužilo k létání. Některým sloužilo k předvádění se jiným k tepelné izolaci a dalším ke kormidlování za běhu.Tady jsou někteří z nich:
Archeopteryx
Snad nejznámější z opeřených dinosaurů dlouho považovaný za ptáka. Žil na pobřeží a toto prostředí sdílel s malým Compsognathem za kterého bývá často zaměňován.
Chirostenotes
Asi jako člověk veliký theropod s výrustkem na hlavě který mohl být pestře zbarvený. Na obrázku prchá před Stygimolochem který byl sice býložravec ale byl velice nebezpečný.
Sinornitosaurus
Malý dinosaurus velice připomínající ptáka s pestře zbarveným peřím. Peří mohlo být u samců pestře zbarvené. Žil v Číně.
Caudipteryx
Jeho jméno doslova znamená opeřený ocas. Tento tvor se velice rychle pohyboval a byl to zcela určitě hmyzožryvec. Na obrázku samice chrání hnízdo před zloději vajec.
Velociraptor
Známý také jako Raptor byl postrachem poušti Gobi. Na obrázku zápasí s Protoceratopsem. V této pozici oba dinosauři zahynuli a zkameněli a je to zatím jediný objevený dinosauří souboj.
Scipionyx
Maličký dinosaurus jahož kostra se zachovala tak dobře že obsahovala i vnitřnosti a opeření. Na obrázku jsou věková stádia Scipionyxe od mláďat až po dospělce.
Srovnání velikosti
Největší je Therizinosaurus s až metrovýmy drápy. Prostřední je Oviraptor - všežravec z pouště Gobi a nejmenší je Kaudipteryx zmiňovaný výše.

Vraždící stroje: pravda o dinosaurech zabijácích

12. června 2008 v 16:58 | Deinonych |  Kreslené seriály
Dvoudílný dokument ukazuje zcela nový pohled ne dravé i býložravé dinosaury pomocí biomechanických modelů. V prvním díle se zkoumá jak vlastně útočil Tyrannosaurus že svými čelistmi dokázal rozdrtin třeba i ocel. Co by to asi udělalo s kostmi Triceratopse který používal své rohy k tomu aby na ně nabodl protivníka. Čelní naraz na tyranosaura by mu zlomil čumák. V druhém díle uvidíme nový pohled na Velociraptora jako na rychlého, agilního a krvelačného dravce pokrytého peřím které používal jako kormidlování když hnal za kořistí a své drápy nepoužíval k pitvání nýbrž k probodnutí důlžitých tepen. A na závěr uvidíme sílu Ankylosauřího ocasu který dokázal rozdrtit i nohu Tarbosaura.

Dinopark v Bratislavě

8. června 2008 v 8:17 | Deinonych |  Dinoparky
Dinopark je součástí Bratislavské zoo. Nachází s v lesním údolíčku. Vede jím hlavní trasa ze které můžeme vidět převážně velké dinosaury jako Diplodokus, Giganotosaurus, Iguanodon a další. Úplně na konci Je Tyrannosaurus rex. Z hlavní trasy ale ještě odbočují dvě lesní stezky na kterých můžeme potkat Segnosaura, Oviraptory, Coelophysisy a Protoceratopy. V dinoparku se také staví nová expozice pro vodní Pliosaury.

Zoo v Bratislavě

8. června 2008 v 8:10 | Deinonych |  Zoologické zahrady
Na Slovensku jsou pouze 4 zoo. Jednou z nich je i zoo v Bratislavě. Zoo je celkem roztahaná. Z hlavní části se dá jít ještě do kopce k nosorožcům nebo do lese k velbloudům. V hlavní části určitě zaujmou pavilony velkých koček kde můžeme vidět i vzácného bílého tygra. V zoo je táké mnoho rybníčků s vodnímí ptáky a také mnoho klecí s menšími zvířaty jako psící mývalovití, fretky, papoušci, hrdličky a mnoho dalších.

Emelantuka

3. června 2008 v 17:59 | Deinonych |  Záhadná zvířata
Záhadný tvor připomínající rohatého dinosaura Centrosaura Který údajně přežil v Afrických pralesích do dnešních dnů. Podle domorodců se vyskytuje v oblastech Kamerunu Gabunu a Konga. Nesnáží slony které je schopný svým obrovským rohem rozpárat. Domorodci ho popisují že je podobný nosorožci ale má plazí ocas, je nižší neš slon a je to přísný vegetarián. Jeho popis odpovídá Ceratopsidnímu dinosaurovi Centrosaurovi který ale v Africe nežil.
obrazek