Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Leden 2008

Návrat dinosaurů 2

27. ledna 2008 v 11:29 Výstavy
Kde? - Výstaviště České Budějovice, pavilon B4
Kdy? - od 10. 1. do 24. 2. 2008, od 10 - 18 hod.
Za kolik? - dospělí 90 Kč, děti, studenti, důchodci 60 Kč
Popis výstavy: už podruhé se dinosauři objevili v Č budějovicích. V prvním sále se hned na 2 plátnech promítá 3D film o Giganotosaurovi. První scénou je dvojice Deinonychů se zbytky kořisti a hned za ní brání Segnosauří samice své hnízdo před vykradači vajec - Oviraptory. Největší scénou je Tyrannosauří rodinka. Trošku bokem od ní stojí Maiasaura. Dále je tu pravěká bažina kde můžeme narazit na Stegosauří rodinku, Camarasaura, Mamenchisaura a smečku Coelophysisů. Na stropě je zavěšen Pteranodon.

Obří krysa objevena v J. Americe

19. ledna 2008 v 11:06 Nové objevy dinosaurů
Paleontologové objevili v Uruguay lebku prehistorické krysy, která žila v jižní Americe přibližně před čtyřmi milióny let. Zvíře, o kterém se předpokládá, že je to největší hlodavec, který kdy chodil po světě, bylo větší než býk a vážilo možná až jednu tunu. Nový druh byl pojmenován Josephoartigasia monesi. Žil vedle šavlozubých tygrů a velkých jihoamerických býložravců. Dnešní největší hlodavci jsou kapybary které váží kolem 60 kg. Ve srovnání s tímto obrem jsou však trpaslíky.

Obrázky dinosaurů - nevšední

16. ledna 2008 v 16:50 Jiné
Pachycephalosaurus na sněhu
V polárních oblastech v období křídy ještě nebyla taková zime jako dnes. Dinosauři kteří tam žili se museli přizbůsobit. Většina z nich měla tělo pokryté peřím které jim sloužilo jako tepelná izolace.
Raptoři na sněhu
Draví ve smečkách lovící dinosauři známí jako Raptoři žili i v polárních oblastech. Tito dva se zrovna kloužou na zamrzlé stráni.
Stěhování dinosaurů
Tyranosaura do Plzeňského dinoparku přenášeli na jeřábu. Určitě zajímavé bylo když ho přenášeli nad sídlištěm Vinice. Nad sídlištěm se ale vznášel bez zubů.
Stegosauři na procházce
Samice Stegosaura se třemi mláďaty se vydaly na procházku do města. Možná že utekli z nějakého dinoparku.
Allosaurus v sídlišti
Baltow by se dal nazvat městem dinosaurů. Kromě dinoparku se tu dinosauři potulují snad všude. Tento Allosaurus si oblíbil sídliště.
Nejpodivnější dinosaurus
Jeden z nejbizarnějších dinosaurů nebyl žádný obr. Nerozdíl do jiných dinosaurů měl čtyři křídla které používal k plachtění ze stromu na strom. Jmenoval se Microraptor Gui.
Obří ptakoještěr
Tento ptakoještěr zatím ještě nebyl objeven takže není jisté zda existoval. Z obrázku je patrné že byl velký jako žirafa.
Školka Psitacosaurů
Samice Psitakosaura poprvé vyvádí svá mláďata ven. Musí ale na ně dávat bedlivý pozor protože mláďat je hodně a masožravci slídí všude kolem.
Albertosaurus se snaží dohonit vlak. Asi mu ujel.

Simpsonovi - vedlejší postavy

11. ledna 2008 v 17:48 Kreslené seriály
Abe Simpson
Nebo také děda Simpson je starý a senilní otec Homera. Protože většinou žvaní samé nesmysly tak ho Homer poslal do domova důchodců. Děda k nim ale chodí na návštěvu hlavně když má hlídat děti.
Pan Montgomery Burns
Je to nejstarší a také nejbohatší muž ve Springfieldu. Vlastí jadernou elektrárnu Ve které zaměstnává také Homera. Většina lidí ho nesnáší kromě jeho patolízala Smitherse. Jeho matce je už 122 let a Burns se vyhýbá kontaktu s ní. Na nezvané návštěvy rád vypouští psy.
Vočko
Majitel nálevny u Vočků kde se scházejí Homer, Barney a další alkoholici ze Springfieldu. Bart rád Vočka provokuje svými telefonáty jako - Je tam někde pan WC hajzl?
Patty a Selma
Jsou to sestry Marge. Vydávají řidičské průkazy a obě jsou silné kuřačky. Celá rodina Simpsonů kromě Marge je nesnáší. Hlavně je nesnáží Homer a ony zase nesnášejí jeho. Vždy mu přejou něco špatné.
Barney
Je kamarád Homera a Vočka a většinu času tráví hlavně ve Vočkově hospodě. Jeho nejoblíbenější nápoj je pivo Duff (stejně jako Homera). Často si krká jak prase.
Flanders
Pobožný soused Simpsonů jehož rady nemůže Homer ani slyšet. Homer si od něj rád půjčuje věci bez dovolení, strká mu do schránky sršní hnízda apod. Vždy když u něj něco uvidí chce to mít taky. Flanders má ve městě krám s potřebami pro leváky.
Agnes Skinnerová
Opravdu nerudná a diktátorská důchodkyně. Je to matka ředitele Skinnera a ten si s ní opravdu užije. Je ale také senilní a proto často plácá úplné nesmysly. Ve fimu se proslavila větou "Nedívejte se kam ukazuju !" když viděla nahého Bárta.

Zvláštní dinosauři

2. ledna 2008 v 12:54 Nevšední pohled na dinosaury
Amargasaurus
Býložravý dinosaurus z Patagonie patřil mezi sauropody. Na zádech měl trny které byly za života dinosaura pokryty kůží. O funkci této plachty zatím panují dohady. Mohly např. sloužit k regulaci tělesné teploty, k zastrašení protivníka a nebo samcům k upoutání samic.
Carnotaurus
Masožravý theropod s rohy nad očima, kostěnými šupinami na těle, zakrnělými předními končetinami, masívní hlavou ale křehkou spodní čelistí - tak by se dal nejlépe popsat Karnotaurus. Jeho křehká čelist není pro lov zrovna ideální a tak zřejmě se živil mršinami.
Masiakasaurus
Ne moc velký ale velice zvláští theropod z Madakaskaru. Vyznačuje se svými zvláště vybočenými zuby. Je možné že tyto zuby používal k usmrcení své kořisti. Ale i on se zřejmě stával kořistí větších masožravců.
Tuojiangosaurus
Asijský příbuzný stegosaura měl trny nejen na hřbetě ale i na boku. Tyto trny zřejmě sloužili k ochraně před masožravci kteří by na něj chtěli z boku zaútočit. Pláty na zádech měly zřejmě stejnou funkci jako u většiny stegosaurů.
Deinocheirus
Dinosaurus zahalený tajemstvím protože se z něj našel zatím jen pár obrovských předních končetin dlouhých přes 2m s velkými drápy. Jeho vzhled je odhadovaný dokud se nenajde více jeho kostí.
Dracorex
Podivný dinosaurus jehož hlava připomíná spíše hlavu draka než dinosaura patří mezi Pachycefalosaury. Jeho zváští rohatá hlava sloužila zřejmě k zastrašení protivníků a menších masožravců. Je možné že se samci také těmito hlavami sráželi.
Epidendrosaurus
Malý asi jako vrabec velký dinosaurus s neobvykle protáhlým třetím prstem. Funkce takto protáhlého prstu je zatím neobjasněná. Jeho těla bylo pravděpodobně pokryto peřím. Je to zatím nejmenší objevený dinosaurus(nepočítáme-li ptáky).
Styracosaurus
Býložravý ceratopsid s neobvyklým límcem. Rohatí dinosauři většinou neměli tolik rohů. Styrakosaurus má jeden roh na nose a k tomu dalších 6 rohů na límci. Celý jeho vzhled zřejmě sloužil k vystrašení masožravců. Pokud by se dokázal vztyčit na zadní tak mohl vypadat ještě větší.
Spinosaurus
Gigantický predátor známý z filmu Jurský park 3 který byl možná ještě větší než tyranosaurus a giganotosaurus. Zatím se však z něho našlo velmi málo pozůstatků a tak se o něm moc neví. Jeho zváštním znakem byla plachta která mohla být až 2 metry vysoká.
Nigersaurus
Býložravý sauropod se zvláštími čelistmi které zřejmě fungovaly jako obrovský vysavač. Měl 500 až 600 vyměnitelných zubů a spásal hlavně přízemní rostliny.
obrazek