Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Únor 2008

Inteligence dinosaurů

24. února 2008 v 16:42 Nevšední pohled na dinosaury
Měřítko inteligence dinosaurů je encefalinační kvocient (EQ). EQ krokodýla jako blízkého příbuzného dinosaurů je 1. Dinosauři s menšími hodnotami než 1 byli poměrně málo chytří ale ti s výšími hodnotami mohli být dost inteligentní.

Sauropodomorfové 0,05 EQ
(Massospondylus, Plateosaurus, atd.)
Zřejmě nejhloupější dinosauři kteří žili převážně v triasu a na začátku jury.
Sauropodi 0,2 - 0,6 EQ
(Brachiosaurus, Mamenchisaurus, atd.)
Velcí býložraví sauropodi měli k poměru velikosti těla malý mozek.
Ankylosauridi a Stegosauridi 0,5 - 0,7 EQ
(Euoplocephalus, Stegosaurus, atd.)
Obrnění dinosauři jako Stegosaurus měli mozek jako valšský ořech.
Ceratopsidi 0,7 - 0,9 EQ
(Triceratops, Styrakosaurus, atd.)
Rohatí dinosauři byli o něco chytřejší než jejich pancéřovaní příbuzní.
Ornitopodi 0,9 - 2,8 EQ
(Iguanodon, Parasaurolophus, atd.)
Někteří ornitopodi svou intaligencí překonali i krokodýly a Tyranosaury.
Krokodýli 1,0 EQ
Současní příbuzní dinosaurů podle nihž se měří dinosauří inteligence.
Allosauridi a Tyrannosauridi 1 - 2,2 EQ
(Allosaurus, Tyrannosaurus, atd.)
Velcí draví dinosauři byli se svou inteligencí hned za krokodýly.
Ornitomimosauři, Troodontidi a Dromeosauridi 5,5 - 8,6 EQ
(Ornitomimus, Raptoři, atd.)
Mazaní a ve smečkách lovící dravci patřili mezi nejchytřejší dinosaury.
Bambiraptor feinbergorum 12,5 - 13,8 EQ
Nejchytřejším dinosaurem je malý opeřený dinosaurus příbuzný Troodona. Dnešní ptáci jsou ale ještě chytřejší než tento dinosaurus.Nový dinosaurus z Mexika

19. února 2008 v 17:54 Nové objevy dinosaurů
Paleontologové objevili nový druh kachnozobého dinosaura který žil na Mexickém pobřeží před 72 mil. let. Pojmenovali hoVelafrons coahuilensis. Byl to býložravec který měl na hlavě hřeben ve tvaru plachty. Hřeben nejspíše sloužil k vábení partnerky. Nejen u velafronse, ale i dalších kachních dinosaurů nosní otvory byly široké, procházely horní částí hlavy a byly protažené skrz kostěné hřebeny. Vzduch procházející těmito otvory mohl vydávat různé troubivé zvuky. Velafrons byl objeven už v roce 1995, ale 12 let trvalo, než se jej podařilo z tvrdého kamenného podloží vyprostit.

Radhošť

19. února 2008 v 17:54 Tip na výlet nebo dovolenou
Určitě zajímavým tipem na výlet je cesta z Pusteven na Radhošť. Na začátku cesty je ještě několik stánků z občerstvením a suvenýry a pak už se stoupá vzhůru. Chvíli po asfaltce chvíli po kamenech. Asi ve čtvrtině cesty stojí socha Pohanského boha Radegasta a dál se zase střídavě pokračuje z kopce a do kopce. Na vrcholu Radhošti stojí kaplička a před ní socha Cyrila a Metoděje.

Dinopark Katowice

19. února 2008 v 17:54 Dinoparky
Jeden z menších dinoparků je součástní zoo Katowice. Specializuje se na dinosaury z Mongolské pouště Gobi. Jsou tu: Tarbosaurus, Nemegtosaurus, Galimimus, Saurolophus, Protoceratops, Saichania a Prenocephale. Nejzajímavější scénou je zřejmě souboj mezi Tarbosaurem a Nemegtosaurem. Dinopark se nachází v údolíčku proto se mu říká Kotlina dinosaurů.

Zoo Katowice

19. února 2008 v 17:54 Zoologické zahrady
Jedna z Polských zoo se nachází ve velkém městě Katowice. Je celkem rozsáhlá a můžeme tu vidět velké výběhy a pavilony pro různá cizokrajná zvířata. Převládájí tu hlavně Africká zvířata jako sloni, žirafy, hroši, nosorožci, lvi adalší. Kromě nich jsou tu vidět i zvířata z jiných světadílů. Také tu je mnoho rybníčků s vodním ptactvem. Jako upoutávka na zoo slouží velká dřevěná žirafa.

Oggy a švábi

19. února 2008 v 17:54 Kreslené seriály
Oggy je tlustý a líný kocour který si spokojeně žije ve svém domě. Jeho život však neustále otravují švábi: tlustý Dee Dee, hubený Marky a normální Joey. Kteří mu neustále kradou jídlo nebo ho otravují nějak jinak. Za Oggym také chodí na návštěvu jehobratranec Jack který se chce švábů zbavit. Jeho plány však Oggymu vhod nepřijdou.

Kongamato

19. února 2008 v 17:54 Záhadná zvířata
V afrických pralesích údajně žije velmi útočný letající predátor který jako by z oka vypadl pravěkému Dimorphodonovi. Domorodci mu říkají Kongamato neboli přízrak smrti. Je krvavě rudé barvy, má hladkou kůži, bez peří a šupin, dlouhý ještěrčí ocas, obrovskou zobákovitou tlamu s ostrými zuby a velká netopýří křídla s rozpětím kolem 2 metrů. Hlavu má bílou a kostnatou, vypadá jako bezmasá lebka s prázdnými očními důlky, neboť oči má hluboce vpadlé. Zdržuje se v hlouby močálů a je prý velice útočný. Opravdu přežili ptakoještěři do dnešních dnů? nebo je to jen výmysl domorodců?

Turok 2 - dinosauři

19. února 2008 v 17:53 dinosauří hry
Další Turoková hra
Výčet dinosaurů:

Raptor
Masožravý predátor útočí na svou kořist mohutnými skoky a také svými zuby a drápy. Ve hře se převážně pohybuje v párech. Když neutočí tak se staví do pozoru a svolává ostatní svým skřekem.
Compsognathus
Maličký dinosaurus zelené barvy který loví ve smečkách a na svou kořist skáčou a tím jí postupně zraňují. Když zrovna neloví tak požírají mršiny.
Styrakosaurus
Býložravý rohatý dinosaurus který tu není jako nepřítel ale jako pomocník. Na zádech nosí velké dělo a i ten nejodvážnější predátor mu jde z cesty.Když neútočí tak odpočívá ve své stáji.
Raptoid
Zatím nepopsaný druh dinosaura který se pohybuje po zadních na zádech má trny a vydává pištivé zvuky. Umí také velice dobře skákat. Když chodí tak zvláštně přiťapává.

Miniaturní ptakoještěr

13. února 2008 v 16:46 Nové objevy dinosaurů
Byl pojmenován Nemicolopterus crypticus a byl velký asi jako sýkorka. Živil se hmyzem a žil v korunách stromů před 120 miliony let v Číně. Jeho rozpětí křídel bylo 25 cm a měl zahnuté prsty které mu umožňovaly lézt po stromech a přidržovat se větví. V německu byly objeveny kostry ještě menších ptakoještěrů ty však patřily mladým jedincům. Ptakoještěři tedy kromě otevřených krajin a pobřeží dokázali obývat i zalesněné prostředí.

Stádo žiraf v Olomouci se rozrostlo

13. února 2008 v 16:40 Zajímavosti
Novým přírůstkem je malý žirafáček Paul který se na rodil v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Jeho matkou je Kimberley ze zoo ve Dvoře Králové a otcem je Marc z nizozemského Arnhemu.Paul teď měří 180 cm a kromě mléka už skouší také granule a zeleninu. Žirafy které se narodily tady dnes žijí v mnoha zahraničních zoo nejdále v Brazílii a indickém Dillí.

Zimní Tatry 2

10. února 2008 v 9:20 Tip na výlet nebo dovolenou
Popisky fotek
1. Tatry ze Staré Lesné
2. Z cesty na Popradské pleso
3. Strom v Tatr. Matliaroch
4. Skalnaté pleso z lanovky na Lom. štít
5. Straka ve Starém Smokovci
6. Borovice pod Tatrami

Kachny

2. února 2008 v 16:12 Ptáci
Kachny jsou všežraví vodní ptáci. Jsou velice dobře přispůsobeny životu ve vodě. Protáhlé tělo člunkovitého tvaru jim usnadňuje plavání i potápění. Jejich peří je velmi dobře promaštěné takže se nepromáčí a navíc nadlehčuje tělo ve vodě. Mezi prsty mají kachny plovací blánu.Téměř všechny kachny jsou vytrvalými letci. Kačeři jsou většinou pestře zbarvení, kachny jsou zbarveny nenápadně. U nás je nejrozšířenější kachna divoká. Kačer má kovově zelenou hlavu. V létě je kačerovo zbarvení podobné kachnímu jen zobák mu zůstává žlutý.
obrazek