Byli chytřejší než si vůbec dovedeme představit.Listopad 2007

Dinosauři v Paláci Flóra

30. listopadu 2007 v 16:33 Výstavy
V Paláci Flóra v Praze jsou už od 20 září modely dinosaurů které jsou tu vystaveny k novému 3D filmu o dinosaurech. Můžeme tu potkat:
Polacanthus: Býložravý opancéřovaný dinosaurus se usadil před hlavním vchodem. Je tu sice popisovaný jako Ankylosaurus ale narozdíl od něj nemá kostěný kyj na ocase a rozmístění jeho hrotů odpovídá spíše Polakantovi než Ankylosaurovi.
Deinonychus: Krvelačný theropod se nachází ve třetím patře i se svou kořistí. Původně měli být ještě další 2 Deinonychové v 1. patře ale ti však záhadně zmizeli.
Pterosaurus: Létající ptakoještěr se vznáší nad eskalátorem mezi 3 a 4 patrem.
Fotosaurus: Velká hlava masožravého theropoda se nacházi v 4. patře před vchodem do kina.

Pták Uličník a kojot Vilda

23. listopadu 2007 v 18:01 Kreslené seriály
Mít Mít - jen jediný tvor vydává tento zvuk - pták Uličník který každý den běhá po pouštních silnicích a kterého se neustále snaží ulovit kojot Vilda. Nikdy se mu to ale nepovede. Buď svůj plán pokazí svou nešikovností nebo ho přelstí pták Uličník.Kojot zkusil už všechno od dynamitu po robokojota ale nic nezabralo. A tak pták Uličník dál běhá pouští a kojot Vilda dál marně dumá jak chytit večeři.

Inteligentní dinosauři

19. listopadu 2007 v 16:14 Nevšední pohled na dinosaury
Nejchytřejší dinosauři:
Troodon někdy nazývaný také Stenonychosaurus nepatřil mezi největší dinosaury ale svoji velikost vynahrazoval největším mozkem ze všech dinosaurů. Tento predátor měl velké oči a zcela určitě mohl dobře lovit i v noci. Jeho kořistí se hlavně stávali savci a malí ještěři. Ve smečce byli určitě schopni složit i mnohem větší kořist než byli sami. Podle některých vědců by Troodoni kdyby nevyhynili mohli být předky inteligentních tvorů.
Dinosauroid:
Kdyby Troodoni nevyhynuli jak by se asi dál vyvíjeli? Podle paleontologa Dale Russela by se Troodon mohl vyvinout do zvláštního a inteligentního tvora tzv. Dinosauroida. Tento tvor připomíná něco mezi ještěrem a mimozemšťanem. Pohyboval by se po zadních a měl by neobvykle velké oči, nízký plochý nos a ústa bez rtů. Také by ztratil ocas. Jedná se ale o hypotetickou formu takže k tomu vůbec nemuselo dojít.
Avisapiens:
Jiným vědcům se první dinosauroid zdál až příliš podobný člověku a tak vytvořili jinou hypotetickou formu která by se více podobala ptákům. Tento tvor by měl ocas tělo by měl pokryté peřím. Narozdíl od Troodona by měl Avisapiens vetší mozek a mnohem lepší schopnost uchopovat předměty. Skutečností ale zůstává že žádné fosilní pozůstatky Dinosauroidů nebo Avisapiensů neexistují nebo ještě nebyly objeveny.

Telč

11. listopadu 2007 v 11:30 Tip na výlet nebo dovolenou
Hezké památkové město Telč zařazené do Památek UNESCO se nachází kousek od Jihlavy. Zajímavé je tu především náměstí se zajímavými domečky. Na toto náměstí je pěkný pohled hlavně z rozhledny. U náměstí je zámek který také stojí za prohlídku. Velice příjemná je i zámecká zahrada po které je velmi hezká procházka. Vedle zámku a zahrady je rybník kde svobodně žijí kachny které jsou velice ochočené. Dokonce i jinde plašší poláci připlujou když se podává rohlík.

Inteligentní vrány

4. listopadu 2007 v 16:38 Ptáci
Vrány, havrani, krkavci kteří létají v obrovských hejnech se ukázali jako nejinteligentnější ptáci. Používají různé nástroje jako klacíky k vyhrabávání potravy z půdy. V tomto se zvláště vyznamenaly Kaledonské vrány které nejen umí používat nástroje ale také se je vzájemě učí používat. Jsou také schopné komplikovanějšího chování. Pomocí krátkého klacíku si nejprve přitáhly delší a ten teprve strčily do klece s červem. Při tomto pokusu bylo zajímavé také to že 6 ze 7 ptáků si domyslelo, jaký bude sled událostí, hned při prvním pokusu.
obrazek